N°. 215. Donderdag 24" October. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 23 October 1889, De eerste vergadering van de afdeeling Texel der M. t. N. v. 't Alg. had Maandagavond plaats. Een uitgelezen gezelschap was opgekomen, om den spreker voor dien avond, de heer Sloos van Winkel, die als nutslezer hier niet onbekend is, te hooren. De spreker nam den geheelen avond in beslag en onthaalde zijne hoorders op eene novelle van Yan MaurikHerr Hanenboekterwijl hij daarna een paar dichtstukjes van Cremer, en ten slotte de geschiedenis van een klom penmaker, die voorzanger wilde worden, ten beste gaf. Boeide alreeds het ten gehoore gebrachte de aanwezigen, niet minder bijval verwierf de spreker voor zijne meesterlijke voordracht. De heer Sloos heeft onmiskenbaar een uitnemend talent, om het door hem gelezene naar waarheid weertegeven. Verdiend was dan ook wel de dank die de Voorzitter den spreker aan het einde der vergadering bracht, voor zijne bereidwilligheid om in ons departement geheel belangloos op te treden, terwijl het applaus, op de door den Voorzitter geuite wensch, dat de heer Sloos in het volgend jaar hier weder moge optreden voor den spreker het bewijs kan zijn, hoezeer zijne tegenwoordigheid op prijs wordt gesteld. Ter behoorlijker tijd was de lezing afgeloopen en behoorde deze eerste vergadering tot het verledenedat de nog te wachten niet minder genot zullen bieden; wenschen velen zeker met ons. Bij kon. besluit is aan P. S. Bakels, met ingang van 1 November e. k., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Tessel. Bij de Eerste Kamer zijn ingekomen 146 verzoekschriften, alle betrekking hebbende op het aanhangige ontwerp van wet tot herziening der wet op het lager onderwijs. Het Nieuws van den Dag verzoekt de over name van het volgende: De Hollandsche Club te Antwerpen sluit Vrijdag avond 25 October hare inschrijvingslijst ten behoeve van de ramp 6 Sept. Aan ieder dus, die nog wat by te dragen heett, wordt verzocht dit uiteriyk Donderdag 24 Oct. af te zenden. Bydra- gen, na 25 Oct. binnenkomende, zullen door de club rechtstreeks aan den penningmeester van de commissie van onderstand worden afgedragen. Het totaal bedrag der gelden, tot dusverre bij de club ingekomen, bedraagt circa 29,000 francs. De belangstelling van het Amsterdamsche publiek om het nieuwe centraal station te bezichti gen is nog niet verminderd. Zondag werden toch weder ruim 23,000 perronkaarten afgegeven. De heer W. A. Scholten, te Groningen, heeft thans voor de achttiende maal de som van f 1000 geschonken voor het verschaffen van warme spijze gedurende den winter aan de leerlingen der scho len voor on- en minvermogenden aldaar. Naar aanleiding van de adressen, die aan de Eerste Kamer gericht worden met verzoek de uoor de Tweede Kamer aangenomen onderwijswet te verwerpen, schrijft Het Schoolblad „Zullen wij ons bij deze smeekbede aan de Eerste Kamer aansluiten? In geenen deele. Nu de Tweede Kamei de wet heeft aangeromen, beruste men daarin. E6n verwerping door de Eerste Kamer zou opnieuw het land in beroering brengen en het onderwijs weer voor wie weet 1 hoeveel jaren tot den twistappel maken, waardoor groote belangen, ook het onderwys zelf, schade 'zouden lyden. i ,,'t Is waar, leerplicht ontbreekt en verplichte <5 schoolgeldheffing is voorgeschreven; dit zyn ook l voor ons twee groote bezwaren. Maar het laatste 1 wordt getemperd doordat minvermogenden en onvermogenden niets of zeer weinig zullen mogen betalen. Bovendien, hoeveel gemeente zijn er in ons land die geen schoolgeld heffen. „En wat leerplicht betreft, 't is waarlijk gelukkig dat de tegenpartij deze niet wilde, want nu werden de liberalen geprikkeld om er als een man voor te stemmen, wat nog nooit vertoond was, komen zij later weer eens aan 't roer dan mag men hun dit nahouden. En misschien zijn ze in zake kosteloos onderwijs dan ook zoover. De heeren