tl Vermist: Marktbe richten. Advertentiën de H.H. W. Bakker Kz.) en W. Brans 111 KENNISGEVING. Tandarts BIERSTEKER, Puik best KOEVET, Twee Texelsche SCHAPEN ADVERTENTIEN. G. GEUS Hz. blauw briefje.) I achterblijven in gezelschap van zijne spaarduitjes. Dit griefde hem, niet zoozeer om zijne vrouw als wel om zijne dubbeltjes. Alle krachten ver zamelde hij, kroop uit het bed en naar een hoek van zijn winkel, waar een kist met oud ijzer stond. Onder de verschillende stukken ijzer bevond zich een bedrag van 40,000 dollars aan papier. De stervende haalde het te voorschijn, wierp het in de kachel, bleef wachten tot alles tot asch was verteerd, legde zich weer te bed en ging toen gerust sterven. Landnationalisatie. In eene onlangs te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van den pas opgerichten Nederlandschen Bond voor Landnationalisatie, sprak de Amerikaansche staathuishoudkunde de heer Henry George over de „Single tax movement". De heer George, die in het Engelsch het woord voerde en zich daarover verontschuldigde, wees er in het begin zijner rede op, dat de sociale quaestie overal bestaat en overal even ontwikkeld isweinig doet het ter zake of men in een vrijzinnige Staat of in een Staat met alleenheerschersregeering, in een protectionistischen of in een vryhandelsstaat leeft. De sociale quaestie ontmoet men overal. Daarvoor bestaatéén grondoorzaakhet privaat grondbezit. Dat blykt duidelyk in sommige deelen van de Vereenigde Staten van Amerika. Waarom trekken daarheen zoovele landverhuizers Omdat zy daar op gemakkelyke wijze aan den kost kunnen komen. In nieuwe landen zyn de levensomstandig heden voor allen gelyk. Er is altijd vraag naar arbeiders en nimmer overproductie. In oude landen is dat heel wat anders. Daar heeft de arbeider moeite om arbeidsgelegenheid te vinden; daar is de grond duurder; daar zyn als noodzakelijk gevolg, de loonen lager. Waar in nieuwe landen niemand op het land werkt voor een ander, tenzij die ander zóó veel betaalt, dat hy er meer door verdient dan hy voor zich zelf op eigen grond, zou kunnen maken, daar vindt men in oude landen aller wege landarbeiders, die op een hun vreemden grond werken en nauwlijks het leven er by halen. Dat wordt het beste in Ier land geziende beschaving is daar, om zoo te zeggen blyven stilstaan, men vindt er toestanden als voor tweehonderd jaar, en waarom? Omdat het grondbezit in handen is van enkelen. Immers het element, waaruit de mensch alles moet krygen, is de grond. Is die in handen van enkelen, dan zyn ook die vruchten het eigendom dier weinigen. Een noodzakelyk gevolg dus. Stel dat een nieuwe planeet door ons bevolkt zou kunnen worden op dezelfde wyze als wy deze wereld bevolken, dezelfde toestanden zouden dezelfde gevolgen baren. Arbeid is den grond van allen rykdom. Toch zyn de arbei dende klassen in de geheele beschaafde maatschappy het armst. Dat is onnatuurlyk. De concurrentie wordt steeds scherper en daardoor de loonen lager. De uitvindingen, welke den mensch ten zegen moesten verstrekken, zyn den meesten een grooten ramp, zyn den arbeiders een vloek. Daartegen helpen geen werkstakingen, want het aantal onvry willige werkstakers is overal zoo groot, dat de leemte door vrywillige werkstakers ontstaan, dadelyk wordt aangevuld. Arbeid is de actieve grond, de passieve factor van ons bestaan. Op den bodem van de sociale quaestie ligt de betrekking van den mensch tot den grond, dien hy bewoont, daar wy niets kunnen voortbrengen zonder den grond. Door dien grond dus te nationaliseeren wordt de sociale quaestie wel niet opgelost, maar ten minste de oplossing er van vergemakkelykt. Het recht van den mensch op den grond is even onbetwist baar als het recht van den mensch om te leven. Het recht van den eigendom vindt slechts kracht by het recht van