N°. 182. Zondag 30 Juni. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel. Onzen aboundsbuiten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 Juli a.s. afgeloopen kwartaal (45 cent) vóór 5 Juli a.s. te doen toekomendaar anders daarover per postkwitantie 'met 10 cents verhooging zullen moeten disponeer en. de Uitgevers. Herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Kadastrale Gemeente TEXEL. De BURGEMEESTER van TEXEL. Gelet op art. 25 in verband met art. 19 en het laatste lid van art. 33 der wet van den 25sten April 1879 Staatsblad n°. 89)brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van de ongebouwde eigendommen en van de daarvoor bepaalde belastbare opbrengst, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en plans, heden op de secretarie der gemeente, gedurende dertig dagen, voor een ieder ter inzage is neder- gelegddat ieder die meent, dat voor zijn eigendom eene belastbare opbrengst is bepaald, welke niet in verhouding staat tot die der eigen dommen, blijkens die opgaaf als typen geschat, die gronden van zijn bezwaar zelf of door een gemachtigde kan mededeelen aan de afdeeling der Commissie, in een ongezegeld bezwaarschrift, hetwelk onder bijvoeging van de kennisgeving, portvry, binnen dertig dagen na heden moet wor den bezorgd bij den ondergeteekende, die daarvoor een gedagteekend ontvangbewijs geeftdat ieder die meent, dat zijn geschat eigendom krachtens art. 1 van bovengenoemde wet van de herziening had moeten zijn uitgezonderd, binnen gelijken termijn zelf of door een gemachtigde in een aan Gedeputeerde Staten geiicht ongezegeld verzoek schrift vernietiging der schatting kan vragen; dat verzoekschriften waarbij bezwaren worden ingebracht tegen de berekening van het bedrag per hectare wegens aftrek voor polderlasten, op ongezegeld papier geschreven, binnen gelijken termijn, portvrij behooren te worden bezorgd by den Voorzitter der Commissie den Heer J. Bree» baart Kz. te "Winkel, die daarvoor een gedag teekend ontvangbewijs geeft. dat bezwaarschriften en verzoekschriften, niet ingezonden op de wijze of binnen den termijn hierboven bepaaldnaar de wet buiten behandeling blijven. Te Texel den 28 Juni 1889, De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 29 Juni 1889. Behoort de voltrekking van een huwlijk in den regel niet tot die zaken, welke, behalve voor de onmiddelijk daarbij betrokkenen van zooveel gewicht worden geacht om daarvan afzonderlijke melding te maken, eene uitzon dering hierop, zeker zeldzaam en wellicht eenig in de analen van Texel, maakte de huwelijks voltrekking welke Donderdagmiddag op het Raadhuis alhier plaats vond. Nadat de gewone ceremoniën hadden plaats gehad en onze burgemeester, de heer Kooij, als ambtenaar van de burg. stand, de jongge huwden met een gepast woord had toegesproken en hiermede het eerste huwelijk door ZEd. op ons eiland was voltrokken verzocht onze gemeente-secretaris de heer Stikkel verlof een woord te mogen spreken, hetwelk hem bereid willig werd toegestaan. De heer Stikkel, van dat verlof gebruik makende, deelde daarop mede dat bijzondere redenen hem noopten thans het woord te voeren bij eene huwelijks-voltrekking, waarbij hij anders steeds een zwijgende rol vervulde. Die redenen waren deze De ijverige ambtenaar herinnerde zich dat met dit huwelijk het 1200ste paar was getrouwd, waartoe hij zijne diensten had verleend. Van die 1200 paar was de inschrijving door hem persoonlijk ge schiedt en had hij het voorrecht genoten bij de voltrekkingen van al die huwelijken tegen woordig te zijn. .Dat voorrecht meende spr. niet ongemerkt voorbij te mogen laten gaan. Was hij voor nemens geweest bij de voltrekking van het duizendste huwelijk reeds te doen, wat hij nu deed, omstandigheden hadden hem zulks alstoen belet. Nu hij weder tot een vol cijfer was gekomen, wilde hij dat niet nalaten, te meer omdat zijn reeds gevorderden leeftijd wel een beletsel kon zijn, nogmaals tot een vol cijfer te komen. Als herinnering aan dit feit bood hij den jonggehuwden een cadeau aan, bestaande in een keurig theestel, hetwelk hij hoopte dat door hen zou worden aanvaard als een bewijs zijner vriendschap en tot herinnering aan dezen dag. In dank werd het cadeau aanvaard en daarop door de vader van een der jonggehuwden een woord van dank gesproken tot den Burgemees ter en den Secretaris. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen, de jongeluidjes on hunne verwanten zeker verheugd dat de knoop was gelegd, de ambte naar zeker tevreden dat zij hiertoe hunne hulp hadden kunnen verleenen, van de verdere aanwezigen zich natuurlijk verblijdende in het geluk der jongelui. Dat onze ijverige secretaris nog menig paartje zal mogen inschrijven wenschen wij hem gaarne toe. Onze vroegere plaatsgenoot J. Timmer, arts, 2den geneesheer van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht promo- neerde Woensdag 26 dezer aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, tot Doctor in de Genees kunde, na verdediging van een proefschrift, getiteld „een geval van gedeeltelijke atrophie van de linker hemispheer der groote herzenen. Op de agenda der werkzaamheden voor de vergadering der Prov. Staten van Noord- Holland, welke Dinsdag 2 Juli wordt gehouden, komt o. m. voorVoordracht tot het ver leenen van subsidie voor de vergrooting der haven beoosten het Oudeschild op Texel. Dat de aandrang van verschillende zijden op de Regeering uitgeoefend, in zake het rotkreupel bij de schapen, niet vergeefs is geweest, blijkt, doordien bij Kon. besluit eene commissie van deskundigen is ingesteld ter behandeling van de vraag of het rotkreupel der schapen als besmettelijk moet worden aangenomen, en welke der in de wet van 20 Juni 1870 (Staatsblad n°. 131) genoemde maat regelen bij het heerschen of bij het dreigen dier ziekte moeten toegepast worden, en zijn in die commissie benoemd tot lid en voorzitter, dr. W. P. Ruyscli, adviseur voor de medische en veterinaire politie bij het departement van binnenlandsche zaken, en tot leden, dr. A. TV. H. Wirtzdirecteur van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht L. F. Jaunédistricts-veearts te Roermond J. Pods, plaatsvervangend districts-veearts en gouvernements-keurmeester te Rotterdam en Th. J. Wallerlid van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te Anna-Paulowna. Door de Vereeniging Volksonderwijs is een adres aan den Koning gericht waarin adressanto verzoekt dat het Z- M. moge behagen, tot het nemen van maatregelen als noodig zijn, om de invoering van wettelijke voorschriften op den leerplicht voor te bereiden. J.l. Woensdag hield de commissie tot aankoop van paarden voor het leger te Houtrijk en Polanen eene keuring waarbij 48 paarden werden aangeboden. Niet één dezer kon naar het oordeel der commissie aan de gestelde eischen voldoen, zoodat allen werden afgekeurd. Het hoofdbestuur van het genootschap van nijverheid in Groningen heeft besloten aan den Minister van Oorlog het verzoek te richten om bij gelegenheid der keuringen en tentoonstellin gen, in het laatst van Juli te Groningen te houden, daar eenige typen van remontepaarden voor het publiek ter bezichtiging te stellen. Het bestuur vertrouwt, dat de Minister genegen zal zijn aan dit verzoek te voldoen, daar 's Minis ters voorganger bij eene vroegere gelegenheid hetzelfde middel reeds in toepassing heeft ge bracht, om de paardenfokkers een denkbeeld te doen krijgen van de vereischte vormen en eigen schappen van het remontepaard. Jongens van den leeftyd van 14-16 jaar, zonder lichaamsgebreken die lust in het zeemans leven hebben, kunnen, mits zfj goed oppassen, eene eervolle en voordeelige betrekking bekomen, door eene verbintenis aan te gaan bfj 's Rijks zeemacht. Voorzien van de noodige stukken kunnen zij zich op alle werkdagen aanmelden aan de kweekschool van zeevaart te Leiden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den directeur dier inrichting op franco aanvrage. Na de overwinning, welke onze troepen in Edi op de Atjehers behaald hebben, is het daar thans rustig. Herhaaldelijk hebben colonnes in verschillende richtingen marschen gemaakt, zonder echter meer een spoor van den vijand te kunnen ontdekken. De verschillende Cadjas der omliggende staatjes zijn thans te Edi, ten einde met den assistent- resident Van Assen den toestand te bespreken. De tuchtiging van den 8sten moet een grooten, weldadigen invloed op allen hebben uitgeoefendl (Deli-Crt.) TEXELSCHE COURANT. IJl

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1