Publieke Verknoping Tot bet toerei van J. J. KI) IJ PER, Parkstraat. Marktberichten. Advertentiën OPROEPING. van Klaver en Lucernegewas. ADVERTENTIËN. publiek verkoopen: minder zijn. Prins Pless, een van de rijkste mijneigenaars in Silezië, heeft zijne mannen 10 pet. loonsverhooging aangeboden, doch dit is door 4000 hunner van de hand gewezen. Keizer Wilhelm heeft volgens den correspon dent der „Times" zijn vroegeren leermeester dr. Hintzpeter opgedragen in de werkstakende dis tneten een onderzoek naar de oorzaken en het verloop der beweging in te stellenopnieuw een bewijs welk eene belangstelling de keizer in de zaak betoont. In het Waldenburger district hebben nader nog 16,000 man den arbeid gestaakt. Ook in het Opper-Silezische district is eene werkstaking uitgebroken, welke zich snel uitbreidt. Het bestuur der Rij nsch-Westfaalsche myn- voreeniging heeft in zijne Zaterdag te Essen ad, Ruhr gehouden zitting besloten nogmaals te verklaren, dat loonsverhooging zal worden toege staan bij hervatting van den arbeid; dat het Berlijnsche vergelijk, betreffende den werktijd van acht uren per dag, wordt aangenomen, en dat met betrekking tot langoren arbeid de mijn- besturen zich uitdrukkelijk verbinden, slechts ingeval van nood daartoe bij de arbeiders aan te dringen, terwijl in andere gevallen aan eiken werkman wordt vrijgelaten overwerk te doen, en aan hen, die dit weigeren, het onmiddelijk verlaten der mijn zonder voorafgaande melding wordt toegestaan. Het einde der werkstaking in Rijnland en Westfalen in nu nog slechts de quaestie van weinige dagen. Daarentegen breidt zich de werkstaking in het Waidenburger "district uit, en daaraan nemen ongeveer 14,000 lieden deelmaar de ongeregel- heden, welke den aanvang daarvan kenmerkten, zijn niet meer voorgekomen. Overal heerscht rust. Ten gevolge van een vreeselijken wolkbreuk is van de mijnonderneming „Loujse" bij Bronswijk een groot gedeelte der eigendommen vernield. Het machinehuis, het ketelhuis, het kantoor, kortom alle boven den beganen grond staande gebouwen zijn ingestort, en onder water gezet. Er zijn geen menschon bij omgekomen. Even merkwaardig gelukkig is 'de ontploffing in do bekende vesting „Köningstein" afgeloopen. De bliksem sloeg des nachts in een met geladen bommen, granaten enz. dicht gevuld magazijn. Vier uren lang duurden de ontploffingen, met een zoo vreeselijk geweld, als had er een groot bombardement plaats. In de omliggende dorpen werden vele gebouwen beschadigd. Geen mensch echter werd er gedood. Op vijfhonderd meter afstand van het magazijn waar de ontploffing plaats had, lag een reusachtig kruitmagazijn, dat intusschen goheel ongedeerd bleef. De Zondag te Weenen overleden graaf Heinrich Hardegg vermaakte zijn vermogen van meer dan 700,000 gulden, na aftrek van eenige legaten aan betrekkingen en de balletdanseres Abel, aan de hooge school te Weenen, met de specia le bepaling dat de gelden bestemd zouden zijn tot beurzen voor katholieke studenten inde rechten. Het de uitvoering zal echter tot 1889 gewacht moeten wordenWeigert de regeering hare toestemming, dan valt de erfenis aan de hoogge- scholen te Nieuw-York en Rio de Janeiro ten deel. Uit Madrid wordt geschreven Het in wer king treden van het nieuwe Burgerlijk Wetboek heeft ten gevolge gehad, dat op den len Mei in geheel Spanje geen huwelijk kon gesloten worden. Volgens de nieuwe wet moet iedere bruiloft bij den stedelijken rechter 24 uur van te voren worden aangegevendaar de wet echter eerst op den len Mei geldig was, terwjjl op den 80en April de aangiften nog niet werden toegelaten, bleef den