N°. 186. Zondag 14 Juli. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. IJK Ei\ HERIJK DER MATE A EX GEWICHTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de IJk en Herijk der maten en gewigten in deze gemeente zal plaats hebben als volgt, te weten te Oude- scliild op Haandag 15 Juli 18S0 ten huize van W. Bijl van des namiddags 12 tot 3 uur; aan den Burg op Dinsdag 16 Juli in het logement „de Lindeboom" van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uur en op Woensdag 17 Juli van des voormiddags 8 tot 12 uur, alsmede voor de bewoners der dorpen Koog en Hoorn; te Ooster end op Donderdag 18 Juli ten huize van W. Kop pen IJz. van des voormiddags 8 tot 12 uur, als mede voor het dorp de Waal; te De Cocksdorp op Donderdag 18 Juli ten huize van Jb. Buijs van des namiddags 37a tot 5 Va uur. Texel den 9 Juli 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG, L. B. TEXEL, 13 Juli 1889. Verstoppingen en overstroomingen van goten en riolen, was het gevolg van de flinke regenbui, welke Woensdagmiddag ons ten deel viel. Te verwonderen was dit niet, want de langdurige droogte had een massa stof ver oorzaakt, welke zich niet op eens door een flinke stortbui deed verdrijven. De overstroo mingen hadden echter geen noodlottig gevolg, want zoover ons bekend is, gingen daarbij geen menschenlevens verloren. De schaduwzijde is alzoo niet groot, en aangezien de behoefte aan water, voor mensch en vee zeer groot was, was de regenbui op Woensdagmiddag eene groote weldaad waarin zeker velen zich verheugden. Één zwaluw maakt geen zomer, zegt het spreekwoord. Evenzoo is een enkel vroeg product geen bewijs van algemeene groeizaam heid. Maar toch getuigt het wel, dat de gi oente- bouw hier niet zoo achterlijk is, waar wij meermalen melding konden maken van groen ten, hier reeds vroegtijdig gerijpt. Een nieuw bewijs daarvoor is de ons gedane mededeeling dat hier reeds een flinke savoye kool is geteeld, of daarvan meerdere exemplaren voorhanden zijn, is ons niet bekend. Aan de doopsgezinde gemeente te den Hoorn op Texel, zoo wordt gemeld, is de rijkssubsidie ad f 350 ontnomen, zoolang de vacature voortduurt, zoodat die gemeente geenen steun van het rijk meer geniet, om in den predikdienst en het godsdienstig onderwijs in de vacature te voorzien. Oudeschild, 12 Juli. Aangaande het tjalk schip „Drie Gebroeders," hetwelk eergisteren in het Scheurrak, bij Timmerplaatje zonk, vernemen wij nog, dat de lading hout het vaartuig verhinderde om geheel te zinken. Eene sleepboot uit Harlingen zou trachten de tjalk weg te slepen en naar de bestemmings plaats, Harlingen, te vervoeren. Aan eenen paiingvisscher alhier, werd gisteren belangrijke schade toegebracht, door dien eenige knaapjes een korf met paling uit een der fortgrachten op het land trokken. Tengevolge der warmte was spoedig een groot deel der paling gestorven en verloor daardoor meer dan de helft van de waarde. Oosterend, 12 Juli. Heden vertrokken van hier naar Genua, om vandaar per stoomschip „Burgemeester den Tex," naar Oost-Indië te gaan: de Heer C. II. Hille, Arts, Officier van Gezondheid 2de kl. N. I. en Mevrouw G. Hil le—Koning. De Heer Hille heeft zich alhier vele vrienden verworven, welke hem zeker met leedwezen zien vertiekken. Gedurende den tijd, dien hij hier was, werd 't niet gevoeld, dat aan ons dorp geen geneesheer gevestigd is, daal de Heer Hille bij voorkomende ziektegevallen altijd terstond bereid was, hulp te verleenen. Door den Penningmeester van de com missie voor de feestelijkheden op 12 en 13 Mei j. 1. is aan den Directeur van „de Prins- Hendrik-Stichting" te Egmond aan Zee over gemaakt een bedrag van f 4,58, zijnde het batig saldo der kas. In de zitting der Tweede Kamer, van Woens dag werd op voorstel van den Voorzitter besloten in de afdeelingen te onderzoeken verschillende kleinere ontwerpen: suppletoire begrootingen, zoomede dat tot wijziging dei- wet op de inkwartieringen en tot waarborging van verdiend loon, en ten slotte de huishou delijke raming. Door den heer Rutgers werd voorgesteld de centrale sectie uit te noodigen zoo mogelijk nog in de afdeelingen te doen onderzoeken het belastingvoorstel van de heeren Borgesius c. s., wat de voorstellers zelf ook wenschten, doch met 46 tegen 34 stemmen werd dat voorstel verworpen. De heeren Schaopman en De Savornin Lohman verklaarden niet principieel tegen onderzoek