N°. 183. Donderdag 4 A 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel Onzen abonné'sbinten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 Juli a.s. afgeloopen kwartaal {45 cent) vóór 5 Juli a.s. te doen toekomendaar wij anders daarover per postkwitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeer en. de Uitgevers. Herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Kadastrale Gemeente TEXEL. De BURGEMEESTER van TEXEL. Gelet op art. 25 in verband met art. 19 en het laatste lid van art. 33 der wet van den 25sten April 1879 Staatsblad n°. 89)brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van de ongebouwde eigendommen en van de daarvoor bepaalde belastbare opbrengst, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en plans, heden op de secretarie der gemeente, gedurende dertig dagen, voor een ieder ter inzage is neder- gelegd; dat ieder die meent, dat voor zijn eigendom eene belastbare opbrengst is bepaald, welke niet in verhouding staat tot die der eigen dommen, blijkens die opgaaf als typen geschat, die gronden van zijn bezwaar zelf of door een gemachtigde kan mededeelen aan de afdeeling der Commissie, in een ongezegeld bezwaarschrift, hetwelk onder bijvoeging van de kennisgeving, portvrij, binnen dertig dagen na heden moet wror- den bezorgd bij den ondergeteekende, die daarvoor een gedagteekend ontvangbewijs geeftdat ieder die meent, dat zijn geschat eigendom krachtens art. 1 van bovengenoemde wet van de herziening had moeten zijn uitgezonderd, binnen gelijken termijn zelf of door een gemachtigde in een aan Gedeputeerde Staten geiicht ongezegeld verzoek schrift vernietiging der schatting kan vragen; dat verzoekschriften waarbij bezwaren worde n ingebracht tegen de berekening van het bedrag per hectare wegens aftrek voor polderlasten, op ongezegeld papier geschreven, binnen gelijken termijn, portvrij behooren te worden bezorgd bij den Voorzitter der Commissie den Heer J. Bree- baart Kz. te Winkel, die daarvoor een gedag teekend ontvangbewijs geeft. dat bezwaarschriften en verzoekschriften, niet ingezonden op de wijze of binnen den termijn hierboven bepaaldnaar de wet buiten behandeling blijven. Te Texel den 28 Juni 1889, De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 3 Juli 1889. Be ovatie aan onzen oud-burgemeester. Was het voor velen uit de burgerij eene behoefte, om onzen oud-burgemeester de heer Loman, dank te zeggen en hulde te brengen, voor hetgeen hij gedurende zijne bijna 25-jarige ambtsvervulling ten nutte van het algemeen alhier heeft gedaan, en hem tevens een afscheids groet toe te roepen, volkomen daaraan be antwoordende was de ovatie welke ZEd. Maandagavond werd gebracht. Werd op initiatief van eenige ingezetenen eene bijeenkomst gehouden die talrijk bezocht was en waar dat plan algemeen werd toege juicht, niet minder bereidwillig werd eene groote schare van meisjes gevonden, om aan dat plan uitvoering te geven. Dank de pasgevierde kermis, was het moge lijk een muziekcorps te doen voorafgaan aan de optocht, welke, voorzien van lampions, tot dat doel zich Maandagavond naar de woning van onzen oud-burgemeester be^af. Daar aangekomen werd door een der aan wezigen een kort woord gesproken en vervol gens door de vrij talrijke schare van meisjes een voor deze gelegenheid vervaardigd lied gezongen hetwelk de gevoelens der burgerij uitdrukte. De heer Loman sprak daarop een woord van dank, waarna vervolgens de oud-burge meester en diens familie een afscheidsgroet werd toegezongen. Door de muziek werd een en ander afgewis seld en aangevuld. Daarna begaf de optocht omstuwd door eene groote volksmenigte, zich weder naar de „Vergulde Kikkert", waar de deelnemers wer den dank gezegd en de stoet werd ontbonden. Waardig werd op deze wijze aan onzen oud-burgemeester, aan den vooravond van zijn vertrek eene hulde en een afscheidsgroet ge bracht, waarop hij ten volle aanspraak had. De volgenden dag vertrok de heer Loman van ons eiland, tor aan de haven uitgeleid door eenige zijner vroegere gemeentenaren. Dat het ZEd. steeds wel moge gaan, is met onze wensch, zeker de wensch van Texel's