N°. 173. Donderdag 30 Mei A\ 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg- op Texel. NATIONALE MILITIE. De milicien-verlof gangers te Texel voor den len April jl. in het genot van onbepaald verlof gesteld, worden door dezen gelast om zich op Zaterdag den 8 Juni 1889, des middags te 12 ure, te bevinden in de Gemeente Texel en zich ter bijwoning van de inspectie aldaar aan het Raadhuis aantemelden. De milicien-verlofganger wordt opmerkzaam gemaakt dat hij zich, zooals het den soldaat betaamt, nucliteren en ordentlijk, in militaire kleeding presenteert, en voorts lo. Dat elke verlofganger wiens uitrusting niet in behoorlijke orde bevonden wordt, zijn zakboekje en verlofpas niet medebrengt, met provoost arrest zal gestraft worden. 2o. Dat hij 'na de opgelegde straf te hebben ondergaan, krachtens art- 143 der Wet ander maal zal worden opgeroepen, om tot onderzoek voor den Heer Militie-Commissaris te verschijnen, en dat hij zich dan daartoe naar Alkmaar zal moeten begeven. 3o. Dat indien dat tweede onderzoek geen gunstiger resultaat oplevert dan de eerste, de zoodanige onder de wapenen zal worden geroepen. 4o. Dat de verlofganger, die zonder geldig geoordeelde redenen niet aan de oproeping vol doet, insgelijks ter oproeping onder de wapenen zal worden voorgedragen. Texel den 28 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders van Texel, CONINCK WESTENBERG L. B. De Secretaris, STIKKEL. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Texel, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 31 Mei 1889, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel den 28 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG, L. B. TEXEL, 29 Mei 1889. - Ds. P. S. Bakels, pred. bij de Doopsge zinde gemeenten Burg, Waal en Oosterend, maakte Zondagmorgen na de godsdienstoefe ning aan zijne gemeente bekend, dat door hem beroep is ontvangen naar de Doopsgez. gem. Enkhuizen en Medemblik, hetwelk door hem in zeer ernstige overweging wordt genomen. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Oosterend op Texel Ds. H. Stutvoot, pred. te Rottevalle c. a. De markt van Maandag j. 1. gaf zeker weder ruimschoots reden tot tevredenheid. Voor het jonge vee werden flinke prijzen besteed. De hoogste prijs welke voor een partij lammeren werd besteed was f 18 per stuk. Dat zulk een prijs echter wel een uitzondering is, zal men gereedelijk toestemmen. De gemiddelde prijs was f 12 h 13, enkele partijen bedongen iets meer, andere iets min der. Dat de gunstiger toestand voor deland- bouw ook voor neringdoenden en de werk mansstand, een gunstiger tijdperk zal doen aanbreken, meenen wij wel te mogen ver wachten. De heer D. Dekker alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare 1. school te Volendam, nabij Edam. de Waal: Zaterdag 25 Mei werd alhier de vergadering gehouden der Afd. Texel van 't Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap onder presidium van den Eere-Voorzitter, den Heer P. S. Bakels. Voornamelijk hield de vergadering zich bezig met de bespreking van een adres van 't Hoofdbestuur aan de Tweede Kamer, inzake het Ontwerp der Regeering tot Wijziging der Wet op 't Lager Onderwijs. Door het Hoofdbestuur werd dit adres den Afdeelingen ter beoordeeling gezonden. Met eenige artikelen van 't Ontwerp wil het hoofdbestuur namens het Genootschap zijne ingenomenheid uitspreken; andere artikelen daarentegen vinden in 't Genootschap een bestrijder. Behoudens enkele uitzonderingen bleek het, dat de Afdeeling Texel zich met het door het Hoofdbestuur voorgestelde adres wel kon ver eenigen. Nadat daarna besloten was, dat de volgende vergadering weer aan de Waal zou gehouden worden en wel in de maand September, sloot de Eere-Voorzitter de vergadering. Het in de Staatscourant opgenomen K. B. tot wijziging van het K. B, betreffende de besmet telijke veeziekten bevat enkele bepalingen, welke voor onze veehouders en veefokkers niet van gewicht zijn ontbloot. Zoo is door dit besluit bepaald, dat, terwijl volgens de vroegere regeling geen schadeloos stelling werd verstrekt voor een dier aan een besmettelijke veeziekte gestorven en waarvan de overblijiselen ziju vernietigd of onschadelijk ge maakt, thans in de gevallen en naar den maatstaf, door den Minister van Binnenlandsche