Buitenland. Volgens eenige artikelen in dagbladen zou eindelijk een eenvoudig en practisch middel ge vonden zijn tegen de aardappelziekte. Wy helpen het wenschen. Het ijzervitriool (zwavelzuur ijzeroxidul dat wel eens ter bestrijding van het mos in weilan den wordt aangewend, zou ook doodelijk zijn voor de meeste plantaardige parasieten. In Engeland werd dit middel aangewend door de Griffiths en in Frankrijk door dr. Gaillot, directeur van het landbouwstation van Béthunes. De laatste kreeg goede resultaten met een oplossing van 27i K. G. vitriool in 100 L. water. De hoeveelheden, die door beide personen worden gebruikt verschillen zeer veel. Op zandgrond zou niet meer dan 100 K. G. per HA. mogen worden aangewend, terwijl eene bodem, die veel kalk bevat, veel sterkere oplossingen zou behoeven. Waar de bodem arm is aan ijzerzouten, zou deze stof ook als plantenvoedingsmiddel aangemerkt kunnen w orden. Het is dan ook waarschijnlijk het veiligst, dat verdere proeven worden afgewacht. De zaak is echter belangrijk genoeg om er alvast de aandacht op te vestigen. De minister van koloniën heeft bekend ge maakt dat in het laatst van dit jaar eenige personen ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned-Indië kunnen worden gesteld om te worden benoemd tot opzichter 3de klasse b(j den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Adspiranten zullen zich moeten onderwerpen aan een examen, dat op een nader te bepalen dag in de maand Septem ber a. s. zal plaats hebben. Door den algemeenen secretaris is namens het hoofdbestuur der Schippersvereeniging „Schut- tevaêr" een adres verzonden aan den Minister van W. H. en N. tot het plaatsen van een licht op het einde van den Zinderleiding van het Zwolsche Diep in het belang eener veilige scheep vaart. Als een klein staaltje van niet alledaagsche eetlust, verdiend het volgende vermelding. Een Belgische visscher had in een logement te Nieuwe- diep drie ponden biefstuk verslonden, besproeid met eenige glazen bier. Daarna vroeg de man nog vijftien gekookte kipeieren, die hem noch thans door den kastelein niet werden verstrekt, omdat de laatste met reden bezorgd was voor de gezondheid van den vraadzuchtigen gast. Blijkens bericht van 's Konings gezant te Parijs heeft de Fransclie Regeering besloten, van af 18 Mei de Fransch-Belgische grens weder open te stellen voor den invoer van vee. Aan de Tweede kamer der Staten-Generaal is een adres gericht door het Dagelijksch Bestuur van het „Nederlandsch Gymnastiek-verbond", onder bijvoeging van een afdruk van het ver zoekschrift, in Maart 11. gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, ten einde dezen te bewegen de noodige stappen te doen opdat, de gymnastiek onder de verplichte leervakken hei lagere school worde opgenomen in het ontwerp tot wijziging van de wet van 17 Augustus 1878, Staatsblad no. 127, dat destijds door Zijne Majes- teits Regeering in gereedheid werd gebracht. Het bestuur verklaart tot zijn leedwezen te hebben gezien, dat het gemelde ontwerp bij de wetge vende macht is ingediend, zonder dat aan den wensch van de adressantsn is tegemoet gekomen. Doordrongen van het gewicht der zaak, herhaalt het daarom bij de Kamer het verzoek. Men meldt aan de H. Ct. uit Beverwijk: D 3 aardbeziënteelt, eene voorname bron van inkomsteu in deze streek en waarmede honder den arbeiders een goed stuk brood verdienen, liet in de laatste jaren nogal wat te wenschen over. Langdurig guur weder, gepaard met harde nachtvorsten tot laat in het voorjaar, waren daarvan de natuurlijke oorzaken. Thans is dat geheel anders, het warme weder van de laatste weken, afgewisseld dooreen heil zame regenbui, heeft de groene velden als het ware in een wit laken herschapen. Zonder onverhoopten tegenspoed kan men zeker een vroegen en overvloedigen oogst geworden. De ansjovis-vangst langs de Friesche kust, welke het vorige jaar omstreeks dezen tijd reeds zooveel opbracht, heeft tot heden nagenoeg niets gegeven, ofschoon duizenden netten in zee staan. Dit is te meer jammer, wijl de prijs bijzonder hoog is. f 16 per duizend stuks. De zoo zeer gevreesde varkensziekte vertoont zich weder in Renswoude. In de vorige week verloor een arme daglooner binnen enkele uren zijn beide varkens, die op last van een ontboden veearts uit Utrecht verbrand werden. Uit vrees voor deze ziekte