den voortbrenger, of wat hy heeft voortgebracht. Het is niet noodig het land gemeen schappelijk te bearbeiden; alleen dat de arbeider het volle loon van zyn arbeid ontvangt en daarvoor moeten allen gelijke rechten op het land hebben. Geen gelyke verdeeling van den grond, want dan kan men wel telkens opnieuw beginnen. Twee wegen leiden tot het doel: 1. het land te onteigenen ten bate van het algemeen en het dan te verpachten, zoodat de opbrengst komt aan het alge meen. Nochtans is het middel verwerpelyk als te onpractisch en buitendien onnoodig. Iets anders is, en dat middel stond de spr. voor, om alle belastingen weg te nemen op eigendom, op industrie, op alles, doch de noodige inkomsten te vinden ineeneeenige en algemeene belasting op den grond. Daardoor zou de eigenaar van den grond verplicht worden zynen eigendom vruchtdragend te maken en dit zou het algemeen ten goede komen. Eene gelyke belasting voor den grond waarop het huis staat, als waarop de tuin, of het park, of het jachtterrein wordt gehouden. Geene belasting op de huizen als zoodanig, want daardoor worden minder huizen gebouwd; geene belasting op de schepen, want daardoor wordt de scheepvaart gedrukt; geene belasting op de fabrieken, want dat benadeelt de ny verheid; geene belasting op den handel vooral, want dat schaadt het algemeen; maar eene belasting op den grond, omdat daardoor de eigenaar wordt gedrongen het land vruchtdragend te maken. Niemand meer land in zyn bezit dan hy zelf kan gebruiken, dat is de bedoeling. George wil niet de tegenwoordige landeigenaars schadeloos stellen. Als er van schadeloosstelling sprake zou kunnen zyn, zou dit slechts kunnen I wezen aan hen, die zoolang van hun natuurrecht zijn verstoken geweest; niet aan hen, die er hen zoolang van beroofd hebben. De bedoeling is niet, die hervorming in eens te willen verkrygen, doch stap voor stap, daar elke stap in die richting de welvaart vermeerdert. Trouwens bij die hervorming zou alleen de groote grondeigenaar verliezen, niet de kleine boer, die toch reeds het stuksken grond dat hij bezit, vrucht dragend maakt en er belasting van opbrengt. Wy willen, zei de spr., alleen dat deel nemen van de waarde van den grond, dat geen gevolg is van den arbeid van hem, die het bezit. Wij willen de verkoopwaarde van den grond be lasten en slechts later komen tot belasting van de prachtwaarde. Ons doel is niet gelijke verdeeling van het bezit, maar allen gelykelyk gelegenheid te geven om door arbeid het brood te verdienen. Ten slotte schetste de spr. den voortgang van den „Single tax movement" in Amerika en Engeland, die den stryd voor den vryhandel heeft vereenigd met dien voor de betere belasting van den grond. De beweging breidt zich in Amerika en Engeland steeds uit en de spr. sprak als zyne verwachtingen uit, dat eerlang in Engeland (bij de algemeene parlementsverkiezingen over drie jaar) de stryd zal' loopen over de vraagvóór of tegen de belasting op de grondrente. Vooral in Londen, welks gemeenteraad in demo- cratischen geest gevormd is en in dien geest handelt, telt de beweging vele voorstanders. Zyn alle belastingen op den grond gelegd, dan moet die grond noodzakelyk vruchtdragend gemaakt worden. Met de afschaffing der slavernij, zei Henry George aan het einde zijner rede, is niets gedaan, zoo wij niet de exploitatie van den arbeider weten te doen ophouden. En deze eindigt, zoodra de betrekking van den mensch tot den grond, dien hij bearbeidt en dus vruchtbaar maakt, beter is geregeld. Texel, 22 Juli Aangevoerd: 289 Schapen f 15. f27. 46 Lammeren f 10. tot f 13, 3 Biggen f 9.- f 13.— 1 Nuchteren Kalf f8.— f Alkmaar, 19 Juli Graanmarkt. Aangevoerd; 32 heet. Tarwe f6,50 a f 7,25 4 heet. Rogge f5,35 a 22 heet. Gerst f4,25 a 4,70; Chev. f4,75 a f 20 heet. Haver f3,10 a f 3,25 heet. boonen, 9Br. boonen f af Paarden boonen f af witte boonen fat Duiv. boonen f a f citroen boonen f a f 17 heet. Erwt Gr. Erwt. f a f .