Zaken te bepalen, door den burgemeester op Rijkskosten eene gedeeltelijke schadeloosstelling kan worden gegeven voor de huid van het dier. In bijzondere gevallen kan de Minister van Binnenl. Zaken eene door hem te bepalen schade loosstelling uit 's Rijks kas toekennen aan den eigenaar van een dier, dat is ingeënt en binnen een door den Minister gestelden tijd volgens de verklaring van eenen geëxamineerden veearts gestorven is aan de ziekte waartegen het was ingeënt. Inenting tegen varkensziekte mag slechts geschieden indien de burgemeester daartoe ver gunning heeft verleend. Het Zaterdag in de Staatscourant opgenomen besluit geeft aan den Min. v. Binnenl. Zaken de bevoegdheid, in bijzondere gevallen de inenting op Rijkskosten te doen geschieden. Men zegt, dat de heer Mackay zijn onder wijswet ontworpen heeft zonder de voorlichting te vragen van hen, die met deze zaak goed bekend zijn. Men zou geneigd zfjn van deze weinig waarschijnlijke gedragslijn des Ministers een bewijs te zien in zijne bepaling van het getal der leerlingen, die in eene klasse kunnen zitten. De heer Mackay redeneert dat, waar er 45 tegelijk onderwijs ontvangen, ook wel 55 kun nen opgenomen worden. Die redeneering conse quent toepassende, zou het getal leerlingen eener klasse tot in het oneindige vermeerderd kunnen worden, maar de Minister vergeet dat het cijfer van 45 niet willekeurig is gekozen. Het staat in verband met het onmisbare hulpmiddel in de school: het bord. De heer Schook geeft in het Handelsblad de afmetingen, waar binnen men zich houden moet, om de jongens eenige vrucht te doen trekken van het onderwijs, waarbij het bord dienst doet en dan blijkt het dat, bij de tegenwoordige inrichting der schoolbanken, 48 leerlingen eigenlijk reeds de grens overschrijdt. Op verder afstand van het bord of nog meer rechts en links geplaatst, kunnen de jongens op het bord eenvoudig niet zien. Thans zal, wanneer de wet het aantal onder wijzers naar de 55 leerlingen per klasse berekent dat getal van 55 wel het minimum worden en de uitvinding van den heer Mackay zal dus ten gevolge hebben, dat het klassikaal onderwijs vooral in de lagere, meest bevolkte klasse, voor een grooter of kleiner getal geen vruchten oplevert. (D. CL) Door den minister van binnenlandsche zaken is de volgende circulaire gezonden aan de districts veeartsen Herhaaldelijk is het in de uitvoerhavens voor gekomen, dat ten uitvoer bestemde schapen werden bevonden te lijden aan schurft. Het kwam voor, dat die schapen uit ver verwijderde plaatsen in andere provinciën (zoo b. v. te Rot terdam uit Gelderland) waren aangevoerd. Dit geett mij aanleiding ten sterkste aan te dringen op eene nauwgezette inachtneming van de circulaire van mijnen ambtsvoorganger, van 9 Februari 1887, No. 468, afdeeling M. P. (zie veeartsenij kundig jaarverslag over 1887, bl. 89). Het meest gestrenge toezicht is noodzakelijk op markten, op stallen, waar het marktvee ver blijf houdt, en op de vervoermiddelen, waarmede het vee vervoerd wordt, waaronder vooral ook booten en schepen, varende langs rivieren en kanalen. Ik verzoek u ook, telkens wanneer gij daartoe eenige aanleiding vindt, onverwachts een bijzon der onderzoek van schapen, stuk voor stuk, in te stellen in stallen, weiden of schaapskooien. Van den uitslag van zulk een onderzoek verwacht ik telkens een nauwkeurig rapport. Gelief ook zoo gestreng mogeiyk toe te zien op de nakoming der wettelfjke bepalingen door schapenhouders en handelaars; bjj schapenschurft schijnt de aangifte vaak verzuimd te worden. Voor afdoende ontsmetting na voorgekomen ziek tegevallen moet worden gewaakt. Uwe plaatsvervangers zullen u bij dit een en ander zooveel mogeiyk behulpzaam moeten zyn." Deze circulaire is door den Minister in afdruk gezonden aan de commissarissen des Konings om de burgemeesters aan te schrijven, zooveelnoodig te zorgen voor nauwgezette nakoming van de wettelyke bepalingen omtrent schapenschurft en om by uitvoering der wet de districtsveeartsen en hunne plaatsvervangers zooveel mogelyk be hulpzaam te zijn. Te Aalsmeer vertoonen zich reeds de eerste rijpe aarbeziën. Mocht het gunstige weder aan houden, dan zal de verzending dier zoo alom gezochte vrucht wel spoedig volgen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1