Buitenland. De aanbesteding der straatverlichting, in de verschillende dorpen dezer gemeente, had hedenmiddag plaats. Minste inschrijvers waren voor Den BURG J. Kok voor f5.95. OUDESCHILD A. Sauerborn f5.35 en 8.00. Den HOORN A. Smit. f4.95. De COCKSDORP v. d. Wal f6.50. De WAAL F. Bakker f9.00. De KOOG H. Luijtzen f5.90. Aan de HAVEN P. Bruin f 14.00. Voor OOSTEREND was niet ingeschreven. In den afgeloopen nacht strandde achter de Westen de vischschuit U. K. 113, schipper T. Bakkerde bemanning (3 personen) werd gered, het vaartuig is reddeloos verloren. Heldek, 21 Aug. In de buitengronden is in den afgeloopen nacht een Noord-Duitsche stoom boot gestrand. De bemanning, uit 14 personen bestaande, isgered door de reddingboot, schipper Th. Rijkers. De sleepboot „Hercules" bewees bij de red ding weer goede diensten. In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag, werd op voorstel van den Voorzitter, met 48 tegen 38 stemmen, besloten, om Don derdag te 11 uren, de schooltoet herziening te behandelen. De heeren Farneombe Sanders, de Beaufort, Gleichman, van Houten en Rutgers van Rozen burg achtten die behandeling te overhaast; volgens hen was men nog niet genoegzaam voorbereid, en was voor de zaak van het on derwijs en het land meerdere overwegingnoodig. De heer Schaepmann meende dat de wijzi gingen volledig en klaar zijn toegelicht. Hij drong voor zijne partij op beslissing aan. Ook de heer de Savornin Lohman verzekert dat al wat in het verslag is behandeld, ook in de pers is behandeld. In verband met de mededeeling betref fende het voornemen van de Regeering, om de militaire strafgevangenis nabij Leiden op te heffen, verneemt het Vacl. nader, dat het plan zou zijn de gevangenis te Leeuwarden tot militaire strafgevangenis in te richten. Anderhalf jaar geleden stelde de minister van koloniën „pacificatie van Atjeh" in het vooruitzicht en thans komt een oud-zeeofficier voorstellen om nog eens 50 millioen uit te geven voor het beëindigen van den noodlottigen oorlog. Van die pacificatie schijnen we dus toch nog een goed einde verwijderd te zijn. Wij vernemen, zegt de N. Gr. CL, dat de bij de ingezetenen rondgezondene inschrij vingsbiljetten ten behoeve van een in Neder land op te richten asyl voor minvermogende dronkaards, voorshands want al de biljet ten zijn nog niet bij het plaatselijk comité terug ontvangen een bevredigend resultaat hebben opgeleverd. Aan bijdragen in eens moet reeds voor pl.m. f 800.00 zijn ingeschre ven (waaronder bijdragen van f 100.00) en buitendien nog eene aanzienlijke som aan jaarlijksche bijdragen. Binnenkort zal het comité vergaderen en zullen de juiste bijdragen bekend worden. Donderdagmiddag ontplofte op het perron van het station Arnhem eene geladen kist, waardoor een geweldige rook en vlam veroor zaakt werd. De brand was spoedig door de aanwezige spuit gebluscht. Bij onderzoek is men tot de ontdekking gekomen, dat de kist gevuld was met flesschen chemicaliën. De „Maatschappij tot het plaatsen van automatische muziekinstrumenten" is te Am sterdam hare werkzaamheden begonnen. In onderscheidene tapperijen zijn muziekdoozen geplaatst, waarvan de deksel is voorzien van de aanwijzing: Werpt een cent in de gleuf." Doet men dat dan begint het instrument een wals, een polka of een ander muziekwijsje te spelen. Dat is iets voor muziekliefhebbers. De varkensziekte komt geregeld elk jaar terug. In de Tielsche Ct. geeft de heer G. Dros het volgende middel tegen die plaag. Hij prijst als uitstekend medicijn de zwavel aan Iemand die varkens hield, gaf ze als het begon warm te worden, 's morgens en 's avonds elk een gewonen pijpenkop vol gemalen zwavel in den bak, en roerde die flink door het eten heen. In tien achtereenvolgende jaren kwam de ziekte onder z|jue varkens met voor. Een jaar, toen zijn knecht het onnoodig oordeelde, zwavel aan de varkens te geven, brak de ziekte by hem uit. Den daarop volgenden zomer bleek weer het doeltreffende van het middel. Wij deelden dit vroeger ook reeds mede, doch achten eene herhaling niet overbodig. Athos dringt in de Zutph. Ct. er weder op aan dat men bij de aanwerving van soldaten voor het eger in Indie, niet al te schroomvallig zal wezen by de beoordeeling van hen, die zich aanmelden Reeds meermalen is liet gezegd, dat voor avonturiers geen te streng zedelijke eischen moeten worden gesteld. Maar terwijl van