N°. 219. Donderdag 7 November. A0. 1889 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Inenting tegen longziekte. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, maken bekend dat door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van 11 October 1S89 is besloten, dat op den tweeden Maandag der maanden December Januari en Februari van ieder jaar aan den Burg MARKTEN voor den handel in vee, lammeren, boter en eijeren, zullen worden gehouden, welk raads besluit goedgekeurd is door heeren Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hunne beschikking van 30 October jl. No. 1. Texel den 1 November 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STIKKEL, C. M. KOOIJ, Secretaris. Burgemeester. In Duitschland (Landw. Presse) heeft verleden jaar de Minister van Landbouw proeven laten nemen met het inenten van runderen, ten einde de stellig belangrijke vraag beslissend op te lossen, ot de dieren daardoor tegen de longziekte beschermd worden of niet. De proeven werden genomen in het „Regierungs- bezirk" Magdeburg, onder leiding van den hoogleeraar Dr. Schütz en den districtsveearts Steffen. Den 8sten October werden 12 jonge stieren met vloeistof uit of stukjes van zieke longen ingeënt, en wel: 3 stieren met warme en 3 met koude vloeistof, 3 met warme en 3 met koude stukjes uit de longen. De met warme vloeistof uit de longen ingeënte werden het zwaarst ziek. Den 26n October werden deze dieren, tegelijk met 4 niet ingeënte stieren van hetzelfde ras en denzelfden ouderdom, midden tusschen dieren geplaatst, die aan longziekte lijdende waren. Tevens werd de neus der zieke dieren gedurende langerentijd herhaaldelijk in nauwe aanraking gebracht met die der gezonde. In December en Januari werden alle dieren gedood en onderzocht; de 12 ingeënte waren alle gezond gebleven, terwijl de 4 niet ingeënte aan longziekte lijdende bleken te zijn. Bij een tweede proef werden alle dieren met warme vloeistof uit de longen ingeënt, omdat deze bij de eerste proef het krachtigst had gewerkt, en daarna werd angstvallig zorg gedragen, dat de niet en de wel ingeënte dieren wederom aan dezelfde invloeden van besmetting werden blootgesteld. Den 9n November werden 12 stieren met verschillende hoeveelheden van 0.05 tot 1.0 Cubi - warme lymphe ingeënt. Het bleek, dat de hoeveelheid gebruikte vloeistof geen invloed had op den graad, waarin het plaatselijk ziekteproces begon. Een stier stierf 35 dagen na de inenting aan eene buikvlies ontsteking, welke het gevolg was van eene uitbreiding van het plaat selijk ziekteproces dat na de inenting ontstaat. Den ln December werden de ingeënte dieren tusschen anderen geplaatst, die aan longziekte loden, maar zij werden niet ziek. Den 12n Jan. werden zij nog eens in een anderen stal naast longzieke dieren geplaatst. Den 2n April werden alle 11 ingeënte opnieuw, en tegelij kertijd 2 andere stieren, met warme lymphe ingeënt. De beide laatste dieren werden zwaar ziek en een er van stierf, terwijl de 11 reeds vroeger ingeënte op de inentingsplaats slechts zwakke verschijnselen vertoonden. Den 12n April werden 20 gram warme lymphe met 2000 gram warme gesteriliseerde bouillon van vleesch gelijkmatig vermengd, en deze vloei stof werd met een daarvoor geschikt toestel voor den neus van de dieren stoffijn verdeeld. De dieren bleven gezond. Den 13n Mei wer den de ingeënte dieren ten derden male naast andere geplaatst, die aan longziekte lijdende waren. En ten slotte werd den 26n Juni aan elk der elf stieren, en tevens aan 2 niet inge ënte, 1 cubi warme lymphe in de longen ge spoten. Ook nu bleven de eerste dieren gezond, terwijl de beide laatste zwaar ziek werden en een er van stierf. Einde Juli werden de 11 stieren geslacht en onderzocht; zij bleken ane volkomen gezond te zijn. Er mag dus als bewezen worden aangeno men, dat dieren, welke met warme versche lymphe van aan longziekte lijdende dieren worden ingeënt, daardoor tegen deze ziekte beschermd zijn. TEXEL, 6 November 1889, Voor den winteravondis de titel van een werkje, dat ten voordeele der te stichten bewaarschool te Oudeschild, zal worden uitge geven. Het boekske zal bevatten acht ver tellingen, door den schrijver