Buitenland. Bij de gisteren gehouden verhuring van land, bij inschrijving, voor het waterschap de 30 gem. polders, was de uitslag dat perceel 1 en 2 niet werd gegundvan perc. 3, 46 Heet. in het 3de blok in het Noorden, werd huurder C. Keijser Pz. voor f 28.25; perc. 4, 48 Heet. 26 A. in het 4de blok, dezelf de voor f 28.25; perc. 5, 67 Heet. 11 A., tusschen het zwin en de waterboezem van Waal en Burg A. Dalmeijer voor f27.; perc. 8, 22 H. 53 A. afkomstig van W. Koning, huur der A. A. Eelman voor f 61.50; voor perc. 6 en 7, was niet ingeschreven. De jacht op 434 Heet. land in het Noorden werd gegund aan Roelofs voor f 10.15. Oudeschild, 21 Mei. Maandag zijn eenige schuiten begonnen met het visschen naar vijfhoeken of zeesterren. Deze waterbewoners komen in dezen tijd des jaars veelvuldig voor nabij de mosselbanken. De zeesterren leveren, naar men weet, een uitstekende mestspeci op, die vooral bij den verbouw van bloemkool gebezigd wordt. Er wordt veel van het artikel verscheept naar Rijnsburg. Met de rogvisscherij langs de kust, gaat het voor de netjesvisschers sedert eenige dagen niet onvoordeelig. De rog geldt van 25 tot 35 ct per stuk. De verkoop heeft plaats te Nieuwediep, doch er worden ook flinke hoeveelheden rechtstreeks naar Brussel en Antwerpen ter markt gezonden. Oostebend, 21 Mei. Bij het mastklimmen op 13 Mei werden vijf prijzen uitgeloofd, namelijk: 5 el rood baai, 2Va el buks, een paar pantoffels, een kistje sigaren en een tabakspot. Deze prijzen werden respectievelijk behaald doorR. van der Vis, C. Vlaming Bz., C. Kooger Rz. Jan Eelman en Douwe Bakker. Voor het vaatjeskruien werden uitgeloofd twee prijzen, (f5 en f3) in contanten, welke behaald werden door R. Boon en J. Rezel. Heden-morgen is een twintig-tal blazer schuiten uitgezeild tot het vangen van vijf hoeken (zeesterren). Deze zeesterren worden verscheept naar Rijnsburg, nabij Leiden, en dikwijls voor hoogen prijs aan de tuinders verkocht. Vooral voor bloemkoolveld zijn ze eene uitstekende bemesting. Aan het verslag der staatscommissie tot voorbereiding der wettelijken regeling van den militaire dienstplicht ontleenen wij het volgende 6. De inlijving der dienstplichtigen heeft plaats: bij de cavalerie, de veldartillerie, de rijdende artillerie en den trein, voor de helft omstreeks het begin van April, voor de helft omstreeks het begin van October: De duur van het verblijf onder de wape nen is a. Infanterie en vestingartillerie. Eerste verblijf; één jaar (bij de pantserfort- compagnieën 11 maanden.) b. Cavalerie, veldartillerie, rijdende artillerie, trein. Eerste verblijfanderhalf jaar. c. Ponteniers, torpedisten, genietroepen. Eerste verblijféén jaar. d. Hospitaalsoldaten. Eerste verblijf: 14 maanden. e. Dienstplichtigen bestemd voor de depots bjj de infanterie en vesting-artillerie. Eenig verblijf: drie maanden. f. Zeemacht. Eerste verblijf hoogstens één jaar er wordt gerekend dat in den regel met 8 maanden kan worden volstaan. Vrijgesteld van den dienst in tijd van vrede wordt de dienstplichtige 1. Die kleiner is dan 1.6 M. 2. Wiens borstkas in verhouding tot zijne lengte niet voldoende ontwikkeld is. 3. Die door ziekelijke gesteldheid of gebreken voor den krijgsdienst ongeschikt is. 4. Die eenige wettige zoon is, onverschillig of de ouders in leven of overleden zijn. 5. Wegens broederdienstde vrijstelling wordt zóó verleend, dat van een even getal wettige broeders of halve broeders de helft, en van een oneven de grootere helft uit dien hoofde worde vrijgesteld. 6. Die boven den leeftijd van achttien jaren minstens twee jaren bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks ovorzeosche bezittingen vrijwillig ge diend heeft. Uitstel van werkelijken dienst wordt verleend 2 Voor hoogstens acht jaar aan hen, die jaarlijks hot bewijs overleggen, dat zij worden opgeleid voor a. arts b. apotheker c veearts, en die de verklaring afleggen, dat zijwat betreft a gedurende acht jaar, na de voltooiing hunner studiën en na te hebben voldaan aan de vereischten voor reserve-officier van ge zondheid, het rijk in tijden van oorlog als reserve officier van gezondheid zullen dienen wat betreft b en c, gelijke verklaring afleggen om het rijk gedurende tien jaar als reseive- apotheker of reserve-paardenarts te dienen. 