N°. 224. Zondag 24 November. A. 1889 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de inge zetenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Dinsdag den 26 November 1889, des voormiddags te IO'/j ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel den 22 November 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 23 November 1889, Beroepen naar de Herv. Gemeente te Oosterland op Wieringen Ds. A. Gelderman, pred. bij de Herv. Gem. alhier. In de vergadering van het Nut Dinsdag avond a. s. te houden, zal als spreker optreden de heer de Jongh, uit Eierland. Ter inteekening gaat rond eene lijst, voor eene te houden lezing, op nader te ver melden dag, in het logement „de Lindeboom." De entrée's zullen zijn ten voordeele van de te stichten Prinses Wilhelmina-bewaarschool te Oudeschild. De inteekening zij alzoo krachtig aanbevolen. Op de lijst tot deelneming voor eene te houden gezellige avond, zie een bericht in ons voorlaatste nummer, schijnt het getal inteekenaars nog niet zeer groot te zijn. Toch is het niet onwaarschijnlijk dat in het laatst der volgende maand, zulk een avond kan worden verwacht. Door de agenten Koning Co. zijn sedert 1 Januari 1889 van Texel geëxpedieerd Naar Argentinië: 5 Febr. Jan S. Zijm. Naar Noord-Amerika 23 Maart. Hiltje Plavier en dochter. 30 Joh. Eelman, Corn. Witvliet, Witte. 6 April. Tijs van Heerwaarde, vrouw en 7 kinderen; C. D. Mantje, vrouw en 4 kinderen; Jan Wiegel. Hendrica Wiegel, Corn. Bruin. 27 April. Harmen Tiessen vrouw en 8 kinderen; Jan van Houten; Riekes van Houten Jan LanserAaltje de Boer. 18 Mei. Alexander HarmensGeertruida Kortenhoeve. 22 Juni. Hendrik Sandifort. 6 Juli. Anna Kuiper; Geertruida Kuiper; 13 Mevr. Loman 2 kinderen. 14 Sept. Louw Halsema vrouw en 5 kinderen. 28 Sept. Bonifacius Wiegel vrouw en 8 kinderen. Te zamen 63 koppen. Van den Helder naar Noord-Amerika 12 Januari. J. Roetman en vrouwJohanna Arkero. Naar Transvaal 22 Aug. Pieter SpriutFrans Schartsedaal. Van den Rijp naar Noord-Amerika 6 April. K. W. Legent. De Cocksdorp, 21 Nov. In den laatsten tijd worden alhier vele partijen mosselen aan gebracht door schuiten, die anders terschel- penvisscherij uitgaan. Deze voor menigeen zoo smakelijke schelp dieren worden evenwol niet voor de consumptie gebezigd, maar naar den akker gebracht om ciaar te dienen als mest. Deze wijze van bemesting is naar men zegt voordeeliger dan de gewone, wanneer de mest per scheepsvracht naar hier moet worden vervoerd, en de uitkomsten zijn zeer bevredigend. Hoewel wij aan die mest een beter gehalte toekennen, zouden wij uit zeker oogpunt aan de andere de voorkeur geven, dewijl bij de lossing der zoogenaamde stadsmest onze reuk organen soms op min aangename wijze worden geprikkeld. Oosterend, 22 Nov. Op do voordracht voor onderwijzer 1ste klasse aan de openbare tusschenschool Badhuiskade te Scheveningen, komt als No. 1 voor de heer K. Bouma, geboren alhier. Voor eene gelijke betrekking aan de open bare tusschenschool Zieken, te 's Gravenhage, komt genoemde heer voor als No. 2 De vrouw van den schipper B. werd eenige dagen geleden des nachts wakker met hevigen hoofdpijn, zoodanig, dat ze bijna bewusteloos werd. Gelukkig had ze nog krachten genoeg, om uit bed te gaan en de kamerdeur te openen. Had zij dit niet kunnen doen, dan zou het met haar en hare kinderen zeker hoogst treurig afgeloopen zijn, want bij nader onder zoek bleek het, dat zij bij het naar bed gaan vergeten had den doofpot, waarin zij geglom men kolen had gedaan, te sluiten. Hierdoor had zich een verstikkende kolendamp door het vertrek verspreid. De Waal. Als voorbereiding voor het zoogenaamde „Zangcollege" is alhier door het Hoofd der School eene Zangschool opgericht voor kinderen van 11 tot 15 èi 16 jaar. Reeds maken 22 kinderen van deze gelegen heid gebruik. Oudeschild, 22 Nov. Zondag 11. werd hier