Schaepman, Goedkoop en Gleich- man hebben de uitnoodiging aangenomen om als beoordeelaars op te treden van de door den Nederlandschen Bond „Maatschappelijk belang" uitgeschreven prysvraag„In hoeverre werkt de tegenwoordige coöperatie nadeelig voor de maatschappij." Als een bewijs, dat er in de prov. Groningen veel aardappelen worden verbouwd,meldt men, dat "dat voor eenige dagen, alleen bij de fabriek van den heer W. A. Scholten, te Foxholsterbosch, ruim 60 schepen, beladen met aardappelen, op lossen wachtende waren. Deze fabriek wordt eerlang vergroot, waartoe een som wordt besteed van f 700,000. Den voor 4 weken nieuw voltooiden toren op de St. Nicolaaskerk, te Yenlo, is men thans weder bezig af te breken, omdat hij zoo overhelde, dat er vrees bestond voor omvallen. Ook de toren der groote Martinuskerk toont groote scheuren. Kort geleden werd in de vergadering der 2de afdeeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt de vraag behandeld: Zou het ook wenschelijk zijn, dat ter beurze de granen en zaden niet bij de maat, maar, gelijk bij den groothandel, alleen by het gewicht worden verhan deld? Zoo ja, welke weg dient dan te worden ingeslagen om het daarheen te leiden? Eenstem mig waren de leden van oordeel, dat de bedoelde maatregel diende te worden ingevoerd. Er werd voorts besloten, het dagelijksch bestuur der Maatschappij te verzoeken, het vraagpunt te bren gen in eene vergadering van het hoofdbestuur of, beter nog, de afdeelingen der Maatschappij er over te hooren. Te Loodsdrecht, alwaar in den laatsten tijd een aantal gevallen van varkensziekte met of zonder doodelijken afloop zyn voorgekomen, heeft men opgemerkt, dat geen enkel geval voorkwam onder varkens, welken hun voedsel met zout en zwavel vermengd ontvingen. Vóór een paar jaar stichte de redactie van het Utrechtsch Dagbladin navolging van de Duitsche „anti-mit-dem-Hut-grüssende Gesell- schaft", een modelbond, die, ofschoon in ons vaderland in een bestaande behoefte voorziende, zich toch door zijn zonderlingen organisatie onderscheidt. Die bond heeft nl. geen bestuur en houdt er ook geen statuten op na, hy houdt geen vergaderingen en heft geen contributie van zijn leden, Hij vordert van hen, die er zich bij aansluiten, alleen dat zy door woord en daad zooveel mogeiyk propaganda zullen maken vöor het denkbeeld om (aanvankelijk alleen onder heeren) het hoedenainemen te vervangen door het militairen saluut, Zaterdag had te 's Bosch een huwelijk plaats onder bijzondere omstandigheden. Toen hy naar het vaderland was teruggekeerd waar zijn eerste vrouw nog in leven was, kreeg de zaak ruchtbaarheid en werd hy tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld, die hij thans onder gaat. Middelerwyl nu is zijne eerste vrouw gestorven en Zaterdag trouwde hij volgens de wet de vrouw die hij uit Amerika meebracht- Hij werd uit de gevangenis naar het stadhuis geleid. De man is 70, en de vrouw 27 jaar oud. IX GEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur. Het is reeds onderscheidene malen gebleken, dat den Burg by brand op zeer onvoldoende wyze over water kon beschikken, zoodat, in zulk een critiek geval, op primitieve en onbeholpen manier, door den aanvoer van water uit particuliere pompen of regen bakken, in dit gebrek moest worden voorzien. Ook den jongsten brand deed dit hinderend gebrek duide- lyk aan den dag komen, 't Is daarom niet te verwonderen, dat de waternood questie opnieuw de aandacht trekt niet alleen van de autoriteiten maar ook van vele ingezetenen, en er van verschillende zyden legio denkbeelden zyn geopperd en onderling besproken, om aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken. Daar 't ongetwyfeld zyn goede zyde heeft, dat, over zulk een belangryk gemeente belang er verschillende plannen geuit worden en er stellig niet te veel over gezegd of geschreven kan worden, om deze brandende questie, op de meest zekere