N°. 196. Zondag 18 Augustus. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg» 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel, VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert de ingezetenen, ingeval van verhuizing binnen de gemeente, aan art. 3 der Algemeene Politie-Ver ordening dezer gemeente, luidende aldus Voor zoover daarin niet is voorzien bij het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 142), moet ingeval van verhuizing binnen de gemeente, daarvan binnen één maand kennis worden gegeven ter Secretarie der Gemeente op den voet als hierna is bepaald te weten: Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen, door het hoofc van het gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. Overtreding van dit artikel wordt gestraft met geldboete tot een maximum van f3. Texel, den 13 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Patentbladen dienstjaar 1889/90 van af Maandag 19 Augustus a. s. tot en met Maandag 2 September daaraan volgend ter Secretarie kunnen worden af gehaald van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure Texel den 16 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. STRAATVERLICHTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend dat zij op WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1889 des namiddags ten 1 uur in het Raadhuis zullen aanbesteden, bij enkele inschrijving De Straatverlichting in de verschillende dorpen dezer Gemeente van 1 September 1889 tot ultimo April 1890. Inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente- Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. Secretaris, STIKKÉL. TEXEL, 17 Augustus 1889. Wind en regen, alsof wij reeds in den herfsttijd zijn, zoo is bij afwisseling het weder. Dat zulk weder vaak teleurstelling baart, is ontegenzeggelijk. Niet het minst was dit het geval Donderdagmorgen, toen velen zich hadden gespitst voor een uitstapje naar de Koog om bij de jaarlijksche oefening met de reddingsboot tegenwoordig te zijn. Reeds vroegtijdig waren velen reisvaardig om een dag aan het strand door te brengen, voor proviand was gezorgd, een hartsterking was aangeschaft en zoo toegerust togen sommigen reeds uit, maakten anderen zich gereed om op te trekken, toenden volke werd bekend gemaakt, dat de oefening met de reddingsboot dien dag niet zou plaatshebben. Weg waren alle plannen, weg alle illusiën Tot later? Wellicht, wanneer dan geene andere verhindering zich voordoet. Dat de ingeslagen voorraad proviand enz. evenwel ter bestemder plaatse zal zijn aange komen, meenen wij van den practischen mensch wel te mogen verwachtenevenzoo zal de ondervonden teleurstelling wel met gelatenheic zijn gedragen, ook door hen die zich reeds op weg hadden begeven en aan 't strand bleven wachten op de dingen, diemaar niet wilden komen. Naar men ons mededeelt, was de oorzaak van het niet doorgaan der oefening deze, dat de zee te onstuimig was en de verantwoor delijke personen van meening waren dat niet moedwillig menschenlevens in de waagschaal mochten worden gesteld. Ook van andere zijde was daarvoor reeds gewaarschuwd. Het voornemen moet nu zijn om Dinsdag a. s., of bij ongunstig weder, Woensdag, de proeftocht te doen, op het reeds gemelde uur. De steen des aanstoots is verdwenen, om plaats te maken, voor een van minder aanstoot. Wij bedoelen hiermede de pilaren bij den ingang van het Park, die door haar wanhavenig uiterlijk, in waarheid steenen des aanstoots waren en den vreemdeling geen hoogendunk konden geven van onze voorliefde voor netheid. De thans weder opgetrokken pilaren verleenen tevens plaats aan herinneringen die wellicht reeds ter vergetelheid gedoemd waren. 