Buitenland. Gedurende ruim een jaar is op Curagao geen regen van eenigo beteekenis gevallen. Gedurende ongeveer vijftien maanden heeft de tropische zon alles verschroeid, zonder dat de droge landerijen door eenige frissche buien zijn verkwikt. Tengevolge deze buitengewoon langdurige droogte is de oogst geheel mislukt en verkeert een groot gedeelte der arme bevolking van het eiland in een zeer erbarmelijken toestand. Hoe dor de velden en bergen er uitzien, daar van kan men zich in het waterrijke Nederland moeielijk een voorstelling maken. Wanneer midden in den zomer de regen in het vaderland slechts enkele weken op zich laat wachten, dan wordt er geducht door de landbou wers geklaagd. Verbeeld u dus nu in welken toestand zich alles hier bevind, waar wij reeds meer dan vijftien m a a n d e n, en tevergeefs op verfrisschendo regenbuien wachten. Zoowel menschen als dieren lijden verschrikke lijk door die ontzettende droogte. Honderden en nogmaals honderden koeien, schapen en geiten zijn reeds den hongerdood gestorven, en het vee, dat nog in leven is, loopt op sommige plantages als geraamten rond. De zoogenaamde arbeidende stand, die in andere jaren althans wat maïs had, is nu broodeloos en heeft nu letterlijk niets. Wegens gebrek aan werk, kan er door het grootste gedeelte van de bewoners der districten buiten de stad geen cent verdiend worden, zoodat men niet in staat is levensbehoeften te koopen. Er wordt dan ook niet alleen groote armoede, maar ook honger geleden. Het behoeft niet te worden gezegd, dut, nu eigen krachten te kort schieten, men te Curagao het oog op het wegens zijne menschlievendheid zoo bekende moederland gericht houdt. De vorige week werd in de roomsch- katholieke ziekenverpleging op de Keizersgracht te Amsterdam een zwerver opgenomen, die één had arm en doorging voordoofstom. De dertigjarige man, P. van Z. geheeten, had 12 jaar gebedeld. Toen hij in de ziekeninrichting ontkleed werd, bleek, dat hij twee armen had. De eene, die geheel vergroeid was, heeft hij twaalf jaren tegen het lichaam gedrukt gehouden. Dit lichaamsdeel is thans geheel onbruikbaar geworden en zal, als de man nog mocht herstellen van de ziekte waarvoor hij opgenomen werd, nooit meer gewoon worden. In de vorige week werden te Enkhuizen door 69 vaartuigen 20 tot 400 en 15 tot 350 stuks ansjovis aangevoerd prijs f 2,2 per 1000 stuks. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat in de IJpolders de karwei meerendeels reeds nu aan hokken staat. In 't noordelijk deel der Haarlemmermeer is men reeds met het delven van de aardappelen begonnen, hetgeen in vorige jaren aldaar nooit voor half Juli begon. De jaarlijksche paardenmarkt te Hoofddorp (Haarlemmermeer) zal gehouden worden op Vrij dag 26 Juli, en niet op Woensdag 24 Juli, zooals verkeerdelijk in de landbouw-almanakken staat vermeld. Uit Haarlemmermeer wordt het volgende landbouwbericlit gemeld De Zomermaand spoedt ten einde. Nog zijn de meeste gewassen frisch en fleurigalleen de karwij staat reeds aan den hoop, en het nieuwe weiland is schraal en ver toont hier en daar, vooral waar paardenhoeven dikwijls neerkomen, kale plekken. De hooioogst is, in qualiteit zoowel als in quan- titeit, allerovervloedigst. De prijzen van het hooi zijn daarmede reeds in overeenstemming, want er wordt hooi verkocht voor stroogeld. De zuivelboeren hebben een uitmuntenden voor zomer, één, zooals niet alle boeren beleven. Al zyn de pry'zen niet buitengewoon, de massa maakt het goed. Wanneer de droogte nog aanhoudt, zal het slachtvee spoedig in prijs verminderen, want er werd te veel vee gehouden op vele landen. De winter- en zomergewassen staan uitmuntend. De droogte werkt goed op het koren, dat zoo vroeg tegen den grond geslagen was. De tuinen leveren overvloed van allerlei groen ten, vruchten en peulgewassen. De aardappels zijn uitmuntendde oude zijn dadelijk van de markt verdrongen. Alleen de aardbeien, die veel beloofden, hebben die verwachting verloochend. Die planten hebben op enkele dagen van de zonnestralen zóó geleden, dat de bloesems verdorden. Oorspronkelijk zijn de aardbeien bosch plan ten, en, waar ze nu eenigs- zins belommerd staan, geven ze nog vrucht. Voor de kweekers te Aalsmeer is dit eenebe- langryke schade; één van hen, die volstrekt niet tot de grootste telers