Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten Het Schoolwetsverslag der Eerste Kamer is verschenen. De gevoelens in de afdeelingen waren zeer verdeeld. Er bleek niets van het bestaan eener meerderheid in een bepaalde rich ting daar meerdere leden hunne stem voorbehiel den tot nadere inlichtingen van de Regeering. Eenerzijds achtte men, zonder zich te verheu gen over de aanneming in de andore Kamer, thans aanneming door de Eerste raadzaam. Waar- deerende de welwillendheid der Regeering, de bescheidenheid der tegenpartij en de ernstige zucht tot gemeen overleg en tegemoetkoming aan de vrienden van hot openb. onderw., achtte men aanneming in het landsbelang, en zou men betreuren dat deze nooit te herhalen poging tot verzoening afstuitte op het veto dor Eerste Kamer. Anderzijds vroeg men, instemmende in den lof aan de tegenpartij, wat de plicht gebood. Bevre diging was slechts te verkrijgen van een wet met een vast beginsel. Men kan niet van staats wege tegelijk de gemengde en de confessioneele school als de volksschool erkennen. Hinkt het ontwerp op twee gedachten, en is het in strijd met de Grondwet dan is bestrijding door de Eersie Kamer het schild der Grondwet noodzakelijk. Derde groep was voor de voordracht. Naar men verneemt, wordt aan het departement van waterstaat een wetsontwerp in gereedheid gebracht tot wijziging der wet van 25 Mei 1880 op de rijkspostspaarbank. De wijzingen zouden voornamelijk beoogen bet rentegevend maximum, dat thans f. 800 bedraagt te verhoogen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 November, te twee uren. De afmetingen der per post te verzenden drukwerken 45 c. M. in lengte, breedte en hoogte worden in zooverre gewijzigd, dat voortaan rollen tot de lengte van 75 c. M. zullen worden toegelaten. In den brief van den minister van binnen landsche zaken, waarbij nadere voorschriften worden gegeven ten aanzien der volkstelling, verzoekt de minister den commissarissen des Konings nogmaals al hunnen invloed aan te wenden tot eene goede keuze van tellers in de onderscheidene gemeenten. „Op de noodzakelijkheid daaivan", zoo luidt 's ministers brief, „kan bij de gemeentebesturen niet genoeg worden aangedrongen. Onder onderwij zers, opzichters en andere beambten, die waarborg geven van betrouwbaarheid en administratieve ontwikkeling, zullen de meeste gemeentebesturen wel in staat zijn geschikte tellers te vinden. Waar dergelijke personen voor 't op zich nemen van deze taak vergunning van eenig autoriteit behoe ven, vertrouw ik dat deze voor dit bijzonder geval niet tevergeefs zal worden gevraagd. De tijd nadert zoo schrijft men aan de N. Gr on. Crt. dat niet, gelijk vroeger, tijdelijk, maar nu voor goed een bijzondere maatregel in het belang van orde en veilighied in werking zal tredeü door de oprichting namelijk, in verschillende plaatsen, van brigades koninklijke maréchaussées. Weinige jaren geleden had een vroegere Minister gelijken politiemaatregel ten behoeve der noorde lijke provinciën voor bereid, doch de Vertegen woordiging weigerde de middelen voor dat doel aangevraagd. De tegenwoordige chef van het departement van oorlog is gelukkiger geweest met zijn voorstel, schier zonder discussie nam de Tweede Kamer de betrekkelijke voordracht aan. In de gemeenten, waar eene brigade van de bereden politie wordt gevestigd, behoort gelegen heid tot huisvesting van manschappen en het stallen van dienstpaarden te worden ingericht. Als straks dit een en ander eene afgedane zaak is, dan lijdt het geen twijfel of in meer dan eene landelijke gemeente zal rust en veiligheid op openbare wegen hier en daar worden verbeterd, zij het dan ook door harde lessen ten behoeve van hen voor wie de negentiende eeuwsche bescha ving een gesloten boek en wier aanwezigheid voor voor en na merkbaar is, zoowel als op klei alsop zandbodem. Op telegraphisch bevel van den Minister van Oorlog zoo meldt men aan het N. v. d. D. zullen reeds heden al de grenzen in Limburg door militairen bewaakt worden, tot weering van den smokkelhandel in vee uit Pruissen. Daartoe zijn van het garnizoen alhier gecommandeerd 4 detachementen, bestaande elk uit 1 wachtmees ter, 1 korporaal en 10 minderen voor de grens scheidingen Venlo, Velden, Belfeld