Buitenland. Op de Maandag te Alkmaar gehouden groote najaara-veemarkt waren aangevoerd, ongeveer 5000 stuks Hoornvee. Handel matig, doch hooge prijzen werden er voor jong vee besteed. In de zitting der Prov. Staten, isdoorGed. Staten voorgesteld om van de algemeene bewaar school te Hippolytushoef op Wieringen voor den tijd van 3 jaren eene subsidie te verleenen van f 100 's jaars. Omtrent het verzoek van bestuurderessen der bewaar- en handweikschool op het eiland Ter schelling om de aan die school verleende subsidie van f 125, te brengen op f 200 stellen ged. Staten voor als zijnde tegen verhooging van de subsidie de vroeger toegestane subsidie voor 3 jaren te bestendigen, onder voorwaarde dat gedurende gezegd tijdvak alle kinderen van onvermogende ouders in de gemeente, desverlangd kosteloos tot de school zullen worden toegelaten. Athos schrijft aan de Zutph. Ct. „De Indische bladen beginnen reeds onrust barende berichten te vermelden van de uitgebreide oorlogsmaatregelen door onze aartsvijandende Atjehers, genomen, om ons in onze verdedigings linie te bestoken. Tevens spreken zij van het bedenkelijk incompleet aan Europeesche soldaten en het gebrek aan „goed Kader." Ook wordt er gewaagd van het plan om een lid van den Raad van Indie naar Kotta Radja te zenden. Dwaasheid die niets uitwerkt, maar tijdver spilling en geldverlies veroorzaakt Zou het mogelijk zijn Nederland uit zijn apathie vrat Insulide betreft, wakkei te schudden. Zou er een „man" gevonden kunnen worden, die de leiding der Koloniale Zaken op zich nam Zou men eindelijk de schande begrijpen, die op gansch Nederland rust, door een toestand, zooals die welke onze dapperen in Atjeh thans onder vinden, te blijven bestendigen? Kan het „aux grands maux les grands remedes" niet in toepas sing gebracht worden Men bedenke met welke flinke troepen hier te lande vredes-manoeuvres gehouden worden, terwijl onze braven daar ginds nacht en dag in doodsgevaar zijn, om door verrraad en overmacht te worden overvallen en getjintjangd (fyngehakt). Is alle energie uit Nederland gewe ken Ik geloof het nog niet. Ik vertrouw, dat onder goede voorwaarden, nog wel spoedig een paar duizend vrywilligers te krijgen zijn, om daarmede als kern, met een brigade Toba te bezetten en vandaar uit Atjeh in den rug te attakeeren. Maar men bedenke, dat zulk eene expeditie met al wat er bij behoort, uitstekend uitgerust moet zijn en dat er aan geen terugtrekken mag worden gedacht, voordat Atjeh machteloos aan de voeten van den generaal, die de brigade kommandeert., om vrede smeekt." De heer W. H. Arkes, directeur der paarden tram Hoorn—Enkhuizen, heeft zich tot de Provinciale Staten vau Noord-Holland gewend met het verzoek, hem in de gelegenheid te stellen tot het indienen eener aanvrage om geldelyken steun voor het aanleggen en in ex ploitatie brengen van eene stoomtrambaan tus- schen Hoorn en Alkmaar alvorens eene beslissing te nemen in zake het verzoek der heeren Bosman en De Lange. Adressant grondt zijn verzoek voornamelijk hierop lo. dat het in exploitatie brengen van eene stoomtrambaan merkelijk (5 pCt.) minder zal kosten, dan de bouw van een lokaalspoorweg de bijdrage, waarom zal worden verzocht, zal daardoor veel geringer zijn dan die door de heeren Bosman en De Lange voor een locaal- spoorweg is aangevraagd. 2o. zal eene stoomtram beter in de bestaande behoeften voorzien, daar er meerdere halten kunnen worden aangebracht, en de trambaan dichter langs de bebouwde kommen der gemeente kan worden aangelegd dan een spoorweg. De Minister van Marine heeft afwyzend beschikt op een adres om lotsverbetering, inge diend door de gezamenlyke ambtenaren bij de direction der marine. Er zijn vooral onder de mindere rangen (adjunct-commiezen en klerken) verscheidene bij dat ambtelijk korps, die reeds 5 jaar en langer dienen op hetzelfde tractement, zonder dat er vooralsnog uitzicht op eenige bevordering bestaat. Op het Hooge Zand te 's Gravenhage werden Zaterdag wegens wanbetaling twee oude men- schen een broer en zustei die gewoonlijk met bedelen den kost verdienen, uit hunne woning verwijderd. Het publiek had medelijden met de bijna naakte, vervuilde schepsels en de politie wilde hun op 't bureel huisvesting verleenen, hetgeen ook werkelijk geschiedde. Maar wat bleek? Dat ze in 't bezit waren van een zak met geld, die, mede naar 't politie- bureel vervoerd, nauwelijks door een krachtig man