Buitenland. vanging, besluit de schrijver met de volgende merkwaardige woorden, merkwaardig vooral om dat zij zulk een treurige waarheid inhouden. „Wat evenwel meer nog dan de hier gestelde vraag nam.of het ontwerp wel aan alle gestelde eischen voldoet tot bezorgdheid aanleiding geeft en geven moet, is de buiten gewoon trage wijze, waarop het vraagstuk der legerhervorming door de Regeering wordt behan deld. Op dit oogenblik dus ruim 4 maanden na de openbaarmaking van het rapport der commissie is deze aangelegenheid nog geen stap vooruitgegaan, zoodat zij nog op hetzelfde standpunt staat als voor dien tijd. Het eenige noemenswaardige wat inüusschen geschied is, bestaat hierin, dat eenige officieren naar Dene marken en Zwitserland zijn gezonden, om in die landen de legerinrichting nauwkeurig te ondeizoe- ken en daarover rapport uit te brengen. Naar onze bescheiden meening kan deze maatregel een groot nut hebben. Om de eigenaardigheden van die legers te leeren kennen, was zeker geene bijzondere uitzending van vakmannen noodig, daar deze eigenaardigheden in meerdere of mindere mate reeds lang bekend zijn. „Als resultaat van ons betoog omtrent den stand van het geheele vraagstuk, treedt het feit op den voorgrond, dat de nieuwe regeling der Nederlandscho krijgsmacht zeer langzaam vooruitgaat. Hot heeft den schijn, dat een der gewichtigste landsbelangen do versterking en bevestiging der weerkracht in het Konink rijk der Nederlanden, in tegenstelling met andere Europeesche Staten, niet de gepaste waardeering vindt die men zou kunnen wenschen, of dat men daar den tegenwoordigen staatkundigen toestand van Europa voor buitengewoon vredelievend aanziet. Of men werkelijk tot zulk eene beschou wing gerechtigd is, kan alleen de toekomst leeren. Met het oog op het aanstaand St. Nicolaas- feest wordt hot publiek uitgenoodigd voor eene stevige en zorgvuldige inpakking der bij die gelegenheid met den paklcetpost te verzenden voorworpen zorg te willen dragen. Met nadruk wordt aanbevolen om de adressen, voor zoover zij niet op den omslag dier pakketten geschreven kunnen worden, met stijfsel of eene andere kleefstof, niet met lak, daarop in hun geheel vast te hechten, in dier voege, dat voor het losraken, tijdens het vervoer, geen gevaar besta. Geertruida Blommers, het dienstmeisje, dat bij don jongsten brand in de Huidenstraat te Amsterdam zich zoo kordaat gedroeg, zal toch een hare beenen moeten verliezen. Men hoopt evenwel met het afzetten te kunnen wachten, totdat zij weer wat sterker is geworden. Uit Schermerhorn wordt gemeld Het water in den polder Mijzen is eindelijk op zomerpeil gekomen. De boeren zijn met hun vee in hunne huizen teruggekeerd, maar aan hun land lioewol nu boven water, hebben zij vooreerst niets. Geen schaap zou er gezond op blijven. Ter tegemoetkoming in de directe schade zijn door de „commissie tot leniging van rampen door watersnood" te Amsterdam, en door de drie gemeentelijke officieels commission te Ursem, Schermerhorn en Avenhorn bijdragen verleend aan die schadelijdenden door de overstrooming welke minder dan f S00 inkomen hebben. Toch blijft de ramp voor allen groot. Was veler lot sedert al niet rooskleurig, vlijtig, overleggend'en spaarzaam als Mijzer boertjes over het algemeen waren, wisten ze toch rond te komen. De doorbraak heeft aan veler bedrijf eenen geduchten slag toegebracht, dien zij wellicht niet te boven zullen komen, zoo er niet krachtige hulp verleend wordt, ter verkrijging waarvan alsnog door particulieren buiten den polder pogingen in het werk worden gesteld, die, naar men mag hoopen niet vruchteloos zullen zijn. Een landbouwer en zijne vrow te Hoogmade, beiden nog betrekkelijk jong en in 1869 gehuwd, smaakten het voorrecht zich omringd te zien van zestien flinke kinderen die allen in blakenden welstand verkeeren. Gisteren mochten zy zich verheugen in de geboorte van hun zeventiende, zoodat zij zich zeker wel op byzondere zegeningen kunnen beroemen. Het wetsontwerp houdende nieuwe bepalin gen omtrent de heffing der invoerrechten, berust op de volgende beginselen: Er wordt een officieels prijs-courant vastgesteld, waaraan de invoerders zich hebben te houden. Zij wordt om de drie maanden herzien. De vaststelling en herziening geschiedt op voordracht van eeu commissie van waardeering. Het recht van benadering blijft bestaan, maar do