Binnenland. De groep landbouw zong een voor die afdee- ling vervaardigd lied van den volgenden inhoud: In bloeimaand de 12dc dag Ontplooit men in Neerland de vlag; Ter eer van het feest van den Koning, Waait de driekleur uit iedere woning, Ook wij roepen luide hoezee! En doen aan de feestvreugde mêe. Ook de landbouw viert vroolijk het feest Nu de Meimaand kweekt prettiger geest, Dat dit jaar zij de landbouw tot zegen, Worde winst en veel voordeel verkregen, Deelen wij in die voorspoed ruim mee, Dan roepen wij blijde hoezee gebracht door de deelnemers aan de optocht in costume, waartoe het initiatief was genomen door eenigen uit de burgerij, die daardoor hunnen dank wenschten te betuigen aan de feestcommissie, voor het schoone feest van Maandag; de heer Bakels, daartoe uitgenoodigd, was de tolk der burgerij, toen hij in eene kernachtige aanspraak de commissie en verder allen die medewerkten een woord van dank toesprak. Aan het einde der vergadering werd de vraag behandeld of de optocht zich Zondag nog eens weder zou opstellen om dan tevens een uitstapje naar Oudeschild te maken. De gevoelens daarover waren zeer verschillend en na het voor en tegen daarvan te hebben besproken, werd ten slotte bij stemming uitgemaakt, dat de optocht zich niet meer zal opstellen. Om 8 uur kwam de stoet terug en ging eenige keeren in optocht het dorp door, hier en daar halt makende en een feestlied aanheffende. Het dorp was keurig versierd met guirlandes, waaraan ruim een 100. tal lampions hingen, die 's avonds iedereen uitlokten tot eene wandeling door het dorp. Nadat nog eenig vuurwerk was afgestoken en men gezellig een paar uren in de balzaal had doorgebracht, keerde ieder tevreden huiswaarts. Blijkens telegrafische berichten van den Gouverneur-Generaal von Nederlandsch-Indië, dd. 7 en 9 dezer, is onze bezetting te Edi den 303ten April jl. en den 2den dezer slaags geweest met eene vijandige bende, door welke zij werd aange vallen. Bij die gelegenheid sneuvelde éèn mindere militair en werden er zes gewond. Daar de ge meenschap van onze versterking met de reede bedreigd werd, zond de Gouverneur van Atjeh een half bataljon infanterie en eene sectie artillerie naar Edi. Deze troepen landden den 6den dezer te Edi, en tastten bij den opmarsch naar onze versterking de vijandelijke stelling nabij den hoofdweg aan, waarbij aan onze zijde zes mindere militairen gewond werden, terwijl de vijand on geveer zestig dooden had. Staats Crt.) Overal, waar men ziet, en niet het minst in onze Zuid- en Noord-Hollandsche streken, staan de landerijen er zoo prachtig bij als in geene jaren met het begin der Meimaand gekend is. Op de weilanden is zooveel gras, dat op vele plaatsen het vee het niet verorberen kan. Menige boer, die verleden jaar, uit gebrek aan voeder, een gedeelte vee van de hand moest doen, moet er nu bijkoopen; dat is een goed teeken. Uit alles laat zich aanzien, dat, zonder tegen spoed, het jaar 1889 voor den landbouwenden stand een voordeelig jaar zal zijn. En men weet het als het den boer goed gaat, gaat alles goed. In de Betuwe staan ook alom de kerse en prui- meboomen in vollen bloeizelden werd een zoo overvloedig gewas aanschouwd. Depereboomen bloeien eveneens voor het grootste deel en beloven, wanneer nachtvorsten of andere schadelijke invloe den zich niet doen gelden, een gunstig ooftjaar. (L. D.) Omtrent den stand der veldgewassen kan uit Pijnakker het volgende gemeld worden. Het koolzaad, hoewel nog klein, is gezond en geeft een goed vooruitzicht. Het wintergraan, inzonderheid de rogge, staat uitmuntend. Het zomergraan, waarvan de zaai zoo goed als geëindigd is, geeft stof tot tevredenheid, evenals het vlas, dat merkelijk meer is uitgezaaid dan verleden jaar. De vroege aardappelen staan boven den grond en het poten der late, die in groote hoeveelheid gezet zijn, kan als geëindigd beschouwd worden. De weilanden liggen uitstekend, zoodat het vee overvloedig te eten heeft. De veestapel is over het algemeen gezond. Tuinen en boom gaarden prijken met de bloesems