3 Voor hoogstens vijf jaar aan hen, die aan de Polytechnische school te Delft worden op geleid. 13. Ontheffing van den werkelijken dienst wordt op hunne aanvrage, telkens voor één jaar, verleend aan de geestelijken (de roomsch- katholieke ordebroeders daaronder begrepen) en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en aan hen, die daartoe aan erkende inrichtingen worden opgeleid. Zij wordt mede, op aanvrage, telkens voor één jaar verleend aan hem die buiten Europa of in den vreemde buiten een bij algemeenen maatregel van be stuur te bepalen rayon in Europa zijn gewoon en duurzaam verblijf houdt b. die, bij vooroverlijden zijns vaders, aan het hoofd is geplaatst van diens industrieele of landbouwonderneming of handelszaak c, die, bij vooroverlijden zijns vaders, het door dezen uitgeoefend bedrijf voortzet, ten einde in de behoeften van het achtergebleven gezin te voorzien. De ontheffing, in punt en c bedoeld, kan door slechts één der zonen uit een gezin ge noten worden. Gedurende de laatste dagen hebben zich te Helder in verschillende gezinnen ernstige ver schijnselen van vergiftiging geopenbaard, waarvan de oorzaak moet worden gezocht in het gebruik van voor de gezondheid nadeelige worst, van éénen slager afkomstig. In het garnizoens-hos- pitaal zijn vele militairen opgenomen, bij wie zich dezelfde veischijnselen vertoonden. Naar men mededeelt, wordt door de politie een ernstig onderzoek ingesteld. Het eiland Schiermonnikoog en de badin richting aldaar zijn overgegaan in handen eener „Maatschappij tot exploitatie van het eiland en de badplaats Schiermonnikoog." Door de vereeniging van burgemeesters in de provincie Groningen is een adres gezonden ;uin Z. M. den Koning, waarbij zij verzoekt, dat het den Koning moge behagen, Zijner Majesteits Regeering te wijzen op den eisch des tijds, om den flnantiëelen toestand te verbeteren en het gemeentelijk belastingstelsel te wijzigen en uit te breiden in dien zin dat de buiten de gemeente wonende eigenaren van vaste goederen, inrichtin gen en nijverheidsondernemingen, benevens zede lijke lichamen, stichtingen, naamlooze vennoot schappen en goederen in de doode hand in eene plaatselijke directe belasting kunnen worden ge troffen, naarmate van het belang, dat zij geacht kunnen worden bij de gemeentehuishouding te hebben. De Commissaris des Konings in Zuid-Holland heeft aan burgemeester en wethouders ontheffing verleend van de bepalingen der vogelwet omtrent het verdrijven der vogelen, nuttig voor den land bouw, zoodat nu eerstdaags een begin kan worden gemaakt met het door middel van schietgeweer verdrijven der kraaien en haren nesten. (Semp.) De openbare verkoop van het wrak van de Friesland is opgeschort. Het staat er naar, dat binnenkort de opruiming er van vanwege den Rijks Waterstaat zal worden aanbesteed. Men schryft uit Venloo. Wegens de moeie lijkheden die de invoer van varkens, varkens- vleesch enz. van hier in Pruisen ondervindt, hebben zich de afgevaardigden der Tweede Kamer Yan Venloo en Weert bfj den minister van bui- tenlandsche zaken vervoegd, met het doel, zooal geene opheffing van het verbod te verkrijgen, toch daarin verbetering te brengen. Daarop heeft de heer mr. J. Clercx te Blorik een schrijven van den minister ontvangen, inhoudende, dat het aanbeveling verdient bij het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn voorshands geen nadere officieele pogingen aan te wenden om de opheffing van het verbod te verkrijgen, teneinde dezerzijds geene aanleiding te geven tot het ne men van strengere maatregelen, omtrent den invoer van varkens enz. uit Limburg in Duitschland. Bij de in de ringvaart bij Halfweg te maken damsluis onder het beheer der