N°. 220. Zondag 10 November. A. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Frayico per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, maken bekend dat door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van 11 October 1889 is besloten, dat op den tweeden Maandag der maanden December Januari en Februuri van ieder jaar aan den Burg MARKTEN voor den handel in veelammeren, boter en eijeren, zullen ivor den gehouden, welk raads besluit goedgekeurd is door heeren Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hunne beschikking van 30 October jl. No. 1. Texel den 1 November 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STIKKEL, C. M. KOOIJ, Secretaris. Burgemeester. TEXEL, 9 November 1889, Vrijdagavond werd in het logement „de Oran jeboom" eene vergadering gehóuden van het alhier bestaande ziekenfonds. Aanleiding tot deze vergadering was het 25 jarig bestaan der Vereeniging, ten einde de vraag beantwoord te zien of dit feit nog door eene bijzondere herdenking zou worden gekenmerkt. Was die vraag alleszins gerechtvaardigd, een goed voorstel daaromtrent, scheen bij het bestuur aanvankelijk niet te bestaan; althans na veel discussie kwam de vergadering iets te weten. Besloten werd daarop dat het 25-jarig be staan der Vereeniging in feestelijke bijeenkomst zal worden herdacht op 28 Nov. a. s. in het logement „de Zwaan"; voor die bijeenkomst werden eenige gelden uit de kas beschikkaar gesteld. Was het doel der bijeenkomst hiermede afgeloopen, eenige leden meenden dat deze vergadering ook voor andere zaken kon wor den dienstbaar gemaakt. Ernstige bezwaren werden ingebracht over de eigenmachtige handelingen van het bestuur tegenover sommige personen. Het ligt niet op onzen weg om daaromtrent een oordeel u t te spreken, doch wel veroor loven wij ons de opmerking dat het bestuur, door eene flinke leiding der vergadering, deze meer aan haar doel:'„bespreking van onderlinge belangen der leden" zou kunnen doen beant woorden. - Aan den biljartwedstrijd, Vrijdagavond in het Café „Parkzicht" gehouden, werd door 10 personen deelgenomen; de prijs en premie een nickel horloge en een inktstel, werden gewonnen door de heeren van Oijen en J. Rijk. Oosterend, 6 Nov. Gisteren hield „Nut en Genoegen" hare tweede vergadering in dit saisoen. Als eersten spreker trad op de Heer FHeero ma van de Koog, welke eene lezing hield naar aanleiding van het onderwerp „Liefde". De vaste bijdrage werd geleverd door den Heer P. Haremaker, welke daarvoor gebruikte een stukje van „de Oude Heer Smits" getiteld „Een arme Sukkel." Daarna volgde eene bijdrage door den Voor zitter, n. 1. Een fragment uit „De tocht van Heemskerk voor Gibraltar", van Bogaers. De stukjes: „Bij het kerkportaal" van Jan van Beers, „Hans Nord" en „De heldhaftige Nachtwacht" werden verder nog voorgedragen, respectiefelijk door de heeren J. Timmer, W. Koppen en J, C. Bakker. den Hoorn, 7 Nov. Gister had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van het Onderlinge Begrafenisfonds „Unitas." Uit het verslag bleek dat sedert de oprich ting, nu 5 jaar geleden, het ledental was ge klommen tot 298, dat het laatste jaar bijzon der gelukkig was geweest, aangezien er slechts 1 uitkeering had behoeven plaats te hebben en dat de kas een saldo aanwees van f 1118.24 Vs. De Directeur betuigt H. H. verslaggevers zijnen dank en doet uitkomen dat het een gelukkig idee is geweest genoemd fonds op te richten, daarbij de leden geluk wenschende met den toenemenden bloei, en ieder aanspo rende om, door het aanwerven van leden als anderszins, mee te werken de vereeniging tot nog grooter bloei op te voeren. Wanneer men nu nog in aanmerking neemt, dat er geduronde de 3 wintermaanden niet wordt gecontribueerd dan staat men verwon derd over de uitkomst en wordt het duidelijk waarom andere fondsen zoo op leden zijn gesteld en zooveel provisie kunnen laten ver dienen. Voegen we er dus ten slotte nog den wensch aan toe dat een ieder meer en meer overtuigd moge worden van het nut eener dergelijke vereeniging en dat vele leden „ook van andere dorpen zich gedrongen mogen gevoelen, bij Unitas zich aan te sluiten. Helder. 