G.J.0J. DIKKERS. 1.50.60 Hooiland, paami „Kriniper." 1.13.20 Weiland, paami „HooikolL" 1.06.20 Weiland, paami „Rit." Finale uitverkoop voor alle prijzen Waaierstraat, lij 0. G. KIKKERT. of verruilen veer een pel Pestpaari. J. J. TRAP, HOLLAND-AMERIKA. Warmoesstraat 5 BURG-TEXEL. van al de voorhanden zijnde zal, op Dingsdag 15 October 1889, Vaas- en nummerkachels. Buitengewoon voordeelig aanbod G. D. KOOIMAN Feuilleton. publiek verkoopen: wil zijn bruine Postpaard, LijnNoord-Amerika, LijnZuid-Amerika, De Geheimzinnige De familie robin Notaris te Texel, des avonde 7 ure, in het Café Parkzicht aan DEN BURG OP TEXEL Alles gelegen in polder de Waal op Texel Eigendom van de Erven Pieter Jacobsz. Roeper van de voorhanden PAMEiY, KETELS, enz. enz. SPOTGOEDKOOP, Door een voordeeligen inkoop lever ik Heeren Bonten Butsen van f 0,85 f 1,10 f 1,65. Prima, Prima f 2,25, Dames Halsbontjes, Bonten Kindermutsjes. Binnen eenige dagen wachtend eene groote partij Wollen goederen, bestaande in Kapers, Kindermutsen, Mofjes, Wantjes, enz. Opruiming van eene partij Caclienez Petten en andere soorten. Ruim voorzien van Regenmantels en Heereu- en Kinderjassen. Waal derstraat, Ph. VLESSLVG. als niet meer daarvoor geschikt, VERKOOPEY; KOOPT elke week naar YEW-YORK. elke maand naar MONTEVIDEO en BUEYOS-AYBES Men vervoege zich aan de Kantoren der iY. A. S. M. te Botterdam of te Amsterdam, en bij de Agenten, of bij Inspecteur J. E. KROES, Groningen. E. BOLSIUS Oisterwijk. Vrij naar 't Fransch door A. B. 8. Deel I Hoofdstuk III. Hoor nu die dronkaards nog eens tieren, zei Antoine, en hoe zal dat nu nog eindigen Ik vrees van slecht Ach Leonard, gij hebt al een zeer slecht oogenblik gekozen, om werk te zoeken in de mijn van Polignac Leonard zweeg en liep door. Vindt gij ook niet, vroeg hij eindelijk, alsof hij niets gehoord had van de opmerking van Antoine, dat mejuffrouw Van Holst het schoonste, verstandig ste en te gelijker tyd het beste en moedigste meisje der wereld is Antoine zag hem met verwonderde blik aan maar zonder antwoord af te wachten drukte Leonard hem haastig de hand er bij voegende Tot morgen Antoine Inde mijn zien we elkaar weer. Haastig trad hij zijne woning binnen. Hoofdstuk IV. Het plan van emma. Eenige dagen verliepen en de geheimzinnige Leonard had in de mijn zich van een zeer goede zyde leeren kennen. Hy paarde aan buitengewone lichaams kracht een groote mate van handigheid en wonder baarlijke werkzaamheid zoowel als grondige bekend heid met zyn beroep. Volgens het bevel van mynheer Van Holst was hy niet aan bepaalde arbeid gebonden, bij werd meer beschouwd als volontaire of zooals mijnheer Van Holst zei, iemand die uit liefhebbery eens werkte. Hij mocht zelf kiezen wat hy wilde doen en hij koos steeds het moeielijkste en dringendste. Beurtelings verichtte hy alle voorkomende werkzaam heid en in alles toonde hy zich even bekwaam. Dikwyls wees hij zyn makkers eenvoudiger en gemakkelijker manieren om iets te verrichten en steeds was hij gereed hen het voorbeeld er by te geven. Zoodoende deed hy het werk van 4 gewone werklieden en Antoine was wat trotsch op zoo'n vriend. lederen avond kwamen Leonard en Antoine samen boven. Zy die hen by het begin van het verhaal zoo zindelijk en net gezien hadden, zouden dan moeite gehad hebben hen te herkennen, wanneer ze zich huiswaarts begaven. Maar mochten ook de meeste mynwerkers weinig er in stellen hoe ze er uitzagen, Leonard reinigde steeds zich dadelyk van alle stof, zoodra hij thuis kwam. Hy ging daartoe in zijn kamer en binnen een kwartier kwam hy weer te voorschyn in hetzelfde eenvoudige costuum, waarin wy hem eerst hebben aangetroffen. Hy zag er dan weer uit, alsof hy nooit in de myn was afgedaald. In waarheid was het misschien ook wel, omdat hy iederen avond by moeder Robin mejuffrouw Van Holst aantrot en hy op deze geen ongunstigen indruk wildo maken. De morgen na zyn aankomst was er een groote kist voor hem per spoor aangekomen en verder op zyn kamer gebracht. Die kist bleef steeds gesloten en al wat Antoine, welke natuurlyk zeer nieuws gierig daaromtrent was, van haar inhoud te weten kwam, waren eenige dikke boeken, welke voor hem echter onverstaanbaar waren. Antoine kon er maar niet aan twyfelen dat Leonard een wezenlyke myn- werker was, daar hy deel nam aan alle werkzaam heden, hetzelfde grove voedsel gebruikte en een even ruw leven leiddemaar toch die steeds gesloten koffer deed hem nadenken. Wat kon zy bevatten? Geen der geheimzinnigheden van Leonard hield hem zoozeer