Binnenland. Buitenland. Bezittingen en Koloniën en tusschen de keer kringen, van: f 15.— voor onderofficieren tot en met den graad van Sergeant, en f 7.50 voor minderen. Behalve vrije voeding en logies zijn de tractementen der verschillende kwaliteiten bij de Marine de volgende: Verhooging Per maand. tusschen de keerkringen. Jongenf' 8 f' 2. Lichtmatroos- 10 - 2.50. Matroos 3de klasse. - 14 - 3.50. 2de - 18 - 4.50. 1ste - 22 - 5.50. Korporaal- 28 - 7. Sergeant- 36 - 9. Sergeant-Majoor - 42-50 - 21—25. Adjudant-Onderofficier. - 52 56 - 25 28. Hoewel jongelingen ouder dan 16 jaar niet meer bij de Kweekschool voor Zeevaart ge plaatst mogen worden, is hun toch de gelegen heid niet afgesneden om in den zeedienst te treden. Van den leeftijd van 16—17 jaar kunnen zij nog aangenomen worden als jongen, en van den leeftijd van 17 24 jaar als lichtmatroos, en wel voor de rol van het wachtschip te Willemsoord, waar zij eenigen tijd geoefend worden, voordat zij op de actieve schepen overgaan. De eischen voor hunne aanneming zijn dezelf de als bovengenoemd, terwijl zij eene lengte maat moeten hebben van: 1.51 meter van 16-jarigen tot 17-jarigen leeftijd; 1.53 17 18 1.55 18-jarige leeftijd en daarboven. Jongelingen boven de 16 jaar moeten zich voor dienstneming aanmelden bij een der kan toren van aanneming voor de Marine, op 's Rijkswerven te Amsterdam,Willemsoorden Hellevoet, den Commies van aanneming te Hotterdam (hoek Wijnhaven 139) of op het kostschip te Vlissingen. TEXEL, 11 September 1889, Het schijnt of wij werkelijk een gunstiger tijd tegemoet gaan. De markt van Maandag j.l. getuigde althans daarvan weder door flinke prijzen voor het vee. Ook de verkooping van land, Maandagavond gehouden, wees een gunstiger verschijnsel aan, in de bestede prijzen, zie de uitslag hier achter. Van eigen bodem. Wanneer men een wan deling door de Weverstraat maakt, dan kan men bij den heer P. Koning een product van eigen bodem zien; 't zijn eenige steenen welke genoemde heer heeft laten bakken van eene vermenging van 50% gore klei en 50% leem, hetwelk hij tot dat doel heeft opgezonden. Of de steenen goed zijn voor gebruik, daaromtrent laten wij het oordeel over aan deskundigen. De heer Koning heeft een proef willen nemen of onze bodem ook nog voor and. re doelein den dan gewoon kan worden dienstbaar ge maakt, en daarvoor komt hem een woord van lof toe. Of eene steenbakkerij hier levens vatbaarheid zoude hebben, is vooralsnog een niet gemakkelijk te beantwoorden vraag. Bij Kon. besluit is weder benoemd tot dijkgraaf van den polder Waal en Burg de heer J. J. Roeper. Met ingang van 1 October a.s. wordt van Amsterdam naar hier verplaatst de com mies bij 's Rijks belastingen K. B. Groen, de commies P. Brouwer wordt van hier naar Amsterdam overgeplaatst. Oosterend, 10 Sept. Zaterdag j.l. werd in het lokaal van den heer Duinker eene verga dering gehouden van de vereeniging „Onder linge Zee-Assurantie Texel." De Directeur, de heer J. Eelman, heet de aanwezigen welkom en opent de vergadering met den wensch, dat de vereeniging voort durend in bloei mac toenemen. Er wordt rekening en verantwoording ge daan, waaruit blijkt, dat de kas sluit met een montant van f 488,98. Mededeeling volgt van de ontvangst van eene gift, groot f 100, alsmede dat het aantal polissen op heden tot 37 is geklommeu met een verzekerd bedrag van f 75850. Vervolgens is aan de orde de verkiezing van twee leden van het bestuur, daar de heeren S. P. Wuis en G. K. Brouwer volgens rooster moeten aftreden. De aftredenden wor den in eerste stemming bij meerderheid van stemmen herkozen. Daarna volgt een voorstel van het bestuur, om over het loopende jaar een' omslag te heffen van f 5 per f 1000. Na eenige bespre kingen wordt