Buitenland. De algemeene vergadering en tentoon stelling der Holl. Maatsch. van Landbouw, dit jaar te Haarlem te houden, zal worden geopend Woensdag 11 Sept. 's middags te 12 ure. Donderdag 12 September. Tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen ten 10 ure. Algemeene Vergadering der Maatschappij in de zaal der Sociëteit „de Kroon", des voor middags ten 107» ure. Vrijdag 13 September. Tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen, ten 10 ure. Tentoonstelling van aangespannen paarden, ten 12 ure. Zaterdag 1-1 September. Tentoonstelling van paarden, vee, pluimgedierte, voortbreng selen en werktuigen, ten 10 ure. Tentoonstelling van aangespannen paarden „twee en vierspannen" en rijpaarden ten 12 ure. Zondag 15 September. Tentoonstelling van hengsten, stieren, Melkgevende koeien, pluim gedierte, voortbrengselen en werktuigen ten 12 ure. Postduivenvluchten des namiddags ten 1 ure. Maandag 16 September. Tentoonstelling van hengsten, stieren, Melkgevende koeien, pluim gedierte, voortbrengselen en werktuigen ten 10 ure. Woensdag 18\September. Openbare trekking der Loterij op het Raadhuis, ten 10 ure. Als prijzen zijn reeds aangekocht Een Utrechtsch wagentje met Paard en tuig. Een Hollandsche Dogcart met Paard en tuig. Een Smyth's Rijenzaaiwerktuig. Een Hooischudder „Boby". Een Paardenhooihark „Ransome". Een volledige Verzameling Werktuigen voor de Zuivelbereiding voor eene Noord-Hollandsche boerderij. Een Chatwood's brandkast. Loten zijn alom verkrijgbaar en worden dooi den Secretaris der Maatschappij tegen over making van het bedrag franco toegezonden. 1 Lot f 1,—; 11 Loten f 10. 110 Loten f 97.50. Dagelijks zal op het terrein der Tentoonstel ling, in een afzonderlijk gebouw, Boter en Kaas volgens de nieuwste wijze worden bereid. De rekening der Holl. M. v. L. over 1888 in ontvangst f 30698.— in uitgaaf f 26739.627» geeft een voordeelig slot van f 3958.377» De begrooting over 1890 wijstin ontvangsten uitgaaf een cijfer aan van f 25805, Ter gelegenheid van de Landbouwten toonstelling zal er op Vrijdag 13 September te Haarlem eene harddraverij worden gehouden met paarden van zessen klaar. De prijs is f 300, de twee piemien bedragen respectievelijk f 150 en f 50. De inschrijving wordt besloten op 12 September, 's avonds te 10 uren. Het reglement der Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging zal worden gevolgd. Omtrent de voorstellen der Regeering om het wapen der marechaussee uit te breiden wordt nog het volgende gemeldHet plan is een geheel nieuwe derde divisie in 't leven te roepen ter bezetting van de provincie Gel derland ten oosten van den IJssel, verder de provincie Overijssel, met uitzondering van het gedeelte gelegen op den linker-oever van den IJssel en de gemeenten (Stad en Ambt) Vol- lenhove, Blokzijl en Kuinrevoorts geheel Drenthe, benevens het zuidoostelijk deel dei- provincie Groningen en de provincie Friesland. De divisie zal uit 36 bereden brigades zijn samengesteld en behalve 5 officieren 198 onder officieren en minderen sterk zijn. De divisie commandant zal te Zwolle, de vier districts commandanten respectievelijk te Zwolle, Assen Almelo en Ruurlo gevestigd zijn. Uit Volendam wordt geschreven Niet alleen onze Zuiderzeevisschers, maar ook de velen, die op de Noordzee hun brood zoeken, weten te spreken van „slechte tijden." In het tijdsverloop van eene week werd per botter gemiddeld f 17 k f 18 verdiend, dooi de korvisscherij op tong. Er waren ook van f 12. Daar moeten alle kosten van af, de verdiensten der knechts enz, en men gaat soms tot 20 22 uren uit den wal. Een hoogst gevaarlijk werk met onze kleinere vaartuigen, doch de nood dwingt. In Friesland zijn weder Spanjaarden bezig Friesche fok vee voor Spanje aan te koopen. T)e zestien bewoners van Urk, welke verleden week naar men meende, door vleesch vergiftigd werden, zijn allen hersteld. De commissie, die zich te Amsterdam gevormd heeft voor de uitzending