Buitenland. Ingezonden Stukken. De heeren C. Bosman en Mr. A. P. de Lange, te Alkmaar, hebben zich gericht tot de Provinciale Staten van Noord-Holland, mot verzoek dat hun ten behoeve van den ontworpen locaal spoorweg Alkmaar—Hoorn door de provincie worde geguarandeerd een bruto opbrengst van f 81,000 per jaar, met dien verstande, dat de provincie nooit meer dan f 36,000 per jaar zal hebben te betalen. Voor het werk wordt een uitgave vereischt van f 890.000de gemeente Alkmaar zal daarvan bydragen f 40,000. De Hollandsche Spoorweg- 5/jjaatschappy heeft zich bereid verklaard om de lyn te exploiteeren en te onderhouden, tegen betaling van f 45,000 's jaars, terwijl boven die som de te vormen vennootschap zal hebben te voorzien in eene jaarl. uitgave van 36,000's jaars welk bedrag zij aanvragen, al meenon zij, dat onder de ongunstigste omstandigheden 25,063,68 het maximum zal zijn, dat door de provincie zal moeten betaald worden. Batavia: „De Goeverneur-Generaal moet den minister van koloniën geseind hebben, dat eene versterking en reorganisatie van het Indische leger noodzakelyk zijn en dat bij het niet inwilligen va* dien eisch de Legercommandant zal aftreden." De cholera schijnt met onverminderde hevig heid in de kampongs te Batavia te woeden. De berichten gewagen iederen dag van verscheidene sterfgevallen in verschillende kampongs. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om na de ontruiming der Ommerschans het gesticht voor een rijkskrankzinnigengesticht in te richten. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie worden er eerstdaags verwacht om een onderzoek in loco in te stellen. Door ongeveer 140 firma's, wonende te Deventer is verklaard, dat zy geen personen beneden de 14 jaren in dienst zullen nemen, die niet kunnen toonen een getuigschrift van het hoofd eener school, waaruit biykt, dat zij behoorlyk gebruik nebben gemaakt van de gelegenheid tot het ontvangen van lager onderwijs. Een bijdrage tot het nut van leerplicht bij de wet kan van uit Harlingen worden geleverd. De erwtenlezerywaarvan vroeger is gemeld, heeft minstens twee maanden aangehouden en de school Yoor kosteloos onderwijs van 50, 60, ja zelfs 70 pet. harer leerlingen beroofd. Niet alleen dat kinderen te huis bezig waren met dit werk, maar ze worden zelfs door buurvrouwen, gewooniyk weduwen, in dienst genomen tegen 10 ets. en hooger per dag. De ergste drukte is over, maar er zyn dagen geweest, dat er 300 hectoliters werden verlezen. In een dezer dagen medegedeeld schrijven komt voor: dat buitenlandsche kapitalisten con cessie bij den Minister van Waterstaat, H. en N- hebben aangevraagd, om het Zuidelijk gedeelte der Zuiderzee droog te maken. (170,000 Heet.) In een ingezonden stuk in het N. v. d. D. wijst een waterbouwkundige er op, dat het wen- schelyk is dat zulks niet plaats vinde. In de brochures, in 1883 en 1888 uitgegeven door den heer P. de Waal, oud-opzichter van de Rijks wateistaat te Amsterdam, geeft deze daarin zeer duidelijk te kennen, dat wanneer een dyk gelegd wordt van Enkhuizen tot de Overijselsche kust, daardoor eene vernauwing ontstaat, die de stormvloeden in de Zuiderzee minstens 1 M. hooger zal doen opstuiven, die de Noord-Holland- sche, Friescbe en Overijselsche kusten zoodanig zullen teisteren, dat millioenen noodig zijn om die zeeweringen te doen verhoogen en aanhoudende schatten zullen blijven vorderen voor gewoon dagelijksch onderhoud. Verschillende boterkooplieden in Friesland krygen uit Londen aanvraag om varkens- vleesch te zenden van varkens, niet zwaarder dan 55 a 70 KG. Sommige boterkoopers hebben deze opdracht aangenomen en zfin met de ver zending van dit voor hen vreemde artikel begonnen. Zij koopen de biggen op, laten deze door slagers slachten en in kisten naar Londen verzenden. Er worden goede pryzen besteed. De uitvoer van schapenvleesch door de Friesche slagers is niet belangryk meer, tengevolge van de in den laatsten tijd geleden verliezen. In het „Heerenveensch Nieuw-Advertentie- blad" komt een ingezonden stuk voor, waarin het wedervaren wordt medegedeeld van drie ingezetenen van Terkaple, die door de Spaansche veekoopers, die daar eenigen tyd te Akrum vertoefden, als oppassers en bewakers van het gekochte vee waren aangenomen. Zij werden, tegen een daalder daags, behalve reis- en verblijf kosten, aangenomen om het veetransport tot Bilbao of desverkiezende tot Madrid te begeleiden. Van Akkrum naar