N#. 181. Donderdag 27 Juni. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Onzen aboundsbuiten den Burg icoonachtigverzoeken tcij beleefdhet aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 Juli a.s. afgeloopen kwartaal (45 cent) vóór 5 Juli a.s. te doen toekomendaar icyj anders daarover per postkicitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeerm. de Uitgevers. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar, aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezete nen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Zaterdag den 29 Juni 1889, des voormiddags te tien ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel den 26 Juni 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 26 Juni 1889. De Kermis. „Zuster Anna, ziet ge nog niets komen"?, dat was, zoo niet de recht- streeksche vraag, dan toch wel de gelaatsuit drukking welke men kon opmerken bij het jonge volkje, dat reeds Donderdag aan het Schilderend had post gevat, om te wachten op de dingen die komen zouden. Het geduld werd echter dien dag niet beloond, doch Vrijdag arriveerde het Nationaal Theatre van Princellie Schentke en een paar kramen en daarbij bleef het voorloopig, zeer tot teleurstelling van de jeugd. Zondagavond liet de muziek van bovenge noemd Theatre zich hooren in het lokaal van den heer Broekkamp, hetwelk reeds sommige uitlokte om alreeds een voorproefje van de kermis te smaken Maandagavond zou de eerste voorstelling in het Theatre Princellie plaats hebben doch het kleine publiek dat die voorstelling wenschte bjj te wonen, deed deze eerste poging mislukken, en na eene aardigheid voor den tent, die ons kon duidelijk maken dat het toch werkelijk de kermisweek is, konden de kijklustigen huiswaarts gaan, met de troostrijke overtuiging dat de eerste kermisdag er de duurte niet had aangebracht. Dinsdag kreeg de Groeneplaats meer kermis- vertoon door aankomst van draaimolen en poffertjeski aam en andere zaken. Niet ongelukkig, want als we het moesten stellen met hetgeen de kermis de eerste dag bood, dan zouden zeker velen zich onbevredigd gevoelen. En achten sommigen nu ook de kermis een onnoodig artikel, zoolang dat artikel echter niet is afgeschaft, zien wij liever een kermis, waar, 't moog dan dwaas of wys zijn, afwisseling wordt geboden, dan een zoodanige, die veel gelijkenis biedt met een afgeleefd mensch. Dinsdag-avond werd alsnu de eerste voor stelling gegeven in het theater Princelli. Groot was het aantal bezoekers nog niet, maar toch zeker voldoende om de voorstelling te doen doorgaan. Over de voorstelling zelve hebben wij niets dan lof. Men moet zich werkelijk verbazen over de toeren welke werden verricht, 't Getuigt alles van groote oefening en vlugheid, die een en al bewonde ring opwekken. Ook het opgevoerde melodrama en verder alles wat daar te zien valt getuigt dat de directeur streeft het den bezoekers aangenaam te maken, Wij kunnen daarom een bezoek wel aanraden. Dat sterke zenuwen om alles na te gaan, echter niet overbodig zijn, meenen wij hier nog wel aan te mogen toevoegen. Gelukkig evenwel dat de poffertjeskraam b.v. welke men na afloop der voorstelling kan bezoeken, gelegenheid geeft weder in kalmeren toestand te komen, terwijl verdei een dansje in een der daartoe ingerichte localen, of een bezoek aan draaimolen, panorama of zuurkraam enz., de gelegenheid biedt om de rooversge- schiedenis wat te doen temperen eer men zich, voldaan van de kermis, ter ruste vleit, Zij menigeen zoo een prettige kermisdag bescho ren, doch blijve dan ook nog de lust over om Zaterdagavond een bezoek te brengen aan de Zwaan waar volgens achterstaande adv. dien avond muzikaal genot wordt verschaft. Zoeke elk zijn gading, ook naarmate zijn beurs, doch smake ieder zulk genoegen, dat hij met vol doening zich later die dagen zal herinneren. Wij wenschen allen pleizierige kermis. Als men maar wil. Biedt de kermis verschillende genoegens, zij brengt ook tal van gebrekkigen en mei-gebrekkigen, die met de milddadigheid onzer medeburgers hun voordeel trachten te doen. Een beschamend voorbeeld voor die velen moet het zeker zijn, dat een onzer plaatsgenooten, die zich ook op krukken moet behelpen, dezer dagen in