- vale Erwt.f II, a f witte Erwt. f af graauweErwt. f 15, a f l heet. Kanariezaad f 6,50 a f 353 heet. Karweizaad, f .af,—. Alkmaar, 22 Juli. Aangevoerd 9 koeien f190, a 230 177 vette kalveren f 40 a 94 9 nuclit. kalveren f 12 a 18 260 Schapen f 2 '4 a f 33. 227 vette Varkens 42 h 52 ct. per K.G. 34 magere dito f 14 a 17. Lammeren f a Amsterdam, 22 Juli Aangevoerd 432 Run deren, le kwal. 76 a 7 lets., 2de kwal. 66 ets., 3e kwal. 56 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 180 a f 260; 5 Graskalveren f a; 38 nucht. kalv. 8 a 139 Schapen 29 Lammeren f a 365 vette Varkens 45 a 5 0 ets. per KG. Purmerend, 23 Juli Aangevoerd 209 vette kalveren 60 80 ct. per kg.; 78 nucht. Kalveren 10. a 22 223 vette Varkens 42 a 54 ct. per K,G, 80 magere Varkens f 12 a 22; 206 Biggen f 5,— 10 1550 Schapen, en Lammeren 312 Runderen en 11 Stieren f a kip-Eieren f. 3, a f 3.50 per 100. Vette koeien, prijshoudend, handel vlug f 0,60 a f0,78 per kilo. Melkkoeien prijzen beter handel vlug f 120 a f180 per stuk. Vette kalveren beste pryzen hooger; mindere prijshoudend, vlugge handel. Nuchteren kalveren, vette varkens, magere varkens en biggen prijzen hooger, handel vlug. Vette schapen prijshoudend, vlugge handel, f 24 a f 36 per stuk. Lammeren prijshoudend, handel vlug, f 12 a 19 per stuk. Londen, 22 Juli. Ter veemarkt zyn aangevoerd 2900 Runderen, 8000 Schapen en Lammeren 80 Kalveren, Varkens, Men noteertRunderen 0,35 f 0,776 Schapen en Lammeren f0,55 a 0,95 KalverenfèfOjöêy, f.0, 85 Varkens fa Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 17 23 dezer. ONDERTROUWD Jacob Daalder Cz. en Trijntje van Rees. GETROUWD i GEBORENGeene. OVERLEDEN CORRESPONDENTIE. In zake de kwestie Bremer-Bakker hebben wij het laatste icoord opgenomen. Op de gedane opmerkingen hebben wij gelegenheid gegeven te antwoorden; verdere ui tw ijding en daaromtrent in ons bladachten wij minder noodig. Wij verzoeken daarvan nota te nemen. DE UITGEVERS. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts D R IE - maal in rekening gebracht. Den Heer Dr. STAM en andere dank voor hun ongevraagde inlichtingen, en zout. Aangaande Bakker blijf ik dezelfde, af wachtend. BREMER. LIBERALE KIEZERS! Met den meest mogelijken ernst dringen wij er bij U op aan, om bij de aanstaande herstemming voor leden van den Gemeenteraad als één man ter stem bus op te gaan, en, trouw blijvende aan uwen naam en uwe beginselenmet ons te kiezen: EN De besturen der Liberale Kiesvereenigingen te Oudescliild, Oosterend en de Cocksdorp. De gerenommeerde SINGER-NAAIMACHINES (fabrikaat van de Singer Maatschappij te New-York) zijn te Texel uitsluitend verkrijg baar bij I. B. H. KRUSE aldaar. Men wachte zich voor namaaksels, welke eveneens onder de benaming van Singer hand naaimachines het publiek aangeboden worden, want degelijk fabrikaat behoeft niet onder vreemde vlag te zeilen. zmi ZATERDAG a. s. zal bij inschrij ving verkocht worden, het KROOS, opgehaald uit het kanaal langs den Eierlandschen dijk in 6 perceelen, des avonds 8 uur bij J. DE GRAAF te DE COCKSDORP. Damrak 62, Amsterdam, is WOENSDAG 24 JULI te den Burg te con sulteeren voor Tandheelkundige operatiën, vullingen en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Spreekuren des avonds van zes tot negen uur. bij minstens 2 Va kilo, 25 Cts. per Va kilo contant. J. P. KIKKERT, Vleeschhouwer ieder met een Texelscli LAM, gemerkt met roode streep over de schoft en roode stip op het gat, (beide flauw) en zivarte stip midden op de rug. De vinder wordt beleefd verzocht kennis te geven aan D. Jz. KEIJSER te den Burg, zullende desverkiezende beloond worden.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 3