N°. 203. Donderdag 12 September. A». 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. De tieeMool voor zeevaart te Leiien. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, herinneren bij deze de vee houders alhier, aan het bepaalde vervat in art' 21 der Algemeene Politie-verordening dezer ge meente aldus luidende Het is verboden a. Rammen anders dan voorzien van twee spannen in de weide te laten loopen van 1 September tot 1 October. b. Rammen van 1 October tot 1 December daaraanvolgende in de weide (buiten) te laten loopen, tenzij na verkregen schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders. Overtreding dezer bepalingen worden gestraft met geldboete tot een maximum van f10— of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel den 10 September 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. In navolging van vele andere bladen, mee- nen ook wij er wel aan te doen, om eenige inlichtingen te verschaffen omtrent bovenge noemde inrichting, waarop meermalen van Regeeringswege de aandacht wordt gevestigd. Bij de moeielijke keuze van een beroep, zouden die mededeelingen wellicht voor deze of gene eene uitkomst kunnen wezen. De kweekschool voor zeevaart te Leiden, opgericht in het jaar 1856, heeft ten doel om jongens, die lust in het zeemansleven hebben, een eervolle en voordeelige betrekking te be zorgen, door eene verbintenis aan te gaan bij 's Rijks Zeemacht. De jongens kunnen zich daartoe op alle werkdagen, liefst in den voormiddag tusschen 9 en 11 uur, aanmelden aan het gebouw der Kweekschool. Bij aankomst moeten zij, voor het geval dat hunne ouders of voogden hen niet vergezellen, voorzien zijn van reisgeld voor de terugreis, om te kunnen gebruiken wanneer zij ongeschikt mochten worden ver klaard voor den zeedienst. De navolgende stukken moeten worden overgelegd: a. Een extract uit het geboorte-register. b. Een bewijs van goed gedrag, af te geven door het gemeentebestuur of de politie hunner woonplaats. (Jongens die een vonnis wegens diefstal ten hunnen laste hebben, kunnen nimmer voor eene verbintenis bij 's Rijks Zeedienst in aanmerking komen). c. Eene schriftelijke toestemming van ouders, voogden of van de bevoegde autoriteit, gele galiseerd door het plaatselijk bestuur hunner woonplaats. d. Bevolkingskaart (model A). De stukken sub a en c moeten voorzien zijn van den stempel der gemeente. Al deze stukken zijn vrij van zegel en kosteloos te verkrijgen bij het gemeentebestuur. De vereischten om als jongen bij de Kweek school voor Zeevaart geplaatst te worden zijn; a. Lichamelijke geschiktheid: d. i. zonder gebreken en lichamelijk flink ontwikkeld. b. Leeftijd van 14 tot 16 jaar. c. Een lengtemaat van minstens: 1.4 meter voor den leeftijd van 14 tot 147* jaar. 1.48 14 li 15 1.45 3 5 15/2 1.48 15 It 16 zonder schoenen en kousen gemeten. d. Voldoende kunnen lezen en schrijven. Vooruitzichten der jongens. De jongens die zich hier aanmelden, worden door een officier van gezondheid geneeskundig onderzocht en in geval van goedkeuring in de gelegenheid gesteld om eene verbintenis bij 's Rijks Zeemacht aan te gaan. Zij verbinden zich voor den tijd van twaalf jaren, ingaande met hun 16e levensjaar. Van het oogenblik van indiensttreding af, waarbij hem f 30.— (dertig gulden) als premie wordt ter hand gesteld, kan de jongeling ge heel voor zich zeiven zorgen, daar hij, behalve vrije voeding en logies, een maandelijksche soldij van 8 gulden ontvangt. Van deze verdiende soldij wordt 3/« of zes gulden ingehouden, tot aanzuivering van de schuld, die gemaakt is voor de kosten der eerste uitrusting, terwijl van het overblijvend 74 den jongen per week f 0.25 's weeks als zakgeld wordt uitbetaald en het overige onder beheer blijft van een daarvoor aangewezen officier, om bij voorkomende gelegenheid ten zijnen behoeve te worden aangewend, als b. v. voor reisgeld om met den verloftijd naar huis te kunnen gaan, enz. Onmiddelijk