N#. 200. Zondag 1 September. A#. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Aan Neerland's Kroonprinses. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL gelet op artikel 8 der wet van den 2den Juni 1875,Staatsblad No. 95); Brengen ter algemeene kennis, dat door hen is ingewilligd het verzoek van MELLE ZEGEL, wonende te Texel, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie D. No. 634, een garnalenkokerij te mogen oprichten. Texel, den 29 Augustus 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingeze tenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Dinsdag den 3 September 1889, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 31 Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. Niet slechts kinderharten gloeien Vol van innig vreugdgevoel Op deez' dag. Uw feest, Prinsesje! Laat geen Nederlander koel. Oveial in stad en land, Langs rivieren, zee en strand, Tuigt de vreugde wijd en zijd, Hoe de natie zich verblijdt. Ook ons trilt een snaar in 't harte Bij Oranje's wel en wee. En daarom juicht op deez' feestdag Ook het eiland Texel mee. Wie zou op Uw blij festijn, Niet van harte vroolijk zijn! 't Klink' daarom langs veld en dreef: Heil! ons Kroonprinsesje leev'! Hoop van Neerland, Kroonprinsesje! Vier uw feest met blij gemoed. Al het volk der Nederlanden Spreekt deez' wensch uit: ,,'t Ga U goed Kind van roemrijk, fier geslacht, Moog' de hulde U thans gebracht, Later, op Uw jaarfestijn, Telkens meer een danktoon zijn! (Ingezonden.) TEXEL, 31 Augustus 1889. Het was een nooit te vergeten dagvoor de kinderen die Woensdag jl. het voorrecht smaak ten de tocht naar Amsterdam, naar Artis mede te maken. Dagen na dagen, neen, nog na jaren, zal de herinnering aan dezen dag levendig blijven. 't Was of zelfs de hemel zich verblijdde in de vreugde der kleinen. De regen, die sinds vele dagen zoo overvloedig neerviel, staakte zijn besproeiingswerk, de wind die zijn kracht zoo vaak had beproefd was gaan rusten, het was in één woord een zomernachtje toen de groote reis werd aanvaard. En gelukkig, want velen van het kleine volkje hadden nog nimmer een zeereisje gemaakt, en bij wat onstuimig weder zou voor sommigen het begin der reis minder prettig zijn geweest. Nu ging alles naar wensch. Op tijd was men aan de boot en toen stak men in zee. Te Nieuwediep aangekomen begon alreeds de verbazing over de groote schepen welke daar te zien waren en de wandeling naar het spoor gaf stof te over tot bewondering over het ongewone dat men zag. Spoedig kwam men aan het spoor en toen stoomde men naar het doel, naar Amsterdam. Dat de rid_en hetgeen men voorbij snelde reeds veel gelegenheid tot opmerking bood behoeft zeker geen betoog. Eindelijk was men dan in Amsterdam en toenja te beschrijven welke gewaarwor dingen zich toen van die kinderhoofden meester maakten, dat achten wij onmogelijk: laat men voor een oogenblik zich in gedachten in hunne plaats stellen, en men heeft slechts een flauwe indruk. Spoedig toog men, na intusschen een bezoek gebracht te hebben aan de melkinrichting alsnu op weg naar het eigenlijke doel: de Artis. De wandeling daarhenen reeds, gaf veel te zien; de groote winkels, de ongekende uitstal lingen en nog veel meer, ontlokte menige kreet van verwondering. Het grootste gedeelte van den dag werd in Artis doorgebracht, waar de kinderen in groepjes door hunne begeleiders werden rond gevoerd en hunne aandacht op verschillende zaken werden gevestigd. Wandelende ging men later weder naar het spoor, na intusschen ook den inwendigen mensch te hebben versterkt. Een voorspoedige reis per spoor en boot bracht hen zonder ongeval aan de haven, alwaar weder een groot aantal rijtuigen gereed stonden, tot vervoer naar den Burg. Hoogst voldaan, doch wel wat vermoeid, arriveerde het gezelschap te half tien ure, opgewacht door ouders en tal van belangstellenden. Of de kleinen zich dien dag hebben vermaakt, behoeft men niet te vragen. Een geregelde vertelling hebben wij nog niet gehoord, doch verschillende fragmen ten van de reis getuigen, dat er veel is genoten. Zoo behoort die dag in naam weder tot het verledene, inderdaad zal zij lang in aandenken blijven. Wij brengen voor de kinderen den milden gever hulde voor zijne onbekrompen gift en den onderwijzers en geleiders dank voor de moeite en zorg welke zij zich dien dag hebben getroost, evenzoo de eigenaars dei- rijtuigen die zoo belangloos zich belastten met het vervoer naar- en van de haven. Dat die dag niet de laatste van zulke dagen zal zijn geweest, maar dergelijke uitstap jes, ook door spaarzaamheid der kinderen zelve, meermalen mogelijk zullen worden ge maakt, wenschen wij gaarne; de kindoren bedenke wel dat niet altijd een goede vriend gereed zal staan om zulk een groot offer te brengen, doch dat om iets te genieten, sparen noodzakelijk is, wellicht dat dan in een tekort wel door sommigen zal worden voorzien. Ga deze wenk, voor hen, die zooveel genoegen smaakten, niet verloren. Een genoegen is het ons te melden dat aan de overige scholieren heden een rijtoer naar de Koog is bereid. Moge zoowel voor zulke zaken, als voor andere, steeds samenwerking worden gevonden. De samenleving zal er veel bij winnen. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Helder, de heer C. M. Kooij, burgemeester van Texel. Tot onderwijzer van de Rijks-normaallessen te Texel, is benoemd de heer J. P. Bouma, laatst te Nijmegen. Bij de Woensdag gehouden aanbesteding van de Straatverlichting te Oosterend, werd aannemer W. Dz. BAKKER voor ƒ6.75. In eene bijeenkomst gisteren avond door eenige belangstellenden, in „de Lindeboom" gehouden, werd na uitvoerige besprekingen besloten, uit de burgerij een met redenen omkleed adres te richten aan den Raad dezer gemeente, met verzoek het aanhangig voor stel van B. en W. tot opheffing der school voor uitgebreid lager onderwijs, niet aan te nemen. Uit de bespreking bleek, dat aanneming van dat voorstel zou leiden tot achteruitgang van het onderwijs, terwijl uit verschillende toelich tingen bleek, dat het fin. voordeel voor de gemeente, bij aanneming van dat voorstel, zeer denkbeeldig was. Het adres zal ter tee- kening circuleeren. Prinsesjes jaardag wordt hier heden enkel door het uitsteken van vlaggen herdacht. De rijtoer naar de Koog, hoewel heden plaats hebbende, kan niet voor den gedenkdag in rekening worden gebracht. Oudeschild, 30 Augustus. Niet op 3, maar op 2 September hoopt de heer Muller zijn 25-jarig jubilé als Hoofd der school te vieren. Naar het B. H. uit de beste bronnen verneemt is de pacificatie van Atjeh een stadium ingetreden, dat slechts met veel geldelijke opofferingen tot eene bevredigende uitkomst kan leiden. De hoofdvoorwaarden van de leiders der oor logspartij komen neer op groote geldelijke eischen, die der regeering te exorbitant schijnen om daarin maar dadelijk toe te happen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1