Buitenland. Marktberichten. Het bestuur van de Yereeniging tot verede ling van het volksvermaak te Amsterdam heeft besloten, op den Prinsessedag aan vijf duizend kinderen een groot feest op het terrein achter het Rijksmuseum aan te bieden. Des avonds zal er een gondeltocht door de grachten worden gehouden, en zullen op het IJ en den Amstel vuurwerken worden afgestoken. Tengevolge van het wassen van het water begint het te Zevenaar voor de uiterwaarden zeer slecht uit te zieD, geheele stukken zijn reeds overstroomd. Ook in het nabijgelegen Lobith staan reeds meer dan 50 bunders hooiland totaal blank. Op beide plaatsen zijn van stukken, welke reeds gemaaid waren, geheele hoopen weggespoeld. Do directeur van het te Amsterdam ver schijnende „Nieuwsblad voor Nederland" ontving van den consul der Nederlanden te Buenos-Ayres, den heer L. Yan Riet, thans met verlof te 's-Gra- venhage, o. m. het volgende schrijven over de brieven uit Argentinië Weledelgeboren Heer, Uit hoofde van buitengewoon drukke werk zaamheden, ben ik eerst nu in de gelegenheid te voldoen aan mijne toezegging, u een paar regelen te schrijven, naar aanleiding der reeks artikelen, welke onder net hoofd „Uit Argentinië" in uw geacht blad werden opgenomen. Zooals ik u reeds mondeling zeide, heb ik die stukken met veel genoegen gelezen, niet alleen omdat zij zeer belangwekkende en iuiste berichten bevatten over den Staat, waarop thans hier de algemeene aandacht gevestigd is, maar ook aan gezien uw Correspondent, sprekende over Argen tinië als een land, voor immigratie van ambachts lieden en landbouwers uitnemend geschikt, mijne daaromtrent bekende opinie geheel bevestigt. Wij denken over dit gewichtige vraagstuk hetzelfde en hoezeer dit het geval is, blijkt mij vooral uit de in uw blad van 8 dezer opgenomen mededeelingen, welke in strekking en zin treffend overeenkomen o. a met mijn in de Staatscourant van 21 Februari jl. gepubliceerd bericht. Vatten de heer Yan Waalwijk en ik enkele ondergeschikte punten ook al verschillend op, in hoofdzaak zijn wij het eensevenals ik meent hij„Wie een ambacht kent of zich op den landbouw verstaat, komt hier in Argentinië zeker terecht; hier is, voor wie werken wil en ook werken kan, want dat behoort er bij brood in overvloed, ja, meer dan brood welvaart, onafhankelijkheid Het bovenstaande neemt echter niet weg, dat ik ten opzichte van sommige andere, door uw Correspondent behandelde onderwerpen eene ver schillende zienswijze ben toegedaan dan hij. Eindelijk mag ik niet onopgemerkt laten voor bijgaan de ongunstige opinie, welke uw Corres pondent uitspreekt over onzen waarnemenden vice consul te Rosario, van welken ambtenaar de heer Van Waalwijk na eene enkele en korte kennismaking zegt„Als die man onzen land- genooten van dienst moet zijn, dan mogen zij ook zien, hoe zij zichzelven redden." Hoe onrechtvaardig dit zoo ras geveld oordeel is, bewijst alleen het feit, dat in de maand Januari jl. tien Hollandsche arbeidersgezinnen, die zich te Rosario in groote moeilijkheden bevonden, door den heer Jurgens niet alleen aan werk werden geholpen, maar ook bijgestaan met een bedrag van 150 pesetos, door hem gecollecteerd bij Nederlanders en Duitschers. De „Arnh. Ct," drukte onlangs het antwoord af van een scholier aan zijn meester, die lijfrente noemde het geld, dat men na zijn dood krijgt. De „Haagsche Ct.", dat antwoord overnemende, teekende hierbij aan „De leerling toonde een groote kennis te hebben van de fiscale levensbeschouwing, want indien wij ons niet al te zeer vergissen, dan is de admi nistratie in zooverre van dezelfde opinie, dat zij successierecht heft van eene levensverzekering, die na den dood van den verzekerde aan zjjne erven uitbetaald wordtzjj is dus inderdaad van oordeel, dat men zulk eene som gelds krygtals men dood is." Die opvatting heeft inderdaad bij het bestuur der registratie bestaan. De Utrechtsche rechtbank heeft echter bij een kort geleden uitgesproken vonnis, dd. 6 Maart jl., beslist, dat de opbrengst van eene levensverzekering niet is aan te merken als een bate van de nalatenschap, en dus niet onderworpen is aan het recht van successie. Het „W. v. h. R." dat onlangs dit vonnis volledig