iwi tain. Verzekerd kapitaal 2 millioen gulden. Geiden en ZilvereiYoorierpen, VLIEGENPAPIER Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. Advertentiën Joh. EELMAN. C. VEEN Cz., in de Texelsche Vleeschhouwerij, Koralen, Horlogiën, ens. ADVERTENTIËN. 't Algemeen Belan.. Burg, Texel W. C. REIJ. Men fcclïrtjft uit Londen: Twee pleizier- treinen, gevuld met twaalfhonderd Zondagsschool kinderen van de methodisten kerk, met onderwij zers, onderwijzeressen en secondanten, verlieten 12 Juni de Noord lersche stad Armagh, om een uitstapje te doen naar de naburige zeebadplaats Warrenspoint. Twee volgeladen treinen volgden elkander toen op den hoogendam eenige wagens van den eersten trein los raakten en botsten tegen den tweeden trein. Verscheidene wagens werden daardoor dadelijk verbrijzeld en alle zich daarin bevindende kinderen gedood. Het aantal dooden wordt verschillend opgegeven, maar ver moedelijk is het niet minder dan tachtig. Vele kinderlijken, alsook gewonden, wier getal meer is dan honderd, worden nog voortdurend onder de overblijfselen gevonden. Twintig heelmeesters uit Belfast vertrokken naar de plaats des onheils met een extratrein. Onder de volwassen dooden en gewonden zijn ook ettelijke onderwijzers, onderwijzeressen en ouders van kinderen. Het dep. der Beneden-Alpen is door hevige wolkbreuken bezocht, gevolgd door een zwaren storm, die veel schade veroorzaakte. Op vele plaatsen is de oogst geheel vernield en ook de steden, waar het water nu en dan 3 voet hoog in de straten staat, hebben veel geleden. De verwachtingen van den katoenoogst in Egypte zijn gunstig. Er is overvloed van water, dank zij de voorzorgen door de irrigatie-commis sie genomen. Vergadering Donderdag 13 Juni 's morgens 11 uur Voorzitter F. Keyser, Wethouder. Tegenwoordig 12 leden, zijnde de heeren: Loman, Ivoorn, Mets, Brouwer, Boon, T. M. Zym, Roeper, Dros, C. Pz. Keijser, C. Zijm, Bakker en de Voorzitter. Afwezig de heer Coninck Westenberg. Een zeer groot aantal belangstellenden is tegen woordig. De heer Keyser opent als Voorzitter de vergadering niet de xnededeeling dat de heer Coninck Westenberg, oudste wethouder, wegens ambtsbezigheden verhin derd is deze vergadering by te wonen en te leiden en alzoo die taak aan hem is opgedragen; hij stelt voor om voor deze gelegenheid van de gewone regel af te wyken en terstond over te gaan tot het doel waarmede deze vergadering is belegd. Daarop doet ZEd. voorlezing van een schry ven van den Comm. des Konings, behelzende dat by Kon. besluit van 30 Mei j. 1. de lieer C. M. Kooy is benoemd tot burgemeester der gemeente Texel, en dat genoem de heer als zoodanig is beëedigd. De heer Kooij in deze vergadering tegenwoordig, wordt daarop door den Voorz. uitgenoodigd zijne functie te aanvaarden, waartoe hy hem in dezer voege toespreekt: Edel Achtb. Heer! Door afwezigheid van den oudsten wethouder den heer Coninck Westenberg, die wegens ambtsbezig heden verhinderd is hier tegenwoordig te zyn, rust op my de taak u by onze vergadering in te leiden. Ik doe dat, door u in naam van den Raad en den Secretaris en daardoor in naam van de ingezetenen dezer gemeente, een hartelyk welkom als Burge meester van Texel toe te roepen. Toen uw geachte voorganger, die een reeks van byna 25 jaren aan 't hoofd dezer gemeente stond, ons ongeveer vier maanden geleden mededeelde dat hij eervol ontslag uit zijne betrekking zou verzoeken, trof ons die mededeeling, omdat wij, gedachtig aan hetgeen liy voor de gemeente was geweest hem noode zagen vertrekken en voor het vraagstuk stonden, aan wie die veelomvattende en eervolle taak nu zou worden opgedragen. Z. M. onze geëerbiedigde Koning heeft het behaagd, u tot die gewichtige betrekking te benoemen en gy staat thans gereed ze te aanvaarden. Ik weet dat gfj het doet met de beste en heiligste voornemens, en wjj houden ons overtuigd dat gjj uwen eed, om de belangen der gemeente Texel, naar al uw vermogen