een zilveren AR MB A HID, Belangrijke Verkooping. linnen-, wollen- en ïatoenen MANUFACTUREN Droge en Bereide Verfwaren. Buitenland. Marktberichten Advertentiën Zientje Langeveld heeft gevonden J. MOOJEN, Makelaar, publiek verkoopen: H. Arys-depaepe, Acilst-Alost (België. J. LEEN, BURG, Huis- en Rijtuigschilder, ADVERTENTIËN. Behanger en Glazenmaker. tina, dat nog juist in tijds besloten werd de reis schuldig te blijven. Men liet dus het stoom schip „Leerdam" met bestemming naar Zuid- Amerika vertrekken en keelde per stoomboot „Heemstra" naar Harlingen terug om zijn dorp weder op te zoeken. De vader van het gezin is een eenige zoon, die een 76-jarige moeder zou hebben achtergelaten. Het café „de Hel" op het Damrak te Am sterdam is met den heelen inhoud door den deurwaarder op straat gezet. Die deurwaarder zal ook niet gedroomd hebben, dat hij zijn ambt nog eens in „de hel" zou uitoefenen Als een bijzonderheid kan het volgende uit de Rijp gemeld worden: P. N. Az., had een konijn met zeven jongen, van drie dagen, welke de voedster van plan was op te peuzelen. Een er van was reeds verdwenen de andere zes werden bij een konijn gebracht; waarvan men de jongen, omdat zij groot genoeg waren zonder moeder te leven, had weggenomen. Tegen alle verwachting nam de voedster de kleinen tot zich en zorgt zij tot heden zeer goed voor hare stiefkinderen. Hieruit ziet men, dat de menschen nog wel een lesje bij de dieren kunnen nemen. Hengelen met electriciteit. Zeker liefhebber van een waterzoodje heeft eene uitvinding gedaan, waardoor hij alle minnaars der edele hengelkunst aan zich verplicht. Het lange, vervelende blindstaren op den hob belenden dobber behoeft niet meer. De hengelaar kan een kaartje gaan leggen, hij kan hengelen in pikdonkere nachten, hengelen zal zelfs de blinde kunnen in 't vervolg. Eene rilling van genoegen vaart door de haren der visschers bij deze ge wichtige vondst, die, zooals alle dito's heel" een voudig is. Door de zijden sim loopen twee rag fijne geïsoleerde koperdraden, van den dobber tot in het handvat van den stok. Hierin bevindt zich een klein inductie-toestelletje met een klein celletje. Zoolang nu de dobber stil op 't water drijft, gebeurt er niets, maar, krijgt de visscher beet, dan zijn de beide uiteinden verbonden en eene zachte tinteling in de hand waarschuwt den romanlezenden of blinden hengelaar. Eene kleine verbetering, en hij kan de hengelroede op op den oever leggen en zich doen waarschuwen door een electrisch schelletje. De reis naar Amerika wordt steeds korter. De „City of Paris" heeft 2855 Eng. mijlen in 5 dagen, 23 uren en 7 minuten afgelegd, of 2 uren en 40 min. korter dan de reis der „Etruria". Volgens een Duitsch blad heeft men te Leipzig besloten aan het abbattoir aldaar een hondenslachterij te verbinden. Het aantal honden dat te Leipzig voor de consumtie verkocht en geslacht wordt, schijnt verbazend groot te zijn. Patenten op kleine, maar nuttige voorwer pen brengen dikwijls ongeloofelijk groote sommen op, die den uitvinder in korten tijd rijk maken. De volgende voorbeelden mogen als bewijzen dienen. De patenten op twee soorten stalen pennen brengen jaarlijks 480,000, het stukje gomelastiek aan het eind van een potlood 24,000 gulden op, In een proces kwam het onlangs uit, dat de uitvinder van de metalen plaatjes, die dienen om schoenzolen en hakken voor het afslijten te vrijwaren, er in 1879 ruim 12 mil- lioen en in 1887 niet minder dan 143 millioen verkocht, met een winst van ongeveer 3 millioen gulden. Zeer dikwijls wordt eene uitvinding eerst na geruimen tyd en wanneer de omstan digheden gunstig zjjn op haar volle waarde geschat. Zoo kreeg de uitvinder van de rolschaatsen ten slotte nog 2V, millioen gulden, ofschoon hij, toen de termijn van zijn patent verstreken was, dit laatste nog niet had verdiend. De drilboor heeft meer opgebracht