N°. 175 Donderdag 6 Juni. A#. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag*- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag* der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOI-J, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van belanghebbenden dat de landmeter bij het Kadaster in de 2e helft dezer maand, deze gemeente zal bezoeken tot opmeting van perceelen. Zij die opmeting van perceelen verlangen door genoemde ambtenaar, zullen daarvan kennis moeten geven ter Secretarie voor den 12 Juni a. s. Texel den 4 Juni 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. TEXEL, 5 Juni 1889. Op de Maandag gehouden markt werden voor lammeren niet zulke hoogen prijzen besteed, als de twee voorgaande markten; de handel was echter nog al vlug. Voor de waarheid van het bericht kun nen wij niet instaan, doch volgens ons ter oore gekomen geruchten, zou men hier op den goeden weg zijn om het vogelenras voor goed van ons eiland te verdelgen. En dat zou zeker jammer zijn, want in het voorjaar wordt door het zoeken en verkoopen van kievit eieren enz., door menigeen nog al een aardig stuivertje verdiend. Terecht daarom is voor het oprapen en verkoopen van eieren een uiterste termijn gesteld, opdat het vogelenras niet geheel worde uitgeroeid. Behelst het ge rucht waarheid, dan zou met dat oprapen echter maar worden voortgegaan en de gevon den eieren aan het vee ten voedsel worden verstrekt. Bedenkt men dat tengevolge den vroegen maaitijd ook nog wel menig jonge vogel zal sneuvelen, dan zullen wij allicht komentot een schadepost. Met de zomer en de warme dagen komen ook de berichten van ongelukken, welke door het baden worden teweeggebracht. Tot nu toe was gelukkig van hier nog geen onheil te vermelden, doch weinig had het gescheeld of Zondag j. 1. zou het eerste slachtoffer van een frisch bad, in onze omgeving ontsteltenis hebben teweeg gebracht. Wij achten ons verplicht te wijzen op het gevaarlijke terrein (Wegeswaal) dat door onze jongens wordt gekozen, om zich met de warme dagen door een bad te verfrisschen, zooals velen onzer lezers bekend zal zijn is dat ter rein daarom zoo gevaarlijk omdat zich daar ter plaatse diepten bevinden, waar een niet flink zwemmer zich niet kan wagen. De moed der jongelui, allicht in overmoed ontaardende, maakt een noodlottigen afloop haast onver mijdelijk. 't Is daarop dat wij ouders van en zwemlustigen indachtig willen maken, terwijl wij tevens wenschen dat van bevoegde zijde eene afbakening zal worden gesteld tot hoever ongeoefenden zich kunnen wagen of een andere betere plaats zal worden aangewezen. Laat de put worden gedempt vóór het kalf ver dronken is. Volgens achterstaande advertentie zal de heer F. de Boer van den Helder, Maandag a. s. in de Vergulde Kikkert alhier een concert geven. Bij velen is genoemde heer zeer gunstig bekend en gedachtig aan de meesterlijke wijze, waarop genoemde heer verleden jaar het orgel te Oudescliild bespeelde bij de inwijding, daar van, meenen wij liefhebbers van goede muziek wel te mogen aanraden deze gelegenheid vooral niet te laten voorbijgaan. Door tusschenkomst van de agenten Ko ning Co. alhier zullen 6 Juli a. s. naar Noord- Amerika vertrekken per S. s. P. Caland Anna en Geertruida Kuiper van Texel. Door tusschenkomst van dezelfde agenten vertrokken verschillende familiën van Wieringen naai de Transvaal. Het hooge tij van Dinsdagmorgen is het bij Kijkduin gestrande Engelsche stoomschip „Goldbro" ten goede gekomen. Na reeds Maan dag ongeveer 25 voet zeewaarts te zijn gebracht, is het Dinsdagvoormiddag in diep water en met eigen stoomkracht zonder schade alhier ter reede gekomen. Na aldaar eemge wendingen te hebben gemaakt, waarschijnlijk om de machine te beproe ven, kwam het voor de haven ten anker. Vele honderde belangstellenden verzamelden zich op den zeedijk om van het binnenstoomen van het stoomschip getuigen te zijn, iets wat men eenige weken geleden nog tot de onmoge lijkheden rekende te behooren. De Bergingsmaatschappij te Maassluis heeft alle eer van haar werk. HGt) De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Sep tember e. k. bij de rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, Haarlem, Mid delburg, Deventer, Groningen en Maastricht, kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten melf ding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen