Buitenland. Ingezonden Stukken. Naar het Vad. verneemt, is de anti-vaccine- wet bij den Raad van State ingekomen. De terreinen der voormalige Hollandsche gasfabriek aan de Weteringschans te Amsterdam, bijna 7 hectaren groot, zijn Woensdag geveild voor f 922,000, zonder de ongelden; 20 November is de defintive toeslag. Sedert jaren was de verzending van fokvee uit Nederland naar Duitschland niet zoo belang rijk als tegenwoordig. Over de afgeloopen maand October werd alléén langs Nieuweschans uitge voerd: 1259 stieren, koeien en vaarzen en 2811 hokkelingen en kalveren; voor een zeer groot gedeelte wordt het vee dat naar Duitschland wordt verzonden, in de drie noordelijke provinciën van ons land opgekocht, hetgeen in die streken dan ook van merkbaren invloed is op de prijzen die thans voor goed vee worden bedongen. De vorige week werd de heer H. F. Bultman, benoemd tot Ridder van het Legioen van Eer, wegens zijne bemoeingen in zake het Hollandsche vee op de tentoonstelling to Parijs. Door het on weder in den nacht van 1 op 2 dezer zijn in de gemeente Haarlemmermeer p* m. 100 stuks rundvee en schapen te water geraakt waarvan sommigen verdronken. Te Winschoten is een export-varkensslach terij geopend door de hh. Gebr. Schott, agenten van een zelfde inrichting van de hh. Thompson Co. te Assen. Den len dag werden er in zes uren tijds vijf en-zeventig varkens gedood, gerei nigd en ter verzending naar Londen gereed gemaakt. De boterkoopers, die de boter naar Engeland verzenden, klagen tegenwoordig algemeen, dat op de reis naar Londen de vaten boter nagekeken worden en men daaruit boter ontvreemdt. De bovendeksels zijn op de markt van een kruishout voorzien, dat goed vastgespijkerd is. Bovendien is het gemerkt, zoodat het niet gemakkelijk los te maken is. De dieven maken daarom den bodem van het vat los en stelen onder uit het vat, zooveel hun goeddunkt. Dat men het niet zoo nauw neemt, blijkt uit de opgave van gewicht der Londensche firma's. -Uit vaatjes van 40 pd. mist men soms 11 pond. De dieven zijn nog niet bekend. (Leeuw. Ci.) Het is bijna niet te gelooven wëlk verbazend getal vinken te Rozendaal jaarlijks in de maand October gevangen wordt. Men berekent dat in die gemeente 24 vinkers zijn, die door elkander dagelijks ieder 25 vinken vangen, hetwelk gedurende de afgeloopen maand 18,600 stuks bedraagt. De heer M. B. ving zelfs op één dag 514 dezer trekvogeltjes. Een koopman in manufacturen, voor eenigo tijd van Harlingen vertrokken, hield toen openbare verkoop van zijn winkelgoederen. Daar hem de opbrengst bitter tegenviel, gelastte hij den verkoop te staken, met de bijvoeging „Dan geef ix liever alles aan de armen Aan die bedreiging is gevolg gegeven. Yoor honderden guldens manufacturen zijn verdeeld geworden sommigen ontvingen wel voor twintig gulden aan goed. Sedert eenigen tijd zijn door den heerJ. E. Scholten, de grootste paardenfokker te Groningen, proeven genomen met Broekmann's Phosphorzure kalk aan jonge paarden te geven. Dagelijks ontvingen de veulens 20 gram, de enters 30 gram, waardoor de dieren een bijzonder flink, recht en sterk beenderengestel verkregen. De baal van 75 K. G. kost f 13.35. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat in de gemeente Nun hem sedert den lsten November 1886, dus in drie jaren, geen enkelen sterfgeval heeft plaats gehad. Nunhem is onder de kleine gemeenten een der kleinsten. In den Staatsalmanak voor 1889 wordt het aantal inwoners opgegeven als 206, dat der kiezers als 6. Op het nieuwe Centraal-Station te Amsterdam bestaat, voor reizigers met plaatskaarten tot Amsterdam, de gelegenheid om zich op het perron te voorzien van plaatskaarten om verder te reizen naar stations van of bereikbaar over de lijnen der Hollandsche IJzeren- en Oosterspoorwegen. Gelijke gelegenheid is er echter niet voor dege nen, die per Rijnspoorweg hunne reis voortzetten willen, zoodat deze reizigers zich eerst naar het loket van den Rijnspoorweg in de vestibule moeten begeven tot het nemen van plaatskaarten voor hunne verdere reis, waartoe soms de tijd ontbreekt. Om aan dit ongeriet tegemoet te komen, heeft de directie der Rijnspoorwegmaatschappij voorloopig bij wijze van proef toegestaan, dat reizigers, die in bedoeld geval verkeeren, zonder plaatskaart op het Centraal-Station kosteloos in hare treinen plaats nemen, mits zy dan aan het