Buitenland. Oosterend, 29 Juli. Het kerkgebouw der Chr. Ger. Gemeente was Zondag j. 1. bijna te klein om de vele belangstellenden te kunnen bevatten. Des voormiddags te 9 ure trad voor de gemeente op Ds. Renkema van Hoorn, ten einde dei nieuwen leeraar, Ds. Stutvoet, vroeger predi kant te Rottevalle, in zijn predikambt alhier te bevestigen. De spreker had daartoe tot tekst gekozen: Hand. 72 en 3. Des namiddags te 5 ure trad Ds. Stutvoet op met eene rede naar aanleiding van Jes. 42 4 laatste gedeelte. Na de prediking werd het laatste vers van Ps. 134 den "leeraar staande toegezongen. Oudeschild, 30 Juli. Heden hebben van rijkswege opnemingen plaats gehad op het haventerrein en voor de monding der haven. Deze opnemingen moeten in verband staan met de werkzaamheden tot vergrooting, die vermoedelijk in 1890 zullen worden uitgevoerd. Naar wij vernemen zal heden de „Ada van Holland" weer in dienst worden gesteld, nadat zij ruim eene maand afwezig is geweest. Aan de departementen van marine en oorlog is een wetsontwerp in gereedheid gebracht voor de toekenning van pensioen aan mindere geëmploieerden, werklieden en bedienden, op daggeld werkzaam op 's Rijks werkinrichtingen van leger en vloot. Blijkens bij den Minister van Buitenla.ndsche Zaken van het conqulaat te Manchester ontvangen bericht, is op een talrijk bezochte vergadering van invloedrijke kantoenspinners aldaar, met het oog op den tegenwoordigen toestand hunner industrie, eenstemming besloten allen katoen spinners aan te raden, te rekenen van 29 dezer, hun productie op de helft te verminderen, en wel door sluiting hunner fabrieken, hetzij drie dagen per week, hetzij om de andere week, hetzij ge durende een maand. Deze vermindering zou echter eerst dan in practijk gebracht worden, wanneer de eigenaars van twee derden der weefstoelen in de industrie hun medewerking schriftelijk beloofden. Het onderzoek naar het drinkwater in de forten van Helder, dat in het vorige jaar aange vangen, doch niet ten einde werd gebracht, wordt thans weder voortgezet. De kapt. W. M. Muijzers, eerst-aanwezend militair apotheker le klasse te Amsterdam, is met het chemisch onderzoek van het water belast en daarvoor naar Helder vertrokken. De commissie, hiervoor door den minister van oorlog benoemd, moet inderdaad in het drinkwater van sommige forten schadelijke bestanddeelen ontdekt en in haar rapport de middelen aange geven hebben om het water geheel te zuiveren en onschadelijk te maken. De nota door den heer Huber aan de com missie van onderzoek van de onderwijswet over gelegd en thans door hem in Het Noorden publiek gemaakt, betreft voornamelijk de kosten, welke de voorgestelde regeling zou veroorzaken. De heer Huber komt bepaaldelijk voor Friesland op en toont aan hoe zwaar de gemeente financiën daar onder de werking van de onderwijswet lijden, waaraan de voorgestelde wet geen einde zal maken. Hij komt tot de volgende conclusie: „Het is daarom, dat de ondergeteekende bij deze nota aan de Regeering in overweging geeft, alsnog zoodanige wijzigingen in het ontwerp te brengen, dat de kosten van het openbaar, voornamelijk het lager onderwijs meer gelijkmatig in den Staat zullen worden gedragen, en daardoor die kosten niet verder zullen voeren tot geheele uitputting van belangrykeen vroeger welvarende gemeenten. Die meerdere geiykmaking van lasten kan geschieden, zoo men niet al de kosten van het openbaar lager onderwijs geheel voor rekening van het Rjjk verlangt te brengen, dan toch voor een veel grooter deel van de kosten van dat onderwys ten laste van het Rijk te nemen dan de thans bestaande vergoeding van 30 pCt. of het daarmede vrijwel gelijkstaande tegenwoordige voorstel. Mocht de Regeering hiertoe overgaan, dan zal zij een belangrijke oorzaak van den achteruitgang van zeer veel Friesche gemeenten hebben weggenomen, en al is het nadeel, dat reeds is aangericht, onherstelbaar, de verarming zal dan toch niet meer toenemen, en voor geheelen financieelen ondergang zullen zij althans worden bewaard. Naar de Scheepvaart verneemt, zal de Stoom - vaartmaatsehappv Holland eerlang ophouden te bestaan. Het geheele materieel, benevens dat der