slachten de ingezeten aldaar de dieren, zoodra zy slechts het eten weigeren, niet om het vleesch zei ven te nuttigen maar om dat voor geringen prijs aan kooplieden van de hand te doen, die op Engeland handel drijven. Te Uffelte hebben de landbouwers gezamen lijk besloten tot afschaffing der Drentsche schapen In de wijze van landbouw drijven brengt dit een niet geringen ommekeer te weeg, wijl de landbouwers zich nu weer op de rundveeteelt moeten toeleggen. Tevens wordt hierdoor in den regel niet weinig de boschkuituur bevorderd. In de 15 dezer gehouden 2e Vergadering van Reeders van Haringschepen te Vlaardingen en te Maasluis, is besloten tot het daarstelien eener Jagerijgemeenschap. De Jagerij zal uitgeoefend worden door twee Stoombooten. De eerste zal met plm. 400 ton Haring op Lerwick gereed moeten zijn tot laden 's morgens ten 6 uur den 20sten Junide tweede voor pkm 1500 ton den 27sten Juni. Men meldt uit Kerkrade: Zaterdag weigerden de arbeiders der Domaniale mijn alhier het werk te hervatten. Zij verzamel den zich in de omgeving der mijn en uitten hun ontevredenheid. Baron van Pelser Berensberg, inspecteur der mijnen, sprak tot de ontevredenen. Hij wees op de aanzienlijke verhooging van loon (10 pCt.) reeds door hem toegestaan en beloofde ten slotte ook verder met aandacht te zullen letten op billijke tegemoetkoming. Toen deze woorden zonder uitwerking bleven sommeer de hij het werkvolk om binnen 10 minuten den arbeid te hervatten of zich te verwijderen, in welk laatste geval zij zich als ontslagen kon den beschouwen. Dit bondig woord maakte indruk, en het werk werd hervat. Zaterdagmiddag 18 Mei ontlastte zich boven Nunspeet en Doornspijk een onweder, gepaart met een ontzettende wolkbreuk. Een geheele streek lands tusschen genoemde plaatsen, anders nog al hoog gelegen, stond in korten tijd zoo onder water, dat de koeien tot aan de buik er in gingen. Bij de boeren kwam het de woningen in en over 't geheel geleek het op een overstroo ming. Aan de te veld staande rogge en andere gewassen is zeer veel schade toegebracht. Men schrijft uit den Zuidhoek van Utrecht Als het toppunt van mopperzucht kan zeker gelden, dat het weer te groeizaam is. Dit hoort men nu. In de weilanden komt het gras zoo overvloedig voor, dat de dieren het niet kunnen verorberen. Was het verschijnsel plaatselyk, dan zouden een aantal veehouders'overgaan tot het aankoopen van vee. Daar dit echter niet het geval is, zijn en blijven de prijzen zoo hoog, dat aankoop ver moedelijk eerlang een schadepost zou opleveren. Met den hooibouw zou reeds een begin zijn gemaakt, ware het niet dat men niet weet hoe het hooi droog te krijgen. Rogge is hier en daar zoo overkrachtig gegroeid, dat men ze niet kan laten uitwassen, daar de halmen al naar den grond gaan. Zoo ziet men dan ook sommige boeren reeds aan het afmaaien van het prachtig te veld staand gewas, wat natuurlijk niet anders dan te bejammeren is. In liet VI. blad v. Amst. leest men, dat de heer Stork, die na zijne studie aan de Delfsche acade mie volbracht te hebben, vier jaar geleden spoorloos verdween, vermoedelijk terecht is. Hij zou met medeweten van zijn vader naar Amerika zijn gegaan, drie jaar lang in verschillende steden van de Vereenigde Staten gewerkt hebben als gewoon werkman en zich inzonderheid hebben toegelegd op het vervaardigen van vensters, deuren en jaloezieën. Nu hij dit vak volkomen kent moet hij voornemens zijn hier te lande eene fabriek van dien aard op te richten, waarvan hij groote verwachtingen koestert. In ons land toch staan, volgens den heer Stork, deze inrich tingen verre achter by die van Amerika. In het Limburgsche gehucht Schandelo, onder de gemeente Velden, richten de wilde zwijnen weer veel schade aan. De veldvruchten, aard appelen, haver en andere granen, worden op sommige akkers geheel door hen verwoest. In de vorige week was de landbouwer J. v. d. Brugh met zijn ponny op het land aan het arbeiden, toon eensklaps een bijzonder groot wild varken regelrecht op hem afkwam. J. v. d. B., die ongewapend was en volstrekt niet van plan zich met dien ongenooden gast te meten, zette zich te paard en nam de vlucht. Men is voornemens eerstdaags een drijfjacht te houden. treedt en waarbij op eene boete van 10 p. st. aan opvarenden var Britsche visschersvaartuigen verboden wordt vuurwapenen af te schieten of