station Weesperpoort zich voorzien van de noodige plaatsbewijzen voor het vervoer over den Rijnspoorweg. Met de Lemmerboot kwam Zondag te Groningen een jongen van dertien jaren en nam zijn intrek in een logement. De politie wenschte echter daar meer van te weten. Het knaapje werd medegenomen naar het bureel en daar on dervraagd. Het bleek toen dat de jongen zijns vaders huis te 's-Gravenhuge was ontloopen, na zich ten koste van zijn vader van reisgeld voorzien te hebben. Naar de reden van zijne vlucht gevraagd, vertelde hij dat hij volstrekt niet met zijne stiefmoeder overweg kon. Toen de dienst doende inspecteur van politie hem het verkeerde van zijn handeling onder hot oog bracht, ant woordde het manneke: „Als u al met eene stiefmoeder ondervonden had, wat ik er mede ondervonden heb, zou u zoo niet spreken, mijn heer!" De jeugdige reiziger is onder politiegeleide naar huis gezonden. N. Gron. Gt. Te Almelo is de as van de machine in do stoomweverij „Java" gebroken, ten gevolge waar van ruim 4Ö0 man gedurende eene week of vier werkeloos zijn. Uit Arnhem wordt gemeld Donderdag ochtend omstreeks 8Vs werd dooi de geheele stad een slag waargenomen, die de huizen op hunne grondvesten deed schudden en waarbij in verschillende woningen de deuren openvlogen en de glasruiten rinkelden als bij het hevigst onweder. Velen dachten aan een ongeluk zooals van Antwerpen en, hoewel het bij nader onderzoek niet zoo erg was, hadden evenwel, door do gevaarlijke omgeving van de plaats waar het onheil was voorgevallen, de gevolgen ver schrikkelijk kunnen zijn. Op ongeveer 10 minuten buiten de stad had zich in het artilleriepark, aan de overzijde van de bekende buitenplaats Sonsbeek gelegen, een soldaat van het korps rijdende artillerie, door een granaatschot van het leven beroofd. Daarbij was een geheel uitgeruste munitie voorwagen in de lucht gevlogen deze wagen was, behalve met tal van andere kleine voorwerpen, bepakt met 17 granaten, 17 granaat-kartetsen, 2 kartetsen en 38 kardoezen, elk gevuld met 1.6 kilogram buskruit. Van dezen wagen was niets overge bleven dan enkele stukjes verbrand hout. Van een viertal andere wagens waren gedeeltelijk de raderen afgeslagen en min of meer vernield. Van een op een afstand van een 25 tal pas staand steenen gebouw, gevuld met duizenden infanterie- patronen, waren de dakpannen alle vernield, terwijl op verschillende plaatsen vermoedelijk door granaatscherven, stukken steen waron weggeslagen. Het is een wonder, dat dit gebouw gespaard is geblevende ramp was bij eene ont ploffing niet te overzien geweest. Van eene in de nabijheid gelegen uitspanning waren van een der zijramen alle glasruiten verdwenen. Het volgende antwoord, dat onlangs de leden van de commissie uit den Paiijschen gemeenteraad belast met onderzoek naar de wijze van proviandeeren te Amsterdam, ontvingen van een niet-officieel, doch welingelicht persoon, wordt door de Tdgl Rundschau medegedeeld. Op de vraag van den voorzitter der commissie, waarmede men, in het geval, dat Amsterdam, het middel punt der vprdedigir g, ingesloten en belegerd werd, de 500,000 menschen, die er zich zouden bergen, wilde voeden, kreeg hij tot antwoord; Met papier, mijnheer; wij hebben, moet u weten, stapels brochures, couranten, open brieven, en geleerde en niet-geleerde wei ken, aan de verwezenlijking dezer plannen denkt niemand en telkens als ons Ministerie van Oorlog op dit gebrek in onze landsverdediging opmerkzaam werd gemaakt, antwoordde hot met een opsommiging van maatregelenwaardoor in belangrijke mate de papiervoorraad werd vermeerderd. Wat zullen de Pruisen het toch slecht bij ons treffen eerst bijna verdrinken door de „papieren" vijf voet water en dan, als ze daarover gezwommen zijn, in Amsterdam stikken in de papierproppen. Naar aan de „N. R. C." geseind wordt hebben te Geneve bloedige gevechten tusschen de politie en het Heilsleger plaats gehad, waarbij dit laatste met ijzerenstangen van zich afsloeg. Maandag was de dag, waarop de loonsver- hooging voor dokwerkers, zooals deze bij de schikking dor jongste arbeidsgeschillen te Londen was geregeld, zou ingaan. Eene groote menigte wachtte des morgens voor de werven, o. a. ook nieuwe werklieden, die, door hooger loon van 6 stuivers per uur uitgelokt, zich bij de dokbeambten aanboden. De meesten werden echter afgewezen en eenigen tijd later