N°. 207. Donderdag 26 September. A". 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennisse van de zeelieden, dat op Woensdag den 25" September a. s. en zoo noodig ook de eerst daarop volgende dagen met de op het tort „de Harssens" opgestelde vuurmonden schietoefenin gen met niet springende projectielen gehouden zullen worden en wel in Noord-Oostelijke richting, waardoor de geheele „Texelstroom" onveilig zal zijn- Op de schietdagen zal de onveiligheid worden aangeduid door het plaatsen van eene roode vlag op genoemd Fort. Tevens zij vermeld dat in den loop van deze maand ook van de evenwijdige batterij van het Fort „Erfprins" uit een oefeningskanon van 37 cM. met niet springende projectielen gevuurd zal worden in de richting van de plaat „Onrust" Op de dagen waarop deze schietoefeningen zullen plaats hebben zal dit worden aangeduid door het plaatsen van eene roode vlag op die battery. Texel den 20 September 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 25 September 1889, Zondagmorgen hield Ds. P. S. Bakels, pred. bij de doopsgezinde gemeente alhier, zijne af scheidsrede, tengevolge zijn vertrek naar de doopsgezinde gem. te Koog a/d Zaan. Velen zijner gemeentenaren en andere belangstellen den waren opgekomen om het afscheidswoord van den geachten leeraar te hooren. Z.Eerw. sprak naar aanleiding van Hebreen XIII vs. 14. Aan het einde der godsdienstoefening werd den scheidenden leeraar, door de gemeente het 4de vers van Psalm 121 toegezongen. Dat het den geachten leeraar, ook op zijne nieuwe standplaats wel moge gaan, is zeker veler wensch. Het heerlijke najaarsweder der laatste weken, maakte plaats voor echt herfstweder wind, regen en hagelbuien bevestigden aan wie het nog niet best wilde gelooven, dat de zomer is heengegaante midden van die somberheid werden we nog verontrust door nog al beteekenend onweder, dat, naar wij vermeenden zonder sporen na te laten was voorbijgegaan. Toch schijnt dat niet geheel het geval te zijn geweest. In eene woning in Everste Koog schijnt de bliksem nog te zijn ingeslagen. Men deelde ons althans mede, dat door een partijtje erwten, op een zolder liggende een geheel donkere slingerende streep liep. De erwten zagen er uit, of ze verkoold waren. Ot dit nu werkelijk aan den bliksem moet worden toegeschreven, kunnen wij niet uitmaken. Verdere onheilen vernamen wij niet. Brand! Die bijkans ontwende kreet klonk door ons dorp, Maandag-avond, toen sommigen zich reeds ter ruste hadden begeven, anderen daartoe aanstalten maaktende klok liet haar sombere toonen hooren, verkondigende het onheil, dat ons bedreigde, en de blusch- middelen die, evenals de manschappen, ruim 2 jaren een rustige rust genoten, werden naar het terrein van den brand vervoerd om aan hunne bestemming te beantwoorden. De brand was ontstaan in een gebouwtje in de Nieuwstraat, doch liet zich nog al niet dreigend aanzien, te meer daar het stille weder geen uitbreiding van het onheil deed vreezen. En dat was wel gelukkig, want de aanvoer van water op dat punt der gemeente scheen niet zoo gemakkelijk te wezen. Binnen weinig tijds was het gebouwtje in elkaar gestort of getrokken, het vuur gebluscht, en trok de een na den ander weder huis waarts. De oorzaak van het onheil schijnt niet met zekerheid bekend te zijn. Het verbrande was geassareerd. Hiermede zouden wij kunnen volstaan, doch wij veroorloven ons de vraag, heeft dit geval ook iets geleerd? En dan antwoorden wij daarop, ja. lo. dat om een brand te blusschen men moet hebben goede bluschmiddelen. 2o. een goed geoefend personeel om die bluschmiddelen te bedienen. 3o. ten allen tijde flinke aanvoer van water. 