Buitenland. TANDARTS BIERSTEKER J. LEEN, BURG, Droge en Bereide Verfwaren. Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIËN. te Consulteeren. H. Arys-depaepe, Aalst-Alost (België. Huis- en Rijtuigschilder, BefTiangêir en Glazenmaker. de Regeering er ook zoo over denkt, door aan ingezetenen voor dit jaar welwillendheid te betoonen, zal de tijd leeren. Nu de vrijheid tot turfgraven er niet is, hebben onze ingezetenen voor 't grootste deel besloten te handelen alsof de vrijheid wel bestond, of liever, te doen zooals te voren. De tijd, dat men haardbrand graven moet, is gekomen. Reeds langer dan andere jaren heeft men gewacht, doch daardoor verandert de zaak niet. Er moet turf zijn, want van den winter 1889 1890 kunnen we niet verwachten, dat hij een zomersche weersgesteldheid brengt en als de overheid ons niet vrijheid geeft tot uitoefening van het bedrijf, voor den winter noodig de winter geeft geen vrijheid om stil te blijven zitten. Daarom is men hier gisteren begonnen turf te graven, met dit gevolg, dat de politie in het veen kwam en twee bekeuringen instelde, waarna processen-verbaal zijn opgezonden. Men is zeer nieuwsgierig naar den uitslag. Uit 's Gravenzande wordt gemeldt: Eiken dag ziet men thans tal van mannen en jonge lieden langs den weg slenteren of op de hoeken der straten staan. Werk is er niet. In den win ter is er in deze tuinbouwstreek voor den arbei der weinig te doen; zoodra in het voorjaar de grond bewerkt is, komen er weder dagen, soms weken, dat de meesten niets verdienen. Het is niet overdreven, als men zegt, dat een groot deel des jaars de arbeider leeg loopt. Is de winter streng, dan heerscht er bittere armoede, en kunnen de armbesturen, ondanks de bekende offervaardigheid der gemeentenaren, op lange na niet in den nood voorzien. Verwondering mag het zeker baren, dat men nooit getracht heeft, het tal van ledigloopers werk te verschaffen bui ten de landbouw om, b. v. in werkplaatsen; het is toch te denken, dat bijna allen liever werk zaam zijn, al is de verdienste ook niet zoo groot, dan' dat ze ledig loopen en gebrek lijden. Zoo vele plaatsen hebben in deze reeds het voorbeeld gegeven. Eindelijk is bericht ontvangen omtrent een lang vermist Britsch vaartuig, de „Wandring Minstrel", dat in Augustus 1887 uit Honkong op de haaienvangst uitging, doch waarvan sedert niets was vernomen, totdat twee der opvarenden onlangs in een zeilbootje te Honolulu de tijding brachten, dat het schip, bij een hevigen storm, bij de Medwayeilanden gestrand was. De beman ning bereikte veilig den wal waar de inlanders haar gastvrij ontvingen. Dadelijk is een schip uitgezonden om den kapitein, zijne vrouw en kinderen en andere overlevenden terug te halen. Te Duinkerken moesten dezer dagen eenige onbruikbare bommen worden vernield. Men had ze in een gat gelegd en deed ze toen ontploffen. De uitbarsting was echter zóó hevig, dat een stuk granaat op 1000 voet afstands geslingerd werd en een tuinman, die aan 't werk was, wondde. Een ander stuk doodde een arbeider, die zich naar zijne fabiiek begaf en een derde viel op het dak van era huis in 't midden der stad, waar het vrij groote schade aanrichtte. De feesten te Nieuw-York werden Woensdag besloten door een nijverheidsoptocht in 27 af- deelingen, waaraan omstreeks 80,000 personen deelnamen. De optocht nam zijn weg langs het Madison plein, waar president Harrison zich bevond, wien door den burgemeester der stad een adres in eene zilveren doos werd aangeboden. Op dit oogenblik werden honderd saluutschoten gelost. De processie was hot zinnebeeld van het werkzame leven der inwoners van Nieuw-York. Voorop ging de afdeeling voor onderwijs met figuren uit