N\ 165. Donderdag 2 Mei. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Het Koningsfeest. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOT.J, ParkstraatBurg op Texel. Onsen abonné's, buitenden Burg ivoonachtigwelke ons het aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 April j.l. afgéloopen kwartaal nog niet overmaakten verzoeken wij beleefd dit nog vóór 10 Mei a.s. te doen, daar wij anders daarover per post met 10 cents verhoog ing zullen moeten dispo- neeren. Zullen we in 1889 feestvieren? Op die vraag zou voor een jaar geleden zeker een volmondig ja zijn geantwoord, omdat we in dit jaar zouden herdenken het feit dat Koning Willem Hl gedurende een tijdvak van 40 jaren, het Nederlandsche volk had geregeerd. Eenige maanden geleden echter, deed de minder gunstige toestand van onzen Koning dat ja zeer wat verflauwen, zoo zelfs dat alle plannen tot feestvieren werden op zijde gezet. En thans? Tegen alle verwachtingen in konden de mededeelingen omtrent 's Konings toestand steeds gunstiger luiden, waardoor de hoop werd verlevendigd dat de dag van 12 Mei niet ongemerkt behoefde voorbij te gaan. En om de kroon als het ware op het werk te zetten, gewerd ons gisteren de tijding dat de Regeering eene wijziging heeft aangebracht in het besluit tot bijeenroeping der vereenig- de zitting der Kamers, zoodat aan deze zou worden voorgesteld te verklaren, dat de Koning niet meer buiten staat is te regeeren. Inderdaad is in die vergadering door den Ministerraad voorgesteld te verklaren, dat het geval bedoeld in art. 38 der grondwet heeft opgehouden te bestaan. Die ommekeer in den toestand geeft een groote verandering en het ligt voor de hand dat geheel het Nederlandsche volk behoefte zal gevoelen zijne dankbaarheid te uiten, door de dag van 12 Mei tot een echt nationale feestdag te maken. Zal Texel achter blijven? Wy verwachten van niet. De eiland-bewo ners staan niet het minst bekend als vurige aanhangers van het Oranjehuis en zeker zullen zjj hunne liefde aan het Vorstenhuis willen toonen, door ook die dag aan feestviering te wijden. Wjj verwachten dan ook dat spoedig daar toe eene oproeping zal worden gedaan, en dat allen zich zullen bereid verklaren om eendrachtig mede te werken. Geeft die heugelijke gebeurtenis alleszins aanleiding tot eene gepaste feestviering, wij vleien ons tevens dat de gunstiger tijdsom standigheden er toe mogen leiden, dat bij het vragen van een geldelijk offer daarvoor, een milde gift het bewijs moge geven van echt feestelijken zin. Laat dit feest, zoo eenig in de geschiedenis, zoo worden gevierd, dat het tot in lengte van dagen in herinnering blijft als een onzer meest nationale feestdagen. UIT ARGENTINIË. De onderzoekings-reiziger van het „Nbl. voor Ned" schrijft uit Buenos-Ayres, dd. 13 Maart, het volgende Hoe geheel anders oordeelt men toch over de zaken, wanneer men ze zelf ziet, dan wanneer men ze eenvoudig hoort vertellen. Ik had mij van het Emigranten-hotel een zeer slechten indruk gevormd, welnu, dit valt mee. De behandeling is er wezenlijk bevredigend het eten bestaat's morgens van halfzes tot 8 uren uit droog brood met koffie en suiker van 11 2 uren uit soep, brood en vleesch van 4—7 uren uit soep, brood en vleesch. Ieder kan krijgen zooveel hij lust. De soep is goed, ook het vleesch en brood, altijd in aanmerking genomen dat men het voor niet heeft en slechts enkele dagen, ten einde gelegenheid te hebben om eens rond te zien. Wie het Emigranten-hotel niet beschouwt als toevluchtsoord in geval van nood, vormt zich een verkeerd denkbeeld. Natuurlijk is ook mijn indruk nog opper vlakkig misschien vallen zij later en op de duur meemaar voor 4t oogenblik zeg ik zeer beslistons volk deugt niet voor landver- huizen. Er zit geen pit, geene opgewektheid in. Het laat den kop hangen bij de eerste wederwaardigheid en gelooft alles wat men vertelt. Dit laatste is wel eenigermate de oorzaak van de teleurstelling, welke de meeste thans ondervinden. Er wordt in Holland eene te rooskleurige voorstelling en ten deele