Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Donderdag is het debat over het ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs aangevangen. De heer Van Houten bestreed het ontwerp, dat het staatsgeld zou doen gebruiken ten dienste van propaganda voor bijzondere leerstelsels en dat de openbare scholen zal leegpompen ten bate van de bij zondere. De subsidieering is volgens spr. voor catholieken ongewenscht en in strijd met het anti-revolutionaire beginsel. De heer De Beaufort miste in het ontwerp de waarborgen dat de Regeering niet later den aard van het openbaar onderwijs zal aan tasten. Het subsidiestelsel geeft geen waar borg voor goed onderwijs en de gemeenten worden te zwaar gedrukt. De heer Schaepman betoogde dat de catho lieken zich best met dit ontwerp kunnen ver eenigen. De heer Van der Felz achtte het ontwerp eene benadeeling van het gehalte van het openbaar onderwijs en zag er geen beëindiging van den schoolstrijd in. De heer Gleichman is ook consiliant, maar wil meer waarborgen ten gunste van het open baar onderwijs. Bij de voortzetting van het debat over de onderwijswet in de zitting van Vrijdag verklaarde de heer Vermeulen met genoegen te vernemen dat men deze wet in concilianten zin opvat. Hij hoopt dan ook dat de linker zijde zal inwilligen, hetgeen thans in het alge meen belang verlangd wordt. Voor leerplicht acht hij in dit ontwerp geene plaats. De heer Rutgers bespreekt de wijze van be handeling dezer zaak door de rechterzijde volgens hem wordt op deze wet, als zij het Staatsblad bereikt, den stempel van partijzucht, geweld en tyrannie gedrukt, doch welk lot haar treft, de behandeling kan deze nuttige zijde hebben, dat het praatje dat het weelde rige onderwijs der liberalen schuld is, uit de wereld wordt geholpen, omdat deze wet veel duurder is. De heer Röell meent dat uit dit ontwerp eenige bepalingen moeten vervallen. Of hij zijne stem aan het ontwerp zal weigeren, daarover laat hij zich niet uithij zal trachten eenige verbeteringen aan te brengen. De heer Smidt acht het eene illusie dat dit ontwerp den schoolstrijd zal oplossen; het is niet een strijd om enkele guldens, het is een wereldstrijd, de strijd voor het vrije onderzoek tegenover het opgelegd gezag. Ter wille van het beginsel dat ons vrijwaart voor gewetens- en godsdienstdwang is hij tegen deze wet. De heer Lieftinck kan niet toestemmen dat d^ze wet den schoolstrijd zal beëindigen. Ook kan hij deze wet geen bezuinigingswet noemen want ze is veel duurder, een verbeteringswet is zij evenmin. Hij wil wel concessiën, ook hier, maar het geld der belastingschuldigen wil hij niet aanwenden om twist te strooien in den lande; hij gunt der kerk nog meer éénheid, maar hooger is voor hemde éénheid van het Ned. volk, die door deze wet bedreigd wordt. De heer Lohman constateert dat deze wet niet de uitbreiding van het christelijk onder wijs beoogt. Spr. wil wel eene openbare school als redmiddel voor degenen, die haar willen, maar niet voor het geheele Ned. volk. Als schoolstelsel wil spr. de openbare school niet. Door aanneming van deze wet, zegt spr., zul len wij toonen dat het landsbelang hooger staat dan ons partijbelang. Het Hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van de Nederl. Visscherij, bericht dat ten behoeve der Zee- zoowel als Riviervis- scherij, op Woensdag 11 September e. k. des na middags ten een ure, in een der Localen van het gebouw „Krasnapolski" te Amsterdam een Beurs zal worden gehouden, en noodigt mits dien ieder die slechts in een enkel opzicht bij een dezer Visscherijen direct of indirect betrok ken is uit ter gemelder plaatse te vei schijnen of zich te doen vertegenwoordigen. Tot goedmaking der kosten zal een toegangs prijs ad f 0,25 per persoon worden geheven. Leden van het Hoofdbestuur der Vereeniging bovengemeld zullen aanwezig zijn om alle ver langde inlichtingen te verstrekken. Men meldt aan het Wbl. v. H. van vertrouwbare zijde, dat dezer dagen met de stoomboot „Veendam" ruim duizend kisten bloembollen naar Afrika zijn verzonden. Schat men dat elke kist eene waarde van f 100 vertegenwoordigt, dan bedraagt de waarde meer dan f 100,000, Zeker eene kapitale som. Men deelt mede, dat de landbouwer Spelbrink