Rotterdam weid het vee per spoor, vandaar naar Bilbao per boot vervoerd. Nadat het in laatstgenoemde plaats vier dagen rust had gehouden en weder iu de waggons was geladen, vroegen de geleiders die niet naar Madrid wenschten te gaan, afrekening. Onder allerhande voorwendsels werd deze geweigerd en bij het hierop onstane standje, namen de omstanders zulk eene dreigende houding aan, dat de Friezen het geraden achtten zonder betaling zoo spoedig mogelijk te maken, dat ze weder aan boord van de boot kwamen, die hen naar Spanje had gebracht en te Bilbao nog in de haven lag. Gelukkig was de kapitein der boot bereid hen, tegen betaling van fl gulden kostgeld, gratis naar het vaderland terug te brengen. De bakkersgezellen te Rotterdam stelden de vorige week hunne eischenVermindering van den arbeidstijd van 100 op 79 uren in de week en voor overwerk 20 cents per uui Zondags 40 cents. Zij verzochten schriftelijk antwoord van patroons voor Zondag 21 Oct. De patroons vroegen daarop opgave van de namen der deelnemers. De vergadering der gezellen heeft besloten wel het getal, maar niet de namen der deelnemers op te geven. Als de patroons niet toegeven wordt de volgende week Maandag het werk gestaakt. Bij eene familie te Schwelm, in Westfalen, heerscht eene koortsachtige agitatie. Naar het aldaar heet, is de nalatenschap van den vice- admiraal Brand, die in 1780 te Amsterdam is overleden, onder beheer van de Nederlandsche regeering aangegroeid tot een bedrag van 159 millioen gulden, zoodat het vo^r de erven wel de moeite waard is, zich de uitbetaling van dat sommetje te verzekeren. De erflater is gehuwd geweest met zekere mej. Schmitz, zonder kinderen na te laten, en nu komt het er dus in de eeiste plaats op aan, het erfrecht der in verschillende takken verdeelde familie Schmitz te onderzoeken. De predententen beroepen zich op eene erfopvol ging ab intestato door den broeder van den erflater, die te Hamburg is, overleden, zij verklaren, verscheidene documenten in hun bezit te hebben, die voor de zaak van groot belang zyn, en willen eene afgemeene familievergadering bijeenroepen om er over te beraadslagen. Daar echter tot eene volledige en juiste legitimatie de pretendenten voltallig moeten zijn, zal het er ook nog op aankomen, op grond van officieele bewyzen uit de registers van geboorte en overlyden volledige en juiste stamboomen op te maken. Een referendaris te Dusseldorf, lid der familie, roept- intnsschen de belanghebbenden op, voor het geval dat zij inlichtingen noodig hebben. Te Bergen hebben de mijnwerkers eene vergadering gehouden, waarin besloten werd tot de directiën der mynen een verzoekschrift te richten, waarin verhooging der loonen met 20 pCt. wordt gevraagd, en wel op grond van het stijgen van de steenkoolprijzen. Indien deze eisch niet wordt ingewilligd, zal weer eene alge- meene werkstaking in het geheele kolenbekken uitbreken. Bij het vermelden dei gaven, welke zijn ingekomen ten behoeve van de slachtoffers der ontploffing te Antwerpen, zegt het „Handelsblad van Antwerpen" Het is voor ons, Antwerpe naars, eene groote voldoening te zien wat genegen heid onze stad in den vreemde geniet. De ramp van 6 September heeft in het buitenland eene weldadigheidsbeweging doen ontstaan, welke tot hiertoe zonder voorbeeld was, en voor welke wij nimmer genoeg onzen dank zullen kunnen uit drukken. Doch vooral heeft het ons getroffen wat erin Nederland is geschied. Zonder veel ophef, in stilte, zooals het der ware liefdadigheid past, zjjn er aanzieniyke giften ingezameld. Het was alsof de Nederlanders er van hielden ons, in deze droevige gelegenheid, een biyk te geven van hunne deelneming in deze verschrikkelijke ramp. Zagen wij in het Belgische gezantschap niet van alle kanten giften toevloeien? Zagen wij Neerlands geliefde vorstin, koningin Emma, zich niet door eene koninklijke gift bij die opwelling van liefdadigheid aansluiten? En zien wij niet, eiken dag, dat door bemid deling der „Hollandsche club", doortusschenkomst van den consul-generaal van Nederland, belangryke sommen, voortkomende van giften die in Neder land, in handen van het komiteit worden gestort Vandaag nog vernemen wij, dat de gezamelijke beambten der Hollandsche Spoorwegmaatschappij f 800 voor de slachtoffers hebben bijeengebracht. Op het oogenblik, dat te Parijs het grootste liefdadigheidsfeest plaats heeft en al de dankbe tuigingen naar de boorden der Seine gebracht worden, denken