N°. 197. Donderdag 22 Augustus. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Arbeidersverzekering. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParitstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Patentbladen dienstjaar 1889/90 van af Maandag 19 Augustus a. s. tot en met Maandag 2 September daaraan volgend tor Secretarie kunnen worden af gehaald van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure. Texel den 16 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingeze tenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 23 Augustus 1889, des voormiddags te 101/» ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 20 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. In een artikel over een paar punten van sociale wetgeving bespreekt het Vaderland ook het vraagstuk der arbeidersverzekering. Al moge hier te lande de tijd nog niet gekomen zijn voor een regeling als thans in Duitschland is ingevoerd, toch zou het wenschelijk zijn, dat de Staat het particulier initiatief zooveel mogelijk steunde. De werkgeversbond is met geen ander doel opgericht dan om de pension- neering van werklieden te bevordereneen verzekeringsmaatschappij is het echter niet doch een vereeniging, die patroons wilde overreden hun werklieden te verzekeren bij het werklieden-pensioenfonds of een andere solide maatschappij. Telkens is echter de vraag gedaan of het werklieden-pensioenfonds wel de meest absolute zekerheid gaf. Het is voorzeker zoo solide mogelijk maar nog grooter zekerheid zou de Staat geven. Hoe kan echter de staat dit particuliere fonds waarborgen, zonder dat het tonds gevaar zou loopen geheel onder Staatsbeheer en Staats exploitatie te geraken? Zou het wellicht daarom niet beter zijn indien de Staat zelf als pensioenverzekeraar optrad De Rijkspostspaarbank zou daar zeer goed aan dienstbaar kunnen gemaakt worden. De tegenwerping dat de staat niet in concur rentie mag treden met particuliere maat schappijen verliest veel van haar kracht, indien men bedenkt, dat het landsbelang ook wel heeft geëiseht, dat de Staat door middel van de postspaarbank in mededinging is getreden met de particuliere spaarbanken. En nu is arbeiders-verzekering gewis ook een algemeen belang. De postspaarbank zou daaraan zeer bevor derlijk kunnen zijn. De werkgeversbond zou met veel meer kracht kunnen werken, indien hij tot patroons en werklieden kon zeggenals gij uw premiën stort bij de Rijkspostspaarbank, zal de uitkeering uwer pensioenen door den Staat gewaarborgd worden. Het moge waar zijn, dat er maatschappijen zijn, die schier evenveel zekerheid aanbieden, het groote publiek en vooral het publiek onder de lagere klassen, stelt nu eenmaal meer vertrouwen in den Staat, en daarmede moet in deze rekening worden gehouden. Bovendien is het nog zeer twijfelachtig, of de maatregel voor particuliere fondsen en maat schappijen zoo bijzonder nadeelig zou zijn. Toen de Rijkspostspaarbank werd opgericht, voorspelde men dat over eenige jaren het grootste deel der particuliere banken wel kon worden opgeruimd. Maar die voorspelling is volstrekt niet uitgekomen. Ondanks denülli- oenen die naar de Rijkskas vloeien, ontvangen de andere, voor zoover ze werkelijk solide zijn, niet minder dan vroeger. Ten gevolge van meerdere gelegenheid om spaarpenningen in te brengen, wordt er veel meer gespaard en het surplus wordt over alle instellingen verdeeld. Men kan gerust voorspellen, dat het met de pensioen verzekering evenzoo zal gaan. Velen zullen aan particuliere instellingen, omdat deze meer faciliteiten kunnen geven en beter kunnen zijn ingericht voor de verschillende behoeften, de voorkeur blijven geven. De ervaring, in Engeland en België opgedaan, bevestigt die voorspelling. Het geldt hier een zaak van urgentie, die behandeld kan worden, geheel afgescheiden van de in te stellen enquête. Mocht de Minister Havelaar kunnen besluiten in dien geest een ontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig te maken, ongetwijfeld zou hij aan onze lagere klassen een grooten dienst bewijzen. (Ass. Gt.) TEXEL, 21 Augustus 1889. De varkensziekte welke hier gedurende een paar wekeu niet van zich deed hooren, eischte in het begin dezer week weder een slachtoffer bij den landbouwer H. Zijm op Zuid-Haffel. Het dier zou worden versmolten, ten einde het vet alsnog als wagensmeer te gebruiken. Een oefening met een reddingsboot, zonder water, is zeker wel moeielijk te rijmen. Minder prettig is het evenwel als de aanvoer van water bij zulk een gelegenheid maar steeds van boven komt, wat zoo al niet storend voor de oefening, toch zeker niet amuseerend is voor de toeschouwersdit ondervonden ook zij die Dinsdag-morgen het minder aangename weder trotseerden om de jaarlijksche oefening met de reddingsboot achter de Koog te aan schouwen. Het getal toeschouwers was zeker daardoor niet zoo groot als het op de eerstgestelde datum zoude geweest zijn. Wij maakten van de gelegenheid geen ge bruik, doch vernamen dat de oefening in goede orde is afgeloopen. Naar Kaapstad en naar de Transvaal vertrekken 22 dezer per s. s. Taymouth Castle de familiën P. Spruit en Frans Schwart- sedaal van den Helder, expiditie door agenten Koning Co. alhier. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Maandag den 26 dezer, des avonds om acht uur. De proeftocht van de voor den veer- stoombootdienst Enkhuizen Stavoren nieuw gebouwde stoomboot Groningen, is naai* wensch geslaagd. De boot is evengoed ingericht als de Holland en overal van electrische gloeilam pen voorzien. Voorop zijn twee zitbanken aangebracht, die, toegeslagen, dienst kunnen doen als reddingstoestellen en plaats aanbie den voor zes personen. Er wordt reeds gevraagd of onze visschers een verdelgingsoorlog tegen de tongen hebben ondernomen; want de laatste dagen wordt er van deze altijd dure visch een aantal aange voerd, die niet grooter zijn dan 6 a 8 centimeter, en dus ook bijna geen prijs opbrengen zoodat er dagelijks voor enkele stuivers wordt ver kocht, wat later honderden guldens waarde zou hebben, terwijl men er niet aan schijnt denken, dat jonge goed weder vrij te laten. De Landbouwclub te Standdaarbuiten heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht ten gunste van het voorstel Bahlmann tot hef fing van invoerrechten op graan, enz. In tegenstelling met andere groentever- bouwende streken b. v. den Langendijk, maken de warmoeziers in „de Streek" dit jaar slechte zaken. De meirapen brachten weinig op, ja, verscheidene duizenden werden voor een appel en een ei verkocht, tot veevoeder gebruikt of op de mestvaalt geworpen. De wortelen ver toonden reeds vroeg de sporen der gewone ziekte (het vuur) en besomden daardoor weinig. En nu de bloemkool, het hoofdproduct, gaat tegen uiterst lage prijzen van de hand, wegens de minder goede hoedanigheid van dat gewas. Het is te hopen, dat de herfst met zijne na- vruchten nog eenigszins moge vergoeden, wat de zomer bedierf, anders ziet het er vooral voor den kleinen groentenboer treurig uit. Naar wij op goeden grond kunnen ver zekeren is er voor de verwezenlijking van het plan Tramomnibus Hoorn—Alkmaar veel kans van slagen. Dat het niet in eens klaar is, dat is nog al duidelijk: de belanghebbende gemeenten dienden ook tijd en gelegenheid te hebben, om de aangevraagde subsidiën op de staat van begrooting hunner gemeenten te brengen. Welnu, wij hebben de bemoedigen de verzekering ontvangen, dat reeds één ge meentebestuur de gevraagde subsidie heeft verleend, die ook werkelijk voor die wel wil, niet zoo groot bezwaar oplevert. Als wij wel weten is het de gemeente Ursem, die is voor gegaan. Wij willen hopen, dat de anderen spoedig volgen. De behoefte aan een betere communicatie tusschen het oosten en westen onzer provincie is dringend. Enkli. Gt. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1