De hoofdelijke omslag. Zooals onzen lezers bekend is, ligt het kohier van den hoofdelijken omslag gedurende vijf maanden voor een ieder ter inzage. Werd van die gelegenheid reeds door som migen gebruik gemaakt, uit verschillende gesprekken bleek ons, dat niet alle aanslagen de goedkeuring konden wegdragen- Trouwens het zou ook wel tot de uitzonderingen behooren, indien in deze het woord van vader Cats: „Die timmert aan den wegh Verwacht gezegli" niet werd bewaarheid. En dat het opmaken van een kohier voor den hoofdelijken omslag, zonder eigen aangifte van den aangeslagene zelf, wel terdege aan den weg timmeren is, zal zeker niemand tegenspreken. Wij zullen over de vastgestelde aanslagen ons niet uitlaten, de een is met zijn aanslag tevreden, een ander meent daartegen te moeten protesteeren, terwijl weder anderen beoordeelen de aanslagen hunner medeburgers. Trouwens de ter visie legging van het kohier geeft tot dit laatste gereedelijk aanleiding. Voor eigen aanslag toch behoeft men het kohier niet te gaan inzien, die wordt zeer beleefd, schriftelijk aan het adres bekend gemaakt. Uit dit oogpunt beschouwd, is de ter visie legging van het kohier dus niet anders dan een middel van controle en zou ieder al zoo gerechtigd zijn een oordeel over den aanslag van zijne medeburgers uit te spreken, in hoeverre met dat oordeel rekening wordt gehouden, zal de tijd leeren. Van de gelegenheid tot inzage hebben ook wij gebruik gemaakt, niet zoozeer om anderer aanslag te beoordeelen, dan wel om van het geheel een algemeen overzicht te nemen. Bij inzage bleek ons dat het kohier aan wijst 845 aanslagen, tot een bedrag van f 13S07.25. Die aanslagen zijn verdeeld als volgt Burg 311 aanslagen, bedrag f 8001. Oosterend 164 Oudeschild 138 Waal Hoorn Eierland Koog 57 73 73 29 f f f f f f 1605.-. 1059.50. 1049.75. 991.-. 774.50. 326.50. 845 f 13807.25. De hoogste aanslag is f 300, De laagste f 1.50. Wie er meer bijzonderheden van wenscht te weten, kan zijne weetgierigheid aan de Secretarie bevredigd zien. De bevolking bedraagt 5S28 zielen. Naar de N. F. G. meldt is aan do com missie voor de nagelaten betrekkingen dei- verongelukte loodsen te Vlissingen, uit Texel f 350 overgemaakt als voorloopige storting der netto opbrengst van het voor dat doel uitgegeven werkje Hollandsche Zeelui Is het voor den schrijver van dit werkje zeker een groote voldoening zulk een schitte rend resultaat te mogen oogsten op zijne bemoeiingen, nog te aangenamer is het, dat van dit boekske, niettegenstaande de groote oplage, nog een 2de druk noodig blijkt, zij die alsnog verzuimden daarop in te teekenen kunnen hiertoe dan nog gelegenheid vinden en door de aanschaffing van een werkelijk lief boekje, tevens medewerken tot een goed doel. De prijs is slechts 25 cents. Oosterend, 3 Mei. Zaterdag, 27 April, hield de Liberale Kiesvereeniging alhier eene ver gadering in „het Wapen van Amsterdam." De rekening van den Penningmeester werd goedgekeurd, waarna de president eene toe spraak hield over de bestaande toestanden, ons land en ons betreffende, en voorstelde bij de verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten het aftredend lid Dr. P. Bakker candi- daat te stellen. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. Oudeschild, 3 Mei. Nu hier eenmaal besloten is om op den 12den Mei, het veertigjarig Kroningsfeest des Konings in het openbaar te herdenken, hoort men bijna over niets anders spreken dan over 't feest. Ongetwijfeld zal weer jong en oud zyn best doen, om zoo kranig mogelijk voor den dag te komen. Als de oude eensgezindheid, die hier vooral bij feestvieringen voorzit, ook nu weer de grondtoon van alles is, lijdt het geen twijfel of ons dorp zal weer op alleszins waardige wijze feestvieren. Aan een geepvisscher was gisteren een aardig fortuintje beschoren. Hij ving n. 1. een zalm in zijn net van ruim 19 halve kilo's. De schoone visch werd teNieuwodiep te gelde gemaakt en bracht f 18,50 op. In de vereenigde zitting der Staten- Generaal, Donderdag 