N°. 189. Donderdag 25 Juli. A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verscliijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken, ingevolge de voorschriften der wet van den 2den Juni 1875, Staatsblad No. 95, bekend, dat door Melle Zegel, wonende te Oude- schild op Texel, aan hen is ingediend een verzoek, om in perceel Wijk S No. 35, kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie D, No. 655, een Garnalen- Kookervj te mogen oprichten. Op Maandag 5 Augustus e. k., des middags te 12 ure, zal ten Raadhuize der Gemeente gelegenheid worden gegeven, bezwaren tegen het inwilligen van genoemd verzoek in te brengen en die mondeling en schriftelijk toe te lichten. Van het verzoekschrift met bijlagen kan terstond inzage worden genomen; terwijl de ter zake in gekomen schrifturen drie dagen voor evengenoem den dag op de Secretarie der Gemeente ter visie zullen worden gelegd. Texel, den 24 Juli 1889. De Secretaris, De Burgemeester, (was get.) STIKKEL. (was get.) C. M. KOOIJ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de inge zetenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 26 Juli 1889, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor be stemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel den 24 Juli 1889. De Burgemeester voornoemd, 0. M. KOOIJ. TEXEL, 24 Juli 1889. Ds. P. S. Bakels maakte Zondagmorgen, na afloop der godsdienstoefening, aan zijne gemeente bekend, dat door hem het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Koog a/d Zaan, is aangenomen. In de, na afloop der godsdienstoefening ge houden bvoedervertoeving, werd in beginsel besloten tot beroeping van twee predikanten, om in den dienst bij de doopsgezinde gemeente alhier te voorzien. Mede werd besloten om voor het beroepen van predikanten, ook aan de vrouwen, tot de gemeente behoorende, stemrecht te verleenen. Door de Alg. Synode der Nederl. Herv. Kerk, is voorloopig toegestaan eene som van f 100, voor een godsdienstonderwijzer te Eijer- land op Texel. Voor de hoofdakte te Arnhem slaagden er Zaterdag j. 1. van de 12 kandidaten slechts drie, waaronder de heer M. Bremer van Amster dam, oud-leerling der Normaalschool alhier. Oudeschild, 23 Juli. Dat de haven in den vacantietijd dikwerf de verzamelplaats der schooljeugd is, is even waar als dat zij voor 't spelende jonge volkje niet het meest geschikte terrein mag heeten uit een oogpunt van veiligheid. Er zijn althans reeds twee knaapjes in de diepte getuimeld, doch dank de tegen woordigheid van hulpvaardigen weer spoedig gered. Een der jongens werd gegrepen dooi den zeilmaker Kruithoed, die zich langs de steile kade moest laten afzakken. Voorzich tigheid is evenwel dringend aan te bevelen, omdat 't moeielijk aangaat voor ouders om den geheelen dag op 't woelige volkje toe te zien. Naar wij vernemen is het Regeerings antwoord op het verslag omtrent de onderwijs wet bij de Tweede Kamer ingekomen. Van den Minister van Koloniën is bij de Synode der Ned. Herv. Kerk een verzoek inge komen om voorlichting over de grondslagen, waarop de organisatie van de protestantsche kerk in Ned.-Indië kan en moet rusten. De Haagsche correspondent van de Zaanl. Ct. is van oordeel, dat het samenkomen der Kamer in Augustus, om dan de onderwijswet in behande ling te nemen, geheel voor de leus geschiedt. Maar dat zij nog dit zittingjaar wordt afgedaan is niet wel doenlijk. De regeering zelve moet dit inzien de heer Mackay moet dan ook reeds een noodwet gereed maken in den geest als door den heer Röell bedoeld werd, ter verlenging van den termijn in art. 88 gesteld. Het overhaast uiteengaan der Kamer strekte slechts om den Minister van Binnenland sche Zaken daartoe de gelegenheid te geven en dien van Financiën tijd te geven voor eventueele belastingvoorstellen. Een adres aan Ged. Staten circuleert te Scheveningen, waarbij reeders, voerlieden, zeil makers en alle industrieelen, die tot de visscherij in betrekking staan, de bezwaren kenbaar maken die de stipte uitvoering van de arbeidswet voor hen tengevolge zal hebben. Die bezwaren zijn van zeer ernstigen aard en betreffen vooral den nachtarbeid. Zooals men weet is het afvaren gebonden aan het uur, waarop het wassende getij begintbij de haringvisscherij kunnen dan eerst tonnen, zout enz. aan boord gebracht worden en daarom is zonder nachtarbeid, die tak van visscherij onmo gelijk. Aan een reeds