dit voorstel met algemeene stemmen op ééne na aangenomen. Hierna niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Wenschelijk is het, dat tot bovengenoemde vereeniging meerdere schippers toetreden, ge dachtig aan de spreuk onzer vaderen: „Eendracht maakt macht." En dat dó zaak eene goede is, zal ieder bij nader onderzoek blijken. Men kan de kas beschouwen als een gemeenschap- pelijken spaarpot, waarin ieder zijn aandeel heeft en waarop hij zijn recht behoudt, natuur lijk met inachtneming van de artikelen van het reglement. Men verbindt zich voor 3 jaren, na welk tijdsverloop een ieder het recht heeft, zijn premie terug te vragen. Schippers van Texelvoor zoover gij nog geen lid zijt, doet een nader onderzoek, treedt tot de vereeniging toe en gij handelt in uw eigen belang, alsmede in dat van uw vakge- nooten. Oudeschild, 10 Sept. Het onderling begra fenisfonds „Steunt elkaar", hier vóór twee jaren opgericht, hield gisteren hare jaariijksche vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vereeniging reeds een kas had van f 186,86, niettegenstaande inhetafgeloopen boekjaar eene uitkeering van f 55 moest woiden gedaan. Het aantal leden was 62, doch steeg op den avond der jaar-vergadering tot 67. Indien zich nog een aantal personen als leden aansloten, zou vermoedelijk al zeer spoedig kunnen worden overgegaan tot vermindering der contributie. De Waal. De afdeeling Texel van 't Ne- landsch Onderwijzers-Genootschap hield alhier Zaterdag 11. onder presidium van haren Eere- Voorzitter, den Heer P. S. Bakels, hare gewone September-vergadering, welke ook werd bijge woond door het Edelachtbare Hoofd onzer Gemeente en door den Heer Hillenius van Amsterdam. Gewoon, ja, en toch ook niet gewoon was deze vergadering tengevolge van de waar schijnlijkheid, dat het de laatste maal kon zijn, dat onze geachte schoolopziener in ons midden was. Toen dan ook de gewone werkzaamheden (behandeling van punten, ingeleid door de Heeren Bouma en Daalder) waren afgeloopen, vroeg de Heer Muller het woord en sprak den Heer Bakels ongeveer op de volgende wijze toe. „Het is nu omstreeks 20 jaren geleden, dat ik U by uw intrede aan den Hoorn leerde kennen. Niet lang waart ge Texels ingezeten, of ge aanvaardet de betrekking van lid der schoolcommissie en eenigen tyd daarna werd U de betrekking van schoolopziener opgedragen. Ge hebt in die betrekking veel goeds gesticht, veel waardeering voor het onderwijs en de onderwijzers aan den dag gelegd. De humane be handeling, die wij van U mochten ondervinden, zullen w(j nooit vergeten. Schoten wij in onze werkzaamheden wel eens te kort, toch hadt ge altijd een waardeerend woord over. Kwam niet altijd tot stand, wat ge wenschtet, veel is door uwe medewerking toch tot stand gekomen. We hebben slechts te vergelijken den tegenwoordi- gen toestand van het onderwijs op Texel met dien van 20 jaren geleden. Wel vindt het werk van den onderwijzer nog niet bjj allen waardeering; maar toch is onder uw invloed de belangstelling in het onderwijs aanmerkelijk vermeerderd. Op onze vergaderingen hebt ge ons steeds met raad en daad bijgestaan. Getrouwer dan menigeen, die op onze vergaderingen nog veel zou kunnen leeren, woondet gij onze bijeen komsten by. Uwe verdiensten erkennende, benoemde de afd. Texel van 't N. O. G. U tot haar honorair lid. Èn als schoolopziener èn als lid onzer Afdeeling zien wij U noode vertrekken. Aanvaard onzen dank voor alles, wat Ge voor ons zijt geweest en wat ge voor ons hebt gedaan. Dat het U en de Uwen op uwe nieuwe standplaats welga l" Nadat de Heer Bakels voor het gesprokene en voor de samenwerking, die hij steeds van de zijde der onderwijzers heeft mogen onder vinden, zijn dank bracht en de Heer de Braai de hoop uitsprak, dat