bijslag, dien de ambtenaren hebben te betalen, van 10 tot 5 pet. teruggebracht. Coinmissiën van beroep worden ingesteld, tot het doen van uitspraak in hooger beroep omtrent bezwaren tegen benaderingen, en tot het beoordeelen van de aangegeven waarde van niet in de prijscourant voorkomende goederen. De commissie van waardeering wordt belast met het bepalen der waarde van goederen voor het opmaken der statistiek. De Minister berekent van dit ontwerp een voordeel van elf ton. Door den Heer K. Zwart Kzn., te Heerenveen is het middel gevonden het noordelijk deel van Atjeh voor goed in ons rustig bezit te doen blijven. Men grave dwars door het land, over eene lengte van 168 kilometer, of 80 uren gaans een kanaal, voere daardoor krachtige elextrische stroomen, die allen doorgang beletten, en de zaak is klaar. Hij heeft zijn geheel oorspronkelijk denkbeeld in een adres aan den Minister van Koloniën meegedeeld. Volgens de „Loc." wordt tegenwoordig op Atjeh eene proef genomen met een nieuw middel tegen de berri-berri, dat bestaat in eene warme beenbekleeding voor soldaten, die 's nacht op post moeten staan in vochtig gras of op sterk uitwasemenden bodem. Men gebruikt daarvoor oude wollen dekens. De bemesting met schoorsteenroet ter vervanging van de kunstmeststoffen neemt in het Noorden zeer toe. O. a. wordt in de Groninger veenkoloniën veel schoorsteenroet aangekocht dat daar tegen f 8 per heet. wordt in den handel gebracht. Het schoorsteenroet heeft dit bij de kunstmeststoffen voor dat er niet zoo licht vervalsching plaats heeft. Ook voor de bessen- tuin wordt aan het roet groote waarde toegekend Eene te Gieten aangelegde bessentuin wordt thans geregeld met roet gemest waardoor de productie zeer is toegenomen. Te Koudum werden dezer dagen onder hét vee van den landbouwer T. C. de B. verschijnselen van vergiftiging ontdekt. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de roode menie, waarmede de drinkgoot was gerepareerd, door de koeien was afgelikt, Niettegenstaande het toegediende tegengift, werden reeds vier koeien afgemaakt. In de zitting van den Gemeenteraad, te Alkmaar op 27 dezer gehouden, werd met groote meerderheid besloten, in gunstigen zin te be schikken op het verzoek van den heer W. H. Arkes, directeur van de Paardetram Hoorn Enkhuizen, en hem gedurende vijf jaren eene subsidie van f 600. 's jaars toe te staan, bij het in exploitatie brengen van een Tramomnibus- dienst tusschen Hoorn en Alkmaar. Bij een landbouwer te Beek, bij Breda, hebben de muizen voor 15,000 gulden aan gelds waardig papier opgeknabbeld. Wegens opheffing der Ommerschans zal 1 Januari a. s. te Veenhuizen eene groote verandering onder het personeel plaats grijpen. Eenige oude ambtenaren hebben reeds aanzegging ontvangen, dat zij op dien dag worden ontslagen. Zij worden door jongere ambtenaren van Ommerschans vervangen. Hoe uitgebreid de teelt is van suikerpeeën in het land van Maas en Waal, kan opgemaakt worden uit de berekening, dat alleen in Dreumel dit gewas p. m. f 150,000 opgebracht. In de vorige maand nam een persoon, zich noemende Roukes, zijnen intrek in eene slaapstede te Arnhem, en zeide klokkenmaker van beroep te zijn. Al spoedig werden hem door do buren klokken ter reparatie toevertrouwd, die hij goed in orde bracht en terug bezorgde. Het roparatieloon was zeer laag, en ieder was tevreden, Dit gaf aanleiding, dat de man hoe langer hoe meer werk kreeg en zelfs een aantal horloges ontving om te repareeren, die hij echter niet terugbracht, daar Roukes opeens vertrokken was. Een aantal horloges, klokken, wekkers enz. had hij beleend en verkocht. Ook had hij de beleen- briefjes door verkoop van de hand gedaan. De Maastrichtsche spijker- en draadnagel- fabriek, voorheen Regout Co., heeft aan den Minister van Financien een adres gericht, waarin adressante, na breedvoerige uiteenzetting van hare motieven, den Minister verzoekt de noodige voorstellen te willen doen, om de draadnagels en de spijkers bij den invoer te belasten met een recht van ten minste f 1,50 per 100 kilo voor Nederland, alsmede voor de koloniën, voor zoover niet van Nederland afkomstig. Een bewoner van de Langegracht te Leiden werd van Zaterdag- op Zondag-nacht verontrust door de onverwachte verschijning van een manspersoon binnen zijne woning, die zooals bleek, door het benedenraam was geklommen, na dat