burgerij. Eene nalezingDe jaarlijks wederkeeren- de aardigheid, kermis genaamd, is voorbij; de tijdelijke verkoopplaatsen voor poffertjes, koek, zuur en dergelijken zijn verdwenen, even als de draaimolen, krachtmeter, weegschalen, straatkunstenaars en draaiorgels of verdere musicale vertooningen, die met de tent waar paljas zijne grappen uitkraamde, naar elders zijn vertrokken om daar hunne winstgevende affaire voort te zetten. Wij komen langzamerhand terug in een stadium van kalmte, in het prozaische leven van dagelijksche werkzaamheden, na al de beroering van een kermisweek. Wat de kermis ons dit jaar verschafte, was niet van veel beteekenis, cijfert men weg het spel, dat men toch ook niet iedere avond kan bezoeken, en de draaimolen, die vooral voor de jeugd de kermis maakt, dan blijft er niet veel over, waar men zich kon verzadigen aan extra amusementen, uitgenomen natuur lijk die gelegenheden waar de maag bevrediging kon vinden. 't Verwonderde ons dan ook wel, dat, nu geen tooneelvoorstelling ons lokte, de houders van daarvoor geschikte localen niet op andere wijze in die leemte hebben getracht te voorzien. Gelegenheid tot een dansje, was er voldoende, maar voor eenigszins ouderen van leeftijd, die wel niet geheel afkeerig van een dansje zijn, maar toch liever een meer kalmere ontspanning wenschen, was niet veel gading. Wellicht een volgende keer. Overigens kenmerkte zich de kermis door een prettige, doch ordelijke geest, waartoe gewis veel bij bracht, dat velen de eeuwen oude wet betrachtten om zich te paren en niet alleen en voor zichzelven het genot te zoeken. Dat de kermis aan allen eene aangename herinnering moge nalaten, wenschen wij als slot van onze beschouwing. - Bij Kon. besluit is aan den hoer D. C. Loman, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger, in het kanton Helder. Ds. P. S. Bakels pred. bij de Doopsgez. gem. te Burg, Waal en Oosterend op Texel, komt voor op het zestal bij de Doopgez. gem. te Koog-Zaandijk. - Volgens de H. en N. Ct. is op het strand te Texel, door een knaapje een zilveren geld stuk gevonden, bijna ter groote van een rijksdaalder. Aan de eene zijde staat een manskop, om geven van de woorden: „Carolus Del Gratia 1720", terwijl de keerzijde tusschen twee zuilen onder een kroon een wapenschild met 4 vakken bevat omgeven door de woorden „Hispan Et Ind Rey" 4 R. F. M." Op verzoek van den minister van marine heeft zijn ambtgenoot van binDenlandsche zaken, door tusschenkornst van de commissarissen des Konings, de gemeentebesturen uitgenoodigd, de aanwerving van jeugdig scheepsvolk bij 's lands vloot zooveel mogelijk te bevorderen, en aan de voorwaarden van indiensttreding meer alge- meene bekendheid te geven. Daartoe zijn aan die besturen circulaires gezonden, ten einde die mede ter kennis te brengen van de hoofden der voornaamste scholen voor openbaar lager on derwijs. De besmettelijke varkensziekte (vlekziekte) breidt zich ook in de zuidelijke landbouwstreken der provincie Noordholland meer en meer uit. Bij twee veehouders onder de gemeente Sloten werden twaalf en vier varkens afgemaakt en verbrand. Ook te Haarlemmerliede, te Heemstede en in de Haarlemmermeer openbaart zich deze ziekte. De bestaande voorschriften omtrent het afmaken en ontsmetten worden stipt opgevolgd. - Op de wolmarkt te Hoofddorp zijn Donderdag aangevoerd 170 vachten wol, wegende 650 kilo die den prijs van 80 tot 95 cents per kilo opbrachten. De handel was vlug. - De gemeenteraad van Amsterdam heeft met algemeene stemmen op een na, die van den heer Hovy, een adres vastgesteld aan den Koning, waarin de flnancieele nadeelen worden uiteenge zet, die de ongewijzigde aanneming van het wetsontwerp tot herziening van de onderwyswet aan de hoofdstad zal berokkenen. De heer C. FOckhorst te Rotterdam heeft van den heer D'Hondt aangekocht en reeds in ontvangst genomen de twee bekende harddravers „Jonker" en „Concurrent", met bestemming voor de Argentijnsche Republiek, om aldaar op de harddraverijen te loopen. Zij zullen waarschijnlijk deze week reeds vertrekken.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1