8 Nov. Ter reede is tegenwoordig een onzer monitors bezig met 't houden van schiet oefeningen op een drijvende schijf, welke van zware pantserplaten is voorzien. De resultaten moeten verrassend zijn en leveren het bewijs, dat voor het hedendaagsche geschut de pantserhuiden der schepen niet meer berekend zijn. Betreffende de afdeeling Waterstaat van de Staatsbegrooting van 1890, lezen wij in het N. v. d. D., dat verscheidene leden zich aan sloten bij de meening van belanghebbenden en van het provinciaal bestuur van Noord-Holland dat de haven te Oosterend de voorkeur verdient boven verbetering der haven te Oudeschild op Texel. Naar de antirevolutionaire Oranjevaan verneemt, mag eerlang het wetsontwerp tot verdeeling der groote steden (voor het kiesrecht) verwacht worden. Zelfs moet het wetsontwerp sedert eenige dagen b\j den Raad van State inge diend zijn. Volgens den briefschrijver uit de hofstad aan de Midd. Ot. moet het verslag van het afdeelings- onderzoek der Eerste Kamer over het sehoolwets ontwerp, dat spoedig hot licht zal zien, zeer ongunstig zijn voor de aanneming van de wets voordracht en niet omdat partijdigheid van de samenstellers de geoperde bezwaren zoo breed uitmeten; maar omdat werkelijk in de afdeelingen zooveel stemmen tegen de wet zijn opgegaan. Zooals het nu staat, is de kans voor verwerping met gering. Door de Maastrichtsche spijker- en draadna- gelfabriek is een adres gericht aan den Minister van Financiën, waarin wordt aangedrongen op het doen van de noodige voorstellen tot het heffen van een inkomend recht van f 1.50 per 100 kilo van draadnagels en spijkers voor Neder land, alsmede voor de koloniën, voor zoover de nagels en spijkers uit Nederland afkomstig zijn. Adressante wijst er op hoe deze tak van nijverheid, tengevolge van de vrijstelling hier te lande en de wederinvoering van het protectiestelsel in alle andere staten, met een algeheelen ondergang woidt bedreigd. Reeds hebben 11 van de 15 spijkerfabrieken, die vóór eenige jaren nog in werking waren, den arbeid gestaakt, en het is te voorzien, dat bij hooge rechteQ, in andere landen geheven, en de mededinging van buitenlandsche fabrikaten, die hunne overproductie hier aan de markt brengen, ook de nog bestaande een gelijk lot zal treffen. Voorts acht adressante het volstrekt niet bewezen, dat de heffing van een invoerrecht op spijkers en draadnagels een opslag dezer artikelen ten nadeelo der verbruikers zal ten gevolge hebben, omdat het hier artikelen be treft, die gemakkelijk te vervaardigen zijn, en daarom door de onderlinge mededinging der Nederlandsche fabrikanten die opslag zal worden voorkomen. De directie van de Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaart-Maatschappij heeft haren agenten aangeschreven, dat tot nader order geen crediet-passagiers v^or de Argentijnsche Republiek meer kunnen worden aangenomen. De toevloed moet dan ook zeer groot zijn. Uit het Westland wordt aan de W. CU geschreven De landbouwers en veehouders in 't Westland kunnen thans voor zich de vraag wel beantwoor den, wat het jaar 1889 uit een financieel oogpunt voor hen geweest is, en wij gelooven, dat waar zij zonder geringschatting van het genoten goede, zich zeiven een eerlijk antwoord willen geven, dit niet anders dan een gunstige getuigenis van het bijna doorleefde jaar zal geven. Do landbouw genoot rijkelijk de zegeningen van een mild en g.oeizaam voorjaar, en al dreigde het tijdperk van droogte ook met stremming in den wasdom, al was de lange regentijd, die volgde, den land bouwer ook onwelkom, hinderlijk bfj het oogsten en schadelijk voor de qualiteit van zijne producten, de uitkomst van den oogst mocht le/redigend heeten, en wanueer liet uitgedorschte koren zal omgozet zijn in klinkende munt, heeft de land bouwer bij eenigszius willige markten geen slechte rekening gemaakt, vooral niet, doordat hij voor zijn vee goed voeder als overblijfsel van goed koren overhoudt. De veeteelt gaf nog betere uitkomsten, evenzeer in de weiderij als in de zuivelbereiding. De vetweider maakte goede winsten hoe duur hij bij den aanvang ook moest inkoopen en daar de veestapel voortdurend gezond was en de zuivelproducten steeds goed betaald werden, al bleef soms de kaas in prijs beneden 't middelmatige, mag do zuivelboer vooral niet klagen over 1889, dat als het jaar van een rijken en hoogst gelukkigen hooioogst hem niet licht zal vergeten. En ofschoon de maanden September en October hem ook teleurgesteld hebben, doordat zij het vee te vroeg uit de doorweekte weide verdreven, deze teleurstelling kan toch Diet beletten, dat hij 1889 gaarne een getuigschrift van goed gedrag geeft. TEXELSCHE COURAIT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1