N°. 226. Zondag 1 December. A. 1889. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. i Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. TEXEL, 30 November 1889, Het vijf-en-twintig jarig bestaan van de „Maatschappij van onderlinge verzekering bij ziekte," alhier, (beter bekend onder den naam van Ziekenfonds, volgens de statuten in werking getreden den 28 November 1864) werd gisteren avond in eene bijeenkomst der leden feestelijk herdacht. Naar men ons mededeelde was het een zeer genoegelijke avondtoespraken, voordrachten en zang wisselden elkander af, terwijl eene tombola, door de zorg van het bestuur gereed gemaak1", aan sommigen een aangename verrassing, aan anderen weder iets van mindeie waarde verschafte. Eene kleine som gelds uit de kas voor dezen avond beschikbaar gesteld, stelde de aanwezigen in staat, om zonder bezwaar hunner beurs, zich eenige vertering te ver oorloven. Goed en alleszins gerechtvaardigd was deze feestavond. Het ziekenfonds heeft in den tijd van zijn vijf-en-twintig jaar bestaan veel hulp verleend en bewezen een goede vriend te zijn. En als zulk een vriend 25 jaren lang den stroom des tijds trotseert, in tegenstelling van zoovele andere vereenigingen, wier levensduur vaak zeer beperkt is of die nauwelijks tot het leven komen, dan is een juichtoon voor een kwart eeuw zeker niet ongepast. Dat uit dit fonds, dat zulk eene levensvatbaarheid blijkt te hebben, nog meer ontsta tot nut des werkmansstand, wenschen wij gaarne met het gelegenheidslied. Tot onzen spijt kunnen wij van den feest avond geene verdere bijzonderheden mededeelen, daar de gelegenheid om volgens eigen aan schouwing onze indrukken weer te geven, zeker om gewichtige redenen, ons niet was bereid. Over de zeerampen lezen wij nog Ruim 2000 vaten harst zijn aan het strand van Tessel gespoeld of door schuiten in zee opgevischt en naar de haven gebracht. Alles wordt door de strandvonderij beheerd. Aan het noorderstiand ligt een wrak, waarop deze letters staan E R H OI. Op de vlichors ligt een groot wrak. ver moedelijk is nabij de kust een schip gebleven met man en muis. De visschers brengen voortdurend vaten harpu:s aansommigen brachten er 20 a 30 op een dag in de haven. Het westerstrand ligt vol vaten, zoodat de boeren en vracht rijders handen vol werk hebben. Voorts zijn eenige kleine wrakstukken van een oud schip en een paar zoemansjekkers aangespoeld. Zeer waarschijnlijk zijn wrakgoed en lading afkomstig van de in de Noorder- gronden verongelukte bark. Een nader bericht meldt dat het in de Noordoostgronden van Vlie verongelukte schip, waarvan niemand gered werd, vermoedelijk is oen Deensche schoener. Te Nieuwediep zijn weder eenige vaten harst en eene doode koe uit zee aangedreven. De Cocksdorp, 28 Nov. Het getal op het Eierlandsche strand geworpen vaten hars wordt thans op ongeveer 1000 geschat. Ze zijn naar alle waarschijn1 ijkheid afkomstig van de lading van een Noorsch schip, genaamd Elverhöi en afkomstig van Stavanger. Men is druk bezig met oprijden. Nog zijn aangebracht twee kisten vleesch. Oosterend 29 Nov. Door het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap is .aan alle leden des Genootschaps eene circulaire verzonden met de vraag, of zij het wenschelijk achten, dat alsnog een adres aan de Eerste Kamer gezonden worde, waarinde paedagogische bezwaren, die er na de wijziging welke het wetsontwerp in de Tweede Kamer heeft ondergaan, zijn overgebleven, nog eens duidelijk worden uiteengezet. Lettende op het adres indertijd aan de Tweede Kamer gezonden, meent het Hoofdbe stuur, dat er van de daarin opgenoemde bezwaren zijn overgebleven die, welke betroffen 1°. het premiestelsel bij de opleiding van onderwijzers. 2°. de verhouding tusschen het aantal leerlingen en onderwijzers. 3°. de bevordering der oprichting van kleine slecht georganiseerde scholen. 4°. het gemis van leerplicht. Blijkt de meerderheid der leden deze vraag toestemmend te beantwoorden, dan zal het Hoofdbestuur onmiddelijk een adres in dien geest aan de Eerste Kemer zenden. Oudeschild, 29 Nov. De verloting voorde bewaarschool, die hier den 3n. Dec. 