te Veendam er zwarte aardappelen op na houdt, van binnen en van buiten zwart. Gekookt waren ze één meel al meel, zwart meel natuurlijk. Ze moeten te Winschoten ook enkelen voorkomen zoo zegt men. De belangstelling in de arbeiders enquete, door de werklieden te Amsterdam te houden neemt steeds toe. Er zijn nu omstreeks 20 sectiën gevormd, die elk een bepaalden werk kring hebben te vervullen. In het geheel nemen nu 27 vereenigingen aan deze beweging deel. In den Haag is een vélocipède-, pakket-, en correspondentiedienst opgericht, die het hoofdkantoor in de Halstraat 11 zal houden. De vergoeding is onbegrijpelijk laag gesteld men kan bv. voor 4 centen eene boodschap, met antwoord terug, doen overbrengen. Bij een 16tal winkeliers in verschillende deelen der stad zijn bussen geplaatst, waarin men de pakket- en boodschapskaarten kan werpen. Zij zullen om het uur worden ge licht. De commissie voor de staalwaterbron te Haarlemmermeer heeft reeds tweemaal zooveel geld ontvangen als benoodigd is voor het maken van een voorloopig plan. In den 20 dezer te Parijs gehouden Minister raad deelde de minister van oorlog het resultaat mede der instructie tegen de door de stukken van het Staatsgerechtshot in verdenking gebrachte of ficieren. Daaruit moet gebleken zijn dat de negen-en- vijftig actieve officieren zich schuldig hebben gemaakt aan Boulangistische aangelegenheden. Twee hunner werden gepensioneerd, negen op nonactiviteit gesteld, zos bevinden zich in arrest, terwijl de overigen op andere disciplinaire wijzen werden getroffen. Van het territoriale leger namen 22 officieren aan de verboden bewegingen deel. Dezen verloren hun rang21 onderofficieren der linie en reserve ondergaan öf disciplinaire öf gevangenisstraf; acht gendarmen en onderoffi cieren der republikeinsche garde verliezen aan spraak op civiele bezoldiging. Omtrent eenige officieren zijn nog geene maatregelen genomen. Op den Engelschen North Easternspoorweg, nabij Ryhope, is een trein verongelukt. De locomotief en alle wagens ontspoorden en een groot aantal personen werden gewond. Merk waardigerwijze verloor slechts één der reizigers, een kind, het leven. De bewoners der naburige huizen brachten den ongelukkigen gekwetsten spoedig hulp en uit Sunderland werd een trein met heelkundigen gezonden. De aanleiding van het ongeluk was vermoedelijk dat de trein, die te laat was, in een bocht, bij het afrijden der helling bij Ryhope, te groote snelheid had. Uit het zuiden van Nieuw-Zeeland wordt buitengewoon strenge vorst bericht. Drie muren bij Dunedin waren met ijs overdekt en men reed er eene week lang schaatsen. In het district Tortorum, in Armenie, hebben hevige vulkaansche werkingen plaats gehad. Twee dorpen werden door aardbewegingen met ver woesting bedreigd. In Kaapland heeft een van de hevigste noordwester stormen gewoed, welke er sinds jaren zijn waargenomen. Een groot aantal houten gebouwen en steigers in zee werd vernield. Een Britsch schip strandde, doch de bemanning werd gered. Te Kaapstad was de schade vrij aan zienlijk. Men wil in Britsch Indie maatregeler tegen de uitbreiding der melaatschheid nemen. Maar de oprichting van Leprozenhuizen vindt grooten tegenstand bij de inlandsche pers, die beweert, dat het nog beter zou zijn de melaatschen eenvoudig op to hangen, dat hen op te sluiten in een huis waar zij hunne godsdienstplichten niet vervullen kunnen, welker vervulling juist zoo noodig is voor hen wegens de ziekte, die hun als een straf voor zonden, begaan in een vroeger leven, de Hindoes gelooven aan de zielsverhuizing opgelegd is. In Oregon en Montana en in andere streken in het Noordwesten der Vereenigde Staten zijn groote boschbranden uitgebroken, die in een kring van bijna 10 dagreizen groote verwoestingen hebben aangericht. Vergadering Vrijdag 23 Aug. 's morgens 11 uur. Tegenwoordig 11 leden, zynde de heeren Coninck Westenberg, F. Keyser, Mets, Brouwer, Boon, T. M. Zym, Roeper, Dros, C. Keyser Pz., C. Zym en Bakker. Afwezig de heer Koorn. Eén vacature. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemeester. Na opening der vergadering, worden gelezen de notulen der vorige vergadering, en deze goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van eenige Prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aan genomen. Zoomede van een schrijven van Ged. Staten, be treflende het ter goedkeuring toegezonden raadsbe sluit, omtrent de scholen in Eierland. Ged. Staten kunnen dat raadsbesluit niet goedkeu ren, omdat de redactie daarvan niet juist is; daarin toch is sprake van opheffing der beide scholen, hetgeen niet wordt bedoeld. Ged. Staten verwachten alsnu een raadsbesluit, waarin wordt bepaald: Opheffing der school in Zuid-Eierland. Verplaatsing der school van Midden-Eierland. Het vereenigen van beide scholen onder het hoofd der school van Midden-Eierland, met by stand van eene onderwyzeres; Juiste aan wy zing der plaats, voor de te verplaat sen school. Omtrent dit laatste punt kan door B. en W. nog geen zekerheid worden gegeven, aangezien daarover onderhandelingen worden gevoerd. De heer C. Keyser Pz. dringt aan op bespoediging in deze zaak. De Voorzitter zegt dat daaraan wordt voldaan. Omtrent het terrein waar de school zal worden gebouwd, ontspon zich een debat, of deze ter rechter of linker zyde van den weg zal worden opgetrokken. Als gevolg daarvan zal het terrein ter hoogte van Ruimzicht worden onderzocht, en met bekwame spoed deze grondkwestie worden uitgemaakt. Aan de orde wordt gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. De heeren T. M. Zym, Roeper en Bakker verlaten voor eenigen tfid de vergadering. Na onderzoek weder binnenkomende, deelt de Voorzitter mede dat tot toelating der benoemden is besloten. Daarna wordt door de commissie, belast met het nazien der rekeningen van de gemeente, het Burg. Armbestuur, het Alg. Weeshuis en de Bank van Leening, over 1888, by monde van den heer C. KeyserPz. rapport uitgebracht en geadviseerd tot goedkeuring. Dienovereenkomstig wordt besloten. Wordt aangeboden de Gemeentebegrooting over 1890, zoomede die van het Alg. Armbestuur, Alg. Weeshuis en de Bank van Leening. Tot onderzoek worden deze gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren C. Keyser Pz. Dros en Roeper. Nog wordt aangeboden eene suppl. begrooting, dienst 1889, voor eene uitgave van 1 600 aan het waterschap de 30 gem. polders, als bydrage Voor den Lange waals weg, welke gereed is. Alsmede een concept-raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van f 500, voor bovengenoemd doel tegen eene rente van hoogstens 5%, aflosbaar in 1902, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Wordt goedgekeurd. Daarna komt aan de orde een voorstel tot reorga nisatie der school voor u. 1. o. Door B. en W. wordt voorgesteld: 1°. Met 1 Dec. 1889 op te heffen de school voor u. 1. o. 2°. Met dien datum aan de sehool voor gewoon lager onderwys letter a. k., toe te voegen eene klasse met uitgebreid leerplan, lett. p. s. 3°. In verband hiermede, den heer D. J. van Oyen, onderwyzer, met dien datum eervol te ont slaan, met toekenning van een wachtgeld, gedurende 6 maanden, van half tractement. 4°. Te benoemen een onderwyzer met hoQfdacteen acten voor Fransch en Engelsch, op eene jaar wedde van f 1000. 5°. De jaarwedde van den heer de Braai, als hoofd der school, te verhoogen met f 200. Uit de memorie van toelichting blykt dat de gedu rige verandering: van hoofd der genoemde school, zoomede het klein getal kinderen, aanleiding tot deze reorganisatie geven. Aan de gemeente zou dit voor stel eene bezuiniging van f 1100 verschaffen. Een adres van geiyke strekking, met uitvoerige toelichting, was tevens ingezonden door de heeren C. Keyser Pz. en Roeper. De Voorzitter stelt voor omtrent deze zaak nog geen beslissing te nemen, doch met het oog op het groote belang, het voorstel te stellen in handen eener commissie, tot nader onderzoek, en in eene volgende vergadering in behandeling te nemen. De raad zich hiermede vereenigende worden tot leden dier commissie aangewezen, de heeren Dros, Mets, T. M. Zym, C. Keyser Pz. en Roeper. Daarna gaat de vergadering over in geheime zitting tot behandeling van reclames tegen den H. O. Na heropening wordt door den heer C. Keyser Pz. gewezen op noodzakelyke verbetering van de straat aan de Waal, en door den heer T. M. Zym op straat verbetering aan den Hoorn.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2