Buitenland. Helder, 30 Augustus. ,,'t Is alles rust en vree Geen vrees'lijk oorlogswee Dreigt meer de vest." Met die woorden, aan een oud feestlied ont leend, zou men den huidigen toestand dezer strerkte thans kunnen schetsen. Na al de rumoerige actie van voor eenige dagen is eene vacantie ingetreden, die van rustige rust gewaagt. De hulptroepen van elders vertrokken naar hunne respectieve garnizoenende daartoe gekomman- deerde gekwetsten verlieten het hospitaal en de oorlogsbodems worden heel gewoon schoonge maakt. Op eenigszins feestelijke wijze werd aan den oorlogstoestand een eind gemaakt. Optochten van regimenten en zeemacht, onder de opwekkende toonen der krijgsmuziek, lokten duizenden toeschouwers. Ook dit eindnummer van het programma moet zonder onheilen zijn af geloopen. In de te Brussel gehouden bijeenkomst zijn de gedelegeerden van Staats-, Rijn- en Holland- sche spoorwegen met vertegenwoordigers van de Belgische staatsspoorwegen en den Franschen Noorderspoorweg tot overeenstemming gekomen nopens de voorgenomen organisatie van extra- treinen naar Parijs. De treinen zullen des Don derdags van Utrecht te ongeveer 8 uren des avonds vertrekken, om den volgenden ochtend te 6.55 in Parijs aan te komen. De terugkeer van Parijs vindt den daarop volgenden Woensdag te 9.40 's avonds plaats met aankomst te Utrecht te ongeveer 8 uren 's morgens. De prijs der speciale biljetten (retour), welke tot een beperkt aantal verkrijgbaar zullen zijn en waarvan de verkoop twee dagen vóór het vertrek zal gesloten worden, zal ongeveer gelijk zijn aan hetgeen anders een biljet voor enkele reis kost. In de zitting der Tweede Kamer van Donderdag werd het algemeen debat over de onderwijswet voortgezet. De heer Heldt was ook conciliant gestemd, doch stelde zjjn voorwaarden. Hij was bereid tot 't brengen van een offer ten nadeele van het openb. onderwijs, gedreven door medelijden met de kinderen die van den tegenwoordigen toestand de slachtoffers zijn. Maar de waarborgen zijn hem in deze wet te gering. Spreker verdedigde leerplicht als een nationaal belang en trachtte het daartegen aangevoerde te weerleggen. Een herziening zonder leerplicht is voor hem onaan nemelijk. De heer Zijlker, bestrijdende het doel om op de lagere school godsdienstige dogmatiek in te voeren, verklaarde zich tegen het subsidie stelsel en vóór leerplicht, en zou tegen de wet stemmen, ook omdat hij daarvan verwacht daling van het peil van het onderwijs. De heer Gildemeester stond op het standpunt des lieeren Mees: Hij wenschte overeenstemming, mits aan billijke eischen werd tegemoetgekomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken meende dat deze herziening door 't algemeen belang werd gevorderd, om den strijd voor de school van 't politiek terrein af te voeren. Hij zette uiteen waarom het thans gevolgde stelsel het meest verkieslijkst toe scheen. De Grondwet verbood z. i. niet het subsidiestelsel, en 't landbelang vorderde ondersteuning van het bijzonder onderwijs, waarvan 27% der schoolgaande kinderen gebruik maken. Wat de kosten betreft, achtte de Minister onderscheid tusschen de gemeenten noodig. Do Regeering had aan vele bezwaren trachten te gemoet te komenverder kan zij niet gaanzoo bijv. wat de schoolgeldheffing betreft, dat beginsel kon wellicht een weinig worden gewijzigd, doch niet gemist. De heer Van der Kaay repliceerde. Hij consta teerde dat de Regeoring een nadere regeling van hot openbaar onderwijs niet ondenkbaar acht. De heer Borgesius constateerde dat de Regeering, ten aanzien van de beëindiging van den schoolstrijd, had geretracteerd. Het artikel betreffende de school geldheffing is zooals't daar ligt onaannemelijk. Wat den leerplicht betreft, beroept de Minister zich voort durend op sociaal-democraten, om een regeling op dit oogenblik af te keuren. Wat de financieele regeling betreft, de gemeenten mogen niet zwaarder worden gedrukt. Spr. zal dus medegaan, behoudens tegemoetkoming aan bezwaren, bijv. wat betreft de schoolgeldheffing. De heer Rutgers gispte de houding der rechterzijde, die alleen kracht zoekt in haar stemmen geweld. Hy hechte niet aan verklaringen waar de anti-revo lutionaire party in elk opzicht voortdurend draaide en er geen waarborg was dat een opvolger van den Minister diens beloften zou nakomen. Wat de school geldheffing betreft, zy zal leiden tot ontvolking der openbare school, met behulp van Staatsgeld. By het Vrijdag voortgezet schoolwet-debat betoogde de heer Tak dat de schoolstrijd niet zal eindigen, maar worden overgebracht in de