kon gedragen worden en dat in een latafel die uit 't huis werd gozet, ook nog een honderd gulden of vier aanwezig was. Het gezamenlijk bedrag kan wel op 5 a 6 duizend gulden (er is veel goudgeld bij) worden geschat. Slechts door de bedreiging dat 't verblijf ten politie bureele hun geld zou kosten, gelukte het den dienstdoenden inspecteur hunne toestemming te krijgen, om door een der ambtenaren een woning te doen huren, waarheen zij sn hun havenlooze inboedel zouden kunnen worden vervoerd. Volgens de Foss. Zeit. heeft eene Neder- landsche firma te Venloo, die boter uitvoert, dezer dagen Berlijnsche winkeliers bedrogen, door aanbieding te doen van „fijnste Hollandsche boter," voor vrij lagen prijs. Bij aankomst der bestelling bleek de fijnste boter,, margerine te zijn, bijna een kwart minder waard. Men meldt uit Bolnes: Bij het graven van een put zijn door den metselaar J. De Zanger alhier op anderhalve meter diepte 80 oud-Hollandsche zilveren munten gevonden. Het zijn voor het meerendeel 2- en 6-stuiverstukken. Vele hebben aan de eene zij een wapen met het rondschrift „Concordia res parvae crescunt." De meeste dragen het jaartal 1682, enkele slechts 1601. Eenige hebben rond het randschrift „mon nov. argent, ordin. zeeland" en zijn van het jaar 1683. De meeste zijn bovendien nog bestempeld met bundeltje pijlen ter groote van V» centimeter. Dit stempeltje is aangebracht midden in het wapen. Den vinder is reeds een aardig sommetje tever geefs geboden. Men schrijft aan het Haagsche Dagblad. Er zijn personen, die zich opzettelyk laten veroordeelen om in eene Rijksinrichting geplaatst te worden en niet zonder reden, zooals uit het volgende blijkt: Zekere A. S. te Tilburg, werd wegens herhaalde dronkenschap tot 6 maanden plaatsing in eene rijkswerkinrichting veroordeeeld. Toen hij dezer dagen te Tilburg terugkwam, ontving hij als uitgangskas nog de som van f 58.26V2, nadat al zijne aldaar gemaakte verte ringen waren betaald. Zoo'n straf kan niet afschrikkend werken. De Argentijnsche Republiek heeft twee belangrijke decreten uitgevaardigd. Het eerste beveelt den verkoop in Europa van 40,000 hectaren grond. Het tweede decreet schrijft voor een streng onderzoek op elke stoomboot, die onder steunde landverhuizers aanbrengt. Degenen, die tot werken onbekwaam zijn, zullen niet mogen ontschepen en ten koste der maatschappij, aan welke het sehlp, dat hen aanbracht toebehoort, teruggezonden worden; wat meer is, de kapitein wordt met eene zware boete gestraft welke hij aanstonds moet betalen. De Belgische Regeering heeft haar verbod van invoer van vee uit Duitschland en Luxemburg in dien zin gewijzigd, dat thans wederom schaf en uit die landen toegelaten kunnen worden; echter alleen wanneer ambtelijk is vastgesteld, dat deze komen uit plaatsen waar sinds eene maand geen besmettelijke veeziekte voorkwam dat de invoer alleen langs aangewezen stations en uitsluitend per spoor plaats hebbe, dat ze bij aankomst gekeurd moeten worden op kosten van den vervoerder en daarna 14 dagen in quarantaine gelegd worden. Doorvoer van schapen uit de genoemde landen blijft verboden zonder eenige afwijking van dat verbod. Te Paramatta, in Nieuw-Zuidwales, werd dezer dagen eene vrouw begraven, by wier graf niet minder dan 600 afstammelingen stonden. Z(j was, naar gemeld wordt en geiyk uit de nog aanwezige doopakte bleek, in 1776 geboren en dus 113 jaar oud. De rentenier Jordan herdacht den 26sten October te Bielefeld in bewonderenswaardige helderheid van geest en gezondheid des lichaams zijn lilden verjaardag. Den Duitschen keizer, die reeds meermalen en ook bij zijn jongste bezoek aan Minden zeer veel belang in den grijsaard toonde zal de beeltenis van dezen overhandigd worden. De werkstaking van mijnwerkers in den omtrek van Bergen (Henegouwen) breidt zich nit. Gedurende den. hevigen storm, welke te Glasgow woede stortte eene groote tapijtfabriek, waar 140 vrouwen aan het werk waren, in. Een vijftigtal ontkwam, de overigen werden onder de puinhopen bedolven. De Britsche consul te Pernambuco waarschuwt tegen de landverhuizing naar Brazilië. Vooral moeten geen landbouwers uit de oude wereld zich daarheen begeven, daar de heete luchtstreek veldarbeid voor hen bijna onmogelijk maakt, terwijl de wetten, gebruiken, taal en godsdienst van het land zoo zeer van de hunne verschillen, dat zij er zich nooit thuis zouden gevoelen. Op de veemarkt te Breslau