gerekend kan worden, zeide ons, dat hij dit jaar voor f 200 minder had geplukt dan in 1888. De boonen en agurken staan er prachtig voor. Die houden van droog, zonnig weer en 't is te hopen en te verwachten, dat deze beide belangrijke gewassen goed zullen maken, wat de aardbeien te kort kwamen. Mot het warme weder is de overlast van allerlei schadelijk gedierte vrij groot, vooral op boomen en kool. De lage gewassen kunnen echter vrij voldoende worden beschermd de groote quaestie is maar, dat men den strijd aanbindt, voordat de slag verloren is. Rupsen op kool en in bessenstruiken kunnen zeer goed bedwongen worden. De wijnstokken staan er mooi bij, het getal trossen is echter niet groot, wat als een gevolg moet worden gerekend van het minimum zonnestralen, dat den planten verleden jaar is toebedeeld. Eenige buren en vrienden in de lange Raam straat te Haarlem hebben voor het huis get. No. 12 eene poort van groen met gemaakte bloemen en eene verlichting a giorno aangebracht ter eere van het gouden echtpaar Joseph Marcus Hangjas, geboren te Texel 17 Maart 1817 en Judith De Jong, geboren te Haarlem 8 October 1813. De oudjes mogen zich nog in eene goede gezondheid verheugen. Van alle huizen in genoemde straat wappert bovendien de vaderlandsche vlag. H.Ct Pas zijn de militairen uit de veenstreken vertrokken, of er hadden te Yaltermondal weer ergerlijke tooneelen plaats. Twee personen klopten op een der avonden van deze week des avonds laat bij een kastelein aan om sterken drank. Na op herhaald verzoek binnengelaten te zijn, maakten zij veel rumoer, niettegenstaande eene zieke vrouw te bed lag, en sloegen bij het weg gaan glasruiten in. Bij een anderen kastelein waar men hun nog denzelfden avond de deur niet ontsloot, werden glasruiten ingeslagen. Uit Bodegrave wordt gemeld dat bij gelegen heid eener openbare raadsvergadering, op voorstel van burgemeester en wethouders besloten werd, ten behoeve van de noodlijdenden op het eiland Curagao een bedrag van f50 over te maken aan de commissie tot leniging der ramp. De commissie, die in 't voorjaar te Utrecht belast was met het afnemen der akte-examens lager onderwijs, zegt in haar rapport o. a.: „De „Nederlandsche taal" blijft voor velen de groote moeielijkheid, zelfs voor sommigen van hen, die goed onderwijs genieten en zich bevlijtigen daar van gebruik te maken. De orzaak daarvan ligt voor een groot deel in den maatschappelijken kring, waarin vele candidaten van jongs af hebben verkeerd en meestal tot aan het einde hunner voorbereiding blijven verkeeren. De bekrompenheid hunner omgeving, de slechte taal die ze hooren en die ze zelf be gonnen zijn te spreken, de armoede der uitdruk kingen, waarvan men zich bedient in den kling waarin ze zich bewegen, oefenen een invloed, veel grooter en veel nadeeliger dan zich kan voorstellen wie daarop niet nauwkeurig acht geeft. Dat komt vooral uit bij 't lezen, in toon en uitspraak, bij 't begrijpen en verklaren, in opvatting en uitdrukking. En dat niet alleen bij de afgewezenen, maar zelfs bij menigeen die slaagf. Toch was ook nu weer in meer dan één voorbeeld te zien wat, ook bij 't bestaan der ongunstige omstandigheden, maar bij overigens goeden aanleg der candidaten, degelijk, beschavend taalonderwijs vermag en hoeveel vooral ook in dit opzicht afhangt van den onderwijzer, wiens verantwoordelijkheid en bij de keuze van hen die voor onderwijzer worden opgeleid en hunne vorming daarom zoo groot is. Men meldt uit 's Hage Even over negen uur weerklonk Zaterdagochtend op den Loosduinscne weg een hevige knal en onmiddeiyk daarna stegen dikke rookwolken in het luchtruim. Een vernisketel in de vernisstokerij van den heer Dobbe in de Mackaystraat nabij het het kruispunt van de Hollandsche en Westlandsche stoomtram was ontploft. De vlammen sloegen dadelijk met ontembaar geweld naar buiten, wierpen een paar mannen die juist voor het huis stonden omver en verschroeiden hun haar en aangezicht. Ongeveer te tien uren was men het vuur geheel meester. Het pand is geheel uitgebrand. Van de omliggende perceelen waren vele glas ruiten gesprongen. Het tegenover liggende huis hoewel aan den gevel zeer beschadigd, bleef gespaard. Later deelde men mede, dat de brand in de de Verniskokerij uitgebroken niet ontstaan is door het springen van