N°. 178. Zondag 16 Juni. A0. 1889 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOI-J, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De ondergeteekende, bij Koninklijk besluit van 30 Mei jl. No. 18 benoemd tot Burgemeester dei gemeente Texel heeft de eer ter algemeene kennis te brengen, dat hij in de openbare ver gadering van den raad dezer gemeente gehouden op 13 Juni jl. als zoodanig is geïnstalleerd en zijn ambt heeft aanvaard. Hij drukt daarbij den wensch uit dat hem bij de vervulling dier betrekking die ondersteu ning en medewerking mogen te beurt vallen waardoor onder Gods zegen de belangen dezer gemeente het meest kunnen worden bevorderd. De Burgemeester van Texel, C. M. KOPIJ. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt bij deze ter algemeene kennis dat in den loop der volgende week langs de huizen der ingezetenen dezer gemeente eene collecte zal gehouden worden tot aanmoediging en ondersteuning der gewapende dienst in Nederland. Texel den 21 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 15 Juni 1889. Texels nieuwe burgemeester, de heer Kooij, arriveerde Woensdagavond op het eiland. Tot zijne ontvangst waren verschillende personen naar de haven gegaan om hem bij aankomst te begroeten. De oud-Burgemeester, de heer Loman, met dat doel tevens aan de haven aanwezig, ontving zijnen opvolger en stelde verscheidene aanwezigen, waaronder vele raads leden, aan ZEAchtb. voor. In flinken draf reed men daarop naar den Burg, alwaar aan het raadhuis werd afgestapt en allen de gele genheid werd geboden met de benoemde kennis te maken. Des avonds vereenigden velen zich in het logement „de Lindeboom", waar de kennismaking verder werd voortgezet. In de raadsvergadering, Donderdagmorgen gehouden werd de heer Kooij als burgemees ter van Texel geïnstalleerd. Met uitzondering van den heer Coninck Westenberg, welke verhinderd was de vergadering bij te wonen, waren alle raadsleden tegenwoordig. Een zeer groot publiek was tevens opgekomen om van de plechtigheid getuige te zijn. De heer F. Keijser, wethouder, was de ver- eerende taak opgedragen de burgemeester in zijne functie te installeeren, en deze deed dat degelijk en waardig. In eenvoudige doch duidelijke woorden droeg hij de benoemde de belangen op van ons eiland en noodigde hem uit het burgemeesterschap der gemeente en het voorzitterschap van den raad te aanvaarden. De heer Kooij aanvaardde zijn ambt met eene rede welke getuigde dat hij zich bewust was van het gewicht der hem toevertrouwde betrekking, van lust daarvoor en van belang stelling en liefde voor het eiland. Wenschen wij dat de Burgemeester steeds lust en kracht zij gegeven zijne taak naar eisch te vervullen en de wensch door den oud-burgemeester uitgesproken alzoo tot waar heid worden: dat de nieuwe burgemeester onder zijn bestuur moge aanschouwen de voortdurende vooruitgang in stoffelijken en zedelijken zin, van ons eiland. (Zie verder raadsverslag Bij Kon. besluit van 9 Juni is benoemd tot heemraad van den polder Eijerland de heer A. Koning Jzn. De 4de groote bezending lammeren van hier naar de Leidsche markt werd Donderdag morgen verscheept. Bij die gelegenheid werden ongeveer 1560 lammeren vervoerd. Oosterend, 15 Juni. Ds. Stutvoet uit Rotte- valle heeft het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te dezer plaatse aangenomen. ZEw. denkt hier den 21sten Juli zijn intrée te doen. Men meldt aan het N. v. d. D. 's Konings toestand was gedurende de laatste dagen van tijd tot tijd een weinig minder gunstig, eergisteravond zelfs zoodanig, dat Dr. Vlaanderen in der haast ontboden werd. Z. M. wandelt niet meer in het park, maar gaat dagelijks een uurtje op het bordes zitten aan de achterzijde van het Paleis. Het wandelen veroorzaakte hem lichaamspijn en bovendien hoofdpijn. Daar de eetlust en slaap zeer goed zijn en Z. M. zich steeds opgewekt gevoelt, vertrouwt men dat genoemde verschijnselen van voor- bijgaanden aard zullen zijn. Donderdag-middag te 1 uur zijn Prof. Rosenstein en Dr. vinkhuyzen op het Loo aangekomen om te consulteeren. Nader wordt berichtProf. Rosenstein en dr. Vinkhuyzen zijn weder van het Loo terug gekeerd. De toestand van Z. M. gaf den ge- neesheeren geene aanleiding om langer ten Paleize te vertoeven. De commissie van voorbereiding van het ontwerp tot wijziging der wet op het lager