dan de meeste zilvermijnen van de wereld en de Amerikaan, die op de gedachte kwam koperen punten aan de kinderschoenen te maken, heeft een inkomen, even groot, als wan neer hij van zijn vader 5 millioen gulden had geërfd. De uitvinder van een toestelletje om een draad gemakkelijk door het oog van een naald te brengen, verdient jaarlijks ruim 24,000 gulden Even winstgevend als deze nuttige voorwerpen is het gepatenteerd speelgoed, zoodra dit in de mode komt. Een geestelijke verdiende op een stuk speelgoed, door hem uitgevonden en dat in Amerika en Engeland veel opgang maakte, wekelyks 4800 gulden, Het eenvoudig, ook in ons land op de kermissen welbekend speelgoed, „de terugkeerende bal", (een papieren bal, die aan een elastiek verbonden is) gaf den patenthouder een jaarlijksch inkomen van 120,000 gulden, terwijl de uitvinder van een dansend popje „Jim Brons", genaamd, ieder jaar 180,000 aan zijn patent verdiende. De groote winst, nl. f 1.200,000 bracht „het levensrad" op, een bijna over de geheele beschaafde wereld verspreid speeltuig. Over socialisten. Dr. Laurillard te Amsterdam schreef dezer dagen, in „Nieuw Leven" over de redeneeringen der sociaal democraten het volgende behartigenswaardige woord „Sociaal-democraten. Wie zoo heeten, is bekend. Maar het is niet gemakkelijk, eene juist omschrevene, duidelijke en volledige uiteenzetting te geven van hetgeen zy eigenlijk willen. Zooveel is echter wel duidelijk, dat er in hunne redeneeringen veel onver stand is. „Toch is niet alles daarin onverstand. Als dit zoo ware, dan was de gansche zaak ineens uit. Loutere dwaasheid, met geen greintje van waarheid of wijs heid er in, is eenvoudig onbestaanbaar. „Maar toch, er is veel dwaasheid en onverstand by „In de eerste plaats noem ik het onverstand, dat de bedoelde lieden geen begrip hebben van werken, als 't niet werken is met een hamer, een troffel, een verfkwast of eenig ander gereedschap. Volgens hen is het de werkman, die werkt. Dus, kooplieden, fabrikanten, geneeskundigen, rechtsgeleerden, onder wijzers, en zoo voorts, werken niet. Dat zyn luiaards. „Een ander onverstand is dit, dat zy van de nooden van den werkman spreken op eene manier, alsof alle en deze zijne nood had. Zy vergeten, dat honderden in den dusgenoemde burgerstand nog wel zooveel zorgen kennen als menige werkman, en dat zelfs hoogere ambten en betrekkingen dikwijls eene bezol diging hebben, volstrekt niet geevenredigd aan de daarmee verbonden behoeften en eischen. „Ook is 't onverstandig, dat zy de loonsbepaling houden voor eene gril van de patroons en niets anders. Ze zien voorbij dat de aanvraag en het aanbod, de waarde der producten, de stand van de markten, en zoo meer, van duizend omstandigheden afhangen, waaraan een patroon gewoonlijk niets kan doen. Toch regelt zich daarnaar het tarief der loonen. „Eveneens is het onverstandig, kinderachtig dom, mag ik haast zeggen, tegenover den beladen werkman den onbezorgden werkgever te stellen. Voor wie beter doordenken, lydt het geen twijfel dat menigmaal de werkman des Zaterdags onbezorgd met zyn weekloon naar huis gaat, terwijl de werkgever voor tal van bezwaren en lasten blijft zitten, 't Is er vaak mee als met de dienstbodem in betrekking tot de heeren en vrouwenveelal zit de zorg op de canapé, terwijl de onbezorgdheid in de keuken rond huppelt. „Niet minder is het onverstand en dit is een onheilig onverstand allen, die hooger geplaatst zyn of tot de meer gegoeden behooren, zoo maar gezamenlijk ten toon te stellen als ellendelingen en boozen, en al het goede, dat van hen uitgaat, zwart te maken, door het toe te schrjj ven aan bedoelingen, die lafhartig of laag zijn. Onwaarheid en onrecht is het altijd indien men wat van enkelen geldt, zoo maar voetstoots uitbreidt tot allen. Die zegt„Er zijn rijken, die ellendelingen zijn," spreekt waarhteid. Maar die zegt: „Zoo zijn al de rijken," die liegt. Evenzoo spreek ik waarheid, als ik zeg: ,.Er zyn onder de werklieden luie en liederlijke kerels." Maar het is onwaarheid: „zoo zyn alle werklieden." „Nog is het een reusachtig onverstand, dat de mannen, die steeds den mond vol hebben van den nood des volks, geen oog hebben voor de winst, die in bezuiniging ligt. Het is rampzalig, dat zy niet voor alle dingen zeggen „Mannen broederslaten we beginnen met uit te sparen wat wij uitsparen kunnen." Als Nederland geen jenever meer wilde drinken, won men al samen milloenen „Zoo zou er meer zijn te noemen. Maar't genoemde is reeds voldoende om te bewijzen, dat er nog vry wat dwaasheid en onwaarheid ter zijde moet gezet worden. Deed men dit, dan hield men de wijsheid over, en daardoor zou men meer kracht hebben." Alkmaar, 10 Mei. Graanmarkt. Aangevoerd; 111 heet. Tarwe f 6,50 a f 6,90 5 heet. Rogge f5,25 a 43 heet. Gerst f 3.87' a 4,70; Chev. f5.50, a f 146 heet. Haver f2,35 a f 3,50 86 heet. boonen, Br. boonen f8 a f 11, Paarden boonen f5,af witte boonen fl2a fl7Duiv. boonen f a f citroen boonen f 13,- a f 27 heet. Erwt. Gr. Erwt. f 11, af 16. vale Erwt. f 17, a f witte Erwt. f af graauwe Erwt. f'22,af heet. Kanariezaad f af heet. Karweizaad, f9.25 a f9,75. Alkmaar, 13 Mei. Aangevoerd 2 koeien f 160 a 210 278 vette kalveren f 30 100 22 nucht. kalveren f 7.-a 16 Schapen f a .f 179 vette Varkens 42 a 49 ct. per K.G. 51 magere dito f 16 a 20. Lammeren f a Amsterdam, 13 Mei. Aangevoerd 755 Run deren, le kwal. 62 a 67 ets., 2de kwal. 57 ets., 3e kwal. 48 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 140 6 f 240; Graskalveren f h; 97 nucht. kal. f6 all; 107 Schapen 1050 Lammeren f8 a 14, 370 vette Varkens 44 a 50 ets. por KG. Purraereiid, 14 Mei Aangevoerd 282 vette kalveren 60 a 90 ct. per kg.; 166 nucht. Kalveren 8. a 18 143 vette Varkens 40 a 54 ct. per kilo. 230 magere Varkens f 14 a 28; 422 Biggen 6 a 12 2265 Schapen, 541 Runderen en 24 Stieren 1560 Lammeren f a kip-Eieren f3.— a 5.— per 100. Overhouders, prijshoudend handel vlug, f 20 a f 35 per stuk. Vette koeien prijshoudend, handel traag, f0.58 a f 0.675 per K.G, Gelde koeien prijshoudend, handel vlug, f 100 a f 240 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel traag, f 150 a f 300 per stuk. Nuchtere kalveren hooger in prijs, handel vlug Vette Kalveren lager in prijs, handel traag. Vette varkens lager in prijs, handel traag. Magere en biggen, prijshoudend, handel vlug. Londen, 13 Mei Ter veemarkt zijn aangevoerd 2100 Runderen, 13000 Schapen en Lammeren, 50 Kalveren, 10 Varkens, Men noteertRunderen 0,35 a f 0,71 'ƒ4 Schapen en Lammeren f 0,50 a, 0,8574 Kalveren f0,60 af0,90, Varkens f 0,375 a 0.675 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 8 14 dezer ONDERTROUWDGeene. GETROUWD Marines Johannes Reuzenaar en Cornelia Halsema. Johan Kikkert en Anna Maria Helm. Jan Hoogerheide en Marretje Bruin. Gerrit Kuiper Pz. en Jannetje Bakker. GEBORENAaltje dochter van Willem Jonker en Frouwtje Wilner. Johanna Catrina Karo- lina dochter van Adam Johannes Grollé en Neeltje Stam. OVERLEDEN Michiel Wilhelm Bakker 7 weken zoon van Cornelis Bakker en Guurtje de Graaf. ®g||j||®^ voor VIER achtereenvolgende $lr^i^ plaatsingen in de Tcxclsclie Courant in eens opgegeven, worden slechts D R IE - maal in rekening gebracht. Ondertrouwd: J. C. DEKKER en T. DIJK. Schiermonnikoog, 12 Mei '89. terug te bekomen tegen advertentiekosten. zal op Raandag 20 illei te Oudeschihl, Dinsdag en Woensdag 21-22 Mei a/d Burg, 23 Mei te Oosterend en 24 Mei a/d Hoorn, telkens des morgens ten 11 ure, ten overstaan van den Deurwaarder KONING, Een aanzienlijke partij uit de magazijnen van den Heer SALOMON te Amsterdam. Betaling 1 NOVEMBER a. s. Factoor in alle Zee- en Riviervisch. Commissie en Consignatie.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 3