de Heer Bakels nog lang moge blijven onze beste schoolopziener, onze waardige Eere-Voorzitter en onze hoog geachte Vriend, werd de vergadering gesloten. Te Purmerend is besloten in het belang van de markt, vooral van de Schapenmarkt, in verband met het vervoer van vee met de booten naar Londen, een Vrijdagsche veemarkt te doen herleven en het Dag. Bestuur tot het maken van de daartoe noodige onkosten te machtigen. Het „Twentsche Zondagsblad" deelt onder het opschrift; Hoe Westfriesche schippers het door de vlekziekte blauw geworden spek blank maken, het volgende mede Het geslachte varken wordt met een lange lijn aan den achtersteven van hun vaartuig gebonden. Nu varen zij eenige uien met het varken op sleeptouw de Zuiderzee op, en brengen blank spek in de eene of andere Friesche, Overijselsche, Geldersche of ook wel N.-Hollandsche haven aan. Soms brengen ze het terug naar de plaats van waar het kwam. Te Assen is een adres aan de Tweede Kamer ter teekening nedergelegd, waarbij de Kamer verzocht wordt hare goedkeuring te ont houden aan het aanhangige wetsontwerp op het lager onderwijs, tenzij daarin opgenomen worde leerplicht, handhaving van het bestaande aantal leerlingen per onderwijzer, en uit gelicht worde de veiplichte schoolgeldheffing en de subsidie aan de bijzondere seholen zonder waarborgen voor voldoend onderwijs. De examens ter verkrijging eener akte van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres, welke te Amsterdam werden afgenomen, zyn afgeloopen. Van de 330 candidaten, 301 mannelijke en 29 vrouwelijke, die zich hadden aangemeld, zijn geslaagd 63 mannelijke en 14 vrouwelijke eau- nidaten. Afgewezen werden 232 mannelijke en 15 vrouwelijke candidaten. D® eerste berichten omtrent de ramp, welke in de vorige week te Antwerpen plaats had, schijnen, wellicht onder den indruk van het oogenblik, wel wat overdreven te zijn geweest. Niettemin blijft het eene vreeselijke, nimmer te vergeten gebeurtenis. De ontploffing is ontstaan in een gebouw, die nende als depót van kardoezen en buskruit, van den heer Corvilain, van Antwerpen; ongeveer 50 millioen kardoezen waren daar voorhanden. Door welke oorzaak de ontploffing is ontstaan, is niet bekend. Tengevolge van de ontploffing ontstond er brand in de dicht daarbij gelegen bewaarplaats van petroleum, waardoor het onheil nog grooter en omvangrijker werd Volgens de laatste berichten bedroeg het getal dooden 80, het getal gekwetsten was ruim 100, waarvan echter het grootste deel de gasthuizen weder had verlaten. Er woiden echter voortdurend veel verminkte lichamen en ledematen opgegraven en gevonden, zoodat het getal dooden wel iets hooger moet worden geschat. De materieele schade is zeer groot. De 56,000 vaten petroleum, welke bij den brand werden vernield, zijn verzekerd voor 2,000,000 franken, de tanks voor 850,000 franken. Koningin Victoria betuigde Koning Leopold hare deelneming met de ramp. Maandagochtend zijn op het kerkhof van Kiel, bij de stad, zes der slachtoffers ter aarde besteld, 's Middags werden de overigen begraven. De heer Corvilain is in hechtenis genomen en zal terechtstaan wegens manslag door onvoor zichtigheid. In Montenegro heerschen ziekte enhonger- nood. De hulp van Rusland is ingeroepen. Ge vreesd wordt dat de noodlijdende bevolking met de wapenen in de hand in de aangrenzende pro vinciën van Turkije en Oostenrijk zich voedsel zal trachten te verschaffen en dat dit tot grens conflicten aanleiding zal geven. De grenswacht in Bosnië is versterkt. De regeering van Monte negro beproeft eene leening te sluiten om in den nood te voorzien. Uit de „Maurice Wood Pit" in Schotland zijn thans 21 lijken opgehaald. De hoop, dat

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2