na de indiensttreding worden de jongens voorzien van de noodige plunjes en kooigoederen, en zoodra deze behoorlijk genummerd en passende zijn gemaakt, de kleederen die zij bij aankomst droegen, aan de familie teruggezonden. Gemiddeld blijven de jongens zes maanden aan de Kweekschool voor zeevaart en ontvan gen daar onderwijs irn Lezen, schrijven en rekenen. Geschiedenis en aardrijkskunde. Gymnastiek, roeien en zwemmen. Tuigkennis, artillerie- eninfanterie-exercitiën, en verder in alles wat van een goed matroos vereischt wordt. Voor de godsdienstige belangen wordt naar den eisch der verschillende Kerkgenootschap pen behoorlijk zorg gedragen. Des Zaterdags wordt gelegenheid gegeven om brieven te schrijven aan de familiebetrek kingen en des Zondags krijgen de jongens vergunning om na afloop der godsdienst-oefe ning uit te gaan. Tot uitspanning in den vrijen tijd mogen de jongens gebruik maken van een kegelbaan, en domino, lotto of dam spelen, terwijl voor liefhebbers van lezen in de bibliotheek allerlei lectuur te vinden is. Na het einde van de cursus op de Kweek school voor Zeevaart en vóór dat de jongens daarna overgaan op het Opleidingschip te Amsterdam, wordt hun een verlof toegostaan van veertien dagen. Na een tweejarig verblijf op het Opleiding schip worden de jongens, bij goed gedrag en geschiktheid, bevorderd tot lichtmatroos; de meest oppassende, ijverigste en knapste licht matrozen worden geplaatst bij de opleiding van bootsmansleerlingen. Verder kunnen zij, die zich door gunstig gedrag onderscheiden; reeds minstens één kruistocht van eenigen duur hebben gemaakt; uitmunten door kundig heden, welke als grondslag voor hunne verdere bestemming noodig zijn; en aanleg toonen voor wiskundige studie, geplaatst worden bij de opleiding voor stuurmansleerlingen. Ook kunnen de lichtmatrozen opgeleid wor den voor andere betrekkingen of ambachten, als; konstabel, schrijver, timmerman, bottelier, enz. enz. Binnen een tijdsverloop van 6 7 jaren na de indiensttreding kan een oppassende jongen den graad van Kwartiermeester, 3e Stuurman en Konstabelsmaat bekleeden, waaraan ver bonden is eene maandelijksche soldij van f 25.— i\ 30. benevens eene toelage in de Over- zeesche Bezittingen van f 6.25 7.50 's maands. Bij voortdurend goed gedrag en bijzondere geschiktheid voor hunne betrekking kunnen de schepelingen met den graad van matroos 3de kl. en daarboven, worden opgenomen in één der vaste korpsen bij de Zeemacht. Voor alle korporaalsrangen, zoomede voor de scheerders, 1ste en 2de klasse is daaraan eene toelage verbonden van twee gulden 's maands, voor de matrozen 3e klasse één gulden 's maands. Deze toelage wordt na eiken onafgebroken diensttijd van vijf jaren in het vaste korps met één gulden 's maands ver hoogd. De Onderofficieren met graad van Sergeant en hooger, die tot het vaste korps Dek- en Onderofficieren behooren, genieten als zoodanig een verhoogde soldij als jaarlijks vast tractement. Bovendien kunnen de schepelingen na 24jari- gen dienst, waarbij de diensttijd in 's Rijks Overzeesche Bezittingen, zoomede het verblijf tusschen de keerkringen buiten die bezittin gen wanneer dit meer dan zes achtereen-» volgende maanden heeft geduurd dubbeld worden gerekend, de zilveren medaille bekomen, waaraan eene maandelijksche toelage van twee gulden is verbonden. Verder kunnen de Kwartiermeesters en Matro zen nog het brevet van Kanonnier le of 2 de kl. erlangen, waaraan nog weder eene toelage verbonden is van vier of twee gulden 's maands. Op eenen bepaalden leeftijd en na een vast gesteld aantal dienstjaren, heeft ieder schepeling aanspraak op pensioen, als volgt: Adjudant-Onderofficier f 500.— 's jaars. Sergeant-Majoor 440.— Sergeant 360. 250.- Korporaal Matroos 200.- benevens eene verhooging voor elk jaar ver blijf in militairen dienst, in de Overzeesche TEXELSCHE COURANT 77 77 77

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1