een vernisketel maar doorliet ontploffen van eene hoeveelheid Salmoniak. De „Fish Trades Gazette" wyst op het rapport van de association te Ostende, dat de vermindering der visschen in de Noordzee voor namelijk toeschrijft aan de vernietiging van het pas uitgekomen broedsel en de vervolging van onvolwassen visch. Verscheidene landen, zegt het rapport, hebben reeds wijze maatregelen tegen die onzinnige verdelging genomen; nog kortelings Frankrijk. Het is dus te hopen dat ook ons gouvernement deze kwestie in onze territoriale wateren zal regelen. Men schijnt dus in België ook beperkende maatregelen wenschelijkte vinden. De Fransche minister van financiën weigert aan gbneraal Bon langer zijn militair pensioen uit te betalen. Sedert Boulangers vlucht naar België heeft hij niets ontvangen van de beide laatstvervallen kwartalen van 1889, samen ten bedrage van 5250 fr. en evenmin van het eerste halfjaar tractement als grootofficier van het Legioen van Eer, groot 1000 fr.. Te Folkestone werd de schipper eener Fransche visschersboot veroordeeld tot eene boete van 60 gulden, omdat hij binnen drie mijlen van de Engelsche kust had gevischt, iets wat volgens internationale tractaten verboden is. De beklaagde voerde als verontschuldiging aan dat de gedurige noord-oosten winden de visch naar de Britsche kust gedreven hadden, en dat hij de visch was gevolgd. Nadat de werkstaking van de metselaars en timmerlieden te Berlijn vijf weken geduurd heeft, schijnt zij thans met de nederlaag der werkstakenden geëindigd. Zes duizend metselaars en timmerlieden hebben den arbeid hervat op voorwaarden, die de patroons gesteld hebben. Het verlies aan loon, dat de werkstakenden gele den hebben, wordt op ongeveer vier millioen mark geschat. In het bij Dresden gelegen dorp Costa zh'n 120 personen zwaar ziek geworden door het ge bruik van vleesch eener zieke koe. Eenigen hunner zijn reeds onder hevige pijnen bezweken. In Servië is de veepest met groote hevigheid uitgebroken. Onmiddelijk zijn maatregelen geno men om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Te Birmingham zijn door de Duitsche en Fransche regeering belangrijke bestellingen gedaan van oorlogsluchtballons. Door Duitsshland zijn tal van parachutes besteld, ten gebruike op het slagveld. Rarzs heeft onder zijn gasten reeds een Russisch offiicier, die te paard uit zijn vaderland naar Frankrijk kwam; Amerikaansche wielrijders, die per trapwiel van Boulogne naar Parijs snelden, en eindelijk een Oostenrijksch journalist, die met een aapje van Weenen kwam gereden. Weldra zal het nu ook een Turk zien verschij nen, die den weg van Konstantinopel naar Parijs te voet heeft afgelegd. Het is een inwoner van Konstantinopel die brandde van verlangen de Parijsche tentoonstelling te zien, maar geen stuiver op zak had. Daar hij geen anderen uitweg wist, besloot hij maar te voet te vertrekken. Om niet te verdwalen zal deze nieuwe Peter in der Fremde den spoorweg volgen. De bekende kanonnenfabriek van Cail in Frankrijk zal worden geliquideerd. In den minis terraad is dit geval ter sprake gebracht, daar dit feit niet alleen van belang is voor Frankrijk, maar vooral voor de 3000 werklieden die van de fabriek leven. De fabriek keerde in de laatste twee jaren geen dividend uit, doch er is een actief van ruim fr. 3,000,000. Te Bradford, in Engeland, is brand uitge broken in de groote zydefabriek der heeren Lister Co., waarby twee brandmannen het leven verloren en verscheidene andere gekwetst werden! Nadat het vuur gedeelteiyk bedwongen was, bevond zich nl. een aantal brandmannen op de tweede verdieping, toen plotseling het dak instortte en drie hunner onder het puin bedolven werden, Twee van hen overleden na korten tijd aan de bekomen wonden. De schade aan het gebouw wordt op 4000 pd. st. geschat, terwijl omstreeks 1000 stukken pluche verbrandden. In het geheel berekent men het verlies, dat gedeeltelijk door verzekering gedekt is, op omstreeks 40,000 p. st, Toen onlangs eene Amerikaansche courant haren lezers den dood van een medeburger mede deelde en dit besloot met de woorden„John Cramer geniet na zyne rust in vrede", liet de weduwe Cramer den schryver gerechteriyk ver volgen, wegens kwaadspreken en schending van haar goeden naam.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2