der rijk bloeiende vruchtboomen, en Mei, dikwijls zoo ten onrechte verheerlijkt, doet thans zijn naam als bloeimaand alle eer aan, dank zij het ongekende prachtige voorjaarsweer. Want al zegt het spreekwoord „Lest hengt best," velen, zelfs ouderen van dagen herinneren zich zoo'n heerlijke intrede der Mei maand niet. Moge het den landbouwer en veeman in alle opzichten ten goede bekomen. De aardappelen staan in het Westland bepaald mooi, en komen er geene nachtvorsten, dan zullen de „nieuwe" er dit jaar vroeg zijn. Vanwege de „Maatschappij van Weldadig heid", is eene overeenkomst gesloten met den heer G. Hovens Greve, te Steenwijk, waarbij diens drukkerij den naam ontvangt van „Boek drukkerij der Maatschappij van Weldadigheid" en er de gelegenheid wordt geopend tot opleiding van jongelieden uit die Maatschappij tot letter zetters, boekdrukkers en -binders. Uit Chaam bij Breda worden in den laatsten tijd wagenvrachten tabak België binnengesmok keld, onder het oog van het leger van Belgische ambtenaren, zonder dat deze hiertegen iets ver mogen. Want de smokkelaars brengen veel tabak per hoeveelheid van één kilo over de grens, waai - van de invoer vrij is. De meeste tabak echter wordt in pakken van 30 40 kilo vervoerd, en met ieder pak wordt 5 6 frank verdiend. Soms wordt er wel eens een gesnapt, doch meestal weten zij de kommiezen op de eene of andere wijze te verschalken. Een gezin uit Minnertsga, bestaande uit man en vrouw en zeven kinderen, dat naardeArgen- tijnsche Republiek zou emigreeren, bekwam in Amsterdam zulke slechte inlichtingen van den logementhouder, by wien het zyn intrek had genomen, aangaande de vooruitzichten inArgen- Wij trekken met moed weer te veld, Nu de Meimaand de zomer ons meldt Wij ploegen, wij eggen, wij zaaien, Op dat wij dan straks mogen maaien De vruchten van vee en van land, Als loon voor de nijvere hand. Blijf de landbouw in Nederland, Steeds bij allen in hoo gen stand, Bloei zij meer nog dan immer te voren, Zij voorspoed haar ruimschoots beschoren Ga het landbouw en nijverheid goed, Zoo klinkt voor het laatst onze groet. Deze liederen, zoomede nog een vrijheids lied werden door de afdeeling drukpers ruim schoots onder het volk verspreid. Aan den dichter van het lied voor de groep van de Ned. maagd werd eene ovatie gebracht door het zingen van dat lied voor zijne woning, eene eer die ook den vervaardiger van het landbouwlied zou zijn ten deel gevallen, indien deze bekend ware geweest. Verder werden geene bijzondere ovatiën gebracht, opdat door onwillekeurig verzuim van enkelen, geen ergernis zou worden gegeven. Des avonds was bij velen eene illuminatie ontstoken, welke de een wat sierlijker, de ander wat eenvoudiger, toch allen getuigden van denzelfden geest: ingenomenheid met den feestdag. De muziek liet zich nog eenigen tijd hooren op de Groeneplaats en daarna in een dei- feestlokalen en in genoegelijke stemming ble ven velen nog eenigen tijd bijeen. Hiermede eindigde dezen feestdag die onge twijfeld een prettigen indruk zal nalaten. Öok wij eindigen hiermede ons verslag, met genoegen constateerende, dat onze woorden zijn bewaarheid, die wij in een vorig nummer schreven naar aanleiding van de volksmeeting op Dinsdagavond: „Maar toch gebeurde er iets, en dat weinige „kan tot grootere dingen leiden, wanneer de medewerking van anderen niet uitblijft." Dat deze gelegenheid niet de laatste zal zijn, welke getuigenis geeft wat vereende krachten vermogen, zal zeker menigeen met ons wenschen. Zoo vierde den Burg het feest van Willem's veertigjarige regeering. Wij moeten hier nog aan toevoegen dat Maandagmiddag door de schoolkinderen van de Koog aan den Burg en eene ovatie aan den waarn. burgemeester gebracht werd, en Dinsdag vele inwoners van den Hoorn in feestgewaad zich in ons dorp vertoonden. TEXEL, 15 Mei 1889. Gisteren avond vergaderde de feestcommisie in het „Café Parkzicht" tot afdoening der nog loopende zaken, waartoe behoorde het doen van rekening enz. Aangezien dit zaken waren van huishoudelijken aard en de aanwezigen