er mede te drijgen, op andere booten steenen, ballast, steenkolen, flesschen of andere artikelen te werpen, of dreigende of gemeene taal te bezi gen tegen de opvarenden van andere visschers vaartuigen, oi in het algemeen iets te doen waaruit rustverstoring kan voortvloeien. De boete kan echter in daartoe leidende gevallen door de rechtbank verlaagd worden. Een dergelijk verbod is in de verordening opgenomen tegen den opvarenden van vreemde visschersvaartuigen die binnen de grenzen komen van de plaatsen waar de Britten uitsluitend vis- scherijrechten uitoefenen. De geheele verordening is alleen toepasselijk te water en niet op het land. Merkwaardig is hetgeen prins Yon Bismarck in den Rijksdag, toen hij Zaterdag voor de ver zekeringswet in de bres trad, over de mijnwer kers strike zeide. „Juist in West-Pruisen", zeide de kanselier, „kan de steenkool door waterkracht worden vervangen. Het is van groot belang niet alleen voor West-Pruisen, maar voor het geheele Rijk, dat men van steenkool onafhankelijk worde en dat een bevolking, welke op 20 vierk. mijlen woont, niet in staat zij, het geheele Rijk in verlegenheid te brengen. Wij zullen moeten zoeken naar een middel, dat verbetering kan brengen in dezen toestand, want wij mogen ons niet aan het gevaar blootstellen, dat de kleine minderheid, bestaande uit de inwoners van het steenkooldistrict, ons eiken dag in denzelfden toestand kan brengen, waarin de landbouwers de bevolking kunnen brengen, zoo zij haar den toevoer van brood afsneden. De steenkolen zijn in vele provinciën even onmisbaar geworden als brood voor ons allen. Daarom moet van staats wege er voor gezorgd worden dat de steenkool niet plotseling in drie dagen kan worden ont nomen, zoodat elke waschvrouw aan de tobbe en elke tak van nijverheid gedwongen is den arbeid te staken." Volgens een Engelsch blad is te Londen groote beweging veroorzaakt door een nieuwe soort van sigaar, die op de voornaamste clubs is ingevoerd en in Schotland zonder een grein tabak gemaakt wordt. De uitvinders hebben de plant, waaruit de zeer geurige sigaar wordt vervaardigd, van de Pinte-Indianen, die ze als geneesmiddel gebruiken, „Killikillick" noemen zij ze. Wat de andere bestanddeelen van de sigaar zijn, wordt geheim gehouden. Generaal Boulanger heeft van een eenvou dig politie-beambte te Londen een aardig lesje in de krijgstucht gekregen. Dadelijk na ontvangst van het bericht van de gevangenneming van den heer Rochefort, had de generaal zich naar het rechtsgebouw in Vine- Street begeven en wilde tot de zitting doordringen. Een politie-beambte hield hem tegen. „Ik ben generaal Boulanger riep hij, als meende hij daarmede een „Sesam, open u" te spreken. „Wat gaat mij dat aan?" antwoordde de agent barsch en noodzaakte den „brav' général" terug te keeren naar de menigte, die de wachtzaal vulde en waarbij hij bedaard zijne beurt moest afwachten Ten gevolge van eene doorbraak in Dombasle is gel ij k aan de „Temps" uit Nancy gemeld wordt meer dan 100 kb. meter koolzure kalk uit eene fabiiek ;,in de rivier de Meurthe gespoeld, die daarop over eene groote uitgestrektheid geheel wit werd. Eene menigte doode visschen kwamen al dadelijk naar de oppervlakte, en de schade, die door dit ongeluk aan de visscherjj is toege bracht, wordt op honderdduizenden geschat. Zóó aanzienlyk was de voorraad visch, dat een molen er door tot stilstand gebracht werd. Voor vele jaren is de stroom van visschen ontvolkt. - De politieagenten van het 9e arrondissement te Parys hebben een aardig buitenkansje gehad. Zekere heer Foucher, die daar dezer dagen overleed, heeft, als blijk van erkentelijkheid voor de veiligheid, hem bij zyn leven door hun zorg verschaft, aan die politie een legaat van 70.000 frank vermaakt, waardoor ieder ongeveer 300 gulden ontving. De Britsche regeering heeft een verordening uitgevaardigd, die op den len Juli in werking - In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft bij dikke mist in het Kanaal een aanvaring plaats gehad tusschen de uit Spanje komende German-Emperor en een andere Engelsche stoom boot de Beresford, die op weg naar Bombay was. De German-Emperor zonk in 3 minuten de verbryzelde boeg loodrecht omlaag en 20 personen verdronken. De overige opvarenden zyn te Dover aangekomen met een schip uit

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2