mededeelde, berichtte daarbij, dat het bestuur der registratie in het vonnis heeft berusthet blijkt dus dat dit bestuur nu teruggekomen is van deze opvatting. Uit tal van brieven, door Twentsche gras maaiers uit Noord-Holland en Friesland naar huis pezonden, blijkt dat de maaiers financieel een goed jaar zullen hebben. „Niet de boeren zijn dit jaar baas schreef een maaier neen, wij kunnen den baas spelen. Wat wij vragen, wordt ons gegeven, want er zijn geen zeisen genoeg om het gras op tijd te maaien, zooveel is er op stam. Het is heet en het werk is zwaar, maar het loon verzoet den arbeid. Ik breng een beste bom mee naar huis. In Drente wordt de te veld staande rogge erg door de roest geteisterd. Berichten uit Luxembuag melden groote overstroomingen, veroorzaakt door het buiten gewoon klimmen der Moezel. Het water der rivier is inderdaad verscheidene meters gestegen, en heeft overal veel schade aangericht. Te Remich is er een huis ingestort. Het kasteel van den lieer Maring te Nenning is geheel over. stroomd en de stallingen zijn door den druk des waters vernield; paarden en vee konden met moeite gered worden. In de andere dorpen aan den Moezel gelegen, heeft het water de hoven verwoest en van de weiden al het afgemaaide gras meegesleept. Daarenboven woedt er bijna gedurig boven het een of ander punt van de streek onweerde bliksem heeft te Con sthum reeds een huis in brand gestoken en vee 1 schade verooi zaakt. Uit Eede meldt men Sedert enkele dagen richt de dennenrups ernstige verwoestingen aan in de bosschen van de heeren Van Wassenaar Bosch van Drakestein e. a., gelegen tusschen den Ouden Otterlooschenweg en het Roekelsche bosch. In enkele dagen werden 30 a 40 HA. dennenbosch geheel vernield en worden er niet spoedig maatregelen genomen tot stuiting, dan zullen in korten tijd nog veel meer bosschen waardeloos zijn. Onderwijzer te zijn op een traktement van f 400 heeft niet veel aantrekkelijks, maar toch altijd nog meer dan burgemeester, wethouder, secretaris en ontvanger te zijn in de gemeenten Mesch en Rijkholt in Limburg, waar al deze baantjes gezamenlijk betaald worden met de som van f190. Wat een eer voor'n beetje geld. In de door den Bondsraad gehouden zitting heeft de heer Droz, hoofd van het departement van buitenlandsche zaken, op een tot de regeering gerichte interpellatie een overzicht gegeven van de aanleiding tot het geschil tusschen Zwitser land en Duitschland. De moeielijkheden zijn ontstaan door het incident Wohlgemuth. De Zwitsersche regeering kan onmogelijk aan Duitsch land toegeven dat de handelingen van Wohlge muth wettig waren, hoewel zij tevens tot haar leedwezen moest verklaren, dat de gevoerde gedachtenwisseling het geschil niet uit den weg heeft geruimd. Dit geschil geeft aanleiding tot belangrijke vraagpunten van internationaal recht. De heer Droz zeide verder: „Wij hebben aan de Duitsche regeering geant woord dat wij haar het recht niet kunnen toekennen om, in vereeniging met ons, politie toezicht in Zwitserland uit te oefenen. Wij moeten dit recht bij ons ongeschonden handhaven. Wij hebben betoogd dat wij een zoowel voor ons als voor andere landen gevaarlijk element niet oogluikend hebben toegelaten, en dat Duitsche politie-agenten dikwijls wanordelijkheden in Zwit serland veroorzaken. „De Duitsche regeering, van haren kant, zeide dat wij, krachtens de bestaande verdragen, bewij zen van herkomst moeten vorderen van de Duitschers, die zich bij ons vestigen; doch wij verwerpen deze opvatting, welke ons recht van toelating aan de genade van buitenlandsche regee ringen zou overleveren. Duitschland deelde ons daarop mede dat het een scherp politie-toezicht aan onze grenzen zou uitoefenen. Daartegen hebben wjj geprotesteerd." De heer Droz gewaagde verder van de tusschen- komst van Oostenrijk en Rusland, aan welke mogendheden hetzelfde antwoord is gegeven als aan Duitschland. „Wat de te nemen maatrege len aangaat", dus vervolgde hij, „wij hebben daarover met niemand te beraadslagen, maar moeten die uit eigen vrije beweging verordenen. Het betreft hier vraagpunten van inwendigen aard, waarbij wij geen buitenlandsche bemoeiing kunnen dulden." Volgens eene depeche der Belgische „Indé- pendance", uit Nieuw-York, teekende de kapitalist en bekende Amerikaansche spoorwegkoning Hun tington voor den Congo-spoorweg voor een half millioen dollars. Met het uitzetten der pachters uit de hoeven op de landgoederen van Ponsonby, die alle pachtbetaling weigerden, is een begin gemaakt. De deurwaarder John Gale vertrok uit Youghal met honderd politieagenten en een detachement soldaten. De meeste winkeliers in Youghal sloten hunne winkels en weigerden levensmiddelen te verkoopen aan de militairen en allen, die hun medewerking moeten verleenen bij de uitzettingen. Een ongewoon hevige brand is uitgebroken in de meubelmagazijnen „Au Vieux Chêne", gelegen in de rue Beauborg, te Parijs. Het vuur greep met eene verbazende snelheid om zich heen. In een oogwenk stonden de uitgestrekte magazijnen van beneden tot boven in volle vlam. Te kwart voor tweeën was een gedeelte der brandweer, later de geheele brandweer, ter plaatse. Een gebrek aan de naastby zijnde brandkraan vertraagde het blusschingswerk. De brandweer beijverde zich de naburigen perceelen te behouden. Men gelooft niet dat er menschenlevens te betreu ren zijn, ondanks de geruchten, welke daaromtrent loopen. In de wijk, waar de brand gewoed heeft, is de ontsteltenis groot. Het vuur is op de 2de verdieping ontstaan. Verscheidene brandweer mannen bekwamen kwetsuren, vooral door het springen der ruiten. Een belendend huis werd mede aangetast. Van de magazijnen zal niets bruikbaars overblijven, nog van de meubelen. De Prins van Wales heeft groote ontsteltenis teweeg gebracht door zijne verklaring, dat op de vleeschmarkt te Londen een slagersknecht werkt, die melaatsch is. Wegens de groote zeldzaam heid van het voorkomen van melaatschheid in het Vereenigd Koninkrijk kunnen velen niet gelooven, dat de prins zich niet vergist zou hebben; de vleesclihouwers en venters van de marktwijk Smithfield hebben reeds eene vergadering gehou den, waarop tegen het bericht geprotesteerd werd, doch volgens de verklaring van deskundigen zouden inderdaad twee verdachte gevallen (waar van een van elephantiasis, een vorm van melaatsch heid) onder de bedienden te Smithfield te vinden zijn. Er zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld. In den Atlantischen Oceaan zijn verscheidene ijsbergen dryvende gevonden, tusschen 47 en 48 graden O, L, en op pl. m. 44 graden NB. De „Standaard" verneemt uit Konstantinopel dat de Turksche regeering last heeft gegeven om de verdedigingsmiddelen en de zeeëngten te ver sterken. De forten zullen vermeerderd en met zwaar geschut gewapend worden. Masquelier, die wegens den moord vaneen oude vrouw te Antwerpen ter dood werd ver oordeeld, heeft (in een schrijven aan een parket verzocht, dat men hem geen gratie zal verleenen. Koning Leopold echter wil nooit een doodvonnis voltrekken, zoodat Masquelier tegen zyn eigen zin in het leven zal blijven. Te Mekka heerscht de pest1000 pelgrims uit Marokko op weg daaiheen bleven te Tauger. Te Nogent le Robron, in Frankrijk, heeft het zóó hevig geregend, dat de spoorweggemeen schap eenige uren gestremd was en het lagere deel dei stad overstroomd werd. Te La Ferté- Bernard stond ruim 3 voet water in de straten en steenen brug van Corbionne, naby Conté sur- Huin, werd weggespoeld. Texel 24 Juni Aangevoerd: 26 Lammeren f 10. tot f 13, f 17. f24.- f50.- f 160.— f6.-, f7.- f f .- 38 Schapen 6 Koeien 4 Biggen 3 Schramm. 1 paard Alkmaar, 14 Juni Graanmarkt. Aangevoerd; 1 heet. Tarwe f 7,50 af heet. Rogge f ,- a 5 heet. Gerst f 0,- a Chev. f ,- a f 11 heet. Haver f2,75 af heet. boonen, Br. boonen f af Paarden boonen f ,a f witte boonen f a f Duiv. boonen f af citroen boonen f ,- a f 7 heet. Erwt. Gr. Erwt. f 14, a f vale Erwt. f a f witte Erwt. f af graauwe Erwt. f 12,af heet. Kanariezaad f af heet. Karweizaad, f .af Alkmaar, 24 Juni. Aangevoerd 8 koeien f 180, k 250 285 vette kalveren f 40 104 15 nucht. kalveren f 10 k 18; 213 Schapen f 25 a f 35. 250 vette Varkens 42 k 49 ct. per K.G. 35 magere dito f 15 17. Lammeren f k Purmerend, 25 Juni Aangevoerd 258 vette kalveren 60 k 80 ct. per kg.; 110 nucht. Kalveren 8. k20 884 vette Varkens 41 k 50 ct. per kilo.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2