zijn gevallen 'van mond- en klauwzeer onder 't vee ontdekt. De uitvoer van runderen, schapen en varkens is diens volgens verboden. In verschillende deelen van het Duitsche Rijk is de ziekte trouwens reeds onder het vee met groote heftigheid opge treden. In het district Oost-Havelland (arron dissement Potsdam) zijn alleen 82 stallen met 2160 stuks rundvee en 200 schapen besmet verklaard. Te Weenen werd een koetsier beboet, omdat hy, dronken zijnde, met een rijtuig met 2 paarden als een razenden had gereden. Toen de rechter wees op het gevaar, dat hij had veroorzaakt, antwoordde de man dat goede koetsiers het best rijden als ze dronken zijn. In het district Keulen is een bevel uitgevaar digd, waarbij het voortaan aan de ouders verboden is hunne kinderen uit het district Keulen onderwijs te doen ontvangen in Holl. en Belgische pensio naten. Het is te voorzien, dat vele ouders zich aan dit bevel niet zullen storen; zou een vader niet vrij wezen om zijn kinderen te laten onderwyzen waar hij wil? De overstroomingen in Noord-Italie nemen verontrustende afmetingen aan, daar de geheele Po-vlakte er door bedreigd wordt. Bij Ferrara zijn de dijken der Reno bezweken en werden een groote steenen brug en verscheidene huizen vernieid. De Panaro bij Modena heeft evenzoo het land onder water gezet en bij de overstroo mingen der Trebia, Livonzo en Staffora zijn vele menschen om het leven gekomen, terwijl bruggen weggeslagen werden en het verkeer tusschen Bobbio, Genua en Piacenza werd gestremd. Bres cia wordt bedreigd. Al het land rondom Treviso en Mantua staat onder. De onafgebroken regen veroorzaakte een aardstorting die den spoorweg tusschen Parma en Spezzia versperde. Ook in Toscane breidt de overstrooming zich uit. Over geheel Italië vallen hevige regens. De laatste berichten uit het noorden van Italië luiden gunstiger. Het weer wordt beter en het water in de rivieren begint te zakken. De schade, welke aan de landeryen is toegebracht, is echter zeer aanzienlijk. Een belangrijke vraag. Aan den minister van waterstaat is een adres gezonden van den volgenden inhoud Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekende Jan Christiaan Benit, wonende te Nieuwer-Amstel,Grensstraatno. 18, dathy gemachtigd is door een voornaam buitenlandsch ingenieur, om namens een zeer soliden uitvoerder, daartoe in staat gesteld door een der grootste bankiershuizen in Europa, concessie aan te vragen tot drooglegging van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, zooals deze is ontworpen in het plan der regeering van het jaar 1877 of met zulke wyzigingen als door uwe Excellentie nog zouden kunnen gewenscht worden in het belang der regeering en ondernemers welk plan alsdan den concessionairs in handen wordt gesteld. Dat volgens berekening van bevoegde deskundigen de kosten der uitvoering van het geheele werk zouden bedragen honderd zes en twintig en een half millioen gulden, waaronder begrepen is de dichting van het Eyerlandsche gat, gelegen tusschen Texel en Vlieland, dat de te betalen renten van de uit te geven gelden tydens de uitvoering onder dit bedrag niet zyn begrepen; dat de prioriteits-concessie-aanvrage geschiedt op de volgende voorwaarden, die door zyn lastgever zyn goedgekeurd uit naam van diens commiten lo. Het kapitaal van uitvoering wordt bepaald op 126'/j millioen gulden: 2o. Een zeker bedrag van bovengenoemd kapitaal, zal, wanneer dit door de regeering wordt verlangd, worden geresserveerd voor deelneming in Nederland. 3o. De tyd van uitvoering, na afloop der onteige ning, wordt vastgesteld op dertien jaren. 4o. Het geheele werk zal, onder oppertoezicht van de regeering, door eene Maatschappy worden uitgevoerd. 5o. Door deze Maatschappy zal een waarborg kapitaal gestort worden, in overleg met de regeering vast te stellen, waarvan de intrest jaariyks aan de Maatschappy ten goede komt. Dit kapitaal blyft onaangeroerd gedurende de eerste tien jaren der uitvoering, doch wordt, zoo noodig, en alsdan nog onder goedkeuring van het gouvernement, gedurende de laatste drie jaren der uitvoering tot voltooiing van het werk gebruikt. 6o. Ingeval de Maatschappy in gebreke mocht bly ven het werk binnen zestien jaren na afloop der onteigening te voltooien, vervalt - force majeure uitgezonderd - het waarborgkapitaal aan de regee ring de tyd, tengevolge van force majeure verloren,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2