2 Mei gehouden, werd door den Voorzitter, na mededeeling dat de commissie van rapporteurs het algemeen ver slag over het ingekomen voorstel betreffende het koninklijk gezag gereed heeft, en ver trouwende dat de herneming van liet. gezag door den Koning is een zaak van spoedeischende aard, voorgesteld het volgende besluit te nemen: ,,De Staten-Generaal, in vereenigde verga dering, verklaren dat het in art. 38 der Grond wet omschreven geval heeft opgehouden te bestaan." Zonder beraadslaging wordt die verklaring met algemeene stemmen afgelegd. De Voorzitter rijst nu van zijn zetel. Allo leden volgen het voorbeeld. Hij deelt den uitslag der stemming mede over de voorgestelde verklaring, en zegt: Dit besluit, hetwelk bij het Nederlandsche volk met de meest vreugdevolle ingenomenheid zal worden begroet, zal op de bij de grondwet voorgeschreven wijze worden afgekondigd." Do Voorzitter eindigt met een: ,,leve de Koning! en herhaalt dit nog tweemalen. Tel kenmale riep de vergadering dien kreet na. Plij stelde verder aan de vergadering voor, hem te machtigen Z. M- den Koning telegra fisch geluk te wenschen namens de vereenigde vergadering met het herstel van HDs. gezond heid en de herneming door Z. M. van de waarneming der regeering luide bravols). De minister van binnenl. zaken (de heer Mackaydeelt aan de vergadering mede, dat, nu dit voor het vaderland verblijdende besluit is genomen, de Baad van State, waarnemende het koninklijk gezag, machtiging verleend heeft geen verder gevolg te geven aan de minister van justitie en van binnenlandsche zaken gedane opdracht tot indiening eener wet tot voorziening in het regentschap. In de zitting van de Eerste Kamer Donder dag gehouden, word door den Min. van Buitenl. Zaken, onder herinnering van het besluit in Engeland genomen om met 1 Juni a. s. ons vee zonder slachting of quarantaine op do markt van Engeland toe te laten, medegedeeld dat hij Woensdagavond een telegram ontving van den gezant te Londen, meldend»3, dat op last van de Privy Council de maatregel 3 maanden, en wel tot 1 Sept., is uitgesteld. De motieven daarvoor zijn den minister niet bekend. Doch welke deze ook zijn mogen, zeer ernstige pogingen zullen bij de Engelsche regeering worden aangewend om op dit besluit terug te komen. Intusschen deelt de minister mede dat na de nota van de Engelsche regeering aan 's Konings gezant ernstige maatregelen in het belang van don gezondheidstoestand van onzen veestapel zij u genomen, die met succos zijn bekroond, want de gunstige toestand van onzen veestapel is meer en meer erkend, daar waar daaraan vroeger getwijfeld werd, o. a. in Noorwegen. Waardoor den ijveren onafgebroken bemoeiin gen zijner ambtgenooten gewaakt wordt voor den toestand van den veestapel, verwacht de minister dat deze zaak ten slotte tot een goed einde zal kunnen worden gebracht. Het komt hem voor, dat de waarheid eindelijk tot haar recht zal moeten komen. Men meldt uit Den Plaag aan het A. Hbl. Onze gezant te Washington, mr. W. Yon Weck- herlin, heeft zijne langdurige onderhandelingen met de regeoring der Unie bekroond gezien door het tot stand brengen van het nieuwe uitleverings verdrag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten. De Senaat keurde het tractaat goed. Aan het Ministerie van Waterstaat wordt, naar het U. D. meldt, een wetsontwerp voorbereid tot weder-in voering van het stelsel van octrooien voor uitvindingen. De Raad der gemeente Schagen heeft, naar aanleiding eener missive van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, behelzeude mededeeling dat van Rijkswege een tweede toegangsweg naar het station to Schagen zal worden aangelegd, onder voorwaarde, dat tegen billijken prijs terrein kan worden verkregen en die weg door de gemeente Schagen zal worden onderhouden, met algemeene stemmen besloten het onderhoud van bedoelden weg voor rekening van de gemeente te doen ge schieden. Vuoral voor hen, die in het zuiden en ten zui den dezer gemeente wonen, voorziet