N°. 225. Donderdag 28 November. A. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. nit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor oen Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct3. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'3. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOI-J, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 27 November 1889, Aan het strand komt veel wrakhout aan drijven, als getuigen van de onheilen door het ruwe weder der laatste dagen veroorzaakt. Onder meer werd op het strand gevonden een reddingboei, wit geschilderd, waarop met zwarte letters ELVEROI. AF. STANENGER. Achter Eierland is aangespoeld een vlet, met witte letters gemerkt HD 126. Van de werkstaking, ontstaan aan de Ned. Amerik. stoomvaartlijn, is door een onzer ingezetenen gebruik gemaakt om plaatsing te zoeken voor personen, welke alhier zonder werk zijn. Als succes op dat pogen ontving hij telegrafisch bericht, dat eenige personen geplaatst kunnen worden. Als gevolg hier van konden een zestal personen, welke zich daarvoor hadden aangegeven, naar Rotterdam vertrekken, om bij de maatschappij in dienst te treden als kolentremmer. De reclamegeest komt thans ook onder onze oogen. Op een der hier rijdende vracht wagens kan men thans met groote letters lezen de bekende reclame voor „van Houtens Cacao." De tweede Nutsvergadering voor dezen winter, werd gisteren avond gehouden, de op komst van publiek was tamelijk. Als spreker trad op de heer de Jongh uit Eierland, die in eene keurige novelle van Cre- mer, „de Koffievrouw", eene schets uit het volk ten gehoore bracht. Na de pauze vergastten de heeren Koorn en de Jongh de aanwezigen op verschillende bij dragen, welke menigmaal een gullen lach ont lokte. Met een woord van dank aan de sprekers van dezen avond, sloot de Voorzitter deze genoegelijke bijeenkomst. Zondagnacht strandde op de Pannekoek bij Nieuwediep vermoedelijk een groote ijzeren bark. Hoewel de ontstuimige zee pogingen tot redding met de reddingsboot onmogelijk maakte, werd dit toch beproefd. Tegen het aanbreken van den dag Maandagmorgen vertrok de reddingboot weder, gesleept door de „Hercules". Bij de eerste morgenschemering zag men echter dat het telaat wasvan het schip was geen spoor meer te ontdekken. Vermoedelijk is het met man en muis vergaan. De Cocksdorp, 26 Nov. Jongstleden Zondag des voormiddags, strande in de Eierlandsche gronden, even bewesten den vuurtoren, den Duitsche stoomboot Nerissaop hare reis van Londen naar Hamburg. Een twintigtal schuiten en de sleepboot „Amsterdam" kwamen da lelijk ter assistentie opzetten, waarvan de kapitein evenwel niets wilde weten. Ook op de seinen van den vuurtoren werd geen acht geslagen. Des avonds bij hoog water gelukte het aan de sleepboot „Hercules" het schip in vlot water te brengen, waarna het de reis voort zette. Op het strand alhier zijn aangespoeld een 800-tal vaten hars, benevens tweemasten, eene scheepsboot, wrakhout, twee touwladders, armstoelen, etc., vermoedekjk afkomstig van een bij Nieuwediep gestraim schip. Oosterend. 26 Nov. De zangvereeniging „Harmonie verleden najaar opgericht, mag zich nu reeds in een ledental van 32 verheugen waaronder een negental dames. Het vorige jaar bestond er nog eene tweede zangvereeniging onder den naam „Eendracht maakt macht". Deze is echter, wegens gebrek aan deelneming opgeheven. De Heer K. Bouma, geboren alhier, is benoemd tot onderwijzer 1ste klasse aan de openbare tusschenschool Badhuiskade teSche- veningen. Oudeschild, 26 Nov. Een aantal schuiten was heden nabij de Oostkust bezig om in zee drijvende vaten hars te bergen. Er werden tegen den avond vele vaten in de haven gebracht en ter beschikking der strandvonderij gesteld. Naar gissing bracht men hier ruim 200 vaten aan. Nog altijd blijven de kleine schuitjes, oi' juister gezegd de eigenaars dier vaartuigjes, verlangend uitzien naar de heropening der garnalenkokerijen. De vangst blijft echter zoo gering dat het garnaL nvisschen voor de kokerijen nog niet met eenige vrucht kan worden verricht Den Hoorn, 26 Nov. Maandag is alhier een hoos over een deel van ons dorp gegaan die hier en daar vrij wat schade aanbracht. Atjeh. Het Haagsche Dagblad is van oordeel dat beëindiging van den Atjeh-oorlog het eerste nommer op elk politiek programma