N°. 208. Zondag 29 September A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Een practised Geschrift. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOI-J, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, herinneren bij deze de vee houders alhier, aan het bepaalde vervat in art- 21 der Algemeene Politie-verordening dezer ge meente aldus luidende Het is verboden a. Rammen anders dan voorzien van twee spannen in de weide te laten loopen van 1 September tot 1 October. b. Rammen van 1 October tot 1 December daaraanvolgende in de weide (buiten) te laten loopen, tenzij na verkregen schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders Overtreding dezer bepalingen worden gestraft met geldboete tot een maximum van f10— of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel den 10 September 1889. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. Uit de Meerbode: Voor ons ligt een klein boekwerk, getiteld Wenken uit clen Practijk voor den Landbouwer-Paar den fokker" geschreven door den heer H. F. Bultman Hz Het is bekroond door de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, op de laatst gehouden Algemeene Vergadering te Haarlem. Ofschoon dit feit reeds voldoende is om de aandacht der landbouwers op dit werkje te vestigen, meenen we toch, dat het nuttig kon zijn, het ook in de Meerbode te bespreken. Van aan beveling behoeft dan ook weinig sprake te zijn. De paardenfokkerij is nog altijd voor onze landbouwers van groot belang. Toch zijn de uitkomsten dikwijls ver beneden de verwach ting. Al te veel wordt deze fokkerij nog beschouwd als een loterij, waarbij met kleinen inzet soms groote prijzen verkregen worden. Aan het getal nieten, dat op de meeste loten valt, wil men maar niet denken. Evenwel willen we niet vergeten, dat we in dit opzicht al veel vooruitgegaan zijn. In het groote boek der natuur en der ervaring is echter nog zooveel, dat onze opmerkzaamheid waard is, omdat het onze belangen kan bevorderen. In het genoemde geschrift zijn eenige aan- teekeningen neergeschreven, niet in streng wetenschappelijken vorm, maar op eenvoudige wijze, zoodat ieder de gegeven wenken kon nagaan of toepassen. Achtereenvolgens worden de eigenschappen van den hengst en de vrouwelijke fokdieren besproken en daarbij als terloops menige nuttige wenk gegeven. Over de wijze, waarop de fokdieren behandeld en gevoed moeten worden, wijdt de schrijver een aantal bladzijden. Belangrijke hoofdstukken zyn die, welke over de geboorte van het veulen en de verpleging van de moeder en haar veulen handelen. Ook het daaropvolgende, waarin over de opvoeding van het veulen wordt gesproken, heeft eene uitmuntende practische uitstrekking. Ieder oordeele. De schrijver zegt op pag. 35, waar hij over het voedsel der veulens spreekt het volgende „Tegen eene sterke voeding van het veulen hoort men dikwijls aanvoeren Ja, als het veulen sterk gevoerd wordt, dan slaat het voeder het in de beenen, het krijgt spat,, gallen en meer andere gebreken. Dat is soms waar, maar het is dan het gevolg van de onkunde van den fokker want men heeft door sterke voeding alleen dan gevaar voor gebreken, wanneer men het sterk gevoederde jonge dier in den stal laat staan. Het komt daardoor in denzelfden onnatuur- lijken toestand, waarin ieder vetgemest dier verkeerthet lichaam wordt te zwaar voor de beenen, welke laatste, door gebrek aan oefening, geheel verslappen. Wordt nu het veulen, na lang stilstaan in den stal, buiten gebracht, zoo is het overmoedig springt draait zich plotseling om en maakt andere dartele bewegingenwaartegen de, door het langdurig stilstaan, zwak gewordene beenen ten opzichte van het onnatuurlijk zware lichaam niet bestand zijn. Bemerkt men eenige dagen daarna een gebrek, zoo wordt de oorzaak in de sterke voeding gezocht. Is het evenwel verstandig een paard, dat geschapen is om door kracht uit te blinken en zich nuttig te maken, te behandelen' even als een dier waarvan de winst door vetproductie verkregen moet worden Het paard kan dan alleen krachtig worden, wanneer zijn geheele lichaam door