overheidswege verlangd wordt dat alle papieren volkomen in orde zullen wezen en er niets aan de menschen ontbreken zal, is met die voorbeeldige zorg toch weinig in overeenstemming de onverschilligheid, die door dezelfde overheid be toond wordt, wanneer zy in den strijd voor het vaderland het leven laten. De namen der gesneu velden beneden den rang van officier worden eerst later in de rapporten bekend gemaakt in de plaats vsn te worden geseind aan het departement van oor log dat dan den dood aan de nagelaten betrekkingen zou kunnen berichten. Thans verkeeren weken lang vele ouders en bloedverwanten in angst en vrees, dat ook hunne zonen of betrekkingen begrepen zijn ond r het getal dooden dat opgegeven is. Terecht maakt het Hbl. de opmerking, dat een telegrafisch bericht van het overlijden van een soldaat slechts f 4 zou kosten, en dit luttele bedrag de Nederlandsche regeering zelfs te hoog schijnt te vinden om aan den plicht der menschelykheid te voldoen. In eene door het Engelsche Lagerhuis gehoudeD zitting verklaarde de heer Lewisham Het Hollandsche vee is van dien aard, dat geen reden bestaat om de uitvoering der verordening waarbij machtiging wordt verleend tot den invoer van vee uit Holland zonder slachting of quaran taine, tot na het vastgestelde tijdstip te verdagen. Het Engelsche Ministerie is niet gelukkig geweest met de tienden-wet, welke het bij het Parlement heeft ingediend. De maatregel is gericht tegen de boeren van Wales, die weigeren de tienden te betalen, welke de hoofdinkomsten van de Anglikaansche geestelijkheid uitmaken. Oorspronkelijk moesten de tienden door de land- heeren worden opgebracht, doch dezen hebben door bepalingen in het pachtcontract, dien last langzamerhand op de pachters overgedragen. Nu de boeren onwillig zijn, blijken de kosten voor de gerechtelijke inning veel te hoog naar den zin der geestelijke heeren. De Regeering wil nu den pachter wettelijk aansprakelijk maken hetgeen de gerechtskosten zeer zou doen vermin deren. Een amendement om in plaats van de pachters de landheeren aansprakelijk te maken, werd verworpen, doch slechts met eene meerderheid van vier stemmen. Het bleek dus dat vele conservatieven v(in de wet niets wilden weten. In plaats van nu de wet in te trekken, heeft de Regeering haar hoofdbeginsel prijs gegeven, en zich vereenigd met het voorstel, om luist de landheeren aansprakelijk te maken. Het is te voorzien, dat zij met deze wijziging eveneens fiasco zal maken. Er is weer een wedstrijd gehouden tusschen twee passagiersbooten van Engeland naar Nieuw- York. De „Teutonib", eene nieuwe boot van de „White Star-Line", wilde de reis in korter tijd afleggen dan de „City of New-York", van de Inman-lijn, maar verloor het. De „Teutonic" had 6 dagen, 14 uren en 2o minuten noodig en de „City of New-York 6 dagen en 14 uren. Het weer was ongunstig, doch hiermede hadden beide booten te kampen. De „Teutonic" maakte echter de reis voor de eerste maal, terwijl de „City of New-York" reeds geruimen tijd in dienst is. Eene groote en nog aangroeiende werksta king is uitgebroken onder de Londensche dok werkers. Zij eischen vier uren vast dagwerk tegen sixpense per uur. Naar raming tellen de werkstakers 5000 man. De politie bewaakt de ingangen tot de dokken. Een paardenkooper uit Hersfeld had verleden weok op de markt te Arolsen zeventien jonge mooie paarden gekocht, die hij per spoor naar zyne woonplaats liet verzenden. Toen ze daar aankwamen waren al de beesten doodmet 't schuim op den bek, bleken ze door gemis aan voldoende ruimte en lucht in den veel te kleine goederenwagen te zijn gestikt. Reeds geruimen tijd was bekend dat de kunstmatige voeding in het algemeen zeer nadee- lig werkt op de kindersterfte. Die invloed was echter nog niet onder cijfers gebracht. Belangrijk is te dien opzichte hetgeen Dr. Boeckh, de bekende Berlijnsche statistiens, heeft geplubi- ceerd betreffende de kindersterfte in Berlijn. Daar uit blijkt dat de sterfte bij kinderen, op kunst matige wijze gevoed, 6- en 7-maal grooter is dan bij kinderen, met de moedermelk grootgebracht. Vooral zijn het de spijsverteringsorganen der kinderen, die op kunstmatige wijze gevoed worden, welke veel te lijden hebben en den dood veroor zaken. - Te Turijn heerscht een groote paniek onder de burgerij en de bewoners der omstreken wegens de ongunstige geruchten welke in omloop'zijn over