verloofden, die zich hadden voorgenomen op den eersten dag van de dich- teriykste aller maanden een verbond voor het geheele leven te sluiten niets anders over dan bon gré mal gré 24 uur geduld te oefenen. Een oude rechter, zelf echtgenoot, zeide, zoo wordt verteld, bij deze gelegenheid tot een bruidegom, die ontevreden was over het onvrij willig uitstel„Jonge man, wees het vrien delijk lot dankbaar; ik wenschte, dat ik voor mijn bruiloftsdag ook 24 uur bedenktijd had gehad." Te Wickrath, een Pruisisch dorpje bij Gladbach, sloeg dezer dagen de bliksem in de Katholieke kerk, terwijl dezen met geloovigen gevuld was en de dienstdoende priester juist den zegen over de gemeente uitsprak. Het orgel werd het eerst getroffen; de stukken vlogen door de kerk en brachten vele zware verwondingen toe. De organist en de zangers werden zóó gewond, dat zij niet meer te herkennen waren. In het gedrang dat onbeschrijflijk groot was, werd eene vrouw, moeder van verscheidene kinderen, gedood. Kerk en toren hebben zeer veel schade geleden. De Engelsch-Indisclie dagbladschrijvers oefe nen hun ambt op eigenaardige wijze uit. Onlangs bevatte de „Dacca Gazette" de volgende aan kondiging; Wij zijn zóó vermoeid van het onverpoosd werken gedurende gansch het afge loopen jaar, dat de uitgave van ons volgend nummer voor eene maand is uitgesteld. Daarop ging geheel de redactie op reis. Een Engelsche zakkenroller kwam voor twee maanden te Parijs om een grooten slag te slaan. Hij kocht in de nabijheid van het tentoonstellings terrein eene gemeubeleerde woning voor 25000 frc., betaalde terstond 2000 fres. beloofde 10,000 fres. te betalen op den 15den dezer en het overige in het begin van Juni. Hij dö6d alles fraai op knappen en inrichten door een behanger, wien hij eveneens den loden zou betalen, en deed aan alle stations sierlijke prospectussen verspreiden, aankondigende dat men voor ongehoord lagen prijs gemeubelde kamers kon krijgen in het „Aberdeen hotel". Zondag waren alle kamers bezet, en in elke kamer was het volgende aan geplakt „Wacht u voor zakkenrollers en dieven die als gasten de hotels binnensluipen. De directeur is alleen aansprakelijk voor de waarden die hem worden toevertrouwd." Verscheidene gasten haastten zich den „direc teur" aanzienlijke sommen en juweelon ter hand te stellen en Maandag avond verdween deze brave man met al die juweelen en ongeveer 30,000 fres. in geld. Ongelukkig voor hem was hij het spreekwoord betreffende „het onderste uit de kan" niet indachtig. In plaats van terstond naar Engeland te vluchten, ging hij naar het avondfeest op het Marsveld en liet zich daar op heeterdaad betrappen op een nieuwen diefstal. Texel, 20 Mei. Aangevoerd: 911 Lammeren flO.— tot f15.— 21 Schapen f 18. f26.— 8 Nucht. Kalveren f 3.— flO.— 27 Koeien f60.- „f130.- 76 Biggen f 7.- f 12.— 31 Schrammen f 12.— f18.— 5 Varkens f0.24 per K.G. Alkmaar, 17 Mei. Graanmarkt. Aangevoerd; 69 heet. Tarwe f 6,25 af ,- heet. Rogge f ,- a 19 heet. Gerst f 4.25 a Chev. f5,— a f 71 heet. Haver f2,75 a f 3,10 41 heet. boonen, Br. boonen f7 a f 13,50; Paarden boonen f5,50 a f witte boonen fl4a f Duiv. boonen f af citroen boonen f ,- a f l heet. Erwt. Gr. Erwt. f 9,50 a f 16. vale Erwt. f 16, a f witte Erwt. f af graauwe Erwt. f23,af heet. Kanariezaad f af 7 heet. Karweizaad, f9.75 af Alkmaar, 20 Mei. Aangevoerd koeien f k 227 vette kalveren f 35 98 16 nucht. kalveren f 8.— k 20 7 Schapen f 20 a f 33. 