het gerucht verbreid, dat 's nachts op een der in de haven liggende schuiten zou zijn ingebroken, 't Slot toch lag los en gebroken nabij een luik. Aan den eigenaar van het vaartuig te Oosterend werd kennis gegeven en daarna een onderzoek ingesteld. Er werd echter niets vermist. Den volgenden dag vertelde een schipper, die in 't donker over de schuit zijns buurmans wasgeloopen, hij bij ongeluk op 't slot had getrapt, hetwelk toen gebroken was. Gelukkig dat die opheldering gegeven werd, anders zouden wellicht geheel onschuldigen weer verdacht geworden zijn van poging tot inbraak. Gisteren werd door de sociëteit „Neptunes" de tweede leesavond gehouden in dezen herfst. De opkomst was niet groot. Door den heer Zwanenburg werd op ver dienstelijke wijze eene verhandeling gehouden over het spreekwoord „Spreken is zilver en zwijgen is goud." Een vijftal andere leden leverden bijdragen. Woensdag werd een gedeelte van de geborgen zeilen tuigage en inventaris verkocht van de Duitsche bark „Ursulla". De opbrengst was ruim f1045. Gisteren werden ongeveer 90 en heden 130 balen rijst geborgen uit het gezonken wrak. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtren t de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen. De vergadering dei Tweede Kamer was Dinsdag belegd, ten einde de trekking der afdeelingen te doen plaats hebben. Den heer Reekers werd de gelegenheid gegeven, zijn wetsvoorstel tot opheffing van het verbod tot het visschen met den wonderkuil mondeling toe te lichtende toelichting bepaalde zich tot eene verwjjziDg naar de bij het wetsvoorstel gevoegde Memorie van Toelichting. Het laatste deel van de vergadering der Kamer werd gehouden bij kunstlicht. Voor het eerst deed daarbij de electrische verlichting dienst. Deze eerste toepassing van het electrische licht werd door de leden met eenig applaus begroet. De terreinen van de voormalige Hollandsche gasfabriek te Amsterdam, welke 6 November jl. bü afzonderlijk opbod en afslag f922,000 mochten gelden, zijn dezer dagen bij afslag opgehouden voor fl,i00,000. Na afloop van de veiling is er echter f 1,000,000 voor geboden, zoodat er kans bestaat, dat de terreinen in andere handen zullen overgaan. De Staatscourant bevat de overeenkomst, op 10 Nov. 1883 te 's Gravenhage door de gevol machtigden van Nederland en Siam gesloten, tot nadere regeling van den invoer en verkoop van geestryke dranken in laatstgenoemd land, waarvan de bepalingen moeten strekken tot aanvulling van 't tractaat van vriendschap handel en scheepvaart, van 17 Dec. 1860. De eventueele herstelling der viaducten bij het Centraalpersonenstaton te Amsterdam, zal volgens het aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid uitgebrachte rapport der deswege be noemde commissie (voorzitter de heer J. Leijds,) ongeveer f 500,000 kosten. Ing Men schrjjft uit Maastricht, 15 Novembor, Uit Venlo zijn vier detachementen van de huzaren, aldaar in garnizoen naar de Duitsche greDS gezonden, om met de militairen van hier gezamelijk den invoer van schapen tegen te.gaan. Al die manschappen, ongeveer 250, worden gecommandeerd door of ficieren van de infanterie, die over de paarden der huzaren kunnen beschik ken. Deze maatregel is noodig, omdat Engeland den invoer van vee uit Duitschland, waar veel ziekte heerscht, verboden heeft. Als Nederland nu den invoer binnen zijne grenzen niet belet, zou de invoer van vee uit ons land naar Engeland zonder eenigen twijfel ook worden verboden. In de omstreken van Meppel zijn in de laatste dagen voor Italiaansche rekening een aantal paarden gekocht. Dat in die streken schoone exemplaren werden aangetroffen bewijzen de besteden prijzen die niet minder dan f 550 S, 750 bedroegen. Gisteren zijn twaalf van die paarden te Meppel afgeleverd en van daar naar Hannover vervoerd. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1