moeten zich voor 15 Juni aanmelden bij den directeur der kweekschool die zij wenschen te bezoeken. De Minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul te Buenos-AyresftArgentynsclie republiek), de heer L. van Riet, opnieuw aan zijn departement te spreken zal zijn op Woensdag 12, Donderdag 13 Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Juni e. k., telkens des voormiddags van 10-12 en des namiddags van 2—4 uren. (St. Ct.) Uit de bepalingen tot waarborging van de vrije beschikking door werklieden over hun ver diend loon, ontleenen wij het volgende Art. 1. Het loon wegens huur van dienstens, van werk of van nijverheid wordt alleen vast gesteld in Noderlandsche munt en in den te verstrekken kost, te zamen of afzonderlijk. Art. 2. De uitbetaling van het in art. 1 be doelde en in Nederlandsche munt vastgestelde loon of gedeelte van dat loon geschiedt uit sluitend in diezelfde gangbare munt of in Neder- landsch munt- of bankpapier. De in het vorige lid bedoelde uitbetaling ge schiedt, indien het daar bedoelde loon of gedeelten van liet loon per week berekend minder dan vijftien gulden bedraagt, ten minste eenmaal 's weeks tot een bedrag, geëvenredigd, indien het loon naar tijdruimte is vastgesteld, aan de voor die tijdruimte overeengekomen som, indien het naar het stuk of naar de maat is vastgesteld, aan hetgeen is afgewerkt. Art. 3. Van de voorschritten van artt. 1 en 2 kan worden afgeweken bij schriftelijke en in dubbel op te maken overeenkomst, waarvan de werkgever het eene, de loontrekkende het andere exemplaar tot zich neemt. In die overeenkomst moet, voor zoover van de genoemde voorschrif ten wordt afgeweken, worden vermeldlo. waarin het loon wordt vastgesteld en zal worden uitbetaald2o. de hoeveelheid of eene andere nauwkeurige omschrijving van dat loon3o. het tijdstip, waarop de uitbetaling zal plaats hebben. Vaststelling of uitbetaling van het loon wegens huur van diensten, van werk of van nijverheid of van een gedeelte daarvan in sterken drank is verboden. Het is verboden het loon wegens huur van diensten, van werk of van nijverheid uit te be talen in localiteiten, waarin sterke drank wordt verkocht of waarin eene andere winkelnering wordt uitgeoefend, of die met zoodanige locali teiten binnenshuis gemeenschap hebben. Korting op het loon wegens huur van diensten, van werk of van nijverheid is alleen geoorloofd tot verhaal 1. van schade, aan de eigendommen van den werkgever toegebracht door de omechtmatige daad, nalatigheid of onvoorzichtigheid van den loontrekkende, voor zoover daarover tusschen dezen en den werkgever geen verschil bestaat 2. van boeten, den loontrekkende krachtens een door deze onderteekend reglement door of namens den werkgever opgelegd 3. van bijdragen voor eenig fonds tot betaling, waarvan de loontrekkende zich jegens den werk gever op de in het vorige artikel bepaalde wijze mocht verbonden hebben 4. van andere schulden, behalve die ter zake van levering van sterken drank, door den loon trekkende, bij den werkgever of bij anderen ge maakt, mits en voor zoover van het bestaan daarvan blijke door eene uitdrukkelijke schrifte lijke, door den loontrekkende afgegeven verklaring vermeldende het verschuldigde bedrag en eene geoorloofde oorzaak der schuld. Deze kortingen, niet medegerekend die wegens verschuldigde huur van woning en grond en wegens de sub 2°. bedoelde boeten, mogen ge- zameniyk by olke uitbetaling niet meer bedragen dan y5 van het alsdan verschuldigde loon. Ten opzichte van het loon van schippers, scheepsgezellen, zeevisschers en alle personen in vasten dienst van staat, provincie, gemeente of waterschap, zijn niet van toepassing de art. 1 en 2. De eenige candidaat, die zich voor het toe latingsexamen tot de rijkskweekschool voor onderwijzers te Maasstricht had aangemeld, heeft zich teruggetrokken. Als reden geeft hij aan, dat er reeds zoovele onderwijzers zonder betrek king rondloopen en hij hun getal niet wil ver meerderen. Dezer dagen is door de Zuiderzeevereeniging een begin gemaakt met het onderzoek van den bodem van het noordelijk gedeelte der Zuiderzee, onder leiding van den ingenieur C. Lelij, chef van het technisch onderzoek dier vereeniging, aan wien daartoe de civiel ingenieur C. C. Coomans is toegevoegd. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1