132 vette Varkens 44 k 52 ct. per K.G. 41 magere dito f 16 k 20. Lammeren f k Amsterdam, 20 Mei. Aangevoerd 514 Run deren, le kwal. 60 k 65 ets., 2de kwal. 55 ets., 3e kwal. 48 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 145 f 250; Graskalveren f k; 83 nucht. kal. f6 A 11120 Schapen 2020 Lammeren f8 k 14, 397 vette Varkens 43 a 49 ets. per KG. Purmerend, 21 Mei Aangevoerd 264 vette kalveren 60 k 80 ct. per kg.; 158 nucht. Kalveren 8. 20 126 vette Varkens 42 54 ct. per kilo. 175 magere Varkens f 13 A 25; 398 Biggen 5 a 10 1697 Schapen, 329 Runderenen 12 Stieren 1300 Lammeren f a kip-Eieren f3.- a 5.— per 100. O verhouders, prijshoudend handel vlug, f 20 f 34 per stuk. Vette koeien, prijzen hooger, handel vlug f 0.55 a f 0.70 per kilo. Gelde koeien prijshoudend, handel vlug, f 120 a f 200 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel vlug, f 140 a f 290 per stuk. Nuchtere kalveren hooger in prijs, handel vlug Vette kalveren, prijshoudend, handel vlug. Vette varkens hooger in prijs, handel vlug. Magere en biggen, prijshoudend, handel vlug. Vette koeien, prijzen hooger, handel vlug, f 0.55 a f 0.70 per kilo. Lammeren prijshoudend, handel traag, f 6 a f 16 per stuk. Londen, 20 Mei Ter veemarkt zijn aangevoerd 2500 Rimderen, 12000 Schapen en Lammeren, 120 Kalveren, 10 Varkens, Men noteertRunderen 0,35 f 0,71 lU Schapen en Lammeren f 0,52' a, 0,90 Kalveren fO,56l/4 &f0,85, Varkens f 0,37r' a 0.67' Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 15 21 dezer ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Thomas Thomassen weduwnaar van Hendrikje Dekker en Trijntje Arkema. GEBORENJacoba dochter van Jacob Witte Jnz. en lm nietje Bakker. OVERLEDEN Bouwke Enninga 67 jaar, weduwe van Simon August Busse. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Tcxelsche Courant in eens opgegeven, Morden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Getrouwd T. THOMASSEN en T. ARKEMA. Eierland, 16 Mei 1889.. De bekende en onbekende schuldeisehers in den onder het voorrecht van boedelbeschrij ving aanvaarde boedel en nalatenschap van KLAAS BROUWER, gewoond hebbende en overleden te de Cocksdorp op Texel, den 9 Juli 1888, worden bij deze opgeroepen, om op Zaterdag 1 Juni 1889 des morgens 11 ure te verschijnen ten kantore van den Notaris G. J. O. D. DIKKERS te Burg op Texel, tot het aanhooren der rekening en verantwoording van het in dien goedel gevoerde beheer, en zoo er geen verzet plaats heeft, tot ontvangst der vorderingen, voor zooverre het bedrag der nalatenschap toereikende zal zijn. Ontvangen een partij Duitsche Seisboomcn cn Strijkstokken, Puik beste Seisen, Zichten, Sik kels, Puntdraad, Koper- en BlikMerk, Potten, Pannen, Fornuizen, Spijkers en Draadnagels. bij B. F. van den BERG, WAAL en P. C. TIMMER OOSTEREND. Het Bestuur van lied Waterschap de 30 ge meenschappelijke polders op Texel zal op ZATERDAG 8 JUNI 1889, voormiddags 10 ure in de herberg „Bellevue" aan DE WAAL Het Klaver en LucerngeMas van: 1. P. M. 9'A Heet. land, gelegen in den pol der het Noorden 3de blok langs den Eijer- landschen dijk, in 9 perceelen. 2. P. M. 374 Heet. land, gelegen als voren achter de arbeiderswoningen, in 4 perceelen. 3. Het grasgewas van de Oosterender weg, en wel vanaf de Waal tot aan de Haneweg. 4. Het hooigewas van een perceel zeedjjk, vanaf de afheining beoosten het Nieuweschild tot aan de Til van de Spangweg. 5. Idem van een perceel Zeedijk en wel vanaf de Schanssluis tot aan de groote Zuid-Haf- felersluis. ZEGT HET VOORT. Bucke.yeMAAIMACHINES. „Ransomes" HOOIHARKEN. Boby'sHOOISCHUDDERS. Losse deelen voor Machines, beveel ik mij minzaam aan, vraag s. v. p. prijzen. Ontvangen puike Machineolie, 4ö cent per liter, de 5 liter f 2.10.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 3