N. 229. Donderdag 12 December, A„. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag: der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt de visschers opmerkzaam op het Konink lijk Besluit van 28 Augustus j.l. no 22 waarbij bepaald is, dat het visch- en bergloon, dat aan particulieren voor elke aan het Departement van Marine behoorende en aangebrachte torpedo zal worden uitbetaald, bedraagt f 25.— en op het besluit van 30 April 1817 no 47 waarbij bepaald is, dat het visch- en bergloon van ankers en andere voorwerpen van schepen en vaartuigen der Marine, die door particulieren opgevischt en aan de Directiën der Marine worden terugge geven zal bedragen de helft der waarde voor ankers enz die blind, dat is zonder van eenige aanwijzing voorzien te zijn, en ecu derde van de zoodanige die bij de boei (of tengevolge van eenig blijkbaar kenmerk of gegeven aanwijzing) zullen worden gevonden en teruggegeven. Texel den 9 December 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 11 December 1889, De eerste der nieuw ingestelde markten, welke Maandag zou worden gehouden, had niet veel succes. Het weder was dan ook hoogst ongunstig en benam iemand de lust om zich onnoodig buitenshuis te begeven. Dat dientengevolge het marktbezoek er bij inschoot, ligt voor de hand. Wij herinneren onzen lezers dat de lezing welke in het logement „de Lindeboom" zal plaats hebben, en waarvan de opbrengst ten goede zal komen voor de op te richten Prinses Wilhelmina-bewaarschool te Oudeschild, bepaald is op Vrijdagavond a. s. Ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest werden op het postkantoor Texel en de daaronder behoorende hulpkantoren van 2 7 December verzonden 896 postpakketten. ontvangen 435 Te zamen 831 Het blad de Heilsoldaat heeft ook naar onze plaats zijn weg gevonden. Gisteren werd het althans rondgevent. Of die poging moet worden beschouwd, als eene verkenningstocht voor het „Leger des Heils" en eene veldtocht hiervan het gevolg zal zijn, is ons nog niet gebleken; 't kan ook zijn, dat enkel het verkoopen van het blad wordt bedoeld, hetwelk bij eenige afname geen onvoordeelig zaakje is. Maandagmorgen omstreeks half zeven strandde op de „Razende Bol" het Engelsche stoomschip „Karoon," kapitein Saunders, van Savannah met ongeveer 6000 balen katoen naar Bremen bestemd. Door de reddingsboot van den Helder, ge sleept door de Hercules, werd de bemanning (25 personen) in twee tochten gered. Dinsdagmorgen werd het schip, door de sleepbooten Hercules en Simson, in lekken staat in de haven van het Nieuwodiep gesleept. Maandagavond te 9 uur strandde op de Pannekoek de Engelsche stoomboot Dragonfly, met rogge van Taganrog naar Amsterdam bestemd. Ook de bemanning van dit schip (22 opvarenden) weid met veel moeite door de reddingboot van den Helder, weder gesleept door de Hercules, gered en aan boord van dien bodem gebracht. Het schip schijnt later drijvende te zijn geraakt, doch weder op de Razende bol te zijn vast geraakt. Oudeschild, 11 Dec. In den afgeloopen nacht ontstond er door onbekende oorzaak, vermoe delijk door vonken uit den schoorsteen, brand bij schipper Jacob Koorn. De vlam lekte reeds door het dak voor het onheil ontdekt werd. Aanstonds waren een aantal rappe handen bezig den gloed te blusschen. Dank zij het stille weer slaagde men er in, zonder van de brandspuit gebruik te moeten maken. De meeste bewoners waren dan ook bij 't ontwaken onkundig van het gevaar dat 's nachts gedreigd had. Huis en inboedel moeten verzekerd zijn. Helder, 10 Dec. Het stoomschip „Dragonfly" dat gisteren op de Pannekoek strandde, met eene lading rogge aan boord, werd 's nachts door visschers in drijvenden staat aangetroffen. De visschers wisten aan boord te komen en poogden het stoomschip binnen te brengen. Dewijl er echter veel stroom ging en 't anker niet tijdig genoeg van den boeg kon worden geworpen, liep het vaartuig andermaal aan den grond en zit nu in de „razende bol". Een klein deel der lading is geborgen. Maandag is door Z. M. den Koning de nieuwe wet tot regeling van het lager onderwijs bekrachtigd. Nu dat heeft