Buitenland. Marktberichten. ADVERTENTIÈN. TEXEL. Het vee in de omstreken van Punnerend oorspronkelijk bestemd voor de tentoonstelling te Windsorwordt door Amerikaansche kooplieden opgekocht. De heer J. Clay, landbouwer in do Baarsdorpermeer (gem. Berkhout,) verkocht aan hen twee melkkoeien, eene vierjarige, hoog 147, lang 171 en breed 60 duim. („Groote Mayke," N. R. S.) en eene driejarige, hoog 125, lang 155 en breed 60 duim, te zamen f750. A. de Boer van Zuidbroek is Vrijdag weer naar Amerika vertrokken. Dit is nu de vierde maal, dat hij de reis naar 't Westen heelt aan vaard. Terwijl zijn huisgezin te Zuidbroek blijft verdient hij 's zomers daar zijn brood en heeft dan in den herfst zooveel verdiend, dat hij de reis naar Europa weer kan aanvaaiden. Gedurende de laatste dagen hebben zich geene nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee in Oost Friesland voorgedaan. Omtrent den stand der ziekte kan worden ver meld dat hij tot heden beperkt is tot één veekoppel, waarvan binnenkort de gezondheidsverklaring kan worden verwacht. Onder de gemeenten, welke in de laatste dagen door hagelslag hebben geleden, wordt vooral Leende, in Noordbrabant, genoemd. De ramp strekt zich over ruim drievierde gedeelten van die gemeente uit en de schade wordt op ruim f 40,000 geraamd. Het gemeentebestuur heeft zich gewend tot den Commissarisdes Konings, met verzoek eene algemeene collecte te doen ten behoeve der noodlijdenden, die meerendeels tot den kleinen boerenstand behooren. Als bewijs van de groote beteekenis der varkensfokkerij in Drente dient, dat het vorige jaar uit die provincie voor een half millioen gulden aan varkens werd uitgevoerd. Rekent men nu nog dat ten piattenlande ook nog een paar „vetten" voor eigen gerief dienen moeten in de landbouwers en in vele arbeidersgezinnen, dan stijgt dat cijfer zeer zeker tot het dubbele. Het is grootendeels Duitschland, dat den uitvoer bevordert; terwijl daartegen tal van Oldenburger „zwarten" (eene varkensoort afkomstig van de Poland China's) als fokdieren onze oostelijke grenzen binnenkomen, zoodat men op menige boerderij ook een toom „zwarten" vindt. Van het verbazend stijgen der veeprijzen in den laatsten tijd'wordt uit Oosiergo het volgende staaltje medegedeeld Vóór ongeveer drie weken werd eene koe verkocht voor f 96, een paar dagen later bracht zij f 140 op, daarna ging zij in andere handen over voor f 165 en werd vervolgens weder verkocht voor f100 meer dan het beest voor 21 dagen opgebracht had. In de lammeren ging het niet minder vlug. Er zijn kooplieden die weken gehad hebben dat zij meer dan f 500 met dezen handel wonnen. Do „Z. Ct." verneemt uit zekere bron het volgende. Een heer uit Purmerend, voor zaken te Nieuwe- diep zijnde, verloor de vorige week Vrijdag zijne portefeuille, inhoudende aan bankpapier f 6000.— of meer, en verdere papieren van waarde. De portefeuille werd gevonden door een nog jeugdig meisje wonende te Koegras, die met behulp van een officier, dezelve aan den eigenaar terugbezorgde. Op den vraag van den heer wat hij haar schuldig was, antwoordde het meisje, dat zij dit geheel aan hem overliet; hij gat haar twee gulden, met welke bescheiden vergoeding het meisje zich zeer ingenomen betoonde. Een paar dagen later echter ontving het meisje een schrijven van den heer (die naar hare ouders en omstandigheden geïnformeerd had), met uitnoodiging om den volgenden dag ten zijnen huize te komen, aan welke uitnoodiging zy in gezelschap van hare zuster voldeed. Zy werden door den heer allervriendelijkst ontvan gen en gul onthaald. Later maakte hfi een wan deling met hen door Purmerend, trad een goud smidswinkel binnen en kocht twee gouden dames horloges die hij aan de twee zusters present gaf. Daarna ging hij met hen naar een meubel magazijn en kocht voor het meisje dat hem zijn verloren eigendom had teruggebracht, (of voor beiden f) een prachtig linnenkastje. Tegenstreven der meisjes, die deze geschenken haast niet durfden aan te nemen, hielp niet. Ten slotte heeft de heer de kroon op zijne goedhartigheid gezet, met voor het meisje vast te stellen (naar wij begrepen hebben, zoolang zij leeft) I 3.