ook eene onjuiste voorstelling van den toestand en de verhoudingen alhier gegeven. De Argentijnsche consul te Rotterdam bijvoorbeeld vertelt aan ieder, die hem komt vragen, dat menschen met kinderen de voorkeur hebben. Dit is slechts ten deele waar. Menschen met kinderen die al op het land kunnen meewerken, van 8 tot 12 jaren en ouder, hebben de voorkeur maar ouders, die met kleine kinderen opge scheept zijn, staan bepaald achter. Op het oogenblik is het voornaamste werk, dat hier te krijgen ismaïs plukken daarmee wordt goed geld verdiend en kinderen kunnen daar flink bij helpen en meeverdienen. Overigens is er werk aan den spoorweg. Maar wie hier komt, moot alles willen beginnen. Hij moet niet, als hij timmerman is, zeggen nu kan ik niet verven, en als hij verver is, te trotsch zijn om grondwerker te worden. Wie hier aan den slag wil komen, moet alles aanpakken en het er maar flinkweg op wagen, of hij meevalt of niet. Ik, die noch metselaar, noch verver, noch timmerman, noch eenig ander handwerk ver sta, die misschien uit ongewoonte bij het aanpakken van eenig handwerk spoedig ten achter zou staan bij den minst ontwikkelden boer, ik zeg u dat ik geen bezwaar zou vinden om hier zonder middel van bestaan aan te komen en dat ik morgen aan den dag mijn brood zou weten te verdienen. Maar men moet willen en den toestand met verstand beoordeelen. Natuurlyk heb ik als alleenloopend persoon het gemakkelijker dan zij, die met een gezin hier komen, maar ook voor dezen is hier werkzeker althans op dit oogenblik, want de mais wacht op den pluk en daarvoor zijn altijd handen te kort. Eenige gezinnen zijn reeds vertrokken naar Corrientes, kolonie Bella-Vista't waren allen Groningers en Friezen. Anderen hebben hier werk gevonden bij het nieuwe dok, waaraan dit voordeel verbonden is, dat men vrij logies en kost heefthet blijven in Buenos-Ayres is anders niet raadzaam. Beter is, het binnen land in te gaan. TEXEL, 1 Mei 1889. De aanvoer op de Maandag gehouden markt was zeker wel tegen verwachting. De prijzen voor het jarige rundvee waren hoog en als gevolg daarvan was de handel niet vlug. De minder gunstige toestand van den laatsten tijd toch, maakt het menigeen moeielijk, een flinke greep in de beurs te doen. Aangevoerd werden 22 Hokkelingen, 4 nucht. Kalveren en 34 Biggen. Zondag-middag geraakte aan het einde der Waalderstraat een paard voor een tent wagen gespannen, waarin zeven personen geze ten waren, op hol, naar men meent doordien het dier schrok van een kinderwagen. Spoedig echter kwam het jpaard tot staan en was de holpartij geëindigd; de in het rijtuig gezeten personen kwamen er met den schrik af, het rijtuig zelve moet nog al gehavend zijn. Luiden de jongste berichten omtrent Z. M. den Koning bij uitstek gunstig, naar uit zeer vertrouwbare bron wordt vernomen, gaat Z. M. dagelijks in beterschap vooruit en bestaat er alle hoop van herstel op gezondheid. Blijft deze gunstige wending aanhouden, dan zou door Z. M. in overleg met zijne genees- heeren besloten zijn dezen zomer in het buiten land door te brengen tot volkomen herstel van krachten. Zelfs wordt reeds de 3e Mei genoemd als de dag waarop het vertrek van Z. M. is bepaald. Een der berichtgevers van het N. v. d. D meent dit gerucht echter te kunnen tegen spreken. Wel neemt de Koning in beterschap toe, maar zoo is 't nog niet dat er aan vertrek te denken valt. Oudesohilü, 30 April. In het lokaal van den heer W. Bijl, werd Zondag 1. 1. eene drukbe zochte vergadering gehouden, om de vraag te bespreken, of bij gelegenheid van 's Konings veertigjarige regeering, op 12 Mei a. s., hier openbare feestelijkheden zouden gehouden wor den. De slotsom der besprekingen was, dat bepaald werd, om Zaterdagavond a. s. andermaal te vergaderen en dan bepaald te beslissen of er al dan niet feestgevierd zal worden. Blijven de gunstige berichten betreffende den gezond heidstoestand des Konings aanhouden, dan wordt zeer waarschijnlijk tot de feestelijkheden besloten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1