het land ijverig werkzaam was aan het grasmaaien, hetwelk hij naar men ons verzekerde zeer goed ver richtte. Als een bijzonderheid wordt ons gemeld dat onze gemeente-veldwachter Hoek, Zater dag j.l. reeds van de koude grond aardappelen heeft gerooid, welke van goede qualiteit zijn. De Waal. Met genoegen vernemen wij, dat onze dorpsgenoot de Heer H. Keijser Sz. met gunstig gevolg het le natuurkundig examen heeft afgelegd aan de Amsterdamsche Univer siteit. De nieuwe lichttoren bij de Lemmer, ge bouwd ten dienste der binnenlandsche scheepvaart wordt binnen eenige dagen in gebruik genomen. De provinciale rekening van Noordholland over 1887 bedraagt in ontvangst t 379.194.127a, in uitgaat f 356.220.04'/2 en sluit alzoo met een voordeelig saldo van f 22.974,08. De begrooting der kosten van het Provinciaal Bestuur in Noordholland, voor zooveel het Rijks bestuur is, voor 1890, bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 74,765. De begrooting der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven van Noordholland voor 1890 bedraagt 270.581.66. Door Gedeputeerde Staten wordt daarbij voorge steld eene hef üng van 7 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen, van 8 op ongebouwde eigendommen en van 3 opcenten op die van het personeel. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft naar aanleiding van het ongeval dat den 7den Juni jl. te Heereveen heeft plaats gevondbn, aan de spoorwegbesturen laten aan schrijven, dat hunner zijds streng zal worden toegezien dat de werkploegen werkzaam op den weg steeds zullen zijn voorzien van de vereischte seinmiddelen en dat de ploegbazen zorg dragen, dat deze seinmiddelen zooveel mogelijk steeds ter hunner onmiddelijke beschikking zullen zijn ten einde in het geval van nood dadelijk in staat te zijn de noodige seinen te geven. Ook in het noordelijk gedeelte van de Zuiderzee wordt vanwege de Zuiderzeevereeniging de gesteldheid van den bodem onderzocht. Sedert een 3tal dagen heeft een onderzoek plaats gehad oost- en westwaarts van de Lemmer tot nabij de kust. Donderdag is de stoomboot, waarmede de onderzoekingstocht geschiedt, van daar ver trokken, koers zettende om de west. Door den tuinman J. Bast, >te Langweer (Friesland) werden Maandag reeds 40 pond stam- slaboonen geplukt van den kouden grond. De 80-jarige vader B., die ook tuinman geweest is herinnerde zich niet, dat deze vrucht ooit zoo vroeg geweest was. Naar men verneemt, is te Amsterdam de plaats ondekt, waar de medailles, gestolen ten huize van den heer Krelage te Haarlem, zich bevonden. Zij waren reeds gesmolten, en de alzoo verkregen klomp metaal bevond zich reeds in de derde hand. Uit Amsterdam wordt gemeld dat een goud smid aldaar, die van een hem onbekend persoon voor f800 had gekocht aan gouden en zilveren penningen, van den diefstal bff de firma Krelage te Haarlem afkomstig, welke voorwerpen door hem terstond in den smeltkroes waren gedaan, is in bewaring genomen. Het geldt hier een aantal van 15 gouden en 94 zilveren medailles. Men schrijft uit Warmenhuizen Dat niets volmaakt is in de wereld, zelfs voor den landbouwer bij den meest weelderigen planten groei (in Zuidholland geraken zelfs de koeien z o e k in het gras) toonen ons ook de kerkkauwen. Deze anders niet zoo lastigen dieren, vallen in clubjes van 5 d 7 de koolvelden aan en halen in minder dan 2 uren tijd 2500 planten uit den grond. In het najaar zouden zy daarmede goede hulp verleenen maar nu is het wel wat onaangenaam en schadelijk. Van een bouwer werden er niet minder dan 14000 koolplanten op deze wijze vernield. Som mige bouwers hebben den geheelen dag (zelfs Zondags en dat beteekent hier nogal) een wachter of verjager op den akker; daar hebben de zwartklauwers een kijkje opvoor een dooien kameraad en wat los kruid hebben zff een kraai enlach over. Mogen de landbouwers spoedig van dien plaag verlost worden, er zou anders al ter weinig kool kunnen worden verkocht. Als een bijzonderheid wordt uit den IJpolder gemeld, dat bij den landbouwer B. aldaar tegen hoogen prys, nl. f350 per stuk, twee jonge stieren z(jn gekocht, die naar China gezonden zullen worden. COURANT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1