de geschiedenis, daarna volgden de brandweer, vakvereenigingen en liefdadige genoot schappen, enz. Merkwaardig waren de 63 wagens der Duitsch-Amerikaansche vereenigingen, voor stellende verschillende takken van nijverheid, wetenschap en kunst, afgewisseld door zangge nootschappen, scherpschutters en dergelijke. De parade duurde den geheelen dag en werd door massa's menschen van de vensters en kijkstel- lingen op straat aanschouwd en toegejuicht. Vijf jaar geleden verdween het landverhui zersschip „Germania", dat meer dan duizend passagiers aan boord had, op de reis van Ant werpen naar New-York 'spoorloos. Naar thans door' een Amerikaansch blad wordt gemeld, is aan de kust van Florida een, met mos begroeide, goed gekurkte flesch gevonden, waarin zich een briefje met het volgende opschrift bevond: „Het stoomschip „Germania" staat in vlam en moet zinken. Het stormt. De sloepen zijn onbruikbaar, alle kans op redding is opge geven. Johan Steinberg uit Stuttgart in Duitsch- land. De werklieden in de top van den Parijschen Eiffeltoren zagen, volgens de Figaro, onder het hevige onweder van Dinsdag den helderen hemel boven zich, terwijl onder hun voeten de toren herhaaldelijk door den bliksem getroffen werd. Het bleek bij die gelegenheid, dat de toren een volmaakte bliksemafleider is die het geheele tentoonstellingsterrein beveiligt en ook hen, die zich op de platvorms bevinden, een veilige schuil plaats aanbiedt. Op de onlangs te Liverpool gehouden ten toonstelling trok een pistool de aandacht, dat bestemd is om tot eene hoogte van 100 a 120 M. ontplofbare projectielen te schieten die, wanneer zij ontploffen, een licht voortbrengen van de kleur, welke men verlangt, en gedurende hun val blijven branden. Bij helder weer zijn deze lichtsignalen zichtbaar tot op 20 Eng. mijlen. De luitenant Very van de Noord-Amerikaansche marine is de uitvinder van dit toestel, waarvan het nut in tal van omstandigheden voor de zeevaart onbetwis baar mag genoemd worden. Het bedoelde pistool wordt van achteren gela den en kan in bandeliers gedragen worden. In een lederen riem om het lijf kunnen 50 patronen worden geborgen van verschillende kleur. Deze patronen zijn tegen het water beveiligd door een metalen omhulsel, dat tevens de kleur van het licht aangeeft: zij kosten ongeveer f 3,75 per dozijn. Een roover als non. Eenigen tijd geleden verscheen des avonds aan een molen te Osbrau, in Silesië, eene non met den rozenkrans in de hand, den eigenaar verzoekende, haar nachtver blijf te verleenen. De molenaar die een vroom katholiek was, voldeed met veel genoegen aan het verzoek van de non en wees haar eene af zonderlijke kamer op de eerste verdieping aan. Spoedig daarop kwam de non naar beneden en meldde haren gastheer, dat zij nog een uur in de kerk wilde biddeh. Een der knechts van de molenaar had echter argwaan gekregen en verborg zich thans in hare kamer ondei de bedstede, om hare verdere handelingen te bespieden. Hij behoefde niet lang te wachten. Zoodra de non in de kamer was teruggekeerd, ontdeed zij zich van haar heilig gewaad en thans bleek zij een trotsche man te zijn, in 't bezit van een revolver, mes en meer dergelijke dingen, welke voorwerpen thans op de tafel werden neerge legd. Middelerwijl was het nacht geworden en het werd onzen knecht wel wat bang te moede bij de gedachte wat er verder zou gebeuren. Plot seling houdt een wagen voor het huis stilde gewaande non loopt zacht naar het geopende venster en roept naar buiten: „de bewoners zijn nog niet in slaap. Yan dit oogenblik maakt de molenaarsknecht gebruik; snel kruipt hij uit zijn schuilhoek, pakt den onwelkomen gast bij de beenen, en gooit hem met een krachtigen