moet zijn. Dat die krijg beëindigd wordt is trouwens een nationale wensch. De verzoeningspolitiek, langen tijd door het blad in de Atjeh-quaestie voorgestaan, heeft meent het, fiasco gemaakt. Er moet een laatste slag worden geslagen. Met een overweldigende macht van wapenen moet men trachten den weerstand der Atjehers te breken. Gioote geldelijke offers zullen daarvoor worden gevorderd. De nood is ons echter daartoe opgelegdDe zachte middelen zijn uitgeput, terwijl de duurste weg in dit geval nog de goedkoopste is. Thans lijden we in Atjeh ook financieel beschouwd, aan een langzame verbloeding. De mil'ioenen voor de „ver zoenende verdediging" geeischt hoopen zich op tot een onrustwekkende hoogte. nen aanval op geduchte schaal zal dus ten slotte nog verkieselijker wezen. Wij moeten het verzet der Atjehers breken met krachtige middelen, hoeveel het aan het land ook kosten moge. De ontrouw dor Atjehers maakt alle onderhandelingen tot een ij del vertoon. „Zouden wij ons hierin nog kunnen vergissen, vraagt het Haagsche Dagblad ten slotte toch nog. „Zou de Minister over gegevens beschikken welke het gevoelen van duizenden, waarin wij deelen, als te pessimistisch kunnen doen wraken „Wij achten dat bijkans onmogelijk, na al hetgeen de Indische bladen in den jongsten tijd mededeelden. „Weet de Minister de Kamer laat ons liever schrijvende natie niet volkomen te overtuigen van het stellig vooruitzicht van 't welslagen zijner irenische Atjelr-staatkunde dan zouden wij meenen dat langer talmen schier misdadig werd en dat de eindcrisis door een laatst en energiek kiaclrtsbetoon moet worden verhaast. ,,'t Uitstel van do militaire operatie zou dunkt ons, niet langer mogen duren dan voor een degelijke voorbereiding onmisbaar wordt gevorderd. „De Atjeh-ellende dreigt een nationale schande te worden. Om dat te voorkomen ontwake de oude vaderlandsche geestkracht en worde het straks opnieuw openbaar, dat de heldengeest der vaderen nog niet is uitgestorven bij hun nakroost." Bij de wet op de middelen besprak de Regeering de afschaffing der Staatsloterij. Naar haar meening zou dit niet anders dan zeer ge leidelijk kunnen geschieden. Alvorens daarom trent voorstellen te doen, moeten eerst nog de vele bezwaren, ook met het oog op de belangen van zoovele daarbij betrokken personen, worden onderzocht. Voor de vacante betrekking van onderwijzer te Waarland, gem. Haringkarspel jaarwedde f500 hebben zich aangemeld een-en-twintig sollicitanten die allen nog steeds uitzien naar eene eerste aanstelling als onderwijzer. Men meldt aan het „Haagsche Dagblad": Er begint eenige beroering te komen onder het personeel der staatsspoorwegen. Eenigen willen aan den nieuwen directeurgene- raai het volgende in overweging goven: lo Afschaffing der premiestelsels, zoodat sommige hoofdambtenaren geen duizenden gul dens maken boven hun salaris van f 3500 tot f' 6000, plus hunne declaratiegelden, terwijl het mindere personeel op weg is te verhongeren. 2o. Afschaffing der treinpremiën (regelmatige loop der treinen) of gelijke verdeeling daarvan aan alle stations en het personeel, welks plicht het is zooveel mogelijk aan den gorogolden loop der treinen mee te werken. 3o. Eene billijke verdeeling der overwinst aan die ambtenaren, welke het zich hebben waardig gemaakt, en geene goederenpremiün, zoodat de eene chef pei jaar f 200 a f 300 daarvan krijgt en de andere niets. 4o. Afschaffing van adjunct-stationschefs, gekozen uit goederenklerken. 5o. Uitbreiding der kaderlijst, zoodat een grooter aantal chefs 2de en 3de klasse kan worden benoemd, waardoor die der 4de klasse alsdan eene meer spoedige bevordering te gemoet konden zien. 6o. Aan hen, die belast zijn met den buiten dienst, een degelijk, net uniform met schoeisel te verstrekken, evenals dit bij de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij het geval is. Met genoegen verneemt het „Hbl." dat de dienstbode, die zich bij den brand in de Huiden- straat te Amsterdam zoo flink hield, geene amputatie van het gebroken been heeft ondergaan. Bij hare opneming in het Binnen gasthuis is eene verbrijzeling van de onderste uiteinde van kuit- en scheenbeen geconstateerd, doch de hoop bestaat, dat bij doelmatige behandeling het ver wonde been weder goed zal genezen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1