pLats gehad zal die wet volgens haar slotbepaling met 1 Januari 1890 in werking treden. De gemeentebesturen, die reeds hun begroo tingen voor het jaar 1890 hebben vastgesteld behoeven daarin echter geen veranderingen te brengen. Immers volgens een der overgargs- bepalingen (art 5), wordt de wijziging, welke de wet in de uitkeering van de rijksbijdragen voor het openbaar onderwijs brengt, voor het eerst toegepast op het dienstjaar 1891. Bij het opmaken der volgende begrooting zullen de gemeentebesturen dus op de nieuwe bepa lingen hebben te rekenen. Wel zal in de Staatsbegrooting over 1890 een post moeten worden gebracht tot uitkeering van de subsidie voor bijzondere scholen, die daarom aanvrage doen, 't geen in den loop van Januari bij Ged. Staten behoort te ge schieden. Zooals men weet, worden als nieuwe vakken onder het lager onderwijs (ook aan de gesub sidieerde bij zondere scholen gegeven) opgenomen „de eerste oefeningen in het liandteekenen" en „de vrij- en orde-oefeningen der gymnastiek," Dit laatste vak wordt eerst met 1 Januari 1893 verplichtend, en daarna kan de Regeering nog driemaal telkens voor ten hoogste twee jaren, ontheffing voor dat vak verleenen voor bepaalde scholen. Door den Min. van justitie is eene missive gezonden aan de Commissarissen des Konings in de provinciën, ten einde de gemeen tebesturen te wijzen op de wenschelijkheid dat van hunnentwege zco spoedig mogelijk de aandacht van belanghebbenden worde geves tigd op art 10 der wet van 5 Mei 1889 (staats blad No 48), en wel door eene openbare ken nisgeving, herinnerende dat genoemd artikel o. a. voorschrijft dat het hoofd of de bestuur der van een binnen de gemeente uitgeoefend wordend bedrijf of van eene aldaar geves tigde onderneming, indien daarin of daarvoor op of na 1 Januari 1890 arbeid wordt verricht in eene fabriek of eene werkplaats door een persoon beneden zestien jaren, verplicht is te voren voor eiken zoodanigen persoon eene, kaart aan te vragen bij den burgemeester dier gemeente of bij een door dezen aan te wijzen persoon, onder opgave van den naam, de voornamen, den dag en de plaats van geboorte van dien jeugdigen arbeider, en van den naam en de woonplaats van het hoofd des gezins, waarbij of van het gesticht, waarin deze inwoont. Een verschrikkelijk tooneel van verwoes ting biedt de Kalverstraat te Amsterdam. Niet minder dan drie perceelen, en daaronder het groote gebouw, waarin het hotel en café Suisse is gevestigd, zijn grootendeels door het vuur vernield. Te ruim halfvijf in den nacht van Zondag op Maandag wekte de nachtpor tier van „Hotel Suise," den heer Kattenburg bewoner van het naastgelegen perceel, een kleedermagazijn, uit wiens huis de vlam sloeg. De heer Kattenburg woonde daar met vrouw, zes kinderen en eene dienstbode. Op de tweede verdieping boven den winkel sliep het gezin in twee kamers. De vlammen hadden de kamers reeds bijna bereikt, toen het alarm werd geslagen. In allerijl vluchtte het gezin naar beneden, langs de in feilen rook staande trappen. Een bewoner van den Jonge Roeien- steeg, Oijerman, hielp met anderen de ver schrikte in nachtgewaad wegijlenden, op straat. Daar gekomen, miste men een achtjarig zoontje. Zijne oudste zuster, een meisje van 18 jaren, vloog in het brandende huis terug. Helaas! hare poging werd niet met den ge wenschten uitslag bekroond. Zij moest halver wege terug. Met brandwonden, zwart van rook en haast verstikkent door den damp, moest zij hare angstig verbeidende ouders, in het „Pool- sche Koffiehuis" gevlucht, berichten dat geene redding mogelijk was. De hoogopgaande vlam men tastten eerst achter, later ook vóór het dak van „Suisse" aan en sloegen van den zijmuur om naar de vensters der verdiepingen, daarnevens gelegen. Er waren in het „Hotel Suisse" acht logé's, behalve het personeel en de eigenaar met zijn gezin. Zij allen vonden een goed heenkomen, met achterlating van alles. Hoewel er nog ruimschoots tijd was goederen enz. uit de bovenverdiepingen in veiligheid te brengen, waagde niemand zich terug in het huis. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1