genie was men de vorige week bezig de Sluisput droog te maken, toen bij deze werkzaamheden bleek dat de onder grond niet overal den dam kon dragen. Door onmiddelijk meer vaten in den put te laten en met alle kracht de zwakke plaatsen te versterken, slaagde men er in de afdamming boven water te houden, waardoor een grootere achteruitgang der werkzaamheden werd voorkomen. Uit Winterswijk wordt van den 19den ge meld Eene wolkbreuk heeft den te veld staan- den vruchten veel schade toegebracht. Een ge deelte van het dorp staat onder water. Het volgende is ontleend aan het officieel Februari-verslag over de res. Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo „Ten gevolge van de vele en hevige regens, traden de bovenrivieren buiten hare oevers. In de afdeelingen Amoentai, Martapoera en Doesoen- landen bereikte de waterstand een zeer hoog peil. De schade, aan de wegen daardoor toegebracht was in Amoentai aanzienlijk. Ook de langs de oevers gelegen padi aanplantingen in de Doesoen- landen hadden veel schade geleden, terwijl in Martapoera ongeveer een derde gedeelte van den padi-aanplant op de lage velden vernietigd werd. Burg. en Weth. van Amsterdam praeadvi- seeren den Raad om afwijzend te beschikken op een adres van de afdeeling Amsteidam van de vereeniging „Volksonderwijs", om vanwege de gemeente aan de kinderen, die gemeentescholen bezoeken, schoeisel en voedsel te verschaffen in die gevallen waar dit noodig zal blijken. Burg. en Weth. herinneren er aan, dat reeds in 1883 op een dergelijk verzoek der sociaal democratische vereeniging afwijzend beschikt is, hoewel dat verzoekschrift van beperkter strekking was en alleen dagelijks een portie goed warm eten van gemeentewege wenschte te zien uitgereikt aan eiken leerling der op. lag. scholen le xl., wiens ouders dit begeeren. Burg. en Weth. zijn van oordeel, dat in al deze dingen alleen het particuliere initiatief gun stig werken kan. Eene kunstmatige hazen teelt wordt thans op de goederen van den heer Van Landegge, bij Ter Apel, even over de grenzen gedreven zeker in navolging van eene welgelukte poging, die vroeger in Frankrijk is gedaan. De hazen zijn opgesloten in kleine getraliede hokken, aan de buitenzijde waarvan etensbakken zijn aangebracht. Zij krijgen, evenals de konijnen, zemelen, hooi, gras, haver en wortelen, doch nimmer geeft men hun te drinken, zelfs niet in de heetste zomers. Bfi deze fokkerij is vroeger reeds opgemerkt, dat de hazen in gevangenschap hun schuwen, vrees- achtigen aard niet verloochenen, sommige zijn zoo schuw, dat zij, als zij schrikken, zich den kop verpletteren tegen de wanden van het hok. Kermis in Den Haag? Namens een aantal kermisreizigers en ingezetenen is een adres aan den Haagschen gemeenteraad gericht, ver zoekende dat „de vurige krachten bij het Edel Achtbaar Gemeentebestuur mogen bestaan tot het wederinvoeren van de Haagsche kermis" of, indien dit niet kan, „als eene jaarlijksche herin nering aan Zr. Ms. 40 jarige regeering" tot het invoeren van een jaarmarkt te besluiten. Kwakel. Een wellicht nog nooit vertoond schouwspel heeft alhier plaats gehad. Een hondje luisterende naar den naam Piko, heeft in de afgeloopen week verkeerd in kenneiyken staat van dronkenschap, gelukkig niet op den open baren weg, Het diertje scheen een groot min naar te zijn van rozijnen in brandewijn geweekt. Na een groote hoeveelheid genuttigd te hebben, waren de uitwerkselen even verschrikkelijk als bij een menschhet was duidelijk dat Piko door zijn waggelenden gang in kenneljjken staat ver- keerde. Zonder met proces-verbaal of de vijftig cents bazaar kennis gemaakt te hebben, weigerde Piko den volgenden avond de rozijnen, die de oorzaak van zijn noodlottige kwaal waren geweest. Een beschamend voorbeeld door dit dier aan den mensch om niet gegeven. In Silezië zijn de eischen, welke de arbei ders stellen, veel geringer dan in Westfalen, omdat de kosten van onderhoud daar zooveel

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2