het wen- schelijk achten in de vergadering de rekening te doen sluiten, zullen wij er niet over uitweiden, doch bepalen ons tut de mededeeling dat ont vangsten en uitgaven werden accooid gemaakt, alleen merken wij op dat het getal rekeningen ruim 50 bedroeg, waaruit blijkt dat voor de levering der verschillende benoodigdheden velen werden begunstigd. Gedurende de vergadering werd de commissie verrast door eene serenade, welke haar werd Naar wij verder vernemen is door vele deel nemers aan den optocht een verzoekschrift op gesteld en onderteekend om de feestcommissie te verzoeken alsnog op haar besluit terug te komen en Zondag de optocht nogmaals op te stellen. Een opgewekte doch ordelijke geest heerschte onder allen, die gister-avond na afloop der serenade, in het iogement „de Zwaan" nog geruimen tijd bijeen waren. Oudeschild, 14 Mei. Een goed slot van de feestviering was het zeker, toen gisteravond de deelnemers aan den optocht hier ter plaatse, de schooljeugd in hun midden nam en eene wandeliDg maakte langs het dorp en naar de haven. De kleinen waren voorzien van lampions. Een en ander maakte in den stillen avond een goed effect, 's Morgens reeds was aan de jeugd een aardig feestje bereid, door de goede zoigen van den Heer Muller, ijverig bijgestaan door Mej. Guesen en de Heeren G. K. Brouwer en J. G. Kuiper. In de feestzaal op de helling, sleet het jonge volkje een paar prettige uren, bij de opwekkende toonen van het sierlijke draaiorgel, dat door de feestcommissie te Nieuwediep was gehuurd. Alle feestelijkheden liepen hier uitstekend af en laten stellig bij jong en oud de aangenaamste herinnering achter. De feestcommissie bestond uit de Heeren W. Mets Tz., C. C. Backer, M. Kroon Jbz., J. Zwanenburg, T. de Wijn, C. de Wijn, J Kooger, A. de Waard, T. van der Sterre. H. Hin en W. L. Schagen. Den Hoorn, 14 Mei. De feestviering ter her denking van 's Konings veertigjarig jubilé is alhier goed van stapel geloopen. Voornamelijk bestond het feest Zondag uit het zenden van een telegram aan Z. M. onzen geëerbiedigden Ko ning, waarop Maandag een telegram werd terug ontvangen, en Zondagavond werd tot groot ge noegen van allen eene lezing gehouden. Maandagmorgen werd eene optocht geformeerd, welke bestond uit 25 ruiters, mannen en jongens gesplitst in drie afdeelingen, waarvan de een rood, de andere wit en de derde blauw gekleed was, gevolgd door drie afdeelingen meisjes, even eens rood, wit of blauw gekleed, terwijl hieraan weder de schoolkinderen waren aangesloten. Het geheel trok in feestelijken optocht door ons dorp. Na afloop hiervan werden alle schoolkinderen in de school onthaald op chocolade, krentebrood en koek. Des namiddags werden er volksvermaken ge houden, bestaande uit: 1. Trekkers costuum loopen; 2. Stroopslikken en meelhappen; 3. Blind doek knippen voor meisjes, alles om prijzen in contanten. 's Avonds werd wederom optocht gehouden en wel met fakkellicht en bengaalsch vuur, hetgeen een zeer schoonen aanblik opleverde. Na afloop hiervan werden in een der loge menten de prijzen uitgereikt en werd de commissie dank gezegd voor de vele door haar genomen moeiten. Een geanimeerd bal sloot verder het feest. De Waal Als in andere dorpen, was men ook hier verleden week druk in de weer om de viering van het Koningsfeest voor te bereiden. En door eendrachtige samenwerking brachten de bewoners van ons dorpje een aangenamen dag door, die nog lang in herinnering zal blijven. Voor den middag was het feest voor de school kinderen, die flink onthaald werden en zich met hardloopen, tonnetjes kruien, enz. hebben vermaakt. Om half-drie ging de optocht op weg naar Oosterend. Een aardig gezicht leverde het op die versierde wagen met schoolkinderen, dat 2 tal fiere paarden met forsche ruiters, dat dertig tal aardige meisjes in hare rood-wit-blauwe kleeding en dat dertig tal mannen en stoere knapen, eveneens de HollaDdsche vlag voorstel lende. Een gezellige middag werd te Oost en Oosterend doorgebracht.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2