van werk lieden naar de wereldtentoonstelling te Parijs, heeft eene niet onbelangrijke som bijeenge bracht, zoodat zij weldra een zeventig- a tach tigtal personen, in groepen verdeeld, de reis zal kunnen doen aanvaarden. Bij eene dier groepen worden de werklieden uit Uitrecht en wellicht uit andere plaatsen aangesloten, terwijl onderscheiden personen zich hebben aangemeld om de reis voor eigen rekening mede te maken. Men schrijft uit ApeldoornHet is niet meer een gerucht, maar een feit, dat de Apeldoornsche lucifersfabriek hare werkzaam heden zal staken. Gepasseerden Zaterdag werd door don directeur der fabriek, den heer Bastiaans, aan de werklieden gezegd datde werk zaamheden aan het einde dezer maand ophouden. E enigen der geschikte employes en arbeiders kunnen alsdan op de te Eindhoven in werking te stellen fabriek worden geplaatst. {Zutf. Grt.) Door landbouwers en tuiniers in de ge meente Steen wijk is volgens R. v. A. de volgende bekendmaking gedaan Landeigenaren in de gemeente Steenwijk. Op aandrang van vele landbouwers en tui niers in deze gemeente, is eene voorloopige commissie benoemd, om te uwer kennisse te brengen, dat zij tengevolge van de groote schade, door den hagel aan hunne vruchten veroorzaakt, onmachtig zullen zijn dit jaar de volle huurpenningen te betalen. Daar zij echter zich te eergevoelig achten, om bij de reeds zwaar belaste burgers om ondersteuning aan te kloppen, gevoelen zij zich gedwongen langs dozen weg aan u voor- te stellen om tegen den betaaldag eene schik king met hen te treffen en zullen later eene oproeping doen, tot het houden eener bijeen komst van landbouwers en grondeigenaren. De voorloopige commissie Het toevluchtsoord voor Nederlandsche werklieden zonder arbeid, hetwelk onze land- genooten te Brussel willen oprichten, is voor- loopig in een hulplokaal in de rue Treurem- berg gevestigd. Den löden Augustus zou dit lokaal worden opengesteld. De oprichters ondervinden bij hun plan ook in ons land zóó grooten steun, dat de noodige geldmiddelen- vooi het nieuwe gebouw zeker bijeen zullen komen. De burgemeester van Amsterdam de heer Van Tienhoven; de heeren De Bruyn en Wert- heim, leden van de Eerste KamerBrouwers, lid van den naad van Statedr Schaepman en baron Michiels van Verduynen, leden van de Tweede Kamer, hebben, evenals de bisschop van Utrecht en andere invloedrijke personen, zich bereid verklaard deel uit te maken van het bestuur tot bescherming van het werk. Om het oer, voor eenige jaren te Val- thermond met groote-kosten uit akkers opge graven en hier en daar tot bergen opgestapeld, schijnt men nog niet zeer verlegen te zijn, althans men laat het doodbedaard blijven waar het is en maakt zelfs geen aanstalten om het te halen. Rekent men bij de hooge uitgaven van inkoop en arbeidsloon nog de rente van het uitgeschoten kapitaal, dan is het een raadsel, hoe hier voor den fabrikant van het goedkoope ijzer nog eenige winst is te behalen. Uit Maastricht schrijft men Uit een ingesteld onderzoek blijkt, dat meer dan elf honderd kinderen beneden de zestien jaren op de fabrieken hier ter stede werkzaam zijn. Dit eene feit kenschetst den toestand alhier vol doende. Te vreemder dus dat Maastricht en geheel Limburg, evenals Tilburg, uitgesloten zijn van het onderzoek naar den toestand van fabrieken en fabrieks arbeiders, dat op last der Regeering thans gedaan wordt. Door 24 te Amsterdam bestaande vak- en werklieden vereenigingen van verschillende rich tingen is besloten tot de oprichting van eene enquête-commissie. Die commissie wil de grieven der werklieden verzamelen en openbaar maken. Dit zal er, meent zij, toe leiden, dat misbruiken die anders voor het groote publiek verborgen blijven, alge meen bekend worden. Is dit geschied, dan zullen de werklieden eischen, dat aan die toestanden een einde wordt gemaakt en het publiek zal het steunen. De commissie verzoekt nu mededeeling van bestaande grieven. Voor strikte