wyze op te lossen, zoo twyfel ik er niet aan Mynheer de Redacteur, of u zal my zekeriyk een kleine plaatsruimte in uw geacht blad willen afstaan, om ook myne opinie, omtrent deze zaak kenbaar te maken. Het komt my nl. voor, dat, om op afdoende wyze in het gebrek aan water, by brand te voorzien, dus om in de eerste plaats over eene onbeperkte hoe veelheid water, onder alle omstandigheden te kunnen beschikken, de zoogenaamde „Aai sloot" ruimschoots aan dit doel zou kunnen beantwoorden, indien ten le. op het eind der genoemde sloot een flink basin met damplanken beschoeid gemaakt werd, waarvan de bodem, 1 Meter a 1.50 M. beneden den bodem der „Aai sloot", aangelegd moest worden. Ten 2e genoemde sloot over een lengte byv. tot de Kaaidyk uitgegraven en zoonoodig, verwyd werd, ten 3e tot volledige zekerheid genoemde sloot, met de sloot langs den nieuwen weg en vervolgens deze met de Schildsloot, in verbinding gesteld werd, den toevoer water ten allen tyde verzekerd is, te meer daar dan over zeewater beschikt zou kunnen worden. Het bezwaar dat velen wellicht zouden hebben, nl. het brak worden van het water in de binnenslooten, zou genoegzaam opgeheven kunnen worden door deze slooten met dammen, welke van kokers met zelfwerkende kleppen voorzien moesten worden, voor de „Aai sloot af te sluiten. Hiermede zou het cardinale punt, van voortdurend water, opgelost zyn. Het is nog maar de vraag hoe dit water op de meest doelmatige en gemakke- lyke wyze, op verschillende punten van den Burg is te brengen. Hiertoe zou ik in de onmiddeiyke nabyheid van het beschreven basin een verhoogd reservoir willen plaatsen, waarvan de bodem op voldoende hoogte boven de hoogst gelegen ge deelten van den Burg, gelegen is. Wordt dit reservoir door middel van een stel soliede pompen door hand of stoomkracht gedreven, steeds met water gevuld gehouden, dan behoeven we aan dit reservoir slechts de noodige yzeren pypleiding te verbinden, om op alle gewenschte plaatsen van den Burg ruimschoots water, in geval van brand voorhanden te hebben. Over het water in de leiding kan, met behulp van 2 of meer by de brandspuit zynde losse standpypen, die op verschil lende verlangde plaatsen op de leiding bevestigd en weggenomen kunnen worden, onmiddeiyk beschikt x worden. Voor de yzeren buizenleiding kunnen wellicht buiten dienst gestelde, doch nog in goeden staat - zynde gas- of waterleidingpypen gebruikt worden. De voordeelen van dit stelsel nog ten slotte in een kort bestek samenvatteude, hebben wy dus: Ie. Volle zekerheid om in alle omstandigheden op elk gewenscht punt van den Burg over water te kunnen beschikken; 2e. wordt de diepe ondergrondsche pypleiding wat een groot bezwaar oplevert, èn voor herstel, èn voor controleering van1'lekken, vermeden; 3e. kan de pypleiding even onder de bestrating gelegd worden, terwyi de verschillende hoogten 4e. worden de brandputten onnoodig; 5e. kan 't water gemakkeiyk voor de straatreini ging, voornamelyk van het marktplein, aangewend worden; 6e. kunnen de zuigpompen by brandblussching gemist worden, daar de persing voldoende is, om I of meer perspompen direct te voeden; 7e. kunnen de spuiten veel sneller over water s beschikken dan voorheen, zoodat het gevaar voor uitbreiding van den brand daardoor verminderd wordt. U, Mynheer Redacteur mijn dank betuigende voor de verleende plaatsruimte, verklaar ik my ten slotte bereid om de autoriteiten, welke aan dit denkbeeld misschien de voorkeur zouden geven, dit nader uiteen te zetten. R. MENTZ. TEXELSCHE COURABT. nAnirnnl o ran f Af r\ c\Y\ fTtn'afor*v\Al i^olrAn ttto n at- Eenige jaren geleden vertrok J. S. als landbou wer naar Amerika met achterlating van zijn huisvrouw. Daar kreeg hij kennis aan een meisje, dat hij trouwde, zonder haar mede te deelen, dat hij reeds gehuwd was. —an ö<un Burg nieTvoor nier. ninCieripx z^n;

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1