't Zijn twee zandsteenen, volgens sommigen afkomstig uit de puie van het oude Raadhuis, waarvan de eene prijkt met de letters ANNO 1611 waaronder het wapen van Texel, en de andere het wapen van den Burg vertoond met de letters B Y R C H Dat die oude gedenkstukken daar goed zijn ge plaatst, zal zeker door weinigen worden ontkend. Ongetwijfeld zullen ze door velen worden beschouwd en wellicht ook sommigen stof tot ernstig nadenken geven. Mochten we er ter eeniger tijd een wijsgeerig betoog over hooren, dan zullen we niet nalaten er onze lezers mede in kennis te stellen. Naar wij vernemen is gisteren tusschen de slufters, nabij de „Benbrack," een lijk aan gespoeld, bijna geheel naakt, enkel tweepaar kousen aan de beenen. De mededeeling van de oefening der reddingboot in ons voorlaatste nummer bezorgde ons de vraag of we ook iets zouden kunnen melden van de te houden manoeuvres van zee- en landmacht, ten dienste van hen, welke daarbij een kijkje wilden nemen. Ofschoon we wel vermoedden dat de pogingen om iets ;e weten te komen vruchteloos zouden zijn, hebben we toch beproefd een tipje van den sluier op te ligten. Van de vloot ontvingen wij ten antwoord „Van de plannen is ons niets officieel bekend't eenige wat wij vernomen hebben, maar voor de waarheid waarvan wij niet kunnen instaan, is dat het Zondag wapenstil stand is, dan mag het volk van de schepen naar den wal, dan Maandag tot Donderdag weer vechtenVrijdag, Zaterdag en Zondag binnen om kolen te laden, Maandag, Dinsdag en Woensdag vechtenDonderdag revue over de nog overblijvende schepen (die in den grond zijn geschoten doen natuurlijk niet mee) en Vrijdag ontbinding van de vloot." Onze gewone coit. meldde het volgende Helder, 16 Aug. De oorlog is uitgebroken. Overal ontmoet men krijgsmaterieel. Alom stuit men op levende en doode strijdkrachten. Al wat militair heet verkeert in zenuwachtige opgewondenheid. Langs dijk en straat worden kanonnen voortgesleept, kogelvangers opge steld en projectielen aangedragen. De landverdedigers kampeeren in linnen tentjes op de forten. Regenbuien en koude vlagen verhinderen het al te vast indommelen der manschappen. De vloot zwerft langs de kust en houdt een oog in 't zeil pardon, die weelde ontbreekt de vloot onzer dagen, maar houdt dan toch een waakzaam oog, dat de vijand niet van de zeezijde nadert. Wij staan aan den vooravond van een bloedig treffen. De voorgenomen landing moet tot eiken prijs verijdeld worden. Wanneer evenwel de beslissende slag zal geleverd worden, blijft zulk een groot geheim, dat de vermetelste reporter in het grenzenlooze rijk der gissingen moet blijven omdolen. Op de hospitalen waait de vlag van 't roode kruis. Hopen wij, dat de vijand dat symbool der humaniteit althans eerbiedigt, en voor 't overige „Lieb Vaterlant kannst ruhig sein". Oudeschild, 16 Aug. De Heer J. K. G. Muller, hoofd der school alhier, hoopt den 3n. Sept. a. s. den dag te vieren, waarop hij vóór 25 jaar als hoofdonderwijzer op Texel werd be noemd. - In hare beoordeeling van het ontwerp der Schoolwet komt De Tijd tot de volgende conclusie. „De liberalen zouden al heel moeilijk te voldoen zijn, indien zy met het wetsontwerp tot herzie ning der wet op het lager onderwijs, zooals het door den minister Mackay, in overleg met de commissie van voorbereiding, gewijzigd en nog eens gewijzigd is, geen vrede hadden." Die opvatting verklaart het D. v. Z.-Hgeheel voor de zijne. De Regeering heeft aan de linker - zijde zeer belangrijke concessiën gedaaninzon derheid aan de financieele bedenkingen is zij zeer ver tegemoet gekomen. Het D. v. Z.-H. kan niet anders dan dit in haar prijzen. Wel is waar is de geldelijke last, welke voortaan op het Rijk zal drukken, weder verzwaard en zal dus de ver meerdering der Rijksuitgaven voor het lager onderwijs van drie-en-een-half tot bijna zes-en-een- lalf ton stijgen; maar het bevredigen van de wenschen der meerderheid van de natie met jetrekking tot het lager onderwijs, mag wel op eenige tonnen aan het Rijk te staan komen. Als resultaat der wijzigingswet verwacht het D. v. Z.-H-, dat het schoolvraagstuk vooreerst op den achtergrond zal treden, zeer ten nutte des lands, daar het de oplossing van vele andere quaesties noodlottig vertraagde. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1