's avonds te zeven ure in de „Zeven Provinciën" zal gehouden worden, slaagt naar wensch. Yan den Burg kwamen o. a. zeer bruikbare prijzen in. Men zal nu ongeveer dertig prijzen kunnen verloten. Tegen den voorzomer van 1890 wordt voor hetzelfde doel eene groote verloting voorbereid, waarvoor bereids eenige kostbare prijzen zijn toegezegd. Helder, 29 Nuv. Heden kwam alhier behouden binnen, het Nederl. barkschip St. Christophorus, met verlies van den deklast, dien men 's nachts tijdens hevige buien en stortzeeën had verloren. De Minister van Waterstaat, enz., heeft de verschillende spoorwegmaatschappijen uitgenoo- digd om hare ambtenaren aan te bevelen het noodige te doen opdat de verzending van den pakketpost het a. s. St. Nicolaasfeest zoo geregeld mogelijk kan geschieden. Het ligt in het voornemen van den Minister van oorlog om de millicieus, die nog niet in de behandeling van het nieuwe geweer geoefend zijn, in het voorjaar daartoe onder de wapenen te roepen. Aan het N. v. d. D. werd Woensdag uit Londen geseind Bij besluit van de Privy Council van heden moet alle vee, dat uit Nederlaud komt, drie dagen aan de landingsplaats blijven alvorens verder te mogen worden vervoerd, wijl het mond- en klauwzeer de Nederlandsche grenzen is genaderd. De correspondent van de „N. R. Ct. seinde Donderdag uit Londen De inspecteur van het vee te Thameshaven heeft twee veeladingen, per Batavier en per Teal van Rotterdam komende, wegens vermoeden van ziekte aangehouden. De veehandel verbeidt in angstige spanning het rapport van den inspecteur. Velen gelooven dat de invoer van levend vee uit Nederland ernstig gevaar loopt. Naar men verneemt, heett het college voor de zeevisscherijen in Nederland ook besloten zich te wenden tot de Tweede Kamer om het voorstel- Reekers tot wederinstelling van onbeperkte vrij heid bij het visschen in de Zuiderzee vooralsnog buiten behandeling te houden in afwachting van het rapport, dat door het college zal worden uitgebracht over het advies in zake de al of niet beperking van de wijze van uitoefening der visscherij van den regeerings-adviseur dr. Ploek, dat niet slechts ongunstig is voor het weder toelaten van den wonderkuil, maar ook op ander gebied voor uitbreiding is van reglementeering van de wijze van uitoefening der visscherij. Men schrijft uit den Haag aan het U. D. „Wat de Rogeering zal doen, in het onver hoopte geval de Eerste Kamer de onderwijswet mocht verwerpen, is niet met eenigen zweem van waarschijnlijkheid te zeggen, al vormt het ook in onze politieke kringen hier het onderwerp van den dag. De een beweert, dat de heer Mackay in dat geval wenscht af te treden en een ander minder verzoeningsgezind anti-revolutionaire (buiten de Kamer, wiens naam reeds wordt gefluisterd) zijne plaats zou innemen. Een ander vertelt daarentegen, en dit vindt het meest geloof dat de heer Mackay besloten heeft alsdan een beroep op de natie te doen en beide takken onzer wetgevendo macht te doen ontbinden. Ook zijn er die spreken, dat een vrijzinnig Kabinet de teugels van het bewind zou in handen nemen, doch dit laatste is zoo onwaarschijnlijk en zou zulks een doodgeboren kind blijken, dat slechts weinigen er geloof aan slaan. Intusschen kan men verzekerd zijn, dat vóór het einde van het jaar belangrijke gebeurtenissen op staatkundig gebied ons zullen verrassen, zoo de Senaat zich door de adresbeweging en de daaraan verbonden overdreven voorstellingen mocht laten medesleepen." Het belangrijke vraagstuk onzer legerher- vorming heeft ook reeds in het buitenland de aandacht getrokken. De bekende Duitsche Algemeine Militar-Zeitung geeft in twee harer hoofdartikelen, naar aanleiding van het rapport der Staatscommissie, eene beschouwing over onze legerinrichting, die door degelijkheid en nauwgezetheid uitmunt en vooral door hare gevolgtrekking zeer de aandacht verdient Het Koninkrijk der Nederlanden, zegt de schrijver behoort tot die Staten, waar de inrichting van het leger niet den trap van ont wikkeling bereikt heeft, dien het moest innemen. Het land is rijk en heeft meer dan 4 millioen inwoners, die over het geheel van Germaanschen oorsprong zijn, en wier taal tot den tak der oud-Germanen behoort. Het bezit aan koloniën is zeer aanzienlijk, want de O. I. bezittingen Java en Madura hebben alleen eene oppervlakte van ong. 132,000 vierk. mijlen, met 20 millioen inwoners, terwijl de W. I. kolonie Suriname ongev. 120,000 vierk. mijlen telt. Het Neder landsche leger nu staat niet op de hoogte van den tijd om naar eisch zijne staatsplichten te vervullen. Na eene duidelijke en beknopte mededeeling van het rapport, waarbij vooral gewezen wordt op het heilzame der afschaffing van de plaats- TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1