gemeenten en het Staatsgezag zal ondermijnen. De heer Schaepman zag in de toekenning van het recht en de gelijk heid der vrye school in dit ontwerp, de oplossing van den politieken strijd en een waarborg voor de volkseenheid. De heer ITartogh vroeg naar de ge ruststellende verklaringen omtrent de financieele gevolgen en eisclite de handhaving der Staatsschool. De heer Van Houten hield vol dat het subsidie stelsel in strijd is met het vrijheidsbeginsel. De heer Lohman verklaarde nogmaals dat dit ontwerp juist de grootste grief der rechtsongelijkheid zal doen vervallen. Door de heer Mutsaers werd even eens het ontwerp verdedigd, als zijnde in het algemeen belang, ook wat betreft Noord Brabant en Limburg. De heer de Beaufort leidt uit het niet beantwoorden zijner vragen af, dat cie Regeering geen oplossing' van den schoolstrijd wenscht. Volgens spr. zullen, wanneer de wet onveranderd blijft, van de linkerzijde zich niet velen voor het ontwerp verklaren. De Min. van Binnenl. Zaken houdt vast aan zijne afgelegde verklaringen. Voor den Staat is hoofd vraag, dat, en niet waar er onderwijs gegeven wordt. De Regeering meent voldoende waarborgen te hebben voorgesteld voor het verleenen der subs: aan de bijzondere scholen. De heer Tak van Poortvliet wijst op verschillende redevoeringen, om het openen van eene voor de openbare schoolvernietigende concurrentie verder aan te toonen, en hierin blijft voor hem bezwaar liggen, tegen het voorstel. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. De minister van buitenlandsche zaken ves tigt de aandacht op een bij hem ingekomen schrijven van den waarnemenden consul teBuenos- Ayres, volgens hetwelk de landverhuizing naar de Argentijnsche Republiek in den laatsten tijd zoozeer is toegenomen, dat het steeds moeilijker wordt allen emigranten plaatsing te bezorgen. Zelfs zouden de eigenaren van koloniën reeds weigeren huisgezinnen aan te nemen met veel kleine kinderen, die nog niet bij de werkzaam heden behulpzaam kunnen zijn. Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat in den jongsten storm van de visschersvloot van Urk twee schuiten zijn vergaan; zeven per sonen zijn daarby vei dronken, waarvan twee gehuwd waren. Een dier schuiten werd bevaren door drie broeders. Van de 10 gestrande vaartuigen zijn er twee afgebracht; de overige ziin waarschijnlijk veiloren. De opvarenden zijn echter allen gered. Een groot deel der visschersvloot is binnengekomen met groote schade, gebroken zwaarden en sommige zonder roer. Van ééne schuit is nog niets bekend. Te Emmen beginnen de steppenhoenders zich weer te vertoonen. Men wil beweren dat ze ook hier weder zijn gezien. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Harlingen: De werkstaking der werklieden aan de Theems laat zich ook hier gevoelen, daar door deze grève de van hier komende booten niet geregeld kunnen worden gelost. Twee van hier met goederen gezonden stoomschepen moeten nog, met de lading in, op de Theems liggen. Ook het zenden der goederen over Harwich en Huil helpt weinig, daar ook de werklieden aan de spoorwegstations het werk hebben gestaakt, of tenminste de nog dienstdoenden slechts langzaam met den arbeid vorderen. Als een rechtstreeks gevolg van deze werkstaking kan worden aangemerkt de daling van de boterprijzen, aangezien dit artikel niet kan blijven staan, maar van de hand in den tand moet. Als een bijzonderheid op het gebied van tuinbouw wordt medegedeeld, dat door den land man A. Bakker te Beemster, Zuiderweg, met uitstekend gevolg de volgende proefneming is gedaan. In April jl. heeft hij slaboonen gezaaid, daarna in Juni dezelve gedroogd, en de gedroogden op nieuw gezaaid, welke nu uitmuntende vruchten- opleveren. Naar wij in de „Amst. Ct." lezen, is in de I-Iaagsche afdeeling van den sociaal-democratischen bond eene motie aangenomen, om de regeering dringend uit te noodigen een einde te maken aan den Atjeh oorlog, door terugroeping onzer troepen. Voldoet de regeering niet aan die wensch, dan zou men met alle ten dienste staande middelen de werving van troepen voor Indië tegenwerken en aan de Atjehers de vriendschappelijke gevoelens van de Nederlandsche werklieden te hunnen opzichte doen kennen. De „Amst. Ct." voegt hieraan de volgende parodie toe „Het voornemen moet bestaan om, indien de regeering niet aan de uitnoodiging der socialisten voldoet, met de geheele partij naar Atjeh te verhuizen. „Croll zou dan als sultan van Groot-Atjeh worden uitgeroepen en zoodoende schadeloos gesteld worden voor het verlies zijner betrekking aan het