— per week en de voorwaarde daarbij gemaakt dat zij dit geld iedere drie maanden zelf zal kornon halen. Een schoon voorbeeld voorwaar dat er nog goede karakters worden gevonden. De eerlijkheid en bescheidenheid van het meisje is hier schitte rend beantwoord en beloond door den edel moedigen en milddadigen man, wiens loffelijke en roijale handelwijze verdient in breedon kring bekend te worden. Hoe Londen van levensmiddelen wordt voorzien. Dagelijks komen twee treinen met vleesch uit Schotland aan, een met 40 a 44, de andere met 50 a 53 waggonstwee andere tréinen van 20 a 15 waggons uit Aylesbury, Northampon Peterborough brengen mede eiken dag vleesch, boter en melk aanverder komt eiken dag een trein met kaas uit Chestereen half uur voor de opening van de vischmarkt in Billingsgate komt steeds een vischtrein binnen uit Schotland en Ierland, die nu eens 90 ton visch aanbrengt, dan weder 10 a 12 waggons met haringtonnetjes bevracht. Al deze treinen komen te London tusschen 's avonds 11 en 's morgens 3 uur aan. Een groote tombola zal worden georganiseerd voor de Parijsche tentoonstelling. Zij zal 15 millioen loten van 1 fr. omvatten uit de ten toongestelde voorwerpen zal voor 7 V2 millioen frs. aan prijzen worden aangekocht. Wat de tombola meer opbrengt, na afloop der kosten die op 2 millioen wurden geschat, zal dienen om de kosten der werklieden en andere dele- gatiën te betalen, die op de tentoonstelling zullen worden toegelaten. Nieuw-York, 1 Juni. Eene geduchte over strooming is door het wasschen der rivier North- folk te Johnstown bij Pittsburg veroorzaakt. Tweederden der stad staan onder water. Het reservoir bij de stad bezweek. De inwoners, door paniek aangetast, vluchten naar de bergen. Meer dan 200 personen zijn in de huizen verdronken. De lijken worden door de rivier meegevoerd. Het verkeer met spoorwe gen en telegraaf is gestoord. Negön jaren geleden kwam een Amerikaansch matroos, Benjamin Cail genaamd, bij eene schip breuk op een der Carolinen terecht en wist zich onder de inboorlingen zoo aangenaam te maaen, dat zij hem eindelijk tot hun opperhoofd kozen. Hij verheugt zich thans in het bezit van 19 vrouwen en 50 kinderen en denkt er niet meer aan zijn koninkrijk voor de beschaafde wereld te verwisselen. Een van de grootste schepen der wereld is Zondag te La Coiat (Beneden Rhone) van stapel geloopen: de Australien, 132 meters lang en bestemd voor (je postvaart op Australië. De machine van 6600 paardenkrachten geeft het vaartuig een snelheid van 18 knoopen. De ver lichting geschied met 500 electrische lampen en het schip voert een stalen stoombarkas welke niet zinken kan. De geheele uitrusting kost 6 millioen. Ee7i nieuwe plaag. Zuid-Hongarije wordt bedreigd met eene plaag, die mensch en dier bedreigt, en wel door de zoo gevreesde „jeukvlieg" Simul-ia Cohmbaccensis), wier steek allerpijnlijkst en, in menigte toegebracht, voor mensch en dier doodelijk is. Oorspronkelijk slechts waargenomen in den omtrek van Kolumbacs, waar men het ontstaan van dit insect aan eene rotsholte toe schreef, treedt het nu in de laatste jaren in den vorm van dikke stofwolken op, zet zich op de onbehaarde deelen der huid van dieren neer, voornamelijk neus, mond en ooren, en brengt door zijn steek een ondraaglijk jeuken te weeg; er ontstaan bloedige opzwellingen, en dikwijls volgt reeds eenige uren na den aanval de dood. Menschen zijn er evenmin tegen gevrij waard. Nu heeft de directeur van een plaat selijk landbouw-comité, vrijheer Yon Brachell, de treurige waarneming gedaan, dat in de laatste dagen in zijn