van dat voorstel in dit zittingsfijdvak te zijn, maar op dit oogenblik nog geen beslissing wenschelijk te achten. In de Donderdag gehouden zitting verklaarde de Minister van Binnenlandsche Zaken, in antwoord op de interpellatie van den heer Roëll, eene verlenging van den termijn van art. 88 der schoolwet, (maximum aantal on derwijzers) niet noodig te achten. Op de op te maken gemeente-begrootingen zullen de gemeentebesturen zich aan de bestaande wet moeten houden, zonder schade voor de finan ciën. Aan den heer Lohman verzekerde de Minister dat in de volgende week het Regee- ringsantwoord betreffende de schoolwet aan de Commissie van Rapporteurs zal worden toegezonden. „Een doodgeboren voorstel noemt het Hbl. het wetsvoorstel, dat het lid der Tweede Kamer voor Tilburg, de heer Bahlmann, op 26 Juni jl. heeft ingediend, onder den titel„Voorstel van wet ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw," doch waarvan de ware naam behoorde te zijn „tot wederin voering van graanrechten." Reeds lang heeft deze voordracht in de lucht gehangen. Zij werd al geruimen tijd geleden in uitzicht gesteld en blijkbaar heeft de voorsteller lang geweifeld, alvorens hij aan zijn voornemen uitvoering gaf. Van waar die aarzeling Waar schijnlijk heeft de heer Bahlmann afgewacht, of van regeeringswege zulk een voorstel zou komen, maar daarin is hij teleurgesteld. Hij erkent dat zelt in zijne toelichting, waar hij herinnert, dat het bekend is, „dat twee leden van het tegenwoordige kabinet zich verklaard hebben tegen de heffing van graanrechten, nl. de minister van binnenlandsche zaken eenigen tijd geleden op het landbouwcongres te Arnhem, de minister van buitenlandsche zaken in een brochure een paar jaren geleden verschenen. Wanneer men dat alles nagaat, dan wekt het inderdaad verbazing zegt het Hbl, dat de afgevaar digde voor Tilburg er toe gekomen is thans zijn voorstel in te dienen. Waartoe anders kan het dienen dan tot noodelooze tijdverspilling? Het vonnis is vooraf geveld. De protectionisten hebben in Nederland gelukkig nog niet de meerderheid' noch in het land, noch in de Kamer, noch in de Regeering. Eene lesolutie van het departement van financien bepaalt dat winkeliers wegens verkoop in het klein van koek en andere koekbakkerswaren geen afzonderlijk patent verschuldigd zijn, mits bij de regeling hunnen aanslag ook op dien verkoop zooveel noodig worde gelet. Naar men verneemt, worden ter reede Texel eenige Engelsche oorlogschepen verwacht, tijdens de eerstdaags te houden gecombineerde manoeuvres van zee- en landmacht. Door den Minister van Financiën is bepaald, dat vrijstelling ingevolge art. 5 2 a van de belasting naar huurwaaide der wet op de per- soneele belasting, alleen hiervan afhankelijk is, of ae lokalen bestemd zijn en gebezigd werden tot uitoefening van openbaren eeredienst door eene al of niet erkende vereeniging of verga dering, onverschillig van welke godsdienstige richting die zij. Voor die vrijstelling wordt dus niet gevorderd, dat de eeredienst een kerkgenoot- schappelijk karakter hebbe, of van een kerkge nootschap uitga, gelijk bij de resolutie van 3 Augs. 1864 no. 70 is medegedeeld. Overeenkomstig het verlangen van deBrit- sche regeering is eene internationale verklaring gewisseld tot wijziging van het traktaat van de politie op de visschery op de Noordzee. Deze verklaring strekt om naar de bedoeling van het tractaat duidelijk te doen uitkomen, dat ten opzichte van letterteeken en nummer van de schepen de donkere zeilen met witte en de lichte met zwarte verf moeten geteekend worden, zoodat op dikwerf getaande zeilen, die eene roode kleur hebben aangenomen niet (naar de letter van het tractaat) zwarte, maar (naar zijne be doeling) witte worden aangebracht. Voor de betrekking van hoofd van eene der openbare lagere scholen te Dordrecht hebben zich niet minder dan 199 sollicitanten aangemeld. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn in Deli (Sumatra) op de tabaksplantages „Arendsburg" verschillende wilde dieren gevangen, als: tijgers, slangen, wilde katten, een beer, enz., ten behoeve van de Rotterdamsche diergaarde. Een deel er van is reeds op weg en kan spoedig worden verwacht. Die dieren zijn op Sumatra in groote hoeveel heid aanwezig, doch niet gemakkelijk levend te bemachtigen. TEXELSCHE COURAM1.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1