N°. 199. Donderdag 29 Augustus. A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert de ingezetenen, ingeval van verhuizing binnen de gemeente, aan art. 3 der Algemeene Politie-Ver ordening dezer gemeente, luidende aldus Voor zoover daarin niet is voorzien bij het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 142), moet ingeval van verhuizing binnen de gemeente, daarvan binnen één maand kennis worden gegeven ter Secretarie der Gemeente op den voet als hierna is bepaald te weten: Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werk boden daaronder begrepen, door het hoofd van het gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. Overtreding van dit artikel wordt gestraft met geldboete tot een maximum van f3. Texel den 13 Augustus 1889. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de l'atentbladen dienstjaar 1889/90 van af Maandag 19 Augustus a. s. tot en met Maandag 2 September daaraan volgend ter Secretarie kunnen worden af gehaald van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure. Texel den 16 Augustus 1889- De Burgemeester voornoemd, C- M. KOOIJ. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, brengen ter kennis van be langhebbenden dat ingevolge art. 203 al2 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) de begroo ting voor het dienstjaar 1890 vanaf heden gedu rende veertien dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten, hetzij in druk, of in afschrift verkrijgbaar is gesteld. Texel den 23 Augustus 1889. De Secretaris, De Burgemeester voornoemd, STIKKEL. C. M. KOOIJ. TEXEL, 28 Augustus 1889. Of er feest komt met prinsesjes jaardag? Op die vraag, welke ons reeds meer dan eenmaal werd gedaan bleven wij het antwoord schuldig. Wel is een geheel ontkennend antwoord ons wat kras, maar toch van eenige toebereidse len of pogingen, kan ons zelfs bij de ijverigste nasporing, nog niets blijken. 't Is jammer, jongens en meisjes, doch 't is zoo en niet anders Wel beschouwd is het echter niet te ver wonderen, dat de voorstanders van groote of kleine feesten, voor groote of kleine menschen, zoo langzamerhand zich aan die aardigheid onttrekken en zich vergenoegen met wat anderen doet?: er zich met een groote of kleinere bijdrage afmaken. De aardigheid gaat er af. Iedere feestviering, al is het op nog zoo bescheiden schaal, geeft dezelfde uitslag, en wel een zeer leelijke, te kort Wie ter wereld heeft bij zulk een uitzicht, nog pleizier om zich warm te maken voor prinsesjesdag, schoolfeesten of dergelijken? Neen, praat m' er niet van, zulke dingen zijn goed voorja, juist, voor wien Voor allen, en wanneer allen hunnen beta- melijken steun verleenden, dan kon het niet anders of de ontwerpers zouden wel opdagen. Ziet ge, dan waren we klaar. Tot zoover hadden we onze gedachten op papier gezet, toen we verrast werden door eene mededeeling, welke getuigde dat de bron van offervaardigheid nog niet geheel is opge droogd. Een vriend van me, zoo zeide de onderwijzer Zondagmorgen tot een aantal scholieren, welke in het schoolgebouw beschei den waren, een beste vriend van me, (hij had er wel bij mogen zeggen, en een beste vriend van U kinderen) is voornemens U een feest dag te bezorgen, door U een uitstapje naar Amsterdam, naar de Artis te bereiden. Kijk, dat was nu nog eens een hier onge kende verrassing, een verrassing welke men het minst had gedacht, een verrassing geheel in onzen geest, waarvoor wij den goeden vriend der kinderen, gaarne eenen handdruk zouden willen geven,indien hij bekend was en hem die dank aangenaam kon zijn. Tal van gissingen wie toch wel de milde gever zou zijn om zulk'n plannetje uitvoerbaar te maken, bleven niet uit, en als wij ons durfden vermeten een oordeel te vellen, als gevolg van die gissingen, dan zouden wij tot de conclusie komen, dat het getal kindervrienden, hier nog al van beteekenis is. Welnu zij 't zoo. Wij