onder wijs is gereed mot haar relaas van de verschil lende gevoelens, welke zich in de afdeelingen hebben geopenbaard. Zoo voor het antwoord van de regeering en de verdere behandeling in de commissie nog een drietal weken wordt ge nomen, dan kan de Tweede Kamer uiterlijk 8 Juli in het bezit van de stukken zijn. De Kamer zal waarschijnlijk tegen 16 Juli worden bijeengeroepen. Te den Helder schijnt het plan te bestaan, om in Juli a. s. eene vergadering te beleggen, ten einde volksfeesten te organiseeren op 2 en 31 Augustus, de verjaardagen van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina. In meerdere gemeenten worden voor laatstge- melden datum feestelijkheden voorbereid. Naar men verneemt, worden door den Minister van Financien eenige financiëele hervor mingen, ook op belastinggebied, voorbereid waar van de voorstellen in den aanvang van het volgende zitting jaar bij de Staten-Generaal zullen ingediend worden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hoorn heeft den 5 dezer besloten aan de regeering de verplaatsing te vragen van het kantoor van den waarborg van gouden en zilveren werken van Alkmaar naar Hoorn. Als eene kleine bijdrage tot de kennis der prijzen, die voor paarden besteed worden, deelt de Ned. Sport mede, dat door een bekend Rotter- damsch paardenhandelaar, voor de firma Boeke en Huidekoper, 81 in het Percheron Stamboek van Frankrijk ingeschreven paarden zijn aange kocht bij de fokkers van La Perche. Er is voor besteed in francs 3395 voor een hengst van 2l/a jaar van bijzonder goede afstam ming, en verder gemiddeld 1720 voor 5 hengsten van 1V2 2Va jaar, 1164 voor 9 merriën van U/a jaar, en 1268 francs voor 16 merriën van 27a en 3 jaar oud. De aankoop geschiedde door de Groninger firma voor rekening van een groot paardenfokkei in Pennsylvanië, aan wien deze paarden 13 Mei, via Boulogne, Folkestone, Londen en New-York, zijn toegezonden. Te Westwoud verkocht dezer dagen de veehandelaar C. Beerepoot eene koe voor den hoo- gen prijs van f 500. Het prachtige beest werd aangekocht voor rekening van den Heer Juan Bernasconie, te Milaan. Bij de verpachting van het grasgewas vanwege het domein-bestuur in eenige streken van N,-Brabant was de opbrengst 47 pet. minder dan in het vorige jaar. De sergeant M. en de korporaal B. van de Jagers zijn tot soldaat gedegradeerd, uithoofde van het niet behoorlijk uitbetalen van de soldij aan alle manschappen van een detachement lotelingen, dat zij van den provincialen adjudant hadden overgenomen. Bij onderzoek is gebleken dat de sergeant het uitbetalen der soldij aan den korporaal had opgedragen, terwijl de korporaal te voren de manschappen had aangemaand, hunne soldij niet aan te nemen. Een en ander was tusschen den sergeant en den korporaal afgesproken, zoodat zij het te weinig uitbetaalde geld hebben gedeeld, terwijl het geheele bedrag der soldij door bedoelden sergeant aan het Rijk is in rekening gebracht. Men verneemt, dat de heer W. D. J. Brou wer te Zwolle veertien koeien heeft aangekocht van Overijsselsch ras, zwart bont haar, en waarvan ook de ouders uit deze streken zijn, om die naar de Parijsche tentoonstelling te zenden, als proeve van het uitstekende vee dat in Overijssel gekweekt wordt. De gemiddelde prijs van elke koe is f300. De Schah van Perzië heeft bedankt voor het aanbod, om tijdens zijn verblyf alhier, het Paleis op den Dam te betrekken, en wel omdat het Z. M. den Koning niet mogelijk is hem daar persoonlijk te ontvangen. De Perzische vorst zal nu in het Amstel-Hotel zjjn intrek nemen. Zondagavond wordt hij daar verwacht. Waar schijnlijk zal hij Woensdag den Haag bezoeken. Het nederdalen met een parachute schijnt voor de Rotterdamsche jeugd een groote aantrek kelijkheid te hebben. Een jongen op de Slaakkade te Rotterdam is op het denkbeeld gekomen, een parapluie als parachute te bezigen. Een zoodanig voorwerp in zijn woning machtig geworden zijnde, ging hij er mede naar boven, zette de parapluie op en liet zich, tot groot ver maak zijner makkers, naar beneden vallen. De parachute deed echter niet de diensten, welke de knaap er van verwacht had hij kwam vrij onzacht op straat neder en toen zijn moeder van het waagstuk hoorde, volgde een tafreel, dat den knaap zijn eerste nederdaling nog langen tyd zal doen heugen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1