omtrek zich een insect vertoond heeft, waarvan de beet voor paarden en rundvee doodelyk is, en dat hij, hoewel daar nimmer waargenomen, voor de jeukvlieg van Kolubacs houdt. Onderscheiden ziekte en sterfgevallen zijn daar door reeds voorgekomen. Kort nadat de dieren door de insecten gebeten zijn worden zij onrustig de gestoken plaatsen zwellen op en bloeden bij de minste aanraking. Bij den mensch schijnt voornamelijk de binnenhoek van 't oog veel aantrekking voor 't insect te hebben, en ook hier zijn reeds vele gevallen met doodelijken afloop waargenomen. Vrijheer Von Brachel raadt aan, de gestoken plaatsen in te wrijven met een meng sel van vaseline en carbol-olie, maar liefst nog zoo spoedig mogelijk geneeskundige hulp in te roepen. Wordt zijne waarneming omtrent de verschijning van 't insect bevestigd, dan blykt daardoor, dat dit den kring van zijn optreden reeds ver heeft uitgebreid en, zonder dat er maatre gelen tegen genomen worden, weldra eene alge meene plaag dreigt te worden. Texel, 3 Juni Aangevoerd: 1267 Lammeren f 9.— tot f14.— 28 Schapen f18.— f24.— 16 Nucht. Kalveren f 7.— f 13. 41 Koeien f70.- „f170.- 78 Biggen f6 f 11. 4 Schrammen f 11.f17.— 9 Varkens f80.— f100.— Alkmaar, 3 Juni. Aangevoerd 1 koe f33 ,k 170 258 vette kalveren f 35 a 105 24 nucht. kalveren f 8 a 18; 15 Schapen f 30 a f 35. 196 vette Varkens 42 k 49 ct. per K.G. 48 magere dito f 14 17. Lammeren f Amsterdam, 3 Juni Aangevoerd 636 Run deren, le kwal. 65 a 70 ets., 2de kwal. 60 ets., 3e kwal. 52 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 155 k f 255; Graskalveren f k; 69 nucht. kalv. f7 k 1375 Schapen 2500 Lammeren f 10 a 13, 367 vette Varkens 40 Ü46 ets. per KG. Purmerend, 4 Juni Aangevoerd 284 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 216 nucht. Kalveren 6. a 18 155 vette Varkens 36 a 50 ct. per kilo. 90 magere Varkens f 13 a 20; 206 Biggen 6 a 10 1161 Schapen, 269 Runderenen 8 Stieren 700 Lammeren f a kip-Eieren f3.— a 4.— per 100. Overhouders, lager in prijs handel stug, f 9a f 15 per stuk. Vette koeien, lager in prijs handel stug f 0.60 a f 0.727, per kilo. Gelde koeien prijzen lager handel stug, f 120 a f 160 per stuk. Melkkoeien lager in prijs handel stug f 150 a f 240 per stuk. Nuchtere kalveren {prijshoudend, handel vlug. Vette kalveren, minder in prijs handel vlug. Vette Varkens prijshoudend, handel vlug. Magere varkens en biggen prijzen lager handel traag. Londen, 3 Juni. Ter veemarkt zijn aangevoerd 3200 Runderen, 14000 Schapen en Lammeren 60 Kalveren,40 Varkens, Men noteertRunderen 0,35 a f 0,701/4 Schapen en Lammeren f 0,51 V5. 0,90 Kal veren f0,561/,, è,f0,90, Varkens f 0.375 a 0.95 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 29 Mei 4 Juni. ONDERTROUWD n GETROUWDLr6ene- GEBORENJohanna Adriana dochter van Gerrit Schoenmaker Jnz. en Jannetje Gieles. 0\ ERLEDEN Bartel Kisteman 68 jaar, gehuwd met Elisabeth Kok. Pieter Blom, 84 jaar, gehuwd met Tijsje Meeuwis. R IJ K S P O S T S P A A R B A i\ K. Aan het postkantoor TEXEL en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Mei. Ingelegd f 765,34 Terugbetaald f 1118,43. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 737. De leden der kiesvereeniging worden dringend uitgenoodigd tot het bijwonen eener Algemeene Vergadering van Leden op ZATERDAG 8 JUNI e. k. in het lokaal „de Vergulde Kikkertdes avonds ten acht uur. Vermits in deze vergadering in de eerste plaats zal worden behandeld het Ontwerp Reglement voor eene nieuwe op te richten Centrale Kiesvereeniging en inde tweede plaats de bespreking zal plaats hebben van een adres aan Z. M. den Iioning tot herziening van ons belastingstelsel, zoo is eene trouwe opkomst der leden zéér gewenscht. HET BESTUUR: F. KEIJSER, Voorzitter. A. P. KOORN, Lid. Aug. C. KEIJSER M. STAM. D. C. LOMAN, Secretaris m

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2