raam daartoe te hebben opgeschoven. Toen de bewoner hem deswege aansprak, gaf hij kalm ten antwoord dat hij meende in zijne gemeubileerde kamer te zijn. Natnurlijd werd de politie gewaarschuwd, die den onbekende me- denam, terwijl vervolgens bleek dat men met iemand te doen had, die lijdende was aan ver standsverbijstering. Reeds was hij ter zake in een gesticht te Delft verpleegd geweest. Wordt er wel eens gesproken van boter bij de visch, dit kon voor eenige dagen worden toegepast door een visscher, die nabij het Terschellinger vuurschip 't net lichtte. In dat net toch was een klein vaatje boter van den bodem der zee opgehaald. Spoedig was de beste visch gesneden en te vuur gezet. De visschers verzuimden natuurlijk niet om boter bij de visch te doen. Prof. Max. Wolff geeft in Virchoiv's Archiv den dringende raad, kleine kinderen zoo vroeg mogelijk te vaccineeren. In Duitschland is nl. de inenting eerst verplicht in het kalenderjaar, volgende op het jaar, waarin het kind geboren is. Die bepaling moet veranderd worden, want Wolfi toont uit de statistieken aan, dat de pokken- sterfte juist bij kinderen van 1 en 2 jaar het grootst is. In 1876 stierven in Pruisen aan pokken 5778 personen, waarvan 2122 in het eerste levensjaar, dus 35,7 pet. Men kan met succes reeds den eersten dag na de geboorte enten en het bleek ook, dat de inenting door pasgeborenen even goed, ja nog beter wordt verdragen dan door oudere kinderen, met name die in het tijdperk van het tanden kiijgen. Corvilain, de eigenaar der patronen-werk plaats, welke in de lucht vloog is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 47ajaren. De inge nieur Delaunay werd tot eene gevangenisstraf van V/s jaren veroordeeld. De arbeiders, die in eene mijn bij Reckling hausen ten gevolge van rotsinstorting werden ingekerkeid, zijn allen bevrijd. Meer dan 30 uren hebben zij in angst verkeerd, zonder dat men in staat was hun voedsel te brengen. In de Norcld. Alg. Zeitung leest men „Voor zoover uit de telegrafische berichten kan worden afgeleid, behoeft de tegenwoordige toestand van Brazilië geene ongerustheid te wek ken. Aan het voorloopig bewind schijnt noch de macht noch de wil te ontbreken, om de orde te handhaven. Het is derhalve niet noodig, Duitsche oorlogschepen naar Rio Janeiro te zenden tot bescherming der Duitschers die aldaar ge vestigd zijn. Het hoofd van den Engelschen zendingspost aan het Nayassa-meer maakt melding van een nieuwe slavenjacht, door Arabieren gehouden. Te Maoko, aan den oever van het Nyassa-meer, werden alle vrouwen en kinderen medegevoerd, terwijl bij de verdediging acht man sneuvelden. Den volgenden dag slaagde men er in 29 vrouwen te bevrijden en drie kinderen, die door de Arabieren in het kreupelhout geworpen waren. De vuur wapenen dor Arabieren waren van Engelsch fabricaat. Een werkje om duizelig te worden van 't idee. Een Duitsch werkman heeft dezer dagen aan de buitenzijde van een hoogen fabrieksschoor steen te Winterswijk een bliksemafleider bevestigd, zonder stelling, heischmachine of ladder zelfs. Nadat hij zich overtuigd had van den soliden bouw van den schoorsteen, sloeg hij een ijzeren kram in een der voegen van het metselwerk Boven deze bevestigde hij een tweede kram. Toen ging hij op de eerste kram staan en hamerde boven de tweede een derde in. Zoo ging hij voort, tot hij den top van den hoogen schoor steen bereikt had. Hier werd nu het boveneind van den bliksemafleider aangebracht, en de kloeke werkman daalde weer langs zijne krammen af, en bevestigde gaandeweg de metalen reep aan den schoorsteen. Binnen enkele uren was alles afgeloopen. Om zijne handen bij den arbeid vrij te hebben, en tevens tot zijn veiligheid, had hij een ring om het lijf gelegd, die telkens met touw en haak aan een opvolgende kram werd verbonden. In de provincie Pianley, in Brazilië, wilde een jonge man met een meisje trouwen, wier moeder zich echter tegen het huwelijk verzette. De minnenden wisten middelen te vinden om met elkander briefwisseling te houden en ten slotte verzocht de jonge man zijn geliefde om zich door hem te laten schaken en gaf den nacht aan, waarin hij haar zou komen afhalen. Hij kwam in dien nacht voor de woning, zag een vrouwelijk wezen de keukendeur uitkomen, snelde op haar toe en tilde haar op zyn paard, zonder

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2