meermalen uitgesproken wensen om voor den landbouw crediet-instellingen in het aanzijn te roepen, zal naar het „Utr. Dgbl." verneemt, binnenkort worden tegemoet gekomen. Men meldt namelijk dat de oprichting eener Nederlandsche Landbouwbank in wording is, welke haar hoofdzetel te Utrecht zou hebben en in alle provinciën zou werkzaam zijn. Hooggeplaatste personen uit verschillende deelen des lands zouden daarbij betrokken zijn. Terwijl er in de Tweede Kamer een wets ontwerp van den heer Bahlmann op behandeling wacht, waarin voorgesteld wordt het buitenland- sche graan te weren door een invoerrecht te heffen, wordt, volgens de Ned. Bakkers Ct., door de bakkers steen en been geklaagd overmeelge- brek. Als er partijen meel te Amsterdam aankomen wordt er als het ware om gevochten. Overal is behoefte, overal is men verlegen, terwijl alle fabrieken hare grootste krachten inspannen, om maar voor een deel aan de vraag te kunnen be antwoorden. De Ned. maal-industrie staat op het oogen- blik op hare hoogste spanning, zoodat verschil lende merken voor dadelijke levering van de markt af en niet meer te koop zijn, Vele oorzaken liggen aan deze veranderde toe standen ten grondslag. Als men er niet in slaagt, zich in het buiten land te voorzien, dan is het einde van dezen toestand niet te zien. Vele maanden zal het nog duren, vóór de stilstaande fabrieken weer kunnen leveren. De andere fabrieken kunnen onmogelijk meer malen dan ze op heden doen, de fabrieken, die achter zijn in de levering, komen hoe langer hoe verder achteruit, en als het buitenland niet afdoende bijspringt, is er vooreerst nog geen einde aan dit gejammer. Men leest in de Alkmaarsche Courant van 19 Juli Men schrijft ons uit de Streek, dat er pogingen worden aangewend, om Hoorn en Alkmaar door tramomnibusdiensten te verbinden. „Als het waar is", voegt de redactie er aan toe, zal het ons genoegen doen. Ieder directe verbinding is beter dan geene verbinding, zooals tot heden het geval is." 't Moet den vreemdeling wel een raadsel zijn hoe het mogelijk is, dat eene geschikte verbinding van het oosten met het westen der provincie zoo lang op zich laat wachten. Daar zijn toch nog al eenige belangen, die de verbetering der communicatie dringend vorderen. Is 't niet al te gek, dat men om te Alkmaar, te Schagen, te Nieuwediep of op Texel te komen, van Hoorn af over Zaandam moet reizen Men schrijft van Burgerbrug In den namiddag van Woensdag jl. omstreeks 3Va uur werd de boerderij, bewoond door de gebroeders Filmer, en staande aan de Groote Sloot, zoo door het onweder getroffen, dat deze in een oogenblik, in lichte laaie stond. Hoewel er geene persoonlijke ongelukken te betreuren zijn, kon van huisraad en inboedel slechts zeer weinig gered worden. In den avond van dien zelfden dag werd de brandweer op nieuw geroepen, daar omstreeks 8Va uur de hoeve, bewoond door P. Swager en staande in den Belkmerweg, onder de wijk Bur gerbrug eene prooi der vlamen werd. Persoonlijke ongelukken hadden ook hier niet plaats. Voegt men hierbij, dat in het begin der week eene koe van den landman P. Breed, mede in den Belkmerweg, door den bliksem doodelyk werd getroffen, dan zal zeker niemand ontkennen, dat het onweder der laatste dagen hier vreeselflke herinneringen heeft achtergelaten. Het is te vermoeden dat de vlekziekte die onder de varkens nu al sedert 80 jaar heerschte niet in een slag, zelfs niet in een jaar kan worden bedwongen en heeft men nu gelaten, zich dusge naamde bloed- of vischvarkens aan te schaffen, dan is het niet te verwonderen, dat op sommige plaatsen de ziekte, gepaard met onteigening en afmaking, vrij sterke verwoestingen onder het varkensras aanricht. Te Bovenkarspel heeft men het er onder anderen vrij knap mee. Daar zijn de laatste dagen dozijnen varkens afgemaakt, die evenwel grootendeels voor de consumtie werden toegelaten. De vroeger zeer gebruikelijke manier, om met een hok varkens naar de markt te gaan zoodra men ontdekte dat er een zijn voedsel weigerde, is thans al te hachelijk. Men stelt zich aan het gevaar bloot, dat het geheele vrachtje wordt verbeurd verklaard en afgemaakt. Tengevolge van de groote droogte, welke in Europa heerscht en die doet vreezen voor een slechten beetworteloogst, zfln de suikerprijzen belangrijk gerezen. Te Batavia is suiker afgedaan voor fll telquel. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1