4o. dat de manschappen in hunne werk zaamheden niet door nieuwsgierigen worden gehinderd, met andere woorden dat zij, wier plichten hun daar niet roepen, uit de nabijheid der bluschmiddelen en het terrein van den brand worden geweerd. Of aan die eischen hier wordt voldaan bij dergelijke gelegenheden, beoordeele ieder voor zich, doch om daartoe te geraken zouden wij de voorkeur geven aan een vast korps bij de spuiten, ('t zij vrijwillig of tegen betaling) dat minstens een paar keeren 's jaars zich oefende met de bluschmiddelen, terwijl wij ook zouden wenschen te zien aangesteld eene afdeeling kringsluiters, die even als elders garnisoen of schutterij, zich op een aangewezen plaats posteerden, om het terrein voor de werkzaamheden vrij te houden van allen, welke daar niet zijn geroepen. Vele handen maken licht werk, zegt het spreekwoord, doch het komt ons voor, dat bij gelegenheid van brand, een behoorlijk getal geoefende man schappen meer zal uitvoeren dan een groot aantal personen, dat elkander in den weg loopt. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft de benoeming van Mejuffrouw E. G. Dijksen te Oosterend, tot vervangende telephoniste aldaar, goedgekeurd. Tot onderwijzer te Sloten is benoemd de heer J. K. Muller te Oudeschild. Oosterend, 24 Sept. Zaterdag j. 1. waren de leden van de zangvereeniging „Harmonie" te zamen geroepen, ten einde een nieuw bestuur te kiezen. De meeste stemmen werden uit gebracht op D. Vos, W. Ellen en A. Kooger, zoodat deze gekozen zijn, respectievelijk tot voorzitter, secretaris en penningmeester. De oefeningen zullen aanstaande Zaterdag aan vangen en wederom gehouden worden in „het Wapen van Texel." Hedenmorgen had hier verbranding plaats van de ingewanden van een varken, dat door de ziekte was aangetast. Het vleesch werd voor het verbruik goedgekeurd. Dit is de eerste verbranding die alhier heeft plaats gehad. De Haagsche Crt. schrijft het volgende „Toen de 105 blauwe huzaren Woensdag van den Haag weer naar den Bosch terug keerden, vroegen wij, of dat nu de moeite waard was geweest om een geheel corps zulk eene reis te laten maken. Dat die vraag niet zonder grond werd ge daan, zal men inzien, wanneer men weet, dat die aardigheid aan de schatkist achthonderd gulden kost. Achthonderd gulden om de Ministers met een troepje huzaren van het Paleis naar het Binnenhof en terug te brengen? Wat schuilt daar wel achter? Vreesde men een komplot om het geheele Kabinet op te lichten, of eene samenzwering van het volk tegen de opening der Kamerzitting? Ons dunkt, alleen een of ander dwaas schrik beeld van dien aard verontschuldigt nogeeni- germate den maatregel, die anders eenvoudig op idiote geldverspilling zou neerkomen." In een te Rotterdam gehouden vergade ring der verschillende stoombootmaatschappijen is besloten de vrachtprijzen voor het vervoer van vee naar Engeland niet te verlagen. Binnen 14 dagen komen de booten van de veehandelaars in de vaart. Naar men aan het Hbl. meldt zal de in den vorigen winter aangevangen proef met verwarming door stoom van de rijtuigen in de treinen der H. IJz.-Sp.-Mij, dezen winter worden voortgezet en toegepast op meer rij tuigen. In den vorigen winter was dit stelsel op één trein toegepast. Men is in Indië tot het besluit gekomen levensmiddelen, als boter en gezouten vleesch niet meer door aanbesteding in Indie te ver krijgen, maar die artikelen van hier te doen uitzenden, waarvan eene belangrijke besparing wordt verwacht. In verband hi:-rmede, is voor de uitzending van magazijnsgoederen uit Neder land, f 85.000 meer, voor de aanschaffing van levensmiddelen in Indië f 100,000 minder uitgetrokken dan ten vorige jare. Eenige veekooplieden uit Spanje hebben groote inkoopen in Friesland gedaan van puik rundvee. Een der kooplieden kocht fokvee voor rekening van het gouvernement. Men besteedde zeer hooge prijzen, tot f300 a f350 per stuk. Het vee is per spoor naar Spanje verzonden. De kooplieden waren vergezeld van een Spaansche dame, die blijkbaar behagen schepte in het Friesche boerenleven en getrouw de kooplieden vergezelde als deze „den boer opgingen" om te koopen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1