ging het werk geregeld voort, hoewel de mannen zich eenigszins ontevreden toonden, dat zij niet voor de schafturen werden betaald. Intusschen heeft een aantal dagwerkers van de uitvoerschuren den arbeid gestaakt, omdat hun het samen werken met de vaste werklieden der dok maatschappij verboden werd, indien zij niet tot de Union" waren toegetreden. Vele schepen kunnen dientengevolge niet laden of lossen. Eene nieuwe inrichteng voor het verzenden der brieven, welke tot nog toe nergens bestaat, trad sinds 1 November te Berlijn in werking. Ten behoeve van eene snelle verzending en bestelling van brieven, wordt op werkdagen tusschen 10 uren 's morgens en 7 uren 's avonds een bijzondere straatpostdienst in het leven geroepen. De invoering van dezen dienst heeft ten d-.el, de tijd die noodig is om van de ver schillende hulpbrievenbussen naar het hoofdkan toor te rijden, te besteden aan het stempelen en sorteeren der brieven. Daarmede wordt aldaar eene bespoediging verkregen van gemiddeld een uur. Voor den straatpostdienst zijn bijzondere wagens gebouwd, ingericht als een postkantoor in het klein, met stempels, sorteerkasten enz. De ritten van de straatpostwagens zijn zoo geregeld, dat zij van 11 verschillende standplaatsen aan de stadsgrens ieder uur afrijden, onderweg de hulp brievenbussen ledigen en verwerken en aan het hoofdkantoor de reeds verwerkte brieven afgeven De richting welke de straatpostwagen neemt, is boven de aan den wagen hangende brievenbus aangewezen. Door deze bus is het publiek in de gelegenheid gedurende den rit nog brieven te verzenden. De scheepstimmerlieden te Hamburg hebben den arbeid gestaakt. Zij vragen vooi den winter dag hetzelfde dagloon als des zomers. De patroons willen dezen eisch niet inwilligen, en daarop weigerden ongeveer duizend scheepstimmerlieden den arbeid voort te zetten. De patroons zouden wel geneigd zijn des wiuters hooger dagloon te betalen, indien de timmerlieden daarvoor even lang willen werken als des zomers. Te Brixham, de plaats waar in 1688 Willem III Prins van Oranje landde, werd Maandag het beeld van dien vorst op plechtige wijze en onder een toevloed van toeschouwers door den heerA. C, Bentinck, een afstameling van den Bentinck, die Willem III vergezelde, onthuld. Het Neder- landsche gezantschap was daarbij vertegenwoor digd door baron Gevers. De heer Cavendish Bentinck hield de onthullingsrede in welke hij de groote geestesgaven van Willem de Oranje verheerlijkte. Zondag der vorige week slaagde een beer waarmede een dierentemmer in een paardenspel te Parijs voorstellingen geeft er in om zijn hok te komen en begon een tochtje door het circus en de stallen te maken. Een stalknecht, die druk aan den arbeid was, bespeurde eensklaps een warmen adem in zijn nek. Hij keerde zich haastig om en men kan zich voorstellen hoe hij ontstelde, toen hij het dier tegenovei zich zag. De man had toch nog tegenwoordigheid van geest genoeg om den beer, met een plank, die hij in de hand had, een geweldigen slag op den kop te geven, waarop bruintje heel ontsteld de vlucht nam Eensklaps ontmoette het beest een gedresseerd varkentje van een clown op zijn weg; het pakte dien kameraad» beet, sleepte hem een eindje mede rustte toen wat uit en maakte aanstalten om het varken op te peuzelen. De beer begon met het in de pooten te bijten, waarop het zwijn een ontzettend spectakel begon te maken. Al de personen, die aan de inrichting verbonden waren, kwamen toesnellen, maar niemand waagde het in de buurt van den beer te komen die door den smaak van bloed zeer woest was geworden* Ten slotte had een werkman het goede denkbeeld hem een mantel over den kop te werpen en op die manier kon men, met behulp van in allerijl gehaalde touwen het dier binden. Spoedig daarop kwam ook de dierentemmer en thans kon de beer weder in zijn hok worden overgebracht. Niettegenstaande alle waarschuwingen zijn in de laatste 6 maanden niet minder dan 800,000 emigranten uit Spanje, vooral uit Andalusië en de Baskische provinciën, naar de Argentynsche Republiek vertrokken. Geachte Redacteur Vergun my s. v. p. eenige plaatsruimte voor het onderstaande. Ons eiland zoo u weet is voorzien van publieke wegen en publieke voetpaden. Deze te onderhouden in goeden staat is de pligt van Gemeente-Bestuur en ook van Dykbestuur -

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2