N#. 198. Zondag 25 Augustus A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. STRAATVERLICHTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat zij op Woensdag 28 Augustus 1889 des namiddags ten 1 ure in het Raadhuis zullen herbesteden, bij enkele inschrij ving De straatverlichting in het dorp Oosterend vau 1 September 1889 tot ultimo April 1890. Inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente- Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL, C. M. KOOIJ. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, brengen ter kennis van be langhebbenden dat ingevolge art. 203 al2 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad No. 85) de begroo ting voor het dienstjaar 1890 yanaf heden gedu rende veertien dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten, hetzij in druk, of in af schrift Verkrijgbaar is gesteld. Texel den 23 Augustus 1889. De Secretaris, De Burgemeester voornoemd, STIKKEL. C. M. KOOIJ. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Pateutbladen dienstjaar 1889/90 van af Maandag 19 Augustus a. s. tot en met Maandag 2 September daaraan volgend ter Secretarie kunnen worden af gehaald van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure. Texel den 16 Augustus 1889- De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. Herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Kadastrale Gemeente TEXEL. De BURGEMEESTER van TEXEL, gelet op het derde lid van art. 27 in verband met de artt. 25 en 19 der wet van den 25sten April 1879 Staatsblad no. 89); brengt ter kennis van belanghebbenden dat eene opgaaf van de eigen dommen, waarvan de aanvankelijk bepaalde belastbare opbrengst per hectare tengevolge van het onderzoek der bezwaarschriften gewijzigd is, onder bijvoeging van de kadastrale leggers ën plans, heden op de Secretarie der gemeente, gedurende dertig dagen, voor een ieder ter inzage is nedergelegddat ieder die bezwaar heeft tegen die gewijzigde belastbare opbrengst voor zijn eigendom bepaald, zelf oi door een gemachtigde aan de Commissie herschatting kan vragen in een ongezegeld verzoekschrift, hetwelk portvrij, binnen dertig dagen na heden, by den onderge- teekende, tegen gedagteekend ontvangbewijs moet worden bezorgd dat verzoekschriften, niet ingezonden op de Ufijze of binnen den termijn hierboven bepaald, naar de wet buiten behandeling blijven. Te Texel den 22 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 24 Augustus 1889. Onder de punten welke in den gemeenteraad Vrijdag jl. aan de orde werden gesteld, was er één zeker van groot belang, n.l. de opheffing der school voor u. 1. o. Het voorstel daartoe ging uit van B. en W., ofschoon van een tweetal raadsleden een voorstel van gelijke strekking was ingekomen. Dat evenwel de gelegenheid tot het bekomen van zulk onderwijs niet mocht worden ontno men, was de meening welke in beide voor stellen doorschemerde, van daar dat een meer eenvoüdiger gelegenheid daarvoor werd voor gesteld. In een volgende vergadering zal daaromtrent worden beslist. De heer C. Zijm, die als raadslid niet is herkozen, nam in deze vergadering van zijne mederaadsleden afscheid (Zie verder raads- verslag.) Het is van algemeene bekendheid dat op Texel af en toe zeldzame verschijningen in de dierenwereld zich voordoen, misschien wel een gevolg van de eigenaardige gesteldheid en ligging van het eiland. Zoo werd er in de vorige week door den Heer A. Dros Albzn. te de Cocksdorp een zwarte ooievaar (Ciconia nigra) geschoten, een zóó merkwaardige verschijning in onze vogelen-wereld, dat het feit volop vermelding verdient. Een woord van lof aan den gelukkigen jager, voor zijne zorg dat een dergelijk inter- ressant dier niet voor de wetenschap te loor ging, gelijk, helaas! maar al te dikwijls het geval is. De Heer Dros zond den vogel als geschenk aan het Museum van Nederlandsche Dieren in het Konk. Zool. Gen. NaturaArtis Magistra, te Amsterdam in welke schoone collectie