bezig als deze. Zoo stonden dus de zaken op den dag voor die, welke door de arbeiders bepaald was, om den arbeid te staken. Emma kwam 's avonds vroeger dan gewoonlyk by moeder Bichette; zy was zeer opge wonden en haar oogen zagen er koortsachtig uit. Zij wist, dat Antoine en Leonard dien dag nog een uiterste poging zouden wagen, om de arbeiders tot andere gedachten te brengen en zij wachte met ongeduld de uitslag daarvan. Toen zij dan ook de beide mynwerkers zag, haastte zij zich hen ernaar te vragen. Ditmaal is alles verloren, mej uffrouw, antwoordde Antoine treurigde werklieden, welke door de mooie woorden van Grand Leopold zyn opgezweept, willen niet toegevenallen hebben vast besloten morgen avond voor goed de myn te verlaten, indien mynheer Van Holst morgen by de betaling geen loonsverhooging toestaat. Gij hebt ze immers toch wat voorgesteld Mejuffrouw, zei Leonard op zyn beurt, Antoine heeft niets onbeproefd gelaten om ze te overtuigen maar zy zijn verkeerd ingelicht Eenigen onder nen schenen, wel is waar, naar redenen te luisteren maar door het gevoel van broederschap, dat er onder hen heerscht, zullen zy zuchtende de anderen volgen. Daarenboven is het grootste deel van hen overtuigd, dat mynheer Van Holst binnen drie dagen wel zal toegeven. Hy zal niet hernam Emma met kracht. Dit voorval, ik herhaal het u, zal onze ondergang zyn. Vader zal het besterven Onder zyn kouduiter- lyk, klopt een warm gevoelig hart en als hy deze goederen, door zyn grootvader gesticht en doorhem zoovele jaren bestuurd, in andere handen zal moeten zien overgaan, zal hy het niet kunnen doorstaan, hij zal het niet willen overleven Ziedaar dus het loon voor een leven geheel gewyd aan arbeid en braaf heid. Tranen verstikten haar stem; alle aanwezigen stonden eveneens de oogen vol tranen. Emma bedwong de hare echter spoedig en hernam vast beraden Nu is het tyd, om het plan, dat ik gevormd heb, ten uitvoer te brengen. Misschien lijdt het ook wel schipbreuk, maar ik ben het aan vader en aan myzelf verplicht het te beproeven Vrienden wilt ge me in deze raad geven? Zegt u slechts waarin, mejuffrouw, zei Antoine. Men heeft dikwyls beweerd, dat ik een zekere invloed op de arbeiders van Polignac kon uitoefenen en dat het meerendeel aan my gehecht was door banden van erkentelykheid. Sedert myn terugkeer van de kostschool en ik myn vader behulpzaam ben, was ik zeer dikwyls in de gelegenheid diensten te bewyzen aan velen onzer arbeiders of hunne gezinnen. Geen een is er ziek of gewond geweest, of ik ben by hen geweest. Ik heb hunne vrouwen en kinderen bygestaan zooveel myne krachten en myne middelen dat vermochten. Nu moet ik loon vragen voor die weldaden, welke ik zonder nevenbedoelingen rond om my verspreid heb, alleen luisterend naar de inspraak van myn hart. Morgen daal ik zelf af in de myn op het uur, waarop zy allen vereenigd zyn en ik zal beproeven hen het gevaar te doon begrypen, dat zy loopen met hun plan ten uitvoer te leggen. Ik zal ze herinneren aan de diensten, welke ik hen bewees, ik zal ze niet zien te treffen, ik zal ze smeeken Zy moeten wel zeer styfhoofdig of slecht zyn, om aan myne beden weerstand te bieden Een diepe stilte heerschte na dit gezegde. Ieder voor zich berekende de kansen van slagen, welke het plan van Emma bood. Mejuffrouw zei Antoine eindelyk beschroomd, uw plan is misschien niet kwaad; u is waariyk bemind onder de arbeiders en er zyn er maar weinigen onder hen, welke aan u geene verplichtingen hebben. Ongelukkig zyn eenigen, waaronder ook Grand Leopold, zeer boos; en zy zouden in staat zyn Wel, en welk ongemak zou mejuffrouw Van Holst van de zjjde der werklieden haars vaders te vreezen hebben, riep Leonard met warmte uit; naar myn idee, kan zelfs de meest verstokte onder hen geen minuut weerstand bieden, als zy evenals nu op zoodanige wyze hun verstand, rechtvaardig- digheid en erkentelijkheid wekt. De arbeiders zyn goed, gemakkelyk over te halen, zoowel voor het goede als voor het verkeerde, ik ben er zeker van dat de gevoelvolle stem van mejuffrouw Van Holst gehoor zal vinden! En als er bygeval enkele verstokten by hen mochten zyn, welke haar niet de verschuldigde eerbied toedroegen, zouden wy, gy en ik er dan niet zyn, Antoine, om hen aan hun plicht in deze te herinneren? O, zeer zeker. Wordt vervolgd.) - Snelpersdruk - LANGE VELD DE ROOU - Texel. H. Dalmeiier, He ojroimii wegeis Tertimmerina prx Deze UITVERKOOP duurt slechts 8 dagen. soorten lilt en Kien.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 4