beweging gesterkt is. Zorgt daarom zooveel mogelijk dat de paarden in het bijzonder voldoende, in verhouding tot hunne kracht staande, beweging hebben." De laatste hoofdstukken handelen over het spenen der veulens, over de gebreken der paarden, over den stal en over het hoefbeslag. Het verdient alles door den landbouwer gelezen en herlezen te worden. De hoofd stukken zijn geen wetenschappelijke vraag stukken, die alleen in het laboratorium of de studeerkamer van specialiteiten toepassing kunnen vinden. Al wat besproken is in dit boekje van 50 vagina's is van belang voor elke boerderij. De schrijver geeft telkens aanleiding tot op merkzaamheid op eigen bedrijf. Het doet ons genoegen, dat de heer Bultman Hz., die zijne opleiding aan de Rijkslandbouw school te Wageningen heeft genoten, nu dadelijk het practisch terrein betreedt, om nuttig werkzaam te zijn. Na den cursus te Wageningen heeft hij onder scheidene paardenstoeterijen van Europeesche naam bezocht. Hij heeft daar van de feiten en uitkomsten notitie genomen en wil met deze zaken ook voor anderen gaarne nuttig zijn. We hopen met hem, dat zijne pogingen met de beste gevolgen bekroond zullen worden en wenschen hem tevens toe, dat hy latei- op dit gebied nog iets meer geve, dat van belang kan zijn, vooral voor onze toekomstige en jonge landbouwers. TEXEL, 28 September 1889, Te Oudeschild wordt voorbereid de oprich ting van eene algemeene bewaarschool. Wij ontvingen daaromtrent de volgende circulaire, welke door de commissie wordt verspreidt Wie Texel bezoekt, passeert het dorp Oudeschild met zijne nijvere visschersbevolking. Die be volking heeft een goeden naam en staat bij velen gunstig bekend. Haar moeielijk en onzeker bedrijf verschaft een zeer sober bestaan. Toch hebben de wakkere visschers zich steeds geoefend zich zeiven te helpen. Het dorp telt verschillende nuttige instellingen, alseen ziekenfonds, een uitkeeringsfonds bij overlijden, een plaatselijk nut, dat veel goeds tot stand bracht, enz. enz. Eene belangrijke instelling kan echter door de Oudeschilders niet in het leven geroepen worden eene algemeene bewaarschool. En zij is een groote behoefte voor eene plaats vlak aan zee. Sedert vele jaren werd op middelen gepeinsd te Oudeschild eene bewaarschool te krijgen, maar te vergeefs. Thans hebben de ondergeteekenden zich tot eene commissie vereenigd om het gezegde doel te bereiken. Zij doen daartoe een beroep op de mildheid der aanzienlijken, der gegoeden en op de mededeelzaamheid van allen die iets kunnen bijdragen. De mannen van Oudeschild hebben in vroeger jaren menig menschenleven gered van den dood in de golven, door met de reddingboot ter hulp te komen, weduwen en weezen van omgekomen visschers werden en worden nog dagelijks door hen gesteund en ge holpen. Laten de gegoeden en rijken hun eene bewaarschool schenken, eene bewaarschool die een waardig gedenkteeken te meer zal wezen van hetgeen de aanzienlijken voor de minder bevoorrechten overhebben. De Oudeschilders zullen door wekelijksche en jaarlyksche bijdragen, naar de mate hunner krachten, toonen, dat zijzelf ook de hand aan den ploeg slaan. Welaan, menschenvrienden, helpt ons De commissie bestaat uit de heeren C. M. Kooij, burgemeester van Texel; J. K. G. Muller, W. MetsTz,, G. Kz. Brouwer, W. Hilleniusen S. Kuijper, allen te Oudeschild. Verder wordt in de genoemde circulaire deze zaak ten sterkste aanbevolen door de heeren Poutsma, distr.-schoolopz.; Mr. A. Kerdijk, lid van de Tweede Kamer; D. C. Loman, oud-burg. van Texel; D.Post,pred.te Hoorn; Dr. J. Timmer, vroeger geneesh. te Texel en A. J. Adriani, pred. te Warmenhuizen, De circulaire vangt aan met de woorden wie helpt ons Van harte wenschen wij dat velen gehoor zullen geven aan die roepstem, en Oudeschild zich binnen eenigen tijd mag verheugen in de tot stand koming van de daar zoo gewenschte inrichting. Bölger's Thee werd op de, in deze maand gehoudene, Internationale tentoonstelling te Gent bekroond met de hoogste onderscheiding zijnde de „Eere diploma". TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1