N°. 193. Donderdag 8 Augustus. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenüèn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel. Afsluiting van den openbaren weg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat de WARMOES STRAAT te Burg van 7 tot en met 10 dezer voor het verkeer van rij- en voertuigen zal zijn af gesloten. Texel, 7 Augustus 1889 Burgemeester en Wethouders voornoemd, STIKKEL, C. M. KOOIJ, Secretaris. Burgemeester. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL. Gezien art. 219, 2de alinea der Gemeentewet; brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de rekening dezer Gemeente over het afgeloopen dienstjaar 1888 ter Secrotarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd van heden af tot en met den 9 Augustus e.k., van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en hetzij in druk, hetzy in afschrift, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Texel, den 26 Juli 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOIJ, STIKKEL, Burgemeester. Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, maakt hiermede de houders van varkens opmerk zaam op het Koninklijk besluit van 27 Maart 1888 (Staatsblad No. 67), waarbij onder de besmette lijke ziekten van het vee ook zijn opgenomen de VARKENSZIEKTE (namelijk de besmettelijke VLEKZIEKTE en de besmettelijke BORSTZIEK TE der varkeus), alsmede de TRICHIVEVZIEKTE by de varkens. Ook ten aanzien van deze ziekten moet dus voortaan, krachtens de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131), het volgende worden in acht genomen: o. dat, wanneer zich bü eenig stuk vee verschijn selen van eene besmettelijke ziekte openbaren, daarvan door den houder of hoeder onmiddellijk kennis moet worden gegeven aan den Burge meester der Gemeente, waar het vee zich bevindt b. dat zulk een stuk vee onmiddeljjk van het overige vee moet worden verwijderd en afgezon derd gehouden c. dat, indien een aan eene besmettelijke ziekte lijdend stuk vee is gestorven, de houder of hoe der verplicht is daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den Burgemeester der Gemeente, waar het gestorven dier zioh bevindt. Tegen overtreding van het onder a vermelde is bedreigd eene geldboete van ten hoogste f 75. en tegen overtreding van het onder b en c ver melde eene hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste f 500, Voorts wordt verwezen naar art. 63 van voor noemd Koninklijk besluit, gewijzigd bij Koninklijk besluit van 12 Mei 1889, (Staatsblad No. 62), betrekking hebbende op de besmettelijke vlek ziekte en de besmettelijke borstziekte der var kens en luidende: Zieke of verdachte dieren, die na het onderzoek, ingesteld krachtens art. 16 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131) geslacht worden, mogen niet in consumtie gebracht worden, dan voor zoo ver daartegen volgens het advies, ter voldoening aan genoemd wetsartikel door den districtsveearts oi die hem vervangt uitgebracht, geen bezwaar bestond. Eigenaars van zieke of verdachte dieren mogen deze echter slachten ook vóór het bovenbedoeld onderzoek, mits vóór of onmiddellijk na het slachten hiervan kennis gevende aan den burgemeester. Alsdan mogen de dieren niet vervoerd noch in consumtie gebracht worden dan voor zoover zjj voor consumtie geschikt geoordeeld zjjn, hetzjj door den districtsveearts of, indien noch deze noch een zijner plaatsvervangers spoedig ter plaatse aanwezig kan zijn, door eenen geëxamineerden veearts, bij het in artikel 16 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131) bedoelde onderzoek, hetzij door een ander deskundige bij eene, eveneens door de zorg van den burgemeester zoo spoedig mogelijk te verrichten keuring. De kosten van laatstbedoelde keuring worden door het Rijk tot een bedrag, door den Minister van Binnenlandsche Zaken te bepalen, vergoed wanneer eene schriftelijke verklaring van den bur gemeester wordt overgelegd, dat geen geëxami neerde veearts beschikbaar was en hij die de keu ring verrichtte bij hem als een deskundige ter zake van vleeschkeuring bekend stond. Het bloed en de ingewanden der geslachte zieke dieren, alsmede de niet in consumtie gebrachte dieren en overblijfselen van zoodanige dieren moe ten worden verbrand of op andere wijze, door den districtsveearts te bepalen, onschadelijk worden gemaakt. Het bloed en de ingewanden van een dier, dat is in consumtie gebracht vóór dat het in artikel 16 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad No. 131) voorgeschreven onderzoek van den districtsveearts of die hem vervangt, heeft plaats gehad, moeten voor dat onderzoek door den eigenaar bewaard worden. De houders van varkens worden ten slotte dringend gewezen op het hoog belaDg van de bestrijding der bovengenoemde ziekten, die ook hier te lande reeds, vooral in den zomertijd, groote verliezen hebben berokkend. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 7 Augustus 1889. Wij maken onzen lezers er attent op, dat behalve de gewone wekelijksche markt Maan dag a. s. alhier ook veulen markt zal worden gehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. strandde op de „Razende Bol" de Engelsche bark „Scottish Fairy" kapitein Ellis, geladen met salpeter, komende van Pisagua en bestemd naar Hamburg. De bemanning en de kapitein, diens vrouw en dochtertje werden Zondag met de reddingsboot gered en te Nieuwediep aangebracht. Een groot aantal blazerschuiten waaronder vele van Texel, trokken er heen, om zoo mogelijk de lading te bergen. Het weer was vrij gunstig, het schip maakte geen water en zat rechtop, zoodat reeds een deel der lading te Nieuwediep werd aangebracht. Helder, 6 Augustus. Uit het in de „Razende Bol" gestrande ijzeren barkschip „Scottish Fairy," zijn nu ongeveer 1600 balen salpeter geborgen. Toen de laatste schuit het schip verliet, stond er slechts 9 c. m. water in, zoodat de lekkage toen onbeteekenend was. Als het ijzeren schip niet lek werkt, ver wacht men zeker dat het vlot zal komen Bij de berging van het laatste gedeelte dat aangebracht werd, was de zee zoo onstuimig bij het schip, dat eenige schuiten zwaar ge havend werden, door het stooten tegen de „Scottish Fairy." In afwachting der voorschriften betref fende de zevende algemeene tienjaarlijksche volkstelling is door den Commissaris des Konings in deze provincie op het noodzakelijke gewezen van de voorbereidende werkzaamheden tot eene volledige huisnummering, eene zoo nauwkeurig mogelijke bijwerking der bevol kingsregisters en het opmaken der plaatselijke indeeling der gemeente. In de dit onderwerp betreffende circulaire herinnert de Commissaris des Konings de gemeentebesturen er aan dat in den loop van dit jaar de ingezetenen her haaldelijk moeten worden herinnerd aan de verplichting tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters, hetgeen natuurlijk de volledigheid dezer registers kan bevorderen. Naar wij vernemen zijn in den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag op Krisjewerf Gem. Schagen, twee boerenplaatsen verbrand, namelijk de hofstede van den heer C. Stam mes en die van den heer J. Buis Jnz., met alle bijgebouwenalleen een werkmanshuisje is van het gehuchtje overgebleven. De brand is ontstaan bij den heer Stammes en de tweede plaats is door de eerste aan gestoken. Men heeft nagenoeg niets kunnen redden de bewoners hebben slechts even den tijd gehad om zei ven de vlammen te ontkomen. De Algemeene Synode der Ned.-Herv. erk zond het volgend telegram aan Z. M. den Koning „Op het geboortefeest van Uwer Majesteits doorluchtige gemalin kwijt de Algemeene Sy node der Nederlandsch-Hervormde Kerk, dezer dagen te 's-Gravenhage vergaderd, zich van de aangename taak, Uwe Majesteit, mede namens die Kerk, aan welke het roemrijke stamhuis van Oranje door eene geschiedenis van meer dan drie eeuwen zoo nauw is ver bonden, haren eerbiedigen gelukwensch aan te bieden. Zij doet dit met de bede, dat de Almachtige in gunst op onze geliefde Koningin nederzie, en haar nog eene lange reeks van jaren stelle tot een rijken zegen voor Uwer Majesteits persoon en Huis en voor het ge- heele volk, dat met zulk een hartelijk ver trouwen tot haar opziet." Officiëele berichten uit Atjeh melden dat in den nacht van 25 Juli Kotta Pohama (een onzer uiterste forten) ernstig met kanonvuur door Atjehers is beschoten. Onze troepen zijn 26 Juli uitgerukt tot ver nieling van het vijandelijk geschut. Een kanon werd vernield de overige vuur monden zijn door den vijand weggevoerd. Onze troepen namen de versterking in Tjade Kedioeroean, waar de vijand hardnekkig stand hield, en vonden ongeveer 30 lijken. Onzerzijds sneuvelden 3 officieren en 18 minderen terwijl gewond werden 4 officieren en 87 minderen. Het gedrag onzer troepen was schitterend. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1