voor te staan en te bevorderen, zooveel in u is zult gestand doen. Wjj leden van den Raad wensclien aan de berei king van dat doel de vooruitgang en ontwikkeling van de ons dierbare gemeente met u mede te werken. Gaarne reiken wjj u daartoe de vriendenhand. Moge die werkzaamheid niet alleen totwederzydsche bekendheid, maar ook tot wederzydsche waardeering leiden. Geachte Heer, gy zyt ons, wy zyn u onbekend. Houdt u echter verzekerd, dat het ons en de burgery genoegen doet dat gy u hier eerlang metter woon komt vestigen en geloof, dat men hier van goede wille is. Wy hopen dat u het zyn te Texel bevallen zal, dat gy u hier weldra tehuis zult gevoelen, maar bovenal, dat uw verblyf en werkzaamheid strekken moge tot bloei der gemeente en tot welzijn der burgerjj. En hiermede noodig ik u uit het voorzitterschap onzer raad en uwe betrekking als burgemeester van Texel te aanvaarden. De heer Kooy hiermede in zyne betrekking ge ïnstalleerd, aanvaardt de taak van Voorz. en houdt daarop de volgende toespraak Mijne heeren! Het zij my vergund, in de eerste plaats, myn liartelyken dank te betuigen aan u mijnheer de wethouder, voor de vriendelijke woorden zooeven tot my gesproken. Ik kan u de verzekering geven, dat het gevoel van vreugde hetwelk zich van mij meester maakte by het vernemen der Koninklijke onderscheiding die mij ten deel viel door myne benoeming tot burge meester dezer gemeente, zeer spoedig plaats maakte voor een gevoel van huivering; van huivering omdat het welzijn en de vooruitgang van zulk eene be langrijke gemeente aan mij is toevertrouwd; van huivering vooral omdat ik geroepen werd de voet stappen te drukken van den geachten heer Loman, uwen oud-burgemeester, die nagenoeg '/4 eeuw lang door liefde voor dit eiland en door nauwgezette plichtsbetrachting zoo ruimschoots de gelegenheid had uw aller achting en genegenheid te verwerven. Ik geloof niet dat het mij moeielijk zal vallen hem in liefde voor deze gemeente te evenaren, want toen ik 19 jaren geleden als adelborst uitstapjes hier naar toe maakte gevoelde ik reeds sympathie voor Texel, die opnieuw verlevendigd werd by een bezoek nu kortelings geleden. En hoe zou dat ook anders kunnen. Want wie, die eenmaal Texel heeft leeren kennen is er niet mede ingenomen? Steeds zal ik met de nauwgezetste onpartijdigheid de belangen dezer gemeente voorstaan en verdedigen, en hooger stellen dan eigen belangen, de bloei en de welvaart van Texel bevorderen zal ik voortaan met alle kracht die in my is, en ieder de gelegenheid geven tot mij te komen. Maar om dat in zulk eene hooge mate te doen als ik mij voorstel is uw steun en uwe voorlichting, mijne heeren, mij onmisbaar. Daarvoor beveel ik mij minzaam bij u allen aan. Ook u mijnheer de Secretaris en u mynheer de gemeente-ontvanger en verder u allen, die de belan gen van Texel ter harte gaan, wil my daarvoor uwe diensten verleenen met denzelfden y ver en nauwge zetheid als aan myn voorganger. Dan twyfel ik niet of het tydperk dat we te gemoet gaan zal voor Texel een gelukkig zegenryk tydperk zyn. Daarvoor roep ik de zegen van den Almachtige in. Myne heeren ik aanvaard het ambt van burge meester dezer gemeente. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en dezelve goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter mededeeling van eenige ingekomen Prov. bladen, welke voor kennis geving worden aangenomen. Alsnog komt aan de orde de benoeming van twee ambtenaren voor den burgerlyken stand. By stemming worden daartoe met al gemeene stem men benoemd de heeren Kooy en Loman. By rondvraag of nog iemand het woord verlangt spreekt de Secretaris een woord tot den nieuwbe- noemden burgemeester, daarin de wensch uitende dat het hem gegeven moge zyn nog eenige jaren in dezelfde betrekking en met dezelfde lust zyne diensten te verleenen en met den nieuwen burge meester te mogen samenwerken. De Voorzitter dankt den Secretaris voor diens woorden, waarmede