geheimhouding, zoo die gevraagd wordt, staat zij in. Naar men verneemt, is de heer E. W. Mus, bouwkundige te Zierikzee, er in geslaagd, hoogst waarschijnlijk afdoende middelen te vinden tot bescherming van paalwerken tegen den paalworm en tot wering van aanwassen, pokken en derge lijke op ijzeren of houten vlakken in zeewater. De heer Mus heeft zich een geruimen tijd bezig gehouden met het nemen van proeven in het groot en klein, en eindelijk de voldoening mogen smaken, dat onderscheidene voorwerpen, door hem 'van het behoedmiddel voorzien, op verschillende plaatsen in het zeewater gesteld en later door hem en andere deskundigen onder zocht, geen sporen van paalworm, noch van limnoria vertoonen, zoodat hij meent te mogen zeggen, dat het middel tot wering van die verderfelijke schelpdieren is gevonden. Ter navolging in een volgend jaar. De heer D., te Meeden, heeft onder zijn aal- bessenboomen kalk aangebracht. Dat op dezen grond deze struiken goede vruchten leveren, wordt schitterend bewezen, want de bessen dezer struiken zijn zoo groot als kleine kersen. Uit Beets, in Opsterland is van twaalf ingeze tenen, met den burgemeester, den heer A. G. Smijter, aan het hoofd, een circulaire uitgegaan aan eigenaars van landerijen aldaar. Daarin wordt gewezen op den nood van vele hoofden van gezinnen, daar zelfs in dezen den besten tyd van 't jaar van de 200 gezinnen niet minder dan 60 door werkeloosheid tot broodeloosheid vervallen. Van hen kan worden gezegd, niet dat zjj den eenen dag niet weten, of zy den anderen zullen te eten hebben, doch wèl, dat zy den eenen dag weten, den volgenden niets te zullen hebben. Met giften is hier niet te helpen, er moet werk worden verschaft. „Wellicht is het u onbekend aldus leest men verder in de circulaire dat de gelegenheid om in dezen te helpen, zich voor u ruimschoots aan biedt. Uwe landeryen nl. kunnen, evenals die der andere eigenaren, zeer veel vruchtdragender gemaakt worden, indien er voor een behoorlijke afwatering gezorgd wordt, die tegenwoordig ten eenenmale ont breekt. Wanneer die dichtgegroeide slooten verbeterd en greppels gegraven werden, houden ondergetee- kenden zich overtuigd, dat het doel, hetwelk zij beoogen, bereikt zou worden leniging van den algemeenen nood door het ver schaffen van rentegevend werk, èn eigenaren én bevolking zou dit ten goede komen. Ten dringendste bevelen zy genoemden maatregel te uwer overweging aan." - Aan de Köln- Ztg. schrijft men uit West- falen dat de in Nederland veldwinnende varkens ziekte den Pruissischen minister van landbouw aanleiding heeft gegeven om te onderzoeken of er ook bezwaren bestaan tegen een verbod van invoer van varkens uit Nederland. Zulk een verbod zou de prijs van het varkensvleosch zeker belangrijk doen stijgen, daar er in 1888 niet minder dan 31619 varkens en 36136 biggen uit Nederland naar Pruissen gingen. In het begin der vorige maand is in het zuiden van Frankrijk, in tegenwoordigheid van den chef van den generalen staf, de generaal Haillot, en tal van opper- en hoofdofficieren, eene proef genomen met het slaan eener ver- deelbare stalen spoorwegbrug over de rivier de Var, uitgevonden door den kolonel Henry, en onder zijn toezicht vervaardigd. Voor het ver voer der brug waren 25 spoorwagens noodig. Toen zij op het bepaalde punt was aangekomen werd, onder leiding van genoemden kolonel, met den arbeid onmiddelijk een aanvang gemaakt door eene afdeeling spoorwegtroepen uit Versail les en eene compagnie pontonniers uit Avignon. Om de brug te slaan, moet er eerst, een aarden wal worden gelegd ter lengte van honderd meter, vervolgens eene pontonbrug van tweehonderd meter, en eindelijk de stalen brug van driehon derd tachtig meter. In 24 uren was het geheele werk gereed, en kon den draagkracht dezer spoorweg worden beproefd. Het groot aantal aanwezige officieren van hooge rang bewees ten volle welk groot gewicht

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2