zullen ons echter niet vermoeien met een onderzoek in te stellen naar den werkelijk besten vriend, doch vleien ons dat diens voor beeld, al zij het op bescheidener schaal, ter gelegener tijd navolging zal vinden. Voorshands stellen wij ons dan tevreden, evenals de bevoorrechten, met het feit dat het uitstapje zal plaats hebben, en verheugen we ons in het vooruitzicht, dat bij het genoegen wat der kinderschaar wordt aangeboden, hen tevens veel leerrijks zal zijn bereid. Vooral het doel, het met eigen oogen zien, dat ons eiland niet enkel de wereld vormt, maar aan de overzijde der zee ook heusche menschen wonen, die in beschaving en ont wikkeling voor ons, eilandbewoners, niet blijken onder te doen, te zien wat daar gewerkt en ge wrocht wordt, dat is goed reeds voor het kind, evenzoo, als het goed zou zijn voor menigeen, die door te weinig aanschouwen van hetgeen buiten zijne omgeving geschied, gevaar loopt bekrompen te worden in zijn oordeel. We hebben respect voor hen die hun stukje geboortegrond liefhebben, zóó lief dat ze er hun laatste ademtocht wenschente slaken; maar als die liefde zóó sterk is dat daardoor de gezichtskring blijft begrensd, en eenzijdig wordt, dat men gevaar loopt zijn uil voor een valk aan te zien, dandoch stil, wij dwalen af. Al zoo, het feestplan is klaar. Van af dat oogenblik denkt het kleine volkje aan niets anders, dan aan den tocht, en zij, die kinderen hebben, of onder kinderen verkeeren, hooren niet anders dan spreken over de reis. Waar lijk die voorpret is zoo aanstekelijk, dat ge U er zelve prettig onder gevoelt. De tocht zal zeer veel moeten bieden, als ze de genoe gens van de voorbereiding overtreft. 't Is Woensdagmorgenpardon 't is nog nacht, pas twee uren en reeds ziet ge in vele woningen licht, hoort ge tal van kinder stemmen. Te 374 uur aantreden in de schoolniemand ontbreekt op het appèl. In 20 rijtuigen, gaan 133 kinderen, begeleid door hunnen onderwij zers en enkele ouders den blijden dag tegemoet. Goede reis roepen wij hen na, smaak veel genoegen en keert allen vroolijk weêr Schenke hen de hemel in werkelijkheid een zonnigen dag! Hierbij zullen wij het laten; als wij er toe in staat worden gesteld, denken wij het verdere der tocht in ons volgend nummer te vermelden. Nog kunnen wij mededeelen, dat aan die schoolkinderen, welke van dit uitstapje bleven uitgesloten, Zaterdag a. s. (Prinsesjesdag) een feestje zal worden bereid. Goed zoo De aanvoer van wolvee, overtrof Maan dag op de markt, zeker verre de vraag, althans er ging veel onverkocht naar de weide terug. Volgens sommigen waren de prijzen niet zoo hoog en gevolgelijk de handel minder vlug. Geen wonder, de markt bereikt eenmaal haar hoogste punt en nu tewenschen of te eischendat maar steeds hooger prijzen worden besteed, zou wel wat veeleischend zijn. Toch werden voor enkele lammeren nog f22 besteed. De verkooping van Lucernegewas, dien ochtend gehouden, duidde niet zoo'n gunstig cijfer aan ongeveer 10 hectaren konden f 180 opbrengen. Het beweiden van 36 hectaren land werd voor f24 opgehouden. Helder, 27 Aug. Een hevig treffen had gis teren tusschen 4 5 ure namiddags plaats. Een vijandelijke vloot trachtte het fort de Harssens te nemen. Nu begon men van 't aangevallen punt ook een woordje mee te praten, zoodat de geheele veste op hare grondvesten dreunde, telkens als een schot viel. Ook van de overige forten ontving de vijand de volle laag. Ofschoon de aanvaller niet in gebreke bleef een hevig geschutvuur te onderhouden, zag hij in 't eind zich toch genoopt om een goed heenkomen op Texelstroom te zoeken. Men vreest dat de aanval spoedig herhaald zal worden. Zoo geweldig als het gebulder der kanonnen en het knetterend geweervuur zich bij deze manoeuvre deed hooren, werd gedurende de oefeningen nog niet in die mate waargenomen. TEXELSCHE COURART.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1