ruk het verister uit. Naar beneden te loopen en den molenaar te wekken, was nu het werk van een oogenblik. Toen men evenwel naar buiten ging, was noch van den wagen noch van de non iets te zien. En er is nog niemand komen opdagen, om de achtergelaten voorwerpen af te halen. Alkmaar, 3 Mei. Graanmarkt. Aangevoerd; 102 heet. Tarwe f 6,25 a f 7,325 19 heet. Rogge f 5 a 52 heet. Gerst f 4.50. a 5,50; Ohev. f5.40, a f 5,75 324 heet. Haver f2,70 a f 3,50 122 heet. boonen, Br. boonen f9 a f 12,50Paarden boonen f 6, - a f 6,25 witte boonen fl4a fl7Duiv. boonen f af citroen boonen f 13,— a f 14 15 heet. Erwt. Gr. Erwt. f8, af 16. vale Erwt. f 16, a f witte Erwt. f af graauwe Erwt. f 13,af 22 heet. Kanariezaad f af 31 heet. Karweizaad, f9.25 a f9,75. Alkmaar, 6 Mei. Aangevoerd 5 koeien f 200 a 250 215 vette kalveren f 30 a 96 19 nucht. kalveren f 5.—a 12 Schapen f a .f 131 vette Varkens 42 a 52 ct. per K.G. 58 magere dito f 16 a 22. Lammeren f a Amsterdam, 6 Mei. Aangevoerd 681 Run deren, le kwal. 64 h 68 ets., 2de kwal. 59 ets., 3e kwal. 50 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 150 a f 250; Graskalveren f a; 108nucht. kal. f7 h 12 21 Schapen 172 Lammeren f 5 a 7,50 377 vette Varkens 44 a 50 ets. per KG. Purmerend, 7 Mei Aangevoerd 168 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 486 nucht. Kalveren f6. a 16 181 vette Varkens 36 a 54 ct. per kilo, 195 magere Varkens f 14 a 28; 415 Biggen 7 a f 12 2121 Schapen, 110 Runderen en 6 Stieren 700 Lammeren f a kip-Eieren f2.50 a 3.— per 100. Overhouders, hooger in prijs, handel zeer vlug, f 20 a f 33 per stuk. Vette koeien prijshoudend, handel traag, f 0.60 a f 0.70 per K. G. Gelde koeien prijshoudend, handel vlug, f 130 a f 280 per stuk. Melkkoeien geen aanvoer. Nuchtere kalveren, prijzen lager, handel stug Vette kalveren prijzen beter, handel vlu^. Vette varkens prijshoudend, handel stug. Magere en Biggen prijzen hooger, handel vlug. Londen, 6 Mei Ter veemarkt zijn aangevoerd 2400 Runderen, 13000 Schapen en Lammeren, 50 Kalveren, Varkens, Men noteertRunderen f 0,35 a f0,70 Schapenen Lammeren f 0,47 l/s a f 0,85 Kalveren f0,60 af0,955, Varkens f a Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 1 7 dezer ONDERTROUWD Thomas Thomassen, weduw naar van Hendrikje Dekker en Trijntje Arkema. GETROUWD Jan Dekker Pz. en Gerbrig Koning. Gerrit Krijnen Cz en Gerbrandina Kuijper. Gerrit Boon Jbz. en Hendrikje Bruin. Jacob Brouwer en Jannetje Plaatsman. GEBOREN Trijntje dochter van Jan Jonker en Ariaantje Eelman. Maarten zoon van Pieter Koorn Mz. en Antje de Jager. OVERLEDENCorneiis Boon 53 jaar, geh. met Dietje Wegman. Willem Duinker 78 jaar, weduwnaar van Souwtje Rab. Aaltje Blom 1 jaar dochter van Jan Blom Cz. en Hendrikje Zegel. Jacob Verberne 73 jaar ongehuwd. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsclie Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening' gebracht. Tot onze diepe droefheid, overleed heden onze dierbare oom, JACOB S. VERBERNE, voorzien van de H. H. Sacramenten der stervenden, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Uit aller naam SIMON VERBERNE. Burg, Texel, 5 Mei 1889. Voor de vele blijken van belangstelling bij het overlijden en teraardebestelling, van onzen geliefden Echtgenoot en vader, betuigen wij aan allen onzen hartelijken dank. Wed. C. BOON en kinderen. Ondergeteekenden betuigen hunnen dank aan allen, die dezer dagen van hunne belang stelling in onze vreugde blijk gaven. J. K. G. MULLER en Echtgenoote. Oudeschild, 8 Mei. is WOENSDAG 8 MEI, des avonds van 6 tot negen uur Factoor in alle Zee- en Riviervisch. Commissie en Consignatie.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 3