wij het onzen plicht ook een deel daarvan te zenden naar onze Nederlandscho broeders, die getoond hebben dat zij niet onze „broeders" zijn met het woord, maar wel met de daad. Hulde aan de Nederlanders, hulde aan de „Hollandsche club" onzer stad Eene groote Engelsche maatschappy ter vervaardiging van lucifers, welke te Calmar uitgebreide werkplaatsen bezit, heeft deze gesloten wegens geldelyke bezwaren, waarmede zij heeft te kampen. De fabricatie is geëindigd en al de werklieden, ten getale van 1500, zyn weggezonden en dus nu zonder werk. Hunne ellende is groot, te meer, daar men hen niet dan enkele uren vóór hun ontslag hiervan verwittigde. Er bestaat zoo goed als geen hoop, dat van de 75 mijnwerkers, van de Mossfieldmijn te Longton, die nog gemist worden, nog een zal worden gered. In een der schachten moeten zich nog omstreeks 25 en in een andere minstens 10 of 12 lyken bevinden en men twijfelt er aan of zelfs deze wel ooit te bereiken zullen zyn. Het dalen in de gangen en schachten is nog steeds zeei gevaarlijk. De meeste mijnvereenigingen en afgevaardigden uit myndistricten in het Parlement zonden telegrammen van deelneming, terwyl voorstellin gen ten voordeele van de nagelaten betrekkingen worden gehouden. De leiders van de werkstaking van mynwer kers in Noord-Frankrijk verzekeren dat, na sluiting der tentoonstelling, eene groote algemeene werk staking, welke reeds sinds geruimen tijd door de socialisten was voorbereid, door geheel Frankrijk zal beginnen. Er bestaat by een mosselvisscher te Philip pine het voornemen, een put aan te leggen in de nabyheid dier gemeente, welke zou dienen ter bewaring en verversching der van de banken aangevoerde mossels- Op deze wijze zou men in de gelegenheid zyn, desgevraagd, elk uur versche mossels te zenden en het voordeel hebben, niet te moeten wachten naar de met hoog water binnen komende hoogaartsen. De put zou op byna gelyke wyze ingericht worden als een oesterput. Door dyken afgesloten voor het gewoon ty (vloed) zou hy door middel van een sluis in verbinding staan met de geul. Evenals by een oesterput zal ook de bodem worden bevloerd. Wijl dergelyke inrichtingen nog niet bestaan, is men verlangend te zien in hoeverre zulk een put aan de verwachtingen zal voldoen. Het terrein thans, nog schor, is reeds aangekocht. De vryzinnige leden van den Ryksdag h6bben voorgesteld, bij den Rykskanselier aan te dringen op de intrekking van het verbod omtrent den invoer van varkens aan de Deensche grens; voorts op vermindering van het steenkooltarief op de Staatsspoorwegen en opheffing van de rechten op varkens en varkensvleesch. Geachte Redacteur. U zal my toestemmen dat het dorp den Burg wegens hare ligging, gesloten bouw en tevens Öoor haar boomgewas tot een der fraafiste dorpen behoort van ons vaderland en toch heeft het in zich een groote fout en wel niet alleen gemis aan water by brand nog een gebrek dat men elders zelden aantreft en haar zeer ontsiert, dat veel nadeel doed aan de volksgezondheid ik bedoel het nahouden door vele burgers van een mesthok (zieke hokken) die vooral des zomers wegens hun uitdamping veel nadeel aan die groote schat de gezondheid veroor zaakt, bezoek maar de achtererven van vele woningen en sla een blik op die verzamelingen, men walgt dan van die verderfeiyke stank. Met genoegen las schrfiver dezes in uw blad een advertentie inhoudende een herinnering van onze Geachte Burgemeester en wel aan het bepaalde by art. 30 der algemeene politie-verordening luidende het bestaande verbod van dergelyke inrichtingen ten zy met vergunning van B. W, en met naleving der door hen te stellen voorwaarden. Wenscheiyk is het in het belang der volksgezondheid dat men gedachte zieken hokken totaal verbood en wel op te ruimen binnen 2 maanden na opzegging en mocht het by sommigen niet anders kunnen dan zulk een hok te blyven behouden de constructie voor te schrijven en wel te bouwen van steen met steenen verwulf waardoor die sohadelyke broeying en blake ring werd voorkomen. Het resultaat zou daarvan zyn, dat velen hun mesthok opruimden, waardoor de hoeveelheid der op te halen mest grooter zoude worden, en men denken kon zulks te verpachten, waarvoor wel liefhebbers zouden te vinden zyn. Men volge in dezen geheel een voorbeeld, elders met goed gevolg in gebruik, de verbreking van oude gewoonten en ziekelyke gebruiken geeft somsoppo-

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2