het zoo bij uitstek op de rechte plaats is. Moge het voorbeeld van den schenker er steeds navolging vinden. De burgemeester der gemeente Purmer- end heeft aan de marktbezoekers bekend gemaakt, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk gevallen zijn voorgekomen, dat door zekere lieden vee of andere waren op de markt worden gekocht, onder belofte den verkooper binnen een half uur of uur te zullen betalen, zonder daaraan gevolg te geven. Inmiddels wordt het gekochte door hen weer zoo spoedig mogelijk van de hand gedaan of onder schijn- verkoop aan medeplichtigen in handen gegeven. Die lieden eenmaal krediet verkregen hebbende weten zeer goed dat zij straf rechterlijk niet vervolgbaar zijn, tenzij de verkooper bedongen heeft, dat bij gebreke v&n betaling de koop niet doorgaat. Tegen zulke bedriegelijke practijken te waar schuwen, achten ook wij ons ten plicht, 't Kon zijn, dat ook aan onze markten, als terrein voor zulke operatiën, een bezoek van derge lijke personen ten deel viel. De Commissaris des Konings in Noord holland heeft bepaald, dat in Noordholland de jacht op klein wild, met uitzondering van die op faisanten, zal worden geopend 31 Augustus a. s., met zonsopgang. De jacht op faisanten zal worden geopend 1 October a. s. Naar het „B. Hbl." verneemt, laat onze Regeering zich in de laatste dagen bijzonder gelegen liggen aan het vraagstuk van den Mekka-gang. Uit een ingesteld onderzoek is reeds gebleken dat de meeste pelgrims eerst omstreeks het begin van October hier terugkeeren, zoodat er nog tijd te over is voor het nemen van maat regelen tegen het overbrengen van besmetting. De voornaamste der betrokken stoomvaart maatschappijen, o. a. de „Rotterd. Lloyd" en „Nederland", hebben op de vraag, hoe zij thans denken te handelen met het pelgrimsvervoer, nog geen afdoend antwoord kunnen geven. Ook zij schijnen, evenals de Regeering, eenigs- zins weifelend te zijn. De minister van marine brengt ter algemeene kennis dat, blijkens ontvangen be richt van Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Vali", ten anker liggende op de Bollen van Kijkduin, in den nacht van den 17den dezer is wegge slagen en met de eb naar buiten gedreven een ringvormige reddingboei, wit geschilderd en gemerkt met de naam „Yali". Het ontdekken van dit voorwerp behoeft geene aanleiding tot bezorgdheid te geven. De Synode heeft den Minister van Kolo niën geantwoord op diens briefbetreffende.de reorganisatie der Indische Kerk, en eindigt haar schrijven met de volgende zinsneden: „Tegen Uwer Excellentie's scherpe veroor deeling van alle, of althans van nagenoeg alle Indische predikanten, verzet de Synode zich met een diep gekrenkt gevoel van recht. „Met fierheid wijst zij de beleedigingen af door U aan zoovele achtenswaardige mannen aangedaan. „Zij acht zich gelukkig op niet weinigen onder hen te kunnen wijzen, die vermoeienis, en miskenning trotseeren om hunnen plicht te doen in de vervulling van hun alles behalve gemakkelijk ambt, mannen, die getoond hebben en nog toonen door hunne kennis, ijver en godsvrucht verre boven den lof, maar ook boven den blaam van wien ook verheven te zijn. „De Synode vertrouwt echter dat Uwe Excellentie bij ernstige overweging' de onrecht vaardigheid der aangewezen beschuldigingen zal inzien. „Blijkt dit vertrouwen gegrond, dan is de Synode gaarne bereid, na antwoord op dit schrijven te hebben ontvangen, aan Uwer Excellenties verzoek om inlichting te voldoen." Door een aantal vergunninghouders te Maastricht is een adres gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende verzoek om de drankwet in dier voege te willen wijzi gen, dat voortaan ook voor bierhuizen het ver gunningsrecht worde verplichtend gesteld. Adressanten vinden tot dat verzoek aanleiding in de omstandigheid, dat thans in vele herber gen zonder vergunning clandestien sterke drank wordt verkocht. TEXELSCHE COURAMT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1