en Tegelen. Allen moeten voorzien worden van 80 scherpe patronen en reserve-beslag, wel een bewijs dat het patrouilleeren van geen korten dnur zal zijn. Allen zijn uit gebrek aan spoediger gelegenheid naar Roermond vertrokken, om den eed als hulp marechaussee in handen van den Officier van Justitie af te leggen. Voor ditzelfde doel zijn een honderdtal infanteristen uit Maastricht aan gekomen. De detachementen worden gecomman deerd door de infanterie-offlcieren, die daartoe van paarden en bereden oppassers voorzien worden. Van Atjeh schrijft men nog De generaal heeft een zeer goed werk verricht door aan de Regeeiing voor te stellen, om de kinderen van wijlen den te Edi zoo heldhaftig gesneuvelden luitenant Gaade voor een jaarlijksche onderstand uit 's lands kas in aanmerking te brengen. Deze kinderen verkeeren in denzelfden toestand als die van generaal Demmeni. Het gouver nement is toen vrijgevig geweest; hopen wij, dat het ook die van den dapperen Gaade niet aan zijn lot zal overlaten. De proefneming met de opiumpacht komt der Regeering duur te staan; naar hetBat.Hbl. meldt, zijn bijna overal de pachtsommen voor het volgend jaar geducht gedaald de uitslag dei- eerste verpachting voor de residentie Soerabaja is geweest, dat de pacht f 70,000 's maands minder opbrengt dan vroeger. Men schrijft uit Schermerhorn Langzamerhand keeren de bewoners van den polder Mijzen weer in hunne woningen terug. Het land is echter nog lang niet droogmolen stoomgemaal en centrifugaalpompen werken nog dag en nacht door, en het gaat goed, als het water op het einde der volgende week weg is. Gelijk vroeger bericht werd, was door den onder nemer der droogmaling aangenomen, het water op 10 Nov. op zomerpeil te hebben. Uit Maastricht meldt men: Een detachement van 5 officieren en 250 soldaten van het tweede regiment infanterie is vertrokken om te voorkomen, dat over onze grenzen vee frauduleus wordt ingevoerd. De Amsterdamsche IJsclub heeft hare baan voor a. s. winter reeds in gereedheid gebracht reeds is zij begonnen hut terrein onder water te zetten. Te Slochteren is een man, die een sfier zou geleiden, door het razende dier aangevallen en zoodanig verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. De man laat eene weduwe met 7 kinderen onverzorgd achter. Te Wonseradeel is door den burgemeester eene vergadering belegd van werkgevers en belangstellenden, ten einde de middelen te be spreken om aan werklieden op 60jarigen leeftijd een pensioen te verzekeren van drie gulden 's weeks. Besloten werd maatregelen te nemen tot oprichting van een ondersteuningsfonds voor het pensioneeren van werklieden, ingezetenen der gemeente Wonseradeel, volgens hot beginsel, in de ontwerp statuten neergelegd, dat do strekking heeft de werkpremie der deelhebbers in een pen sioenfonds aan te zuiveren, voor zoover het 25 ets» te boven gaat. Een comité van 7 heeren, met den burgemeester aan het hoofd, werd benoemdin een volgende vergadering zal de zaak nader worden behandeld. De nieuwste toepassing van electrisch licht zal vooral voor hot verkeer bij mist groot nut hebben. Het is namelijk een elextrisch gloeilampje met weerkaatser, die aan het hoofdstel van het paard worden bevestigd en ver vooruit licht. De geleidraden loopen langs het paard naar de accumulators die zich in het rijtuig bevinden. De steenkoolprijzen in West-falen blijven nog steeds stijgen. De prijs, die eenige maanden gelodeD 9,50 Mk. per 22 schepel beliep en reeds tot 14,60 M. was gestegen, is in de laatste dagen weder met 2 M. verhoogd. Voor de arbeiders bevolking begint het duurder worden van deze en andere noodzakelijke levensbehoeften een dreigend aanzien aan te nemen. De Fransche Regeering laat wederom het monopolie voor het maken van lucifers verpach ten. Voor een millioen of wat zal de natie, die toonde uit een industrieel oogpunt zoo hoog te staan, dus nog langer de duurste en slechtste lucifers ter wereld gebruiken; het tegenwoordig monopolie levert zoowat 20 centen per hoofd op, doch doet den prijs van 1 doosje „Zweedsche" (en welke nog!) tot 5 centen stijgen! Niet tevreden met pachters te boycotten, hebben de Ieren nu eene geheele spoorwegmaat schappij, de „Great Northorn- of Irelandraihvay" tusschen