de daar gevestigde kredietbank. Van alle kanten komen de menschen opdagen ten einde hun deposito's op te vragen, zoodat het gebouw letterlijk wordt belegerd. VERSLAG PROVINCIALE STATEN. Onze aandacht werd gevestigd op het verslag der zitting van Prov. Staten, en voor namelijk op dat gedeelte, betrekking hebbende op de haven te Texel, waarvan wij reeds vroeger een kort resumé gaven. Daar een getrouw verslag van het daarover gesprokene velen onzer lezers wellicht niet onaangenaam zal zijn, nemen wij, daartoe door een vriendelijke hand in staat gesteld, het volgende alsnog over uit de Hctarl. Ct.: Aan de orde komt de voordracht van Gedeputeer de Staten tot het verleenen van subsidie voor de vergrooting en verbetering van de haven beoosten het Oude Schild op Texel en het daartegen ingekomen adres, met het over beide stukken uitgebracht rapport. Gedeputeerde Staten deelen in hunne voordracht mede, dat sedert 1854 in het onderhoud der haven werken aan het Oude Schild Yoor gezamenlijke reke ning van het Rjjk, de Provincie en de gemeente Texel wordt voorzien. Het gemeentebestuur van Texel heeft sedert gerui men t(jd geklaagd over den onvoldoenden en gebrek- kigen toestand der haven, en het is eene zaak van algemeene bekendheid dat die haven te klein en moeielijk toegankelijk is. B(j herhaling z{jn plannen tot vergrooting en verbetering der haven opgemaakt, doch tot de uitvoering daarvan is het niet gekomen, hoofdzakelyk omdat het gemeentebestuur bezwaar maakte om een aandoel in de kosten te dragen en verlangde dat de haven zou worden gemaakt tot eene rykshaven, waartoe de Regeering niet genegen was. Nu laastelyk is door den Rijks-waterstaat een plan ontworpen tot verbetering der haven door het maken eener byhaven en door verlenging der haven- dammen. De gezamenlyke kosten werden geraamd op f41000.- De Raad van Texel heeft zich nu bereid verklaard om V6 in de kosten, of ongeveer f7000.— voor reke ning der gemeente te nemen om zich dan met do uitvoering van het werk te belasten, wanneer in de overige kosten door het Ryk en de Provincie wordt voorzien. De Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid, hiermede genoegen nemende, zal, wanneer de Provincie een subsidie tot een maximum van f17000 wordt toegestaan, op de begrooting vanzyn departement voor het volgende jaar eene bydrage tot gelijk bedrag voorstellen. Het is naar aanleiding hiervan, dat Gedeputeerde Staten, volkomen overtuigd van de dringende nood- zakelykheid der voorgestelde vergrooting en verbe tering der haven, het voorstel doen, voor dat werk eene bydrage uit de provinciale fondsen toe te staan ten bedrage van 6/u der kosten, mits niet te boven gaande de som van f17000.- By een na de ontvangst van de voordracht van Gedeputeerde Staten ingekomen adres van drie inge zetenen v.m Texel, wonende te Oosterend en aan de Kaap, wordt beweerd, dat in de behoeften van de visschery en schippery op Texel op veel biliyker, doeltreffender en goedkooper wyze verbetering kan worden aangebracht door het aanleggen van eene haven by de Kaap beoosten Oosterend, hetgeen zou kunnen geschieden voor f25000- f35000.- De adressanten verzoeken daarom, dat de voor dracht van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van subsidie voor de haven te Oude Schild niet worde aangenomen, maar het hierheen worde geleid dat er eene haven by de Kaap beoosten Oosterend worde aangelegd en daarvoor provinciaal subsidie worde verleend. De commissie merkt op, dat door de voorgestelde vergrooting 50 schepen meer dan vroeger in de haven beoosten het Oude Schild plaats zullen vinden en dat, vermits de vloot van Texel slechts langzamer- ïand toeneemt, deze uitbreiding der haven gedurende vele jaren aan de behoeften van de Texelsche vloot zal voldoen. Wanneer het voorgesteld subsidie wordt toegestaan, dan is de verbetering en vergrooting der haven zoo goed als verzekerd, en de commissie is het met de Gedeputeerde Staten volkomen eens, dat daardoor de belangen der provincie zullen bevorderd worden en dat er alleszins termen bestaan om het voorstel aan te nemen. Wat het ingediend adres betreft zegt de commis sie, dat geen enkel bewys is aangevoerd, dat de aanleg eener haven te Oosterend slechts f25000- a 35000— zou kosten. Neemt men in aanmerking dat aldaar in het jaar 1843 eene haven is gemaakt,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2