Ned Ind. Stoombootmaatschappij, totaal 20 stoomboo ten, is door verkoop in andere handen overgegaan en zal zeer waarschijnlijk bij reeds bestaande maatschappijen op Indië worden ingesmolten. Het bestuur der „Vereeniging tot ontwik keling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier" heeft uitvoering gegeven aan de opdracht der algemeene vergadering, op 13 November van het vorige jaar te Zaandam gehouden, en zich tot den minister van financiën gewend met een adres, waarin op de afschaffing der zoutbelasting wordt aangedrongen. Het bestuur betoogt, dat ook voor den landbouwenden en veehoudenden stand deze belasting zeer drukkend is, omdat bij eene oordeelkundige voedering van het vee het zout evenmin kan worden gemist als voor den mensch zeiven, en hot voedsel door het vee, als het met andere stoffen wordt vermengd, niet altoos zoo gaarne wordt gebruikt als met zout; maar vooral ook om de groote hoeveelheid, die de kaas- en boterbereiders voor het maken van hunne producten moeten gebruiken en waar van de productiekosten door deze belasting niet weinig worden verzwaard; eene omstandigheid, die vooral hierom zoo schadelijk is, omdat de Nederlandsche zuivelproducten hoofdzakelijk naar het buitenland gaan en daar de concurrentie met uitheemsche artikelen hebben door te staan. Over de „wormrotting" Wurmfaule), eene nieuwe ziekte van den aardappel, schrijft prof. Jul. Kuhn, een eerste autoriteit op het gebied der plantenkunde, het volgende: „De ziekte is wel is waar stellig sinds langen tijd hier en daar voorgekomen, maar waarschijn lijk verward met de aaidappelziekte, die door den gewonen aardappelschimmel wordt teweeg gebracht Het voorkomen van die zieke knollen heeft in beide gevallen dan ook een goede over eenkomst. De wormziekte wordt veroorzaakt door een klein tot de parasitische aaltjes (Sylenchus soorten) behoorende wormpje, dat ook andere planten (rogge, haver, boekweit, klaver) schijnt aan te tasten en waarschijnlijk met het zaadgoed wordt aangevoerd. In elk geval heeft men met een zeer gevaarlijken vijand van onzen landbouw te doen. Alle mogelijke zorg dient aangewend te worden, om de verbreiding van dien vijand tegen te gaan." Het bestuur der Liberale Unie is voornemens in het aanstaande najaar eene algemeene verga dering bijeen te roepen, tor bespreking der belastingvoorstellen van de heeren Goeman Bor- gesius c. s. èn heeft tot voorbereiding daarvan eene commissie van bevoegde mannen uitgenoo- digd tot het uitbrengen van een praeadvies. Onder den titel „een overbodige vraag" schrijft Sempervirens het volgende In de Landbouw-Kroniek (Courant) kwam kortelings geleden de onderstaande vraag voor. „Bestaat er in Nederland reeds eenige practische ervaring ten opzichte van het meer en meer veldwinnende idee in het buitenland om de bloem der aarappelplant weg te nemen, als zou dit te veel voedende bestanddeeleu aan de plant zelve, ten schade van de- qualiteit der aardappelen knollen, ontnemen Die praktische ervaring bestaat hier te lande reeds sedert vele jaren, al wordt zij niet algemeen benut. Doch die handelwijze is zeer aan te bevelen en levert zeer gunstig resultaat op, de bloemen moeten echter, alsvorens ze af te plukken, goed ontwikkeld zijn, vóór dien tijd de stengels en de bloemknoppen af te plukken is minder goed. Zooals vrij algemeen wel bekend is, zijn het de bloemen, vruchten en zaden, die alle planten verzwakken doch bij verreweg de meeste kunnen ze niet gemist wordenbij de aardappelplant is dit echter wel het geval, als men er geen zaad van wil oogsten met het doel om daaruit nieuwe variëteiten aan te winnen. De handelw\]ze der bloembollenkweekers hier te lande, die dadeiyk de bloembollen hunner bolgewassen na het luiken laten afsnyden, om den groei en ontwikkeling der bollen te bevorderen, is een afdoend bewijs, om het voordeelige dezer handelwijze, ook voor audere bol en knolgewassen te benuttigen. -- Op de Haarlemsche paardenmarkt waren Zaterdag 72S paarden aangevoerd, waaronder vele schoone. De buitenlandsche handel was zeer levendig. Er waren Fransche en Duitsche kooplieden. De prijzen liepen tot f 900. Volgens te Schevenmgen ontvangen tele- graphisch bericht uit IJmuiden, is daar de kotter van schipper G. Groen te Scheveningen met nog drie schokkers door eene uitgaande stoom boot aangevaren en zijn al de vaartuigen verloren. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De naam enz. van de stoomboot is bekend. Bedoelde kotter was in het begin dezes jaars te Lowestoft gekocht en had nog slechts drie maanden de visscliery uitgeoefend." Het ruime huis met zeer grooten tuin vroeger bewoond door den heer F. H. Pont te Edam, is thans door zijn weduwe ten geschenke aangeboden aan de diaconie der Hervormde ge meente aldaar. Het gebouw moet worden inge richt voor Diaconiehuis. De kosten van eerste inrichting zullen waarschijnlijk ook door de schenkster worden gedragen. Dezer dagen werd ergens in Drenthe een bron ontdekt, welker water smaakte als heerlijke rijnwijn. Den gelukkigen bezitter werd aan de hand gedaan, om, gelijk men door middel eener buizenleiding de minerale wateren uit de Haar lemmermeer binnen Haarlem gaat brengen, en zulks tot heil der lijdende menschheid, d i t water door buizen naar verschillende oorden van ons land te voeren, tot opwekking van de vroolijkheid. Waarschijnlijk is het niet van algemeene bekendheid, dat] men uit aardbeziën sherry kan bereiden, welke in smaak en geur haast niet van de gewone sherry is te onderscheiden. De groote hoeveelheden aardbeziën, die jaarlijks naar Engeland worden verzonden, dienen voor een groot gedeelte tot het maken van dezen wijn. De bereiding geschiedt nagenoeg op dezelfde wijze als het maken van bessen en andere vruchtenwijnen. Verkiezing; van leden voor den Gemeenteraad. Bij de herstemming van twee leden voor den gemeenteraad (periodieke aftreding) Dinsdag jl. gehouden waren 360 stembriefjes ingeleverd. Van onwaarde werd verklaard 1 briefje. Geldig uitgebrachte stemmen mitsdien 359. Hiervan bekwamen de heeren T. ZIJM Mz. 218 stemmen. W. BAKKER Kz. 182 "W. BRANS 166 C. ZIJM Tz. 125 Zoodat tot leden van den gemeenteraad zijn verkozen, de heeren T. ZIJM Mz. en W. BAKKER Kz. Voor de mede dien dag gehouden herstem ming van één lid voor den gemeenteraad, ter voorziening in de bestaande vacature, waren ingeleverd 360 stembriefjes. Van onwaarde werden verklaard 3 briefjes. Geldig uitgebrachte stemmen mitsdien 357. Hiervan bekwamen de heeren: C. Wz. BAKKER Jr. 194 stemmen. G. GEUS Hz. 163 Zoodat voor de bestaande vacature tot lid van den gemeenteraad is verkozen de heer C. Wz. BAKKER Jr. Eenige vogelliefhebbers in Frankrijk hebben den heer De Freycinet bima overtuigd, dat het wel zeer moeielijk, maar toch mogelyk is, om de zwaluw af te richten tot het overbrengen van dépêches. Hoe zij dit aanleggen is hun geheim; maar de gouverneur van Rysel heeft bevel ont vangen deze zaak nader te onderzoeken; de proef nemingen, welke reeds te Loubaix plaats vonden, moeten nu onder toezicht van den kapitein der genie Degouy herhaald worden. In de volgende maand moet deze kapitein tegenwoordig zijn bij het oplaten van een groote vlucht postzwaluwen. Luidt zijn rapport gunstig, dan zal men op Mont Valérien een groot zwaluw- hok bouwen en de zwaluwen onder de hoede van byzondere africhters stellen. Eindeiyk is men in de Vereenigde Staten gereedgekomen met de opgaven betreffende het aantal slachtoffers van de overstrooming te Johns town. In het geheel verloren by deze ramp 6000 personen het leven. De Amerikaansche vlag heeft een kleine, maar veelbeteekenende wijziging ondergaan. Het aantal sterren is thans namelijk op 42 gebracht, en zulks ter gelegenheid van de verheffing der „territories" Washington, Montana en Noord- en Zuid-Dakota tot Staten. Te Nieuw-York is onder leiding van den burgemeester eene vergadering van notabelen gehouden, waarin het plan werd besproken tot het houden van eene wereldtentoonstelling te Nieuw-York in 1892, ter herdenking van de ontdekking van Amerika door Columbus in 1492. De zijdeteelt is Japan neemt van jaai tot toe. Het land, hetwelk met moerbeien is beplant, wordt steeds grooter en de regeering bevordert de nijverheid zooveel zij kan, zoodat de oogst elk jaar toeneemt.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2