hy instemt. De heer Loman het woord bekomende, zegt, dat hoewel liy 24 jaren lid van den raad is, hy als zoo danig nooit het woord heeft gevoerd om dat het hem nooit is gevraagd; gaarne maakt hy van de nu aangeboden gelegenheid gebruik, temeer omdat hy iets heeft te zeggen en deze gelegenheid misschien daartoe de laatste is. Spr. brengt daarop zyn dank aan de raadsleden voor de steun hem steeds geschon ken, waar die steun noodig was; had allicht een enkele maal mindere eenstemmigheid plaats, de onder linge waardeering werd daardoor niet verzwakt, spr. wenscht dat ook in het vervolg zulks zoo moge zyn in het belang der gemeente. Aan den Voorzitter betuigt spr. zynen dank voor de waardeerende woorden ten zynen opzichte gesproken. Verder wenscht hy de heer Kooy en de gemeente gelukde heer Kooy met zyne benoeming tot burgemeester dezer gemeente, de gemeente met eenen burgemeester als de heer Kooy, een man die naar hy vertrouwt hem in liefde voor het eiland zal evenaren, in kennis en kunde zal overtreffen. Hy wenscht den burgemeester dat deze met zyne echtgenoote hier dat genot moge smaken hetwelk hem (spr.) was beschoren. Ten slotte wenscht hy dat van miskenning of misverstand nimmer sprake zal zyn, doch mocht voor een enkele maal zich dat voordoen, de heer Kooij troost zal vinden in de overtuiging zyn plicht te hebben gedaan. Spr. eindigt met de wensch dat de burgemeester zal moge aan schouwen de voortdurende bloei in stoffelyken en zedelyken zin van het eiland, onder zyn bestuur. De Voorzitter zegt den heer Loman dank voorde wenschen hem toegebracht, en maakt zich tot tolk van den Raad wanneer hy den heer Loman toewenscht dat het hem in maatschappelyken en in huiselyken kring goed moge gaan. Verder niemand het woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Schagcn, 13 Juni. Aangevoerd 5 Paarden f 50 a f 150, veulens f a Ossen f h3 Stieren f 110 a 170 16 magere Geldekoeien f 120 a 170, 6 vette dito /"ISO a 260.- 11 Kalf koeien f140 a 230 6 vaarzen dito f§0h 80, 13 nucht. Kalveren 8,— a 18.— Graskalveren f a 20 Varkens f.- 14 a 17.— Biggen ƒ7.- 9a vette Schapen f26 a f 35 125 magere dito f 15 af29, Overhouders f .af Kipeieren f 3.50 a f 4. per 100 stuks. Leiden, 14 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f af 10 Stieren f58 a f170 Veulens stuks f a f 12 Kalikoeien f112 a f 270. 74 Melkkoeien f 102 a f258 72 Varekoeien f100 a 224. 60 Vette Koeien f 128 a f 280, 95 Vette Kalveren f28 a f 80, 82 Magere Kal veren f3. a f 16. 8 Graskalveren f22a f 54 610 Vette Schapen f 22 a f 36. 80 Magere Schapen f 15 a f22. 9 Paarden f 60 a f 175 2602 MagereLammerenf 7.50 a f 19.50 Vette jarige f a f 46 Magere Varkens f 15 a f 20. Vette Varkens f a f 158 Biggen f 6. af 10. Londen, 13 Juni. Ter veemarkt zijn aangevoerd 500 Runderen, 6000 Schapen en Lammeren 100^Kalveren,50 Varkens, Men noteertRunderen 0,35 a f0,70 Schapen en Lammeren f 0,55 0,95 Kalveren f0,56 V4 afO,86V4 Varkens0.375 a 0,65 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsclie Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Ondertrouwd: Joh. EE LM AN en T. M. VEE NS TRA. Haablem, 1889. Dank de welwillendheid der betrokken personen, zagen wij ons in staat gesteld een getrouw verslag te geven van de toespraak tot den burgemeester bij diens instal latie, en van ZEA. toespraak bij de aanvaarding van zijn ambt. DISTRICT TEXEL. De maatschappij verzekert wol voor één of meer weken tegen 3Va cent per f 1000 per week. Poliskosten 60 cent. De polis is voor volgende jaren geldig zonder nieuwe kosten. Directeur, Kantoor Zondags van 12—2 uur. bericht zijne geachte begunstigers, dat hij een buitengewoon beste Ker mis koe sal slachtenwelke hij binnen eenige dagen hen ter bezichtiging zal aanbieden. Opruiming van alle voorhanden tegen spotprijzen mits d contant. WARMOESSTRAAT. ZIE DE UITSTALLING. by W. L. BAKKER Lz. Oosterend.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2