ministerie." In eene der Friesche Weekbladen van Zater dag 17 Augustus, komt voor de volgende curieuse ad vertentie Door STERFGEVAL ter overname aangeboden eene met zorg onder houden HOOGE HOED. Aanbiedingen onder motto „overdrachtelijk" aan den Uitgever. Baas boven baas. Uit Haarlem wordt geschreven dat er misschien geene stad in ons vaderland is, welke, in vergelijking harer grootte, zoo rijk bedeeld is met „hofjes" als Haarlem. Er zijn er niet minder dan 21. Het is goed dat in het bericht van „misschien" sprake is, want Leiden spant de kroon en telt niet minder dan 34 hofjes. De Spaarnestad heeft eene bevolking van 48,159 en de Sleutelstad eene van 46,379 zielen. (L. D.) Een jongmensch uit het midden van Fries land, die zich aan het onderwijs wijdt en binnen betrekkelijk korten tijd akte voor onderwijzer, voor gymnastiek, voor teekenen en de hoofdakte verwierf gevoelde grooten lust om zich ook in het Fransch te bekwamen. Daar hy zeer zuiver en correct viool speelt, is hij met zijne vioolkist naar Brussel getrokken, waar hij 's daags zijne taalstudiën doet en 's avonds, voor zijn onderhoud, in het orkest van het Edentheater de viool bespeelt. De werkstakers te Londen hebben opnieuw groote optochten met muziek en vaandels gehou den. Een der voornaamste besluiten, die door de vergadering in „Hyde Park" werden genomen, was dat, waarin de werkstakers hunne eischen omschreven. Deze zijn de volgende: 1. Alle mannen, die voor de graan-vrachtvaar ders werken, willen voortaan 6 stuivers per uur nachtwerk (van 7 tot 5 uren) en 8 stuivers per uur overwerk; 2. Alle sjouwerlieden voor houtwerk, stuwers, enz., willen 8 stuivers per uur en 1 shilling per uur overwerk; 3. de werktijd mag niet worden overschreden. De ellende der werkstakers, wier verdiensten, ook wanneer zij werk hebben, zeer onzeker zijn, is reeds groot. Honderden, die geen onderkomen hebben, zwerven 's nachts door de straten. Het „Heilsleger" heeft een winkel van goedkoope levensmiddelen in de Oost-Indische dokken opge slagen en van andere zijden worden geld en voedsel onder de werkstakers en hunne gezinnen uitgedeeld. Welk eene schade de werkstaking veroor zaakt, blijkt o. a. uit het feit, dat men aan de leiders der werkstaking verzocht heeft, in elk geval de waren, die bederven kunnen, als vleesch, eieren en vruchten, te mogen lossen. De werk stakers weigerden. Het zou een bewys van overgroote toegeeflijkheid zijn, meenden zy, wan neer zij het verzoek inwilligden. Als de toevloed van vreemdelingen er nog meer toeneemt, zal Pary's voor de Parijzenaars weldra geheel onbewoonbaar zijn. Des namiddags en vooral des avonds is het nauwelijks meer mogelijk om zich door de menschenmassa op de Boulevards een weg te banen en die eenige haast heeft, is gedwongen, van de daarmede evenwijdig loopende straten gebruik te maken. De drang bij den eiffeltoren is zoo groot, dat er op sommige gedeelten van den dag vier of vijf uur voor de bestijging noodig zijn en men dikwijls een uur queue moet maken om in een lift te komen en dat op elke verdieping. Van den stroom kan men zich eenig denkbeeld maken als men verneemt, dat bijvoorbeeld op 20 Augustus de hotel garnis 233,838 gasten bergden, waarvan 176,479 uit de departementen en 54,359 buitenlanders. En dan zijn de tallooze logees nog niet eens medegeteld, die hun te Parijs wonende bloedverwanten de eer aandoen In de Noordduitsche havens, welke geene vrijhavens zijn, wordt geklaagd dat Nederland en België eigenlijk gezegd groote vryhavens van West-Duitschland zijn. De Düitsche tol-politiek en de Duitsche spoorweg-tarieven zoo redeneert men ontnemen den handel aan de Duitsche zeehavens en geven hem aan de Hollandsche. Vooral maakt men zich beducht dat Delftzijl, dewijl granen en hout vrij van rechten in Neder land mogen worden ingevoerd, het grootste voordeel van Dortmund en het Eemskanaal tot zich zal trekken. Uit Emden wordt, dd. 24 Augustus, gemeld: Volgens loodsenbericht dreef Z. t. O. van den Bromton van de Wester Eems op 1 Eng. myi afstands een klein Hollandsch visschersvaartuig plat op zijde liggende. De voorste mast was overboord, doch de achterste was nog aanwezig. Er was niemand aan boord. Het vaartuig scheen bijna nieuw te zijn. Groote brand in de haven van Nieuw-York. Men bericht uit Nieuw-York van den 27sten Augustus dat drie Engelsche schepen, een Amerikaansch vaartuig en veertig spoorweg- waggons, alle met graan beladen, door brand zijn vernield. De schade wordt begroot op 600,000 dollars.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2