deze veel kortere toegangsweg van hoogstens drie minuten gaans in eene reeds lang gevoelde behoefte, dewijl daardoor een omweg van twintig minuten gaans kan worden vermeden, hetgeen, in verband met het, drukke vervoer per spoor van personen en vee, van dien kant eene groote verbetering mag genoemd worden. Algemeen wordt het besluit tot den aanleg in deze en de omliggende gemeen ten met ingenomenheid begroet. Volgens het weekblad De Ingenieur is weldra eene algemeene wettelijke regeling van de ver zekering van werklieden tegen ongelukken te verwachten. Op de vastgestelde lijst der hoogstaangesla genen, verkiesbaar voor de Eerste Kamer, zijn voor Noord-Holland gebracht de namen van 453 personen. De laagste aanslag (in de drie directe Rijks-bekistingen) is f 555.32 en verschilt f 6000. met den hoogsten, dien van jhr. Van Merlen, te Heemstede. Een in Nederland nieuwe vorm van hypo theekneming wordt tegenwoordig opengesteld door de Noordelijke Hypotheekbank, gevestigd te Zorgvlied. In samenwerking met twee Levens verzekering Maatschappijen verstrekt zij nl. gelden ter leen, met beding van 1ste Hypotheek, aflos baar in annuïteiten, in dier voege dat hetgeen bij overlijden van den geldnemer nog onbetaald is, wordt afgelost door de Levensverzekering Maatschappij, zoodat de geldnemer zijne goederen onbezwaard aan zijne erfgenamen kau achterlaten. Met 1 Mei 1839 zijn te Enkhuizen de 70 opcenten voor de gemeente op de personeele belasting afgeschaft en zal een hoofdelijke om slag worden geheven ten bedrage van hoogstens f30000, welk bedrag met 5% voor kwade posten zal kunnen worden overschreden. April draagt den naam Grasmaand dit jaar met eere schrijft men uit Drenthe. Door het bij uitstek groe'zame weer gedurende de laatste dagen zien de weiden er uit, als waren we, naar veel andere jaren gerekend, in de laatste helft van Mei. Tengevolge hiervan ziet men dan ook reeds in vele weiden het melkvee grazen, iets wat den veehouders bijzonder past, daar de meeste hooi schuren of leeg zijn, of nog slechts voor weinig dagen voeder bevatten. Als er nu maar niet te veel nachtvorsten komen (in welk geval elke koe met vijf monden tegelijk eet), dan kan 18S9 een goed jaar worden voor den boei. Men meldt uit Krommenie: Plet door het Ministerie van Marine benoodigde zeildoek is ditmaal buitenslands aangenomen te leveren, slechts een klein gedeelte komt nog van hier. Dientengevolge zijn Zaterdag 1.1. terstond verscheidene wevers ontslagen, meerendeels te Assendelft woonachtig. De omvang van dit fabrikaat wordt hier jaarlijks minder. Mejuffrouw C. M. Van Rantwijk, dochter van den boekhouder van het Kurhaus te Scheve- ningen, redde, zooals men zich zal herinneren, op 21 November jl. bij het stranden vande„Ango" een der opvarenden, dien zij met do golven zag worstelen. Op initiatief der redactrice van het weekblad „de Hollandsche Lelie" hebben daarop de lezeressen van dat tijdschrift een bedrag bij eengebracht om aan mej. Van Rantwijk een huldeblijk aan te bieden, en dit is thans aange boden, in den vorm van eene gouden medaille, welker opschriften het feit vermelden. In zijn blakenden ijver voor de goede zaak stelt een zich noemende 0,54 in de „Volksvriend" voor, om eene verordening te maken en streng te handhaven, waarbij verboden wordt om in alle drankhuizen, hoe ze heeten mogen, dus ook bierhuizen, door gordijnen, luiken ot anderzins de ramen te bedekken, zoodat van buitenaf ieder een zien kan wat in de lokalen geschiedt! De man erkent zelf, dat de maatregel wel „wat kras" kan genoemd worden, maar acht hem aanbevelenswaardig. Wij veroorloven ons hem onziunig te noemen, zegt' de Arnh. Ct. De Pr. Gr. Ct. schrijft Zeker mag het niet overbodig heeten, onze veehouders te wijzen op het gevaar, gelegen in het toelaten van vreemde kooplieden in hunne veestallen, te meer nu in de laatste dagen zich gevallen mond- en klauwzeer onder het rundvee in Oost-Friesland hebben voorgedaan. Een

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2