Carrick mac ross en Drogheda in den ban gedaan. Allen handelaars in vee en varkens is aangezegd, geen enkel dier over dezen spoorweg te verzenden, de toegang voor karren naar he^ station is afgesloten en al het vee wordt nu naar de naastbijgelegen stations van den Midland- spoorweg gebracht, om op aanraden der Landliga over dien weg te woiden verzonden. Ook werd besloten, dat niet meer gehandeld zou worden met handelsreizigers uit Belfast en andere noordelijke steden, die hunne goedoren over den Great Northern verzenden. Reizigers van Enge land naar Dublin worden feitelijk gedwongen niet van dien spoorweg gebruik te maken. Een millioen op straat. Maandag-middag zag men op den Magenta-boulevard te Parijs een door drie paarden getrokken en door vier kantoor bediende in uniform begeleiden zwaren wagen naar het Noorderstation gaan. Soms waren de paarden bijna niet voort te krijgen. De wagen echter torste 5000 kilogram zilvergeld in zakken, door een voornaam bankiershuis verzonden. Tal van nieuwsgierigen gaapten den schat aan. De sneeuwstorm in Nieuw Mexico moet 7 herders, 20,000 schapen en verscheidene duizen den stuks groot vee hebben doen omkomen. Twee spoortreinen waren een week ingesneeuwd; de passagiers moesten vee dooden en het vleesch op van de voertuigen gemaakte vuren braden, om in het leven te blijven. De Londensche correspondent van het„ Hbl." deelt mede dat baron Hirsch in vereeniging met lord Rotschild stappen heeft gedaan tot het oprichten van Israëlietische landbouwkoloniën, ten einde zoodoende den storenden invloed, dien de immigratie van Russische, Poolsche en Duitsche Israëlieten op de Engelsche arbeidsmarkt oefent, ie neutraliseeren, en tevens het lot der arme vreemdelingen, die onder het sweating-system zuchten, te verbeteren. De koloniën zullen in verschillende gedeelten van Canada worden opgericht. Een aantal klanten van kappers, haarsnijders en scheerders, eenvoudig gezegd (want hier komt het op aaD) van barbiers te Nordhausen is door overneming van ongezonde stof door middel van een scheermes nu behept met kwaadaardigen uitslag. Den heeren barbiers is nu bevel gegeven hunnen instrumenten dadelijk na het gebruik telkens met carbol of kreolin te zuiveren. Wordt dit bevel niet opgevolgddan worden de nalatigen gestraft. Kolonel Conley, te Chicago, heelt verleden week voor 525,000 fr. een harddraver gekocht. Het beest heet Antell en is in Amerika zeer beroemd. Het legt eene mijl af in twee minuten twaalf seconden, d. w. z. een kilometer in drie en tachtig seconden, hetgeen gelijk staat met de snelheid van een gewonen spoortrein. Geachte Redacteur I Meermalen bevat de Texel sche Courant iets omtrent de water- en vuurkwestie aan den Burg. 't Is zeker voor ons hoofddorp van belang, niemand betwijfelt dit, maar, zoo vraagt men: Laat de Maatschappij „het Algemeen Belang" niets meer van zich hooren. Reeds toch in dit voorjaar werd door haar in uw blad een prijsvraag uitgeschreven met het oog op bovenbedoelde, en toch bleef alles stil, terwijl de antwoorden publiek worden gemaakt, die als beant woording dier vraag zeer zeker in aanmerking konden komen. Het ingezonden van K. in uw jongste No. zal bepaald bij velen met symphatie gelezen worden. Men zou echter gaarne zien, dat dit onderwerp nu niet ter doofpot werd verwezen, maar b. v. onder K. 's leiding in een der localen aan den Burg publiek werd besproken. MEN. Schaden, 14 Nov. Aangevoerd 6 Paarden ƒ55 a f 200 veulens f a Ossen f a Stieren f a 118 magere Geldekoeien f 150 a 220 15 vette dito f 180 a 235, 12 kalf koeien 220 a 260 SO vaarzen dito f 120 160, 16 nucht. kalveren 12 a 21. 31 Graskalveren f 50 a 105, 12 Varkens ƒ12 a 16, Biggen f 8, a 10, 135 vette Schapen f 25a f 32. magere dito af,— 340 O ver houders f 16a f2275, Lammeren f f kipeieren f 6, f a 6.50 per 100 stuks. Leiden, 15 Nov. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuksf a f 6 Stieren f68 af 115 Veulens 4 stuks 75 a f90 ,62 kalikoeien fl24a f 275 112 Melkkoeien f 98 af 254; 132 Varekoeien 95 a 226, 310 Vette koeien f 122 a f 300 44 Vette kalveren f38 a f 83, 15 Magere kal veren f 10a f 19— 100 Graskalveren f 22 a f65, inwin» iimhb

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2