van „Hollandsche Zeelui" en voor den prijs van 50 cts. ver krijgbaar zijn. is het reeds eene aanbeveling voor dit werkje, dat het is van de hand van den schrijver van „Hollandsche Zeelui", een boekske waar van ruim 570ü exemplaren werden verkocht, niet minder meenen wij iedereen totinteeke- ning op dit werkje te mogen aansporen, om dat daarmede zulk een goed werk wordt beoogd. De schrijver, die door zijn belangloos pogen de aanzienlijke gift van f 844.52 aan de lief dadigheidscommissie te Ylissingen mocht over maken, vinde thans niet minder succes, waar hij weder geheel belangloos z:ch aangordt om den krachtigen steun te verleenen voor het tot stand komen der gewenschte inrichting. Zij een ongedachte uitkomst het loon voor zijne moeite. Gaarne steunen wij dat pogen door krachtig aan te dringen tot inteekening voor eenige exemplaren, op do lijsten, welke tot dat doel worden aangeboden. Bij het goede werk wat men doet, verschaft men zich tevens een aan gename lectuur. Tengevolge van de groote veemarkt te Alkmaar, Maandag jl., was de aanvoer van vee op onze markt nihil. Nog slechts een markt, op Maandag a. s., en de gewone vee markten zijn voor dit jaar afgeloopen. "Wij wijzen er echter op (zie het officieel) dat den tweeden Maandag in December, Januari en Februari markten zullen worden gehouden. Het Piano-concert met Zang, Maandag avond door den heer de Boer van den Helder, in „de Vergulde Kikkert" te geven, trok niet veel bezoekers, zoodat aanvankelijk het con cert niet scheen te zullen doorgaan; op aan drang echter van eenige bezoekers gaf de heer de Boer toch eenige nummers ten beste. In sommige couranten kwam dezer dagen het bericht voor, dat aan den heer Bakels, gedurende tal van jaren als schoolopziener werkzaam op de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling, door de hoofden der scholen een geschenk was aangeboden. Naar door ons ingewonnen informatie is dat belicht minstens voorbarig als ook niet zeer juist. 1° Bestaat wel het plan den heer Bakels een aandenken te geven; doch is zulks nog niet gedaan; 2° zal dit niet uitgaan enkel van hoofden der scholen, doch van alle onderwijzers op die eilanden, welke daartoe iets bijdragen. Oudeschild, 4 N">v. Gisteren herdacht Mej. A. Guesen den dag waarop zij 25 jaren geleden te Amsterdam onderwijzeres werd. De schooljeugd gaf blijk van hare belangstel ling in het jubilé der onderwijzeres, door haar een geschenk te vereeren. Helder, 5 Nov. Heden namiddag sprongen twee vlampijpen van de torpedoboot „Goentoer" die op de reede bezig was te manoeuvreeren. Het onheil was bijzonder ongelukkig voor een der stokers, doordien de man hevige brandwonden bekwam en naar het hospitaal moest vervoerd worden. De „Goentoer kwam voor de haven ten anker en moest later door de sleepboot „Stad Amsterdam" naar de haven worden gehaald. Van het in de buitengronden van Terschelling gestrande ijzeren schip „Ursula" verneemt men, dat er zes voet water in het ruim staat. Van de lading werden eenige schuiten vol geborgen en te Terschelling aangebracht. Men is van meenin g dat het schip niet kan worden afgebracht. Omtrent de schade, door overstrooming veroorzaakt in den Mijzerpolder (Noord Holland) wordt aan het Hdbld. gemeld, dat zij reeds met milde hand is of nog zal worden vergoed. De voorzitter van het permanent fonds der waters nood commissie heeft reeds in de eerste dagen na de plaats gehad hebbende doorbraak ter beschikking van den burgemeester der betrokken gemeenten de gelden gesteld, welke die heeren noodig achtten om in den eersten nood te voorzien. Bovendien zal de voorzitter (G. van Tienhoven), nog verder opgaaf ontvangen omtrent de schade, door meer of min behoettigen geleden, om ook die uit het fonds te vergoeden. Te Zijpe werd in de vorige week door het onweder getroffen en brandde dientengevolge geheel af de boerenplaats aan den Belkmerweg, eigendom van den heer mr. J. F. Wertheim te Amsterdam, en bewoond door G. Kater. Alleen de voorhanden contanten en het goud en zilver zijn gered kunnen worden. De bewoners, die reeds te bed lagen, hadden niet den tijd zich te kleeden. COURANT

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1