Buitenland. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gr on. Ct. deelt mede, dat het in de Tweede Kamer, wat den strijd over do onderwijswet betreft, hoofdzakelijk loopt om do schoolgeldheffing. Dat is de alles beheerschende quaestie, die echter nog geruimen tijd onbeslist zal blijven; men is druk aan het overleggen en zoeken naar een oplossing. In de club vergadering der linkerzijde is een commissie benoemd om zoo mogelijk de geheele partij op alle hoofdpunten in één richting te doen marcheeren men is niet tegen school geldheffing gestemd, maar alleen tegen rekbare verplichting, het „billijke schoolgeld", aan het oordeel van den minister van binnenlandsche zaken overgelaten. Nu is de minister zelf ook bereid tot verandering om onbillijkheden tegen te gaan en de fractie-Schaepman der clericalen ook. Doch het is en blijft een zeer quaestieus ding of men er met al die welwillendheid in slagen zal op dat punt tot overeenstemming te komen. De 35ste algemeene tentoonstelling van vee, voorbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, welke de Hollandsche Maatschappij van Landbouw van 11 tot 16 September te Haarlem ral houden op het uitgestrekte grasveld ten zuiden van den Haarlemmerhout, belooft hare voorgangsters in de schaduw te stellen, wat betreft de uitgebreidheid der inzendingen- Alleen Hoorn had ten vorige jare meer vee. Het terrein is rondom door schuttingen van den Heemsteder Achterweg en van de Span jaardslaan afgescheiden. De ingang is aan de zyde van den Achterweg, op het punt, waar de stoomtram uit den Hout komt. Het eerst merkt men, ter zijde van de poort, welke door de bekende firma Van Vliet geheel van riet en mandewerk wordt opgetrokken, een allerliefst Japansch theegebouwtje op, dat aan mevrouw Visser toebehoort; links is het kantoor of directie-gebouw. Het geheele terrein is 4 hectaren groot; langs de geheele noordzijde staat eene lange tent, welke met werktuigen geheel gevuld zal zijn. Daan oor zal ook de gelegenheid zijn om de dorschwerktuigen te beproeven. In den hoek is door den tuinarchitect Leonard Springer, voor rekening van den heer Visser van Hazerswoude, voorzitter van het hoofdbestuur, een 10 meter hoog rotsgevaarte opgesteld, met groene heesters overvloedig beplant, en waarvan een waterval afstroomt. Het noodige water wordt verkregen door een diepen put, op het terrein gegraven, waaruit het door middel van stoomkracht tot een hoogte van 10 meter wordt opgevoerd. Deze rotspartij m0t waterval maakt een prachtig effect tegen het hooge geboomte van de Spanjaardslaan. Aan de andere zijde van de rots bevindt zich een flink restauratiegebouw, verderop een gebouwtje voor de ijzerwaren van den heer M. Stolp, te Haarlem, en daarnaast een groot, geheel gesloten gebouw voor zadelmakers werk. Dan volgt het hoofdgebouw, waar de granen en de vruchten zullen te zien zijn en de geheele oost zijde van het terrein langs den rijweg, en de zuid zijde langs de buitenplaats „Leeuw en Hooft" worden ingenomen door de verschillende stallingen voor allerlei vee en voor de hengsten. Eene ruime tribune is opgericht, waartegenover een groote rink wordt aangelegd om de paarden ook aangespannen voor te rijden en het vee te vertoonen. In den hoek bij de veestallen is een gebouw geheel alleen voor de machinale zuivelbereiding ingericht en ook hier heeft men eene put gegraven, welke overvloedig water oplevert voor de machinerieën en tevens om te dienen voor eigen gebruik als waterleiding op het terrein. Het grasland heeft een zandigen ondergrond, zoo dat het ook na regen spoedig voldoende droog zal zijn. De tentoonstelling wordt 11 Sept. voor het publiek geopend. De wettige maatregelen tegen de varkens ziekte zijn zeer kostbaar en zonder eenig nut. De voorgeschreven ontsmetting moet uit den aard der zaak zeer gebrekkig geschieden. De broeinesten der ziektekiemen, den bodem onder den vloer der hokken, laat men onaangeroerd. Het maken van zuivere hokken op zuiveren bodem met beton- of a: dere ondoordringbare bevloering, zindelijkheid en goede verpleging zijn de ware middelen, om ziekten te keer te gaan. Bij het uitbreken der ziekte is direct slachten (bij de geringste verschijnselen) het verstandig ste. De gezonde varkens onmiddellijk naar een zuiver hok overbrengen en ate voorbehoed middel eenige dagen Creoline (een der beste en goed koopste ontsmettingsmiddelen) in het drinken te laten gebruiken, schijnt nuttig te zijn. (2 thee lepeltjes vol per dag.) Bovendien verzuime men niet het rein houden en de ontsmetting van de hokken. (Landb.Kroniek.) Het hoofdbestuur der Nederl. protectionisti sche landbouwvereeniging heeft in een adres aan de Tweede kamer zijne groote ingenomenheid te kennen gegeven met het aan de Tweede Kamer gedane wetsvoorstel door het lid dier Kamer mr. M. B. Bahlmann, tot het heffen van rechten by invoer van granen enz. Hoewel hoogere dan de voorgestelde rechten, met het oog op den zeer treurigen en gedrukten toestand, waarin de landbouw enz. verkeeren, zeer zeker meer in overeenstemming zouden ziju met de daarin algemeen gevoelde behoeften, zal adressant zich echter zeer gelukkig rekenen, als de voorgestelde invoerrechten zullen worden geheven. Adressant verzoekt, het wetsvoorstel zoo mogelijk aan te vullen met alle voortbrengselen van onzen nationalen landbouw en bij invoer van dergelijke producten daarvan een zoodanig recht te heffen als overeen zal komen met de lasten, waarop onze nationale landbouw te rekenen heeft, of zoodanig als de wetgever in zijne wijsheid zal meenen te moeten bepalen. Het door de heeren Goeman Borgesius en acht andere liberale kamerleden voorgesteld nieuw artikel in de schoolwet is van den volgenden inhoud „Ouders of voogden zijn verplicht hunne kin deren of pupillen onderwijs te doen genieten, naar de regelen in deze wet omschreven." Voor het geval dit amendement mocht worden aangenomen zou een artikel 7a worden ingelascht, luidende „Voor 1 Januari 1893 wordt door ons de wet telijke regeling bedoeld in genoemd artikel bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig gemaakt. Men schrijft uit Drenthezijn de varkens bij ons zeer hoog in prijs, in 't naburige Pruisen zijn ze nog veel duurder, van daar de belangrijke uitvoer naar de overzijde, zoowel ter sluiks, als langs het grenskantoor te Esschebrugge, waar aan ingaande rechten voor elk varken, met uit zondering van de kleinste soort, 2 thaler moet worden betaald. En toch worden er, trots deze prijs verhooging, ongehoorde sommen verdiend. Zoo werden 2 biggen, hier voor f 51 gekocht, aan gene zijde der grens voor f72 van de hand ge daan zelfs werd aan 6 biggen f 81 verdiend. Geen wonder ook, dat de verzoeking tot sluik handel voor kooplieden aan den overkant groot is. Dezer dagen werd in enkele bladen mede gedeeld dat de naar de tentoonstelling gezonden Nederlandsche werklieden moeilijkheden zouden gehad hebben met de Parijsche politie, die hun zou verboden hebben aanteekeningen te maken voor een later in te leveren verslag van het bezoek. (Door de commissie is namelijk eene premie van f 25 uitgeloofd voor het beste bij haar in te dienen verslag.) Dit bericht heeft, volgens het „Hbl.", in zoo verre grond, dat wel tot enkelen der werklieden zulk een verbod is gericht, en dat ook één hun ner zelfs naar een politiebureel geleid werd, maar de zaak werd dadelijk bijgelegd, toen de heer Gosschalk het doel uitzette, waarvoor de aantee keningen gemaakt werden. Sedert zijn de werklieden niet meer lastig ge vallen. Men schrijft uit Zevenwolden Algemeen wordt in deze streken petroleum gebruikt als voorbehoedmiddel tegen de worm- of madenziekte bij de schapen, welke dieren daarmee ingewreven worden. Dit vocht werkt zeer jnadeelig op de wol, de qualiteit en quantiteit vermindert, doch was dit alles maar. Een veehouder alhier wreef zijne schapen met petroleum in, die van stonde af aan begonnen te vermageren en het met den dood moesten be- koopen, terwijl de schapen, welke niet waren ingewreven, gezond bleven. De ingewreven schapen toonden vele opene plekken op de huid. Daar petroleum algemeen door veehouders bij velerlei kwalen van het vee gebruikt wordt, is het noodig op dit waarschu wend voorbeeld te wijzen. Men schrijft uit Delfzijl De Duitsche stad Embden ziet met zorg naar de concurrentie van de tegenoverliggende Neder landsche haven Delfzijl. Deze haven wordt door baggeren op 6.50 M. diepte beneden hoog water gehouden. De haven- onkosten zijn aldaar zeer gering. Delfzijl heft voor een schip van 800 ton slechts 27, Embden 177 mark, beide zonder sleeploon. Delfzijl begint, ten gevolge van zijn gunstige ligging, in den laatsten tijd den houthandel van Hardingen, Nieuwediep, Kampen enz. tot zich te trekken. Daaruit vloeit weder voort goedkoope gelegenheid voor uitvoer van stroo, turfstrooisel, stijfsel enz., en als eerst het Rijn-Eemskanaal ge reed zal zijn ook voor "VVestfaalsche steenkolen. Men schrijft uit Uffelte aan de N. Mepp. Ct. Nu deze en gene begonnen is met het delven van aardappelen, blijkt het, dat de opbrengst over 't algemeen niet meevalt, ja, hier en daar zelfs slecht is. Als oorzaak wordt genoemd, dat de stengel verdord is, juist in den tyd, waarin de meeste i aardappels nog moesten groeien. De Londensche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft van Dinsdag Na twaalfjarige afwezigheid, door omstandig heden, die niet van hunnen wil afhankelijk waren, hebben onze Hollandsche runderen en schapen gisteren weder hunnen intocht gehou den in de „Metropolitan meat maiket" te Is lington, in 1855 daar aangelegd door de Poorterij van Londen voor eene som, welke 500.000 pd. st. nabij komt. Bij deze gelegenheid ben ik onze markt weder in oogeschouw gaan nemen. Zy beslaat eene oppervlakte van 30 acres, met stallen, kantoren enz. De kantoren vormen een rond gebouw met klokketoren, en dit gebouw staat in het midden der reusachtige vleeschmarkt. De aankomst der Hollandsche beesten was natuurlijk eene groote gebeurtenis, maar werd met uiteenloopende gevoelens begroet. Al te veel zijn er, wier hart en belang aan Deptfort hangen, en die dus de heropening van Islington met leede oogen aanzien. Maar een gevoel van nieuwsgierigheid zal bij de meesten wel een tijdelijk overwicht hebben gehad. Ossen en koeien zijn er nog niet veel aange voerd 2500 kalveren deelden het gezelschap van een drieduizendtal schapen. De eersten dezer eerstelingen uit onze stallen kwamen al vroeg opdagen uit Thameshaven, na er de ambtelijke keuring met triomf te hebben doorstaan. Slechts twee uren hebben zij noodig gehad, om van Thameshaven naar Islington te reizen. De aankomelingen uit Harwich verschenen veel later, pas in den namiddag, op het appèl en hierover werd natuurlijk gemopperd. Over het geheel echter waren, naar ik ver nam, de veehandelaars niet ontevreden over de uitkomsten van den eersten dag, na de opening van het verkeer van levend vee, al was de ver warring nog groot al waren de prijzen betrekkelijk laag, door groote aanvoeren. Zondag ging een landbouwer van St. Marten naar de weide om naar zijn koeien te zien. Toen hij zich over een ander stuk weiland we der naar huis wilde begeven, werd hy door een der daar grazende runderen aangevallen en tegen den grond geworpen. Het dier was zoo woest, dat de boer al kruipende moest voortkomen. On geveer een half uur duurde de strijd, tot hij zich in een sloot liet vallen, alwaar het dier hem nog met de pooten trachtte te treffen. Een paar inmiddels toegeschoten personen verlosten den man, die inwendig zwaar gekneusd was, eindelijk uit zijn netelige positie. Op raad der Koningin heeft de Koning van Belgie zich bereid verklaard tegen het najaar de Europeesche Staten te Brussel bijeenroepen, om te beraadslagen over den slavenhandel te land en ter zee en over het vinden van de middelen, om dezen te verhinderen of althans de rampen van dezen menschenhandel te verzachten. De plechtige uitreiking der prijzen op de Parijsche wereldtentoonstelling zal den 30sten September plaats hebben. De tentoonstelling werd tot 31 Augustus bezocht door 14,551,741 bezoekers, dat is ruim het dubbel van het bezoek, dat aan de vorige tentoonstelling ten deel viel. Het getal betalende bezoekers bedroeg alleen 11. Zondag 233,702. In Duitschlund zullen de zitplaatsen in de spoorwegwaggons 3de klasse voortaan met leder worden overtrokken, terwijl in de waggons 4de klasse, waar vroeger slechts staanplaatsen waren, nu ook zitplaatsen worden aangebracht. By de manoeuvres in Oostenryk begon door de snelle vaart van een pontontrein een ponton water te scheppen en te zinken. Onge lukkig sleepte de eene ponton meerdere mede, zoodat ten slotte van de 9 ijzeren vaartuigen 8 in de diepte verdwenen, benevens het materieel van twee bruggen. Door de zorgen der officieren hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. In Zweden worden pogingen aangewend om aardappelen uit te voeren naar de Yereenigde Staten en Engeland. Aan den afzet in de Yer eenigde Staten is in Nederland nog niet genoeg aandacht geschonken. Zondag 25 Augs stegen te Brussel niet minder dan 13 luchtbalons tegelijk op. Er werd een wedstrijd gehouden, waarbij zou worden uit gemaakt wie 't eerst in den omtrek van Diest zou neerkomen. Er was veel volk op de been Bij het vullen